Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Milyen Patchbay-t vegyek, eszik e vagy isszák?


Zongilog

Kérdés

Szeretném az asztalomhoz egy helyre oda hozni az összes szintim kimenetét, a hangkártyám ki be járatait, meg a hangfalam bemenetét, hogy utána  ott azt tugjak össze azzal, amivel én akarom. Úgy tudom, patchbay-nek hívják, ami erre való.  A kérdésem, hogy szabad e ebből használtat venni, vagy csak újat? Egyáltalán számít e hogy  milyet veszek? Nem tűnik egy bonyolult szerkezetnek, nem hiszen hogy nagyon el tud ebben bármi is romlani. Feleslegesen nem szeretnék erre többet költeni mint szükséges. Szóval milyen szempontokat kéne figyelembe vennem?

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
2 órája írta Zongilog:

A kábelek kapcsán ti mit gondoltok, a jó kontaktus miatt milyen kábelt érdemes venni, mert vannak elég húzós áron is? Szimetrikus kábelekről beszélünk most!  A kontaktus szempontjából jól gondolom,  hogy alapvetően két választás van, 1.aranyozott vagy 2. nem aranyozott? A nem aranyozottaknál a drágább az max. a mechanikai terhelhetőség szempontjából tud többet, ügye?

Nem kell enneyire túl bonyolítani ezt sem. Ha tartósat akarsz akkor Neutrik dugók, vagy annak leányvállalatai. (ez, hogy aranyozott vagy nem...ezt engedd el)
Egyszerű Klotz kábelt veszel, meg hozzá Neutrik vagy Rean, esetleg Roxtone dugókat, megforrasztod/megforrasztatod és örök élet+1 nap. 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Megmondom őszintén, amikor vettem a patchbayt én sem számoltam hozzá a kábelek árát. Márpedig a kábelek is belekerülhetnek annyiba, sőt többe is. Én szerintem sem kell arany áron venni kábelt. Persze kell egy jó minőség, mint ahogy @Hobkins is említette előttem, de nem szabad bedőlni a marketingnek.
Én még amit fontosnak tartok kábelek esetében, hogy olyan hosszú legyen, mint amennyi épp hogy elég. Azaz minél rövidebb kábelek. Egyrészt olcsóbb is a rövidebb kábel. De mindezt az eszköz hátuljára értem :). Az eszköz elejére én vettem egy színes packot. De az biztos, hogy előre elég néhány kábel, nem kell 20. Ugyanis a half normalnak köszönhetően ha logikusan építed fel a kiosztást, akkor kábel sem kell, hogy összekösd az eszközöket és csak néha kell változtatni az alapértelmezett összeköttetést. Én 6 páras csomagot vettem és ebből eddig max 2 párat használtam.

Amivel még én nem számoltam az az, hogy kiderült a billentyűmnek nincs szimmetrikus kimenete. Tehát nekem még kellett egy passzív DI box is a patchbay elé és ezekhez plusz kábel. A végén kb 3x annyit költöttem, mint maga a patchbay került. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0
6 órája írta idioty:

Megmondom őszintén, amikor vettem a patchbayt én sem számoltam hozzá a kábelek árát. Márpedig a kábelek is belekerülhetnek annyiba, sőt többe is. Én szerintem sem kell arany áron venni kábelt. Persze kell egy jó minőség, mint ahogy @Hobkins is említette előttem, de nem szabad bedőlni a marketingnek.
Én még amit fontosnak tartok kábelek esetében, hogy olyan hosszú legyen, mint amennyi épp hogy elég. Azaz minél rövidebb kábelek. Egyrészt olcsóbb is a rövidebb kábel. De mindezt az eszköz hátuljára értem :). Az eszköz elejére én vettem egy színes packot. De az biztos, hogy előre elég néhány kábel, nem kell 20. Ugyanis a half normalnak köszönhetően ha logikusan építed fel a kiosztást, akkor kábel sem kell, hogy összekösd az eszközöket és csak néha kell változtatni az alapértelmezett összeköttetést. Én 6 páras csomagot vettem és ebből eddig max 2 párat használtam.

Amivel még én nem számoltam az az, hogy kiderült a billentyűmnek nincs szimmetrikus kimenete. Tehát nekem még kellett egy passzív DI box is a patchbay elé és ezekhez plusz kábel. A végén kb 3x annyit költöttem, mint maga a patchbay került. :)

- Annak milyen szempontból van jelentősége, hogy a patchbay hátuljában éppen csak olyan rövid kábel legyen mint szükséges? Esztétikai szempont? Mert esztétikai szempontból én is rövidet vennék, de jártam már úgy, hogy az elején, kitaláltam hogy mi hol lesz és megvettem a kábeleket pont olyan hosszút, ami "kell". Aztán használat közben derült ki, hogy még sem pont úgy lesznek az eszközök elhelyezve. A hangfalak egymástól inkább távolabb vagy hátrébb kerüljenek. Ekkor voltam bajban, mert a kábel csak éppen hogy elég. Illetve ha még távolabb akarnám vinni, már nem lenne elég. Szóval én azt gondolom,  hogy nem érdemes túl hosszút venni, de nagyon rövidet sem, mert ha valami átrendezésre kerülne, akkor ne kelljen megint új kábeleket vennem.

- igen DI box nekem is fog kelleni, hogy az aszimetrikus jelből szimetrikusan csináljak. A számítógéptől a szintik vagy 5 méterre vannak. Odáig már nem mehetek el aszimetrikus kábellel. Akkor te már értessz a DI boxok világához :) mi a jelentősége, hogy aktív vagy passzív? A Bheringer DI20 elég olcsó, csak 9 voltos elemmel megy, ami nem tudom, hogy jó e. Nincs kedvem hetente venni egy 9 voltos elemet. Mert hogy tápellátás nincs rajta. Ismered ezt?

Link to comment
Share on other sites

  • 0
6 órája írta idioty:

Megmondom őszintén, amikor vettem a patchbayt én sem számoltam hozzá a kábelek árát. Márpedig a kábelek is belekerülhetnek annyiba, sőt többe is. Én szerintem sem kell arany áron venni kábelt. Persze kell egy jó minőség, mint ahogy @Hobkins is említette előttem, de nem szabad bedőlni a marketingnek.
Én még amit fontosnak tartok kábelek esetében, hogy olyan hosszú legyen, mint amennyi épp hogy elég. Azaz minél rövidebb kábelek. Egyrészt olcsóbb is a rövidebb kábel. De mindezt az eszköz hátuljára értem :). Az eszköz elejére én vettem egy színes packot. De az biztos, hogy előre elég néhány kábel, nem kell 20. Ugyanis a half normalnak köszönhetően ha logikusan építed fel a kiosztást, akkor kábel sem kell, hogy összekösd az eszközöket és csak néha kell változtatni az alapértelmezett összeköttetést. Én 6 páras csomagot vettem és ebből eddig max 2 párat használtam.

Amivel még én nem számoltam az az, hogy kiderült a billentyűmnek nincs szimmetrikus kimenete. Tehát nekem még kellett egy passzív DI box is a patchbay elé és ezekhez plusz kábel. A végén kb 3x annyit költöttem, mint maga a patchbay került. :)

Tökéletesen leírtál mindent!
Amit én nem vettem volna az a DI box. Monó Jackre lecserélni a sztereó jack-et a szintikábelén, és kész. Nyilván DI box-szal szebb a megoldás, de  (hangsúlyozom) SZERINTEM nem kell DI box, mert az is beszínezi a jelet. Hideg pont és test összezár, ha szerelhető a jack, és akkor nem is kell jack-et cserélni. Máris asszimetrikus a csatlakozás. A hangkártyának SEMMI baja nem lesz!

Link to comment
Share on other sites

  • 0
2 perccel ezelőtt írta Hobkins:

A kábelhossz mindig jel veszteséget, jel romálst jelent.

ok, de a hangkártya meg a hangfal, meg a nord piano között úgy is szimetrikus kábelek vannak és most annak van jelentősége, hogy 1 méter vagy 3 méter? mert 3-nál többet én sem vennék( illetve már vettem:) )  de nagyon kicentizni sem akartam.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Épp most írta Zongilog:

ok, de a hangkártya meg a hangfal, meg a nord piano között úgy is szimetrikus kábelek vannak és most annak van jelentősége, hogy 1 méter vagy 3 méter? mert 3-nál többet én sem vennék( illetve már vettem:) )  de nagyon kicentizni sem akartam.

Ha NORMÁLIS minőségű a kábel, akkor nem hinném, hogy nagyon nagy problémád lesz. Nekem 3m-esek a szinti kábelek (asszimmetrikus) és nem volt vele problémám. De volt már rá dugva 5m is, azzal sem volt. Idioty kolléga arra utalt, ami mindig fixen van a patcbay-en, pl. előfokok, rack szintik stb, aminek meghatározható előre a fix helye és onnan nincs mozdítva.
Pl. nálam kompik vannak az asztalban, azok olyan kábelhosszal vannak a patchbaybe dugva, ami kényelmesen elfér, nem feszül, de nem is lóg a földig.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Én azért vettem DI boxot, mert eleve a szintem kijárata aszimmetrikus. És a monitoroknak szimmetrikus bemenete van, a patchbay is szimmetrikus. Azért választottam passzív DI boxot, mert nem akartam még egy eszközt, amit be kell kapcsolni, ha szintizni akarok. Amúgy nem értek a DI boxokhoz, utána sem olvastam. De úgy veszem észre, hogy a jelszint az elég gyenge. De az is lehet, hogy csak ennek az ART típusnak a baja, nem tudom (Mackiebe már nem akartam nagyon beruházni). Ugyanakkor így is tökéletesen működik, azaz korábban a Focusrite Saffire Pro 24 DSP kártyán a szintit simán aszimmetrikus kb 2 méteres kábellel bekötve zajos volt (mármint persze csak nagyon enyhén), míg így most a DI box, közte patchbay és így már több méter kábellel egyáltalán nincs semmi zaj. Bár az is igaz, hogy vettem két 1 m-es asszimetrikus jacket a DI borhoz, szóval nem ugyanazzal a korábbi 2m kábellel van bekötve.
Viszont, ha a szintidnek a kimenete szimmetrikus, akkor tuti nem vennék DI boxot, csak max ha már extreme messzire kellene vinni, azaz több, mint 5-10 méter kábel kellene.

Szerkesztette idioty
Link to comment
Share on other sites

  • 0
22 órája írta Hobkins:

de  (hangsúlyozom) SZERINTEM nem kell DI box

Mondjuk én ezzel személy szerint nem értek egyet. :)

Minél rövidebb legyen az aszimmetrikus kábel, majd onnan DI boxszal menni tovább. Már ha a szinti vagy pontosan az adott eszköz kimenete eleve nem szimmetrikus. Ha az adott eszköz szimmetrikus, na akkor nem kell DI box.

Amúgy az, hogy színez vagy nem színez a DI box, azt nem tudom, én nem vagyok benne biztos, hogy minden DI box színez és ha mégis, akkor mennyit. Ugyanakkor ha nincs DI box, na szerintem az az igazi színezés, amikor telerakjuk a felvételünket zajjal! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 órával ezelőtt írta idioty:

Mondjuk én ezzel személy szerint nem értek egyet. :)

Minél rövidebb legyen az aszimmetrikus kábel, majd onnan DI boxszal menni tovább. Már ha a szinti vagy pontosan az adott eszköz kimenete eleve nem szimmetrikus. Ha az adott eszköz szimmetrikus, na akkor nem kell DI box.

Amúgy az, hogy színez vagy nem színez a DI box, azt nem tudom, én nem vagyok benne biztos, hogy minden DI box színez és ha mégis, akkor mennyit. Ugyanakkor ha nincs DI box, na szerintem az az igazi színezés, amikor telerakjuk a felvételünket zajjal! :D

Ezért írtam, hogy szerintem.
Semmilyen rossz tapasztalatom nem volt még szimplán asszimmetrikus kábbelezéssel. 3-5m-es kábelen "nulla" zaj. Ha nincs földhurok a rendszerben és jó a kábel, nincs ott zaj. 

Szerkesztette Hobkins
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válaszolok a kérdésre...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...