Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Focusrite Scarlett 6i6

T0mi11

Kérdés

Sziasztok. Új vagyok itt, akarom mondani nagyon régi. Csak újra regisztráltam. Úgy 10 éve Bátya néven voltam fent még a régi fórumon. Vettem most egy 6i6 kártyát, és az zavar, hogy a felvevő szoftverekben csak a "vonalbemenet"-et lehet beállítani rögzítendő csatornaként. Holott én tetszőleges csatornát szeretnék kiválasztani, de egyelőre legalább, hogy tudjak felvenni gépről, Akár winamp, akár youtube, bármi, amit a gépen játszok le. Már az "1800-as években" is volt olyan opció, hogy "minden felvétele", most pedig 2013-ban csak ezt a "vonalbemenetet" tudom kijelölni, pedig már több órát tököltem vele. E-muhoz vagyok szokva, az átkos patchmix-en mindent ki tudtam jelölni, amit csak akartam. Sound Forge-val és AVS Audio Recorderrel próbáltam.

Minden segítséget előre is köszönök.

• Válaszok 52
  • Created
  • Last Reply

Recommended Posts

...ez gondolom azért van, mert a a windowsban is csak a vonalbemenet van...

Nem. A lényeg éppen az hogy a Windows egy valamilyen generic driveren keresztül éri el a hangkártyát (ami csak bizonyos funkciókat lát), viszont a zeneszerkesztő szoftverben neked a kártya saját ASIO driverét kell használnod.

A MixControlban minden bemenetet és kimenetet "össze-vissza" tudsz "kötözgetni".

Pl az Ableton Live-ban simán beállíthatod az összes bemenetet, és bármelyiket ki tudod választani, mint bemeneti forrást, egymástól függetlenül, ehhez a mixcontrol sem kell.

Sajnos nem tudok jobbat mondani: olvasd el a manualt és nézd meg a mix control "oktató filmet".

A Cubase-ben és az Ableton Live-ban is akár az összes bemenetet fel tudod venni, mint "input" csatorna, és audio sávonként külön-külön hozzárendelheted a megfelelőt (akár mono, akár stereo bemenetként felveheted őket).

Valószínűleg a többi DAW is ugyanígy kezeli...

A problémám a következő: Egyelőre nem hangszert szeretnék felvenni, mindössze a Sound Forge-ban szeretnék felvenni nem külső forrásból, hanem amit a gép lejátszik (youtube, winamp,stb...), de ezt sajnos nem tudom kijelölni a Sound Forge felvevő paneljén. 3 lehetőségem van: none, Microsoft Hangleképző és a Scarlett 6i6 vonalbemenet ami egyik sem jó a célomhoz... erre valami ötlet? Azt szeretném elérni, hogy ne csak 3 lehetőség közül választhassak, hanem legyen ott olyan opció is, hogy hanghullám hang, és/vagy minden, ami a mixen szól. Minimális angol tudásommal végiglapoztam a manualt többször is, de csak ráutaló szót sem találtam a problémámra. Arra gondoltam, hogy valahogyan össze kéne kötni a DAW1-2-t a vonalbemenettel a a mixcontrolban, de erre nem találok lehetőséget. Az már nagyon csúnya lenne, ha össze kéne kötnöm idekint kábellel a kimenetet és a vonalbemenetet... egy ilyen kártyától jóval többet várna az ember.

Nincs meg a válasz, volt egy kulcsmozdulat, amit eddig nem próbáltam a jobb klikket a Windows kezelőfelületén, hogy adja be a letiltott eszközök megjelenítését, de csak nem jelent meg semmi más. Valami nagyon nincs ezzel rendbe szerintem... Ennyi idő alatt ne tudjak rájönni valamire... A oké, hogy az említett két program nem látja csak a vonalbemenetet... De legalább valahogy rá tudnám fűzni a MixControllal a daw1-2-t a vonalbemenetre, de sehogy nem lehet azt se.

A Scarlett 6i6-hoz megkaptam Focusrite-éktól a Red Plug-In Suite-et. Nem küldtek róla e-mailt, pedig regisztrálva van a kártya náluk. Viszont - Novation Bass Station plug-in license - be kellett jelentkeznem, és akkor láttam, hogy kaptam hozzá aktiváló kódot és letöltési linket.

http://global.focusrite.com/plug-ins/red-plug-in-suite

Igen, kicsit fura hogy pont ezt a funkciót hagyták ki.

A Windows alapból nálam is csak az 1-2 bemenetet látja, most felraktam az AVS-t és az is (valószínűleg a Win driverén keresztül éri el a hangkártyát). Viszont kipróbáltam egy Sound Forge trial-t és ott a Preferences->Audio->Audio device type alatt ha átállítom a drivert a Focusrite saját driverére akkor már látszik az összes bemenet.

Jól sejtettem. Még mindig nem látható a SF-ben csak a vonalbemenet. De pl. a cubase is csak a vonal 1-2-t látja, ez gondolom azért van, mert a a windowsban is csak a vonalbemenet van, nincs külön vonal 1-2 és 3-4... Komolyan mondom szidták a Patchmixet, de ez a mixcontrol érthetetlen, átláthatatlan. Nem értem pl. azt sem, hogy a fejhallgatóban miért nem szól külön a és b oldal, miért csak halkabb lesz, ha lekapocsolom mondjuk az 1-es sávot a monitor résznél. 1999 óta foglalkozom szoftveres zeneszerkesztéssel, végigmentem SB Live, Audigy, 1820m de ilyen érthetetlen hangkártyával még nem találkoztam, mint ez.

Igen, kicsit fura hogy pont ezt a funkciót hagyták ki.

A Windows alapból nálam is csak az 1-2 bemenetet látja, most felraktam az AVS-t és az is (valószínűleg a Win driverén keresztül éri el a hangkártyát). Viszont kipróbáltam egy Sound Forge trial-t és ott a Preferences->Audio->Audio device type alatt ha átállítom a drivert a Focusrite saját driverére akkor már látszik az összes bemenet.

Akkor keresnem kell egy újabb SF-et, a 6.0-ban nincs ilyen beállítási lehetőség. Köszönöm, ez hasznos infó lehet!

A fejhallgatós dolognál nem lehet hogy csak azért lesz halkabb mert igazából "kétszer" hallod ugyanazt? Tudsz egy screenshot-ot mutatni a MixControl-ról hogy pontosan mi van kiküldve a fejhallgató kimenetre és mit mute-olsz?

szerk: a 8i6 pl úgy működik hogy a 3-4 kimenetet klónozza a fejhallgatóra.

Jól sejtettem. Még mindig nem látható a SF-ben csak a vonalbemenet. De pl. a cubase is csak a vonal 1-2-t látja, ez gondolom azért van, mert a a windowsban is csak a vonalbemenet van, nincs külön vonal 1-2 és 3-4... Komolyan mondom szidták a Patchmixet, de ez a mixcontrol érthetetlen, átláthatatlan. Nem értem pl. azt sem, hogy a fejhallgatóban miért nem szól külön a és b oldal, miért csak halkabb lesz, ha lekapocsolom mondjuk az 1-es sávot a monitor résznél. 1999 óta foglalkozom szoftveres zeneszerkesztéssel, végigmentem SB Live, Audigy, 1820m de ilyen érthetetlen hangkártyával még nem találkoztam, mint ez.

Azért nem kellene valótlan dolgokat állítani. A Cubase alapból a Vonal 1-2-t "konfigurálja fel", de a VST connections menüpontban mind a 6 (3 pár sztereó) bemenetet be tudod állítani egy-egy sztereo inputnak, és a kimeneteket is ugyan így.

A MixControl panelen minden egyes kimenethez meg lehet határozni, hogy mi menjen az adott kimenetre.

Pl. a fejhallgató bal csatornájára rá tudod csatlakoztatni a Line IN 1-et, vagy a Mic In 1-et, vagy az S/PDIF in 1-et, vagy bármelyik (virtuális) DAW csatornát, vagy magának a mixnek a bal vagy jobb csatornáját. Ugyanígy a fejhallgató jobb csatornájára is.

A patchmixszel összehasonlítva a MixControl sokkal-sokkal "értelmesebb és kezelhetőbb". (Szerintem)

A négy kükön MIX fülön más-más mixet tudsz beálltani, és ezt a más-más mixet külön-külön kiküldheted más-más kimeneten. Az egyes MIX lapokon beállíthatod, hogy mi "jöjjön be", beállíthatod az arányokat.

Tehát pl. a mix 1 lapon az éneket és a gitárt kiemeled, a többi sávot lejjebb veszed. Ezzel szemben a Mix2 lapon pont mondjuk a basszust és a dobot emeled ki.

A MIX1-et kiküldöd a gitárosnak, a MIX2-t pedig (mondjuk a fejhallgató kimeneten) az énekesnek...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...