Jump to content
Ménemszól.hu

Yamaha SY85 lemezkép konvertáló


turorudi

Recommended Posts

A Yamaha SY85-nál állandóan téma volt, hogy a .G01 lemezkép-formátumot hogyan lehet sysex-re konvertálni és az elromlott floppy meghajtó helyett MIDI-n keresztül betölteni a patch-eket. Ugyanez vonatkozik a hangmodul párjára, a TG500-ra is (amibe floppy híján eredetileg sem lehetett betölteni a .G01-eket). Eddig - szemben az SY-sorozat más hangszereivel - nem volt erre megoldás, de most két hónapja elkészítette egy ember a konvertert és nálam úgy tűnik, jól működik. Itt elérhető:
https://yamahamusicians.com/forum/viewtopic.php?t=19107&sid=fabb3814b2528138abaf45a62edf018c

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Izgalmas téma, pláne ma ilyen ősi vasaknál! A Yamaha viszont futó dolgaikban sem serénykedik. Talán annyi, hogy John Melast már felkarolták és ajánlgatják a szoftvereit Motif, stb cuccokhoz...

Sajnos más gyártók esetében sem sokkal jobb mindig a helyzet. Bár van ugye még tán utolsó mohikánként a MidiQuest, 1000 féle vas támogatásával, valahogy úgy gondolom ezeket is lehetett volna kicsit szabványosítani a midihez hasonlóan. Mindenesetre már böngésző alapú, testre szabható univerzális editorokban kéne gondolkozni leginkább a legtöbb esetben, mert az se főnyeremény, mikor egy 1/4-ed képernyőt kitöltő, nem nagyítható, bolhaszar méretű feliratokkal, esztelen színkombinációkkal operáló editorokat adnak ki, a használhatóságot feláldozva a giccs oltárán. ;) 
Sok esetben még amúgy a preset rendezés lehetőségeit is hiányolom magam részéről.

Link to comment
Share on other sites

38 perccel ezelőtt írta djuice:

Izgalmas téma, pláne ma ilyen ősi vasaknál!

Ez nem egészen ez a téma. Annak idején fel sem merült és igény sem volt rá, hogy egy szinti floppyjának tartalmát sysex-be konvertálják. Amit te mondasz, az az editorok kérdése, ami akkoriban sokkal inkább volt, mint manapság. Nekem ezek közül TG500 van és ahhoz a Yamaha egy nagyon jó ataris editort készített, a mai napig használom, illetve a Sound Diver is működik a mai napig. Az SY77/99-re és az EX5-re is vannak szuper editorok. Sőt, manapság van a ctrlr.org, ahol csomó más és régebbi eszköze van editor, illetve szabadon lehet készíteni.

Ez már inkább az utókor okoskodásának a témaköre, amikor kitalálják, hogy hogy lehet plusz funkciókat, több memóriát beletenni egy hangszerbe.

Link to comment
Share on other sites

27 perccel ezelőtt írta turorudi:

Ez nem egészen ez a téma.

Ja, vágom, csak mondom ez az image konvertálás amilyen egyedi manapság egy régi cucchoz, hát inkább még az editor kérdés szokott ennyire exkluzív lenni. :) 
Tény, hogy egy 1000 éves flopis korszak egyedi Yamaha fájlrendszerét eléggé melós feltárni. Megsüvegelendő!
Én amit máig nem értek, ott volt (igaz sajnos már a Creative kezéből kiadva) az Emulator X szoftver. Feltéve egy régebbi laptopra is (nekem most pont olyan van, egy HP, most intézem bele a RAM bővítést), gyakorlatilag ingyen van Emulator 4 samplerem, ill. egy kicsit még több is. ;) De nem oldották meg a sampling cd-k importálási lehetőségét, csak a Chicken Translator van hozzá ajánlgatva. És nem Akai vagy Roland lemezekről, lemezképekről, iso-król beszélek, hanem ez ehte Emu III, Emu IV formátumok is nyista neki. Ott kell szarakodni...

Szerkesztette djuice
Link to comment
Share on other sites

7 órája írta djuice:

Ja, vágom, csak mondom ez az image konvertálás amilyen egyedi manapság egy régi cucchoz, hát inkább még az editor kérdés szokott ennyire exkluzív lenni. :) 
Tény, hogy egy 1000 éves flopis korszak egyedi Yamaha fájlrendszerét eléggé melós feltárni. Megsüvegelendő!
Én amit máig nem értek, ott volt (igaz sajnos már a Creative kezéből kiadva) az Emulator X szoftver. Feltéve egy régebbi laptopra is (nekem most pont olyan van, egy HP, most intézem bele a RAM bővítést), gyakorlatilag ingyen van Emulator 4 samplerem, ill. egy kicsit még több is. ;) De nem oldották meg a sampling cd-k importálási lehetőségét, csak a Chicken Translator van hozzá ajánlgatva. És nem Akai vagy Roland lemezekről, lemezképekről, iso-król beszélek, hanem ez ehte Emu III, Emu IV formátumok is nyista neki. Ott kell szarakodni...

Tkp. itt is teljesen mást mondasz, mint ami a téma, de mégis összefügg. Valami nagy benézés van, az biztos. És sztem itt arról van szó, hogy a MIDI egy 40 éves szabvány 31,25 kilobit/s sebességgel. 98-02-ig építettek be (főleg Yamaha és Korg) szintikbe mLAN csatlakozót, ami lehetett volna jó és lehetett volna egy hálózatos szemlélet alapja. De vagy nem kellett senkinek, vagy nem volt jó, vagy drága volt. Ehhez képest most ülünk itthon 2-5-10 szintivel körbevéve és mindegyikhez valami másfajta formátum tartozik, pedig ha úgy vesszük, ez is egy hálózat, csak éppen a protokoll nincs meg hozzá. A MIDI mára eléggé szétesett, baromi nehéz és fáradságos a rengeteg kontrollert címezni, nyomon követni, stb. Pont erről van szó ebben a videóban. (és persze rengeteg más probléma is van)

 

Link to comment
Share on other sites

1 órája írta turorudi:

baromi nehéz és fáradságos a rengeteg kontrollert címezni, nyomon követni

Van egy Zero SL mkII-m. Van midi learn funkciója, de csak szoftokra. Szóval ha vmi vasra akarom felcímezni (és ráadásul még touch szenzoros is minden gombja), a kijelzőn rögtön láthatom mi van, de egyesével kell ott is mindent előtte beállítani template-nek.
Néha nem is zenél az ember, csak a kütyüjeinek titkárnősködik és szívatja saját magát. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

30 perccel ezelőtt írta djuice:

Van egy Zero SL mkII-m. Van midi learn funkciója, de csak szoftokra. Szóval ha vmi vasra akarom felcímezni (és ráadásul még touch szenzoros is minden gombja), a kijelzőn rögtön láthatom mi van, de egyesével kell ott is mindent előtte beállítani template-nek.

Nekem is van egy ilyen, csak a billentyűs változat. Azt kifejezetten azért vettem, mert a Yamaha SY77 és 99 sysex-szel vezérelhető vele és nagyon mélyen bele lehet nyúlni. Persze egyenként kell beállítani, és egyelőre nem is jut rá rendesen energiám. 6 operátor minden paramétere hihetetlen meló, de van, aki eldolgozgat vele. Ez is valami olyan, amire 89-ben nem készítették fel a szintit.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...