Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Miért a Mac? Melyik Mac? Stúdiózás otthon, Hobbi és komolyabb szinten is akár.


Vidi

Kérdés

Üdv! 

Vásároltam anno egy Uad apollo hangkártyát és a thunderbolt Csatlakozó sosem akart tökéletes működni windows laptopommal.

Egy ideje agyalok hogy ezen felbuzdulva beleugranék egy nagy váltásba, Mac...

de annyi opció annyi féle, és annyi hülyeséget is olvasni, jó lenne mások konkrét tapasztalatát elolvasni.

Az emberben nyílván ott van hogy a legújabbat venné meg.. kinek kell egy 7 es iphone ha már van 15 ös? stb..

Viszont olvasgattam a témában, és pont azt látom, hogy akik próbálták szinte azt mondják hogy nincs érdemi változás,

 

plusz az is ijesztő hogy mennyire drága, és bármennyire jól is van összerakva a konstrukció, 8 giga ram, 256 tárhely stb. ez nagyon kevésnek tűnik, hiszen ugyanennyiből már nagyon komoly pct lehet összerakni.

 

ha én stúdiózni akarok otthon, sok sávval dolgozni felvenni gitárt, éneket, kevergetni effectezni stb. melyik mac, az ami ezt már bírni fogja, melyik az ami népszerű a stúdiók körében akár, érdemes e egy m3 pro chippes akármibe belekölteni egy csomó pénzt? szóval röviden, ki mit használ hasonló célra, melyik év melyik típus... előnyök hátrányok stb. bevallom totál bizonytalan vagyok ezzel kapcsolatban, mert látom az előnyeit is. de a hátrányok ijesztőnek tűnnek! 

Link to comment
Share on other sites

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

  • 0
11 perccel ezelőtt írta Vidi:

sok sávval dolgozni felvenni gitárt, éneket, kevergetni effectezni stb.

Az a nagy igazság, hogy ilyen dolgokat 20 éve is már megcsináltak Power PC-vel is! (Még az Intel platform előtti Mac időkben…) Az ARM M1 procijuk óta meg gyakorlatilag nincs amivel leterhelhetnéd érdemben home studio szinten. Zenész ismerősöm minap említette, hogy nézett vmi videót, ahol teszt szinten nyitották, nyitották, nyitották az új audio sávokat Logic Pro-ban. 500-nál már nem folytatták tovább és még simán ment vele a Mac!
Ha 8-16 sáv szimultán felvételét tervezed + effektek, főleg hogy az Apollok maguk kezelik az audio erőforrásokat, a gépnek gyakorlatilag csak a képi megjelenítés lesz a feladata.

Ma már 4K videókat simán szerkesztenek iphoneokon is! Akkor? Neked pl. nem extra számításigényes molekulareakciókat kell modellezni.
A számodra szükséges feladatoktól ma már egy keményebb gamer gép többet igényel. 200 ezerből simán meglennél egy ilyennel: https://hardverapro.hu/apro/mac_mini_2018_i7_3_2ghz_32gb_ddr4_250gb_ssd/hsz_1-100.html

Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • 0

Azt viszont tudnod kell, h a szoftverek ugyanazt tudják mind a 2 platformon! Tehát egy akármilyen daw semmi különbséget nem produkál mac-en mint pc-n! Maga a rendszer más csak vagyis, h win helyett mac, de a win is atomstabil pedig, ráadásul már a w2000 óta szvsz.

Hw-ileg van különbség, de az Apple hw sem tud többet mint egy intel v. amd cpu!

Árban viszont ahogy írod egy mac többszöröse a pc-nek!

Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 órával ezelőtt írta xinu:

Maga a rendszer más csak

az Apple hw sem tud többet mint egy intel v. amd cpu!

Sokkal jobb az Apple erőforrás felhasználása és stabilabb, optimalizáltabb az OS. Még egy windowsos gépet bekapcsolunk és rögtön kapaszkodik a netre, frissít ha kell ha nem, tölti lefele a méretes javítócsomagjait, háttérben fut 1000 felesleges dolog, defender alapból küzd a vírusvizsgálattal, updatel, a cpu + ram használat egekben, addig a mac OS, iOS vígan pörög fele kapacitású, teljesítményű vason is.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ha egy rendszert használsz és összességében nézed, pláne ha eltérő az architektúra, akkor a benchmarkokat el kell felejteni. xinu hozzászólása miszerint hardwerilag nincs különbség nem igaz, éppen ez a legnagyobb különbség pl. az apple silicon és egy hagyományos pc architektúra között. Persze fontos az OS (op. rendszer) is, ami az apple-nél egy unix alapú oprendszer (mac OS). Másképp gazdálkodik a silicon (M1, M2, M3) az erőforrással mint egy klasszik PC architektúra. Leegyszerűsítve ezt ezért alacsonyabb órajellel, kevesebb maggal és rammal is sok esetben gyorsabb. Nyilván a bővíthetőség az bukta, ez  a Silicon architektúránál felejtős. 

Ár. Igen, az apple gépei nem olcsók, de ha körülnéztek a piacon, ugyanezen prémium szegmensben más gyártók is hasonló árakkal operálnak. Persze vannak gusztustalan dolgok apple oldaláról, például amit RAM és SSD szintem csinálnak az bicskanyitogató. (pl. az hogy 256GB és 512 GB háttértárú Mac Mini M2 között árban 100k van, na ez gusztustalan lehúzás). 

Visszatérve az árra, egy alap Mac Mini (M1, M2) 260-270k. Ez egy rendkívül kicsi, kompakt, aktív hűtéssel ellátott hangtalan gép, gigabites ethernettel, 2 monitor csatlakozási lehetőséggel (6K, 4K), minimális fogyasztással és hihetetlen fluid működéssel és sebességgel. Tapasztalatból beszélek, én az alap Mac Mini-met (8GB RAM, 256GB SSD) fejlesztőként, webfejlesztésre haszáltam. Ment egyidejűleg VSCode (IDE, programozáshoz), terminál, Safari, Chrome, Firefox böngészők, PostgreSQL adatbázis szerver, képszerkesztő, spotify, sokszor még egy Adobe Premiere Pro vagy Premiere Rush i, és folyamatos, akadásmentes volt a munka, nem kellett várni a munkafolyamat váltások között. 

Én Pro Logic DAW-ot nem próbáltam, de ahogy olvastam szénné van optimalizálva Silicon arcitektúrára, ugye mac OS cucc, szóval azzal tuti nem lesz gond. Ingyenes Garagebandot néztem, természetesen hasít, de Ableton Live-ot is próbáltam, nem volt gond.

Én a helyedben Vidi egy használt M1 Mac Mini-t néznék, 160-200k között találni. Ebből olyan PC-t ami ennyit tud nem raksz össze. Hibátlan gépeket már találni ennyiért. Tegyük hozzá hogy a jogtiszta Mac OS minden géphez jár, nem kell megvenni mint a windowst (nem tudom az mennyibe kerülhet most). Azt mindenféleképp el kell mondanom hogy ezek a gépek munkára vannak kitalálva, szóval ha game is fontos akkor nem ez a te platformod, de zenélésre, fejlesztésre szerintem az egyik legjobb.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
24 perccel ezelőtt írta unknwnzombee:

 windowst (nem tudom az mennyibe kerülhet most).

Effektive ingyen van.

24 perccel ezelőtt írta unknwnzombee:

 ha game is fontos akkor nem ez a te platformod

.. ha az a rengeteg jatek, ami fut MacOS alatt nem eleg.

30 perccel ezelőtt írta unknwnzombee:

 például amit RAM és SSD szintem csinálnak az bicskanyitogató.

Apple silicon rendszerek eseteben annyira nem, mint anno a foglalatos RAM modulokkal, meg SATA tarral az inteles idokben. Itt a RAM az SoC szerves resze (magan a lapkan van), az SSD meg forrasztva van, szoval azert mas, mint bedugni a foglalatba egy ujabb/mas modult.

Mondjuk pont ezert is tud olyan fluid lenni az elmeny.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
2 perccel ezelőtt írta faceeasyg:

Effektive ingyen van.

.. ha az a rengeteg jatek, ami fut MacOS alatt nem eleg.

Apple silicon rendszerek eseteben annyira nem, mint anno a foglalatos RAM modulokkal, meg SATA tarral az inteles idokben. Itt a RAM az SoC szerves resze (magan a lapkan van), az SSD meg forrasztva van, szoval azert mas, mint bedugni a foglalatba egy ujabb/mas modult.

Mondjuk pont ezert is tud olyan fluid lenni az elmeny.

- Nem tudom, mikor utoljára vettem pc laptopot (5 éve, Lenovo Thinkpad), akkor valami 20k volt a különbség hogy win-nel kérem vagy anélkül 

- Azért olyan rengeteg játék nincs MacOs-re, ami van az is inkább B-> ZS kategória, nem lehet sem  a mennyiséget sem a címeket PC-vel összehasonlítani

- Igen, az igaz hogy egy lapkáról beszélünk, és forrasztva van rá az SSD, de a között a 256GB és 512GB SSD modul között amin Huan kínában ráforraszt, (ok, a kínai robot) nincs 100k különbség. Gyártás szintjén egy 256 és 512 között 10k lehet a különbség, a robotnak/Huannak :D meg mindegy mit forraszt.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
2 órája írta unknwnzombee:

- Nem tudom, mikor utoljára vettem pc laptopot (5 éve, Lenovo Thinkpad), akkor valami 20k volt a különbség hogy win-nel kérem vagy anélkül 

- Azért olyan rengeteg játék nincs MacOs-re, ami van az is inkább B-> ZS kategória, nem lehet sem  a mennyiséget sem a címeket PC-vel összehasonlítani

- Igen, az igaz hogy egy lapkáról beszélünk, és forrasztva van rá az SSD, de a között a 256GB és 512GB SSD modul között amin Huan kínában ráforraszt, (ok, a kínai robot) nincs 100k különbség. Gyártás szintjén egy 256 és 512 között 10k lehet a különbség, a robotnak/Huannak :D meg mindegy mit forraszt.

- Olyan kulonbseg lehet most is van, de ha letoltod a windowst a microsoft oldalarol, akkor effektive ingyen hasznalhatod a vilag vegeig, ha be vagy jelentkezve ms acc-cal. Ha nem, akkor is csak idonkent hozakodik elo azzal, hogy nem akarnal-e integralodni a microsoft csodas vilagaba, oszt max ranyomsz, hogy "majd kesobb".

- A Steam kliensem keresoje 43855 darab Mac kompatibilis jatekot talal, amik kozott olyan ZS kategorias jatekok vannak, mint pl a Baldur's Gate 3. Szoval azert lehet csemegezni. Teny, hogy windows-ra tobb van, de aki nem talal videojatekos szorakozast Mac-en, az egy kicsit sem keresett.

- Igen, nyilvan az nehezebben vedheto SSD-vel ervelsz, a RAM lapkasztroijat gyorsan letudod. Igaz, az SSD meg mindig tularazott, mert valoban annyiert adnak 256MB-ot, amennyiert a Samsung ad 2TB M.2 NVMe SSD-t, de az vegulis kikerulheto kulso eszkozokkel, a RAM meg nem. Szerintem igazabol a monitorallvany, az (szar) eger, a kabelek, stb az ahol nagyon megmutatkozik az apple vastagceruzaja. A RAM nem igazan illeszkedik ebbe a sorba, leven szilikonra integralt.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válaszolok a kérdésre...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...