Jump to content
Ménemszól.hu

Az új magyar Himnusz


A/D

Recommended Posts

Minden ízében Döbbenet.

Böröcz István, a közmédia első embere, úgyis mint az MTVA vezérigazgatója Tamási Áron válláról rugaszkodott el, sajnos nem szó szerint, majd arról beszélt, hogy azt szerették volna, hogy a Himnusz új felvétele minden határokon belüli és túli magyar iskolába jusson el, ezért készítettek CD-felvéletelt.

Sweet! Ahogy az is, hogy az iTunes a CD-t a Downpresser zenekar "Perverted Justice" c. albumának detektálja.

http://index.hu/belfold/2013/01/22/itt_az_uj_magyar_himnusz/

Jó lenne tudni, kik munkáit tisztelhetjük ebben a műremekben.

Link to comment
Share on other sites

Amit az újságírók leírnak, azt fenntartásokkal szoktam fogadni: "Ripped by Winamp" :)

Persze az igazság ettől bármi lehet...

Nem tudom te mire gondoltál, de a CD-re vonatkozó rész, és amit hallani lehet az szerinted az az újságírók műve ? ;)
Link to comment
Share on other sites

Nem tudom te mire gondoltál, de a CD-re vonatkozó rész, és amit hallani lehet az szerinted az az újságírók műve ? ;)

A CD-re vonatkozó rész bármi lehet, amit hallani lehet az nyilván nem az újságírók műve. 0:56-nál pédául szkreccsel egyet Magdi anyus, meg nem ártott volna hangszeres kísérettel megtámogatni, ha már ár esett a választás. A kórusfelvételeknél meg nyilván túl sok volt a hang, és összegubancolódtak, van ez így, na. :)

Link to comment
Share on other sites

Egy stúdiós kollégám régen rossz példaként hozta fel az eredeti magyar himnuszt prozódiailag, hogy bármilyen jó is, egyből egy hatalmas hibával kezdődik (ÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍsten álld meg...), amit szégyellnék, ha ilyet én követtem volna el. Nem a magyarságot akarom bántani, elvégre én is magyarnak vallom magam, de egy kis üldözési mániával képzeletben az időben visszalépve már a kezdetekben az elbíráláskor is furcsa dolgok történhettek.

Link to comment
Share on other sites

Én elismerem az összes itt feljátszott verziót, de az eredeti én úgy gondolom még mindig sokkal jobb.

Lehetséges azért rakták újra össze, mert ugye történt egy két helyen, hogy nem úgy szólt a dallam mint ahogy kellett volna és másod - harmad szólamok kerültek előtérbe. Lehet, hogy nem mindenhol úgy hallatszódik az eredetiben a dallam menete és íve, de ennyire dallamcentrikusra sem biztos hogy jó ha átalakítják!

De legalább próbálkoznak! És kicsit a férfi kórus is több lett, nagyon elvitte a női szólamokat.

A legjobban véleményem szerint az instrumentális verzió sikerült.

A Szózat végén (tulajdonképpen a refrénjénél) amikor visszaismételne én hiányoltam az eredetiben is meglévő trombita fanfárt, ehelyett betettek egy kicsit diszharmonikus hangorkánt... :)

A Székely Himnuszban túl nagy változás szerintem nem történt, meg eredetileg sem volt egy olyan nagy volumenű és előadásmódú darab, mint pl a Himnusz...

Rúzsa Magdi alá meg tényleg rakhattak volna valami kíséretet, bár Hála Istennek az Ő hangja önmagában is megállja a helyét, csak nem ebben a darabban, ahol nagy hangsúly van az egyes szólamokon, akár egy cimbalom vagy citera is jó lett volna, csak ne magába üresen. Félre ne értessék én nagyon szeretem a Magdi hangját meg az egész zenei megnyilvánulását, előadását.

A törekvés jó irányt mutat mindenesetre...

Link to comment
Share on other sites

Komolyzenében szokás az alsóbb terc ill. mély szólamokat jobban megtámasztani.

Szerintem: Az esetben ha amúgy is énekelve van (teszem fel egy rendezvényen Cd-re) a dallam, akkor ez így teljesen rendben van...

A Hímnuszból jópár verzió van hangnemileg...Az eredeti B-dúros...Itt Ruzsa Magdi Esz-es verziót énekel...Gondolom ez jobban énekelhető mint a zenekaros verzió...Megjegyzem fúvószenekari átirat van F-dúros is...Tempóval is szoktak variálni...Pl. A 94 v. 95-ős hivatalos felvétel kimondottan lassú (ezt sok komolyzenész mondja is)...

Link to comment
Share on other sites

Komolyzenében szokás az alsóbb terc ill. mély szólamokat jobban megtámasztani.

Szerintem: Az esetben ha amúgy is énekelve van (teszem fel egy rendezvényen Cd-re) a dallam, akkor ez így teljesen rendben van...

A Hímnuszból jópár verzió van hangnemileg...Az eredeti B-dúros...Itt Ruzsa Magdi Esz-es verziót énekel...Gondolom ez jobban énekelhető mint a zenekaros verzió...Megjegyzem fúvószenekari átirat van F-dúros is...Tempóval is szoktak variálni...Pl. A 94 v. 95-ős hivatalos felvétel kimondottan lassú (ezt sok komolyzenész mondja is)...

Szokás a mélyebb szólamokat megtámasztani, de ott a magasabb altok-szopránok is jobban "megtámasztódnak" :)

Nem azt mondom, hogy rossz lett, jajj dehogy... Én úgy hallottam, hogy ez az egész átvariálás semmi más miatt nem történt, csak hogy a fő dallam jobban kivehető legyen...legalábbis V-jék ezt mondják :) Én pici ált. iskolás korom óta ki tudtam venni a fő dallamot, és mégis megtanultam a Himnuszt. Lehet a mai gyerekeknek ez már nem úgy ment és emiatt volt a változtatás.

Lehet, hogy van F dúros változat is, de ahol én játszom fúvószenekar ott Esz-ben van, ráadásul B-hangolású hangszeren, így hangzó Desz-ben van az egész.... :D

Link to comment
Share on other sites

Úgy látszik egy fajta induló könyvből játszunk :) , Mi is szoktuk Esz-ben nyomni a Hímnuszt...DE már csak a hangok levegőben való terjedését (fizikáját) nézve is hangosabban szokták a mélyeket egy akkordban...Sok esetben a prímeket felezik, de ebből kár vitát nyitni...Nagyon sok függ attól is, ki dirigálja az adott művet, ez nagyban befolyásolya az előadás stílusát, temperamentumát és stb...

Én a cikket el sem olvastam, nem is kívánom...nem ettől fog tetszeni v. éppen nem tetszeni az említett CD...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...