Jump to content
Ménemszól.hu
  • 1

USB-MIDI zaj


nightray

Kérdés

Egy olyan próblémára szeretnék megoldást találni, amivel már régóta foglalkoztam: az "usb" zaj.

A kis stúdiós környezetem: 

- Macbook Pro 15" (2008 Late, 5.1) + Alu Cinema Display 20", 

- Apogee Duet 1 hangkártya

- UAD 2 Solo/Laptop

- Mackie Mr5 Mk2 monitor hangfalak

- Access Virus TI Snow

- Logic 9-t használok

 

Régebben volt nálam kölcsönbe egy Nord Lead 3 Desktop, amit az Öcsém E-MU XMidi 1x1-l hajtottam meg.

3.5" Jack-3.5" Jack kábellel kötöttem össze a Nord kimenetét, 

a Duet Instrument bemenetével. 

Azt vettem észre, hogy felvételnél a halkabb részeknél fura zaj jelenik meg. 

Ez a zaj, CSAK AKKOR szünt meg, amikor a számítógépemből kihúztam az EMU USB to MIDI interfészt. 

Kipróbáltam, hogy a Mac-m másik USB portját használom, az eredmény ugyanaz.

 

Időközben, vettem egy Access Virus TI Snow-t.

Ha, TI-ként használtam, tehát USB-n mentek a midi jelekek, meg maga a hang is, semmi gond nincs, normálisan működik.

Viszont, úgy vettem észre, szebb a Virus hangja, ha analógba veszem fel, a Duet-l.

Azt vettem észre, hogy a felvételek, halk részeinél megint előjött ez a bizonyos "zaj".

Mintha a számítógépem dolgozna, s annak a hangja lenne a "zaj".

Mondhatnám az is, hogy a HDD zaját, hallom, csak ezzel az a próbléma, hogy egy Samsung 470-s 256GB SSD-t használok, szóval nincs HDD a gépbe…

 

Ez a zaj nincs:

 

- ha pl. Midi billentyűzettel kötöm össze Midi-Midi kábelel a Virus-t, s nincs USB, akkor nincs ez a zaj. 

 

- megpróbáltam az is, hogy az iPhone-mat rákötöttem a Duet bemenetére, akkor sem volt ez a bizonyos zaj. 

 

- kipróbáltam, azt is, hogy a Virus kimenetére kötöttem rá hangfalakat, akkor sem volt ez a zaj.

 

Kipróbáltam a MAC belső hangkártyájával is.

 

Eredmény ugyanaz.

Virust kihúztam az áramforrásból, sőőt még a saját USB portjáról is, akkor is volt zaj:)

Csak akkor tünt el a zaj, ha a Mac USB-jéből húztam ki a kábelt:)

 

Szóval lehetne, erre azt mondani, hogy ne foglalkozzak vele, vegyem fel TI-n keresztül a Virus hangját.

Oké. De, majd szeretnék venni egy Roland JP8000-t, akkor annál is előjön ugyanez a próbléma…

Ezért kellene a megoldás:)

 

Ezt a fajta próblémát külföldi fórumokon is olvastam.

 

Köszönöm előre is a segítséget!

 

Mellékletek:

 

Ez az a tipikus zaj, 48 db-l felhangositva:

 

usbnoize.mp3

 

Ez pedig, amikor lehúzom a külső tápot a Mac-ről, és csak akksiról megy 8 db-l felhangositva:

(érdekes, hogy amikor lehúzom a külső árramforrásról, a zaj mégnagyobb lesz, ami 3.6 mp-től kb. 10mp-ig tart):

 

usbnoize_akksirolmukodikminden.mp3

 

VirusTI Snow-ból kivan húzva a tápkábel, de a zaj még jelen van, 6.6 mp-től meg kihúzm a Virusból az USB kábel, akkor megszünik a zaj.8 db-l felhangositva:

 

usbnoize_viruski.mp3

 

CX-Hypersaw hangszinnel, felvettem analóg módon egy akkordmenetet, a lecsengést a végén, ha felhangosítjuk szintén hallani ezt az USB zajt.

 

virustirec_sample.mp3

Link to comment
Share on other sites

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

Szerintetek a 220V-os rendszer föld potenciálja,

a jelkábelek testpotenciálja,

az USB kábelek árnyékolása között (ha egyátalán árnyékoltat használsz) nincs feszültségkülömbség?

 

google földhurok

 

http://www.hangaruhaz.hu/cms/mit-tegyunk-a-foldhurok-ellen-kezdoknek

http://www.hobbielektronika.hu/cikkek/foldhurok_avagy_mit_csinaljunk_mikor_minden_zug.html

 

MidiTom utólagos engedelmével, elég sok tanácsot adott ebben a témában, más forumokon is

http://bitzenede.blog.hu/2010/03/02/foldhurok

http://bitzenede.blog.hu/2010/03/15/foldhurok2_a_tapegyseg_visszavag

http://bitzenede.blog.hu/2010/10/30/kulso_vagy_belso

http://bitzenede.blog.hu/2012/03/21/tapegysegeskedes

 


 

 


 

Link to comment
Share on other sites

Ma jött meg nekem is, kipróbáltam és tényleg jó. Nálam négy szinti vas üzemel, ebből három USB MIDI-n csatlakozik a géphez. Évek óta küzdök a számítógépzajjal, az USB izolátorokat már én is felfedeztem, de valamiért úgy gondoltam minden szintihez kéne egy, és így elég drága lett volna ahhoz képest, hogy csak kedvtelésből amatőrködöm.

Amikor rátaláltam erre a fórumra, valahogy jött az ötlet, hogy ha az USB hub elé teszem, akkor talán elég 1db. Így is lett, és láss csodát csend van a fülesben. Annyit még megtettem, hogy a keverőtől a hangkari irányába betettem egy Silverblade PCX2 Examinator nevű zajszűrő DI-BOX-ot (Agota technic).

Amíg semmit nem csináltam 50Hz-nél -70dB és 975Hz -65dB volt a zaj. Most a mély tartományban -102dB, 975Hz-nél -106dB. A legnagyobb zaj jelenleg 7kHz körül van -93dB-el. (Ableton mérés) Annyit még tehetek, hogy a hangkarit is az isolátoron keresztül fogom bekötni, mert az most még direktben megy a számítógépbe.
Úgyhogy köszönet a fórumnak, hogy megvilágította elmémet.
 

 

Link to comment
Share on other sites

Csuzlee: Szerintem érdemes venni egyet ilyen USB-s cuccot.
Ebben a Topicban láthatód, hogy én is mennyi mindent kipróbáltam, hogy megszüntesem ezt a zajt.
Egyedül a Roland USB-Midi interfészemmel tudtam, hogy midin át vezérlem a Virust, s semmi TI.
Ehhez jött a CTRL program, amivel könnyen tudtam a midi paramétereket állítgatni, de ez sem volt az igazi, kicsit bugos- volt.
pl. Virus Delay/Reverb-t akartam kikapcsolni, rákattitottam a megfelelő panelra..s egyszerűen nem nyílt meg :)
Meguntam, s végülis 100%-ig nem voltam biztos a dolgomban, de megpóbáltam ezt az USB-s cuccot, s szerencsére működik a dolog :)

Link to comment
Share on other sites

Kedves Csuzlee!

Ilyet vettem: http://www.virtins.com/USB2ISO.shtml
Ebay-n Dániából rendeltem kb. 13-14e Ft volt kiszállításal együtt, kb. 1 hét alatt ért hazánkba :)

köszönöm szépen a választ, én is ezt nézegettem bár kicsit féltem tőle, mert láttam ilyen 70-90e FT körül is. Nekem is ugyan ez a bajom amúgy egy Yamaha MX49-el, aminek analóg veszem fel jelét és hallatszik ez az alapzaj, bár nálam nagyon sok minden van USB-n rádugva (bill, egér, webkamera, nyomtató, midi bill, yamaha mx49).

Link to comment
Share on other sites

Ez a régi próblémám megoldódott.Vettem ebay-ről egy "Full speed USB 2.0 isolator with build in power transfer" -t, s azóta nincs "számítógép-USB" zaj, nincs földhúrok :)
Vééégre tudom normálisan használni a Virus-t akár analóg kimenettel is!! :)


 

szabad esetleg tudni, mennyiért és pontosan mit vettél? Ez engem is érdekelne, mert én is küszködöm ilyen problémával. Köszönöm szépen!

Link to comment
Share on other sites

Nos igen, amint megszakítod a hurkot eltűnik a zaj. Szinte biztos, hogy működne akkor a DI box és az usb isolator is. Bár lehet, hogy már ez a megoldásod is egy jó kompromisszum: amíg az alkotó fázisban vagy addig mehet minden a macbookról aztán amikor kész a dal felveszed egyenként a sávokat ezzel a módszerrel, zajmentesen.

Ez a régi próblémám megoldódott.
Vettem ebay-ről egy
"Full speed USB 2.0 isolator with build in power transfer" -t, s azóta nincs "számítógép-USB" zaj, nincs földhúrok :)
Vééégre tudom normálisan használni a Virus-t akár analóg kimenettel is!! :)


 

Link to comment
Share on other sites

Közben futottam még egy kört..

Vettem Home Servernek-nek egy régi G4-e Mac Mini-t.

Arra tökéletes, amire vettem.

Aztán eszembe jutott, hogy "milyen poén lenne, ha Minivel, működne az Apogee Duet-m és a Virusom".

Duet gyári CD-jén lévő driver jó volt a 10.4.11-es rendszer is, szóval Duet oké volt:)

Virushoz is találtam régi drivert, az is működik a G4-es Minin.

Feltettem egy Logic Express 7.2-t, s kipróbáltam, hogy mit szólna, ha analógba vennél fel a Virus hangját...

Az eredmény ugyanaz volt, mint a Macbook Pro-mon...

 

Persze, kipróbáltam az is, hogy a MBP-val hajtottam a Virust, a Minivel meg vettem fel analógba, s nyilván így a zaj sem volt jelen...:)

Csak gondoltam, megosztom az új próbálkozásomat, ebben a témában:)

Nos igen, amint megszakítod a hurkot eltűnik a zaj. Szinte biztos, hogy működne akkor a DI box és az usb isolator is. Bár lehet, hogy már ez a megoldásod is egy jó kompromisszum: amíg az alkotó fázisban vagy addig mehet minden a macbookról aztán amikor kész a dal felveszed egyenként a sávokat ezzel a módszerrel, zajmentesen.

Link to comment
Share on other sites

Közben futottam még egy kört..

Vettem Home Servernek-nek egy régi G4-e Mac Mini-t.

Arra tökéletes, amire vettem.

Aztán eszembe jutott, hogy "milyen poén lenne, ha Minivel, működne az Apogee Duet-m és a Virusom".

Duet gyári CD-jén lévő driver jó volt a 10.4.11-es rendszer is, szóval Duet oké volt:)

Virushoz is találtam régi drivert, az is működik a G4-es Minin.

Feltettem egy Logic Express 7.2-t, s kipróbáltam, hogy mit szólna, ha analógba vennél fel a Virus hangját...

Az eredmény ugyanaz volt, mint a Macbook Pro-mon...

 

Persze, kipróbáltam az is, hogy a MBP-val hajtottam a Virust, a Minivel meg vettem fel analógba, s nyilván így a zaj sem volt jelen...:)

Csak gondoltam, megosztom az új próbálkozásomat, ebben a témában:)

Link to comment
Share on other sites

Eddig egy jó megoldást találtam a próblémára.

 

Vettem egy Roland UM-One midi interfészt.

Ha ezzel hajtom meg a Virust Midi csatlakozon, akkor nincs ez a zaj, s  szépen feltudom venni analógba.

Persze, ez megint macera, ha automatizálni is szeretnék... 

Majd még gondolkodom a próblémán:)

De, legalább már van egy fél megoldás:)

Link to comment
Share on other sites

Most kipróbáltam a nyomtatóm usb kábelével összekötni a Virust meg a számítógépet, de a zaj, megint jelen van...

De, már ennek is örülök, hogy ha midi-vel hajtom, akkor nincs ez a zaj:)

Bár jó lenne, ha akkor sem lenne.

Esetleg valakinek van valami ötlete?:)

Link to comment
Share on other sites

Képzeljétek vettem egy Roland UM-ONE USB-MIDI interfészt, s ezzel hajtom meg a Virus-t (MIDI porton), s NINCS "USB" ZAJ!!!!:)

Lehet, hogy a Virus USB kábele lehet a hibás?

az a hosszú fehér vacak, úgy csatogott vele a Virus, h kivágtam a kukába :D (majdnem vissza is vittem)

Link to comment
Share on other sites

Ekkor is USB-ről hajtottam a Virust. 

Szóval a Virus kimenetén nincs zaj, ha pl. Duet-re az iPhone-t kötöm nincs zaj, csak valahogy a Virus+Duet USB-vel együtt.

Kipróbáltam Öcsém 4.1-es Macbook Pro-jával, az eredmény ugyanaz volt.

Értem. Így már szinte biztos, hogy a Mac -> Virus -> Duet -> Mac hurokkal van a baj. A következőket próbálhatod ki:

- A Mac és a Virus közé beiktatod a thas által linkelt usb isolatort http://electronics-shop.dk/usb2iso.htm

- A Virus és a Duet közé DI boxot teszel

- Megpróbálod, hogy pl. az öcséd gépéről vezérled a Virust míg a felvétel már a te gépeden menne

- A bios-ban letiltod a wifi-t meg a lan-t, meg minden egyebet ami nem kell a zenéléshez

Nem garantálom, hogy ezek közül valamelyik is biztos megoldás lesz de azért érdemes lenne kipróbálni.

Link to comment
Share on other sites

Brevis:

Korábban írtad, hogy amikor a Virus kimenetére kötöd a hangfalakat akkor nincs zaj. Ekkor mivel hajod meg a Virust? Direkt usb kapcsolattal a daw-ból, midi bill.-ről, vagy az emu usb-midi-ről?

 

 

 

 

 

Ekkor is USB-ről hajtottam a Virust. 

Szóval a Virus kimenetén nincs zaj, ha pl. Duet-re az iPhone-t kötöm nincs zaj, csak valahogy a Virus+Duet USB-vel együtt.

Kipróbáltam Öcsém 4.1-es Macbook Pro-jával, az eredmény ugyanaz volt.

Link to comment
Share on other sites

Dell laptop ugyanezt csinálja, baloldali USB csatlakozón a hangszer(ek) és ha jobboldalra rádugom a telefont adatkábellel akkor megindul a ciripelés. Nálam a zajszűrős(nek eladott) USB kábel sem oldotta meg a problémát, de mivel amúgy a rendszer alapzaja nem nagy, inkább megtanultam hogy mit nem szabad rádugni a gépre zenélés közben...

 

A korrket megoldás szerintem az USB isolator lenne, de a huboknak elég horror ára van, a sima 7-8000 forintos darabokról meg nem találtam egyértelmű információt hogy egy hagyományos hubot mögé lehet-e csatlakoztatni.

 

http://electronics-shop.dk/usb2iso.htm

Link to comment
Share on other sites

Az a baj, hogy nem csak a Virus Usb-je szedi össze a zajt, hanem régebben az EMu 1x1 USB to Midi kontroller is, amikor a Nord Lead3-t haszánltam...

Igazából bármilyen a hangszerhez/géphez csatlakozó kábel szedhet össze zajokat (antennaként viselkedik). Két hardwer közti midi kapcsolat elvileg mindig optocsatolt, tehát galvanikusan nem csatlakozik a két gép, bár árnyékolatlan kábel esetén még így is létrejöhetnek zavarok.

 

Azt a leirásból kifelejtettem, hogy érdekes, amikor az EMU Midi kontrollerel használtam a Nord-t, és a beépített hangkártyát használtam, akkor sem volt zaj.

De, akkor is ez egy Mac usb-je, mi a fenének kell a zajokat összeszedni..

Korábban írtad, hogy amikor a Virus kimenetére kötöd a hangfalakat akkor nincs zaj. Ekkor mivel hajod meg a Virust? Direkt usb kapcsolattal a daw-ból, midi bill.-ről, vagy az emu usb-midi-ről?

Link to comment
Share on other sites

Az a baj, hogy nem csak a Virus Usb-je szedi össze a zajt, hanem régebben az EMu 1x1 USB to Midi kontroller is, amikor a Nord Lead3-t haszánltam...

 

Azt a leirásból kifelejtettem, hogy érdekes, amikor az EMU Midi kontrollerel használtam a Nord-t, és a beépített hangkártyát használtam, akkor sem volt zaj.

De, akkor is ez egy Mac usb-je, mi a fenének kell a zajokat összeszedni..

Link to comment
Share on other sites

Régebben volt nálam kölcsönbe egy Nord Lead 3 Desktop, amit az Öcsém E-MU XMidi 1x1-l hajtottam meg.

3.5" Jack-3.5" Jack kábellel kötöttem össze a Nord kimenetét, 

a Duet Instrument bemenetével. 

Azt vettem észre, hogy felvételnél a halkabb részeknél fura zaj jelenik meg. 

Ez a zaj, CSAK AKKOR szünt meg, amikor a számítógépemből kihúztam az EMU USB to MIDI interfészt. 

Kipróbáltam, hogy a Mac-m másik USB portját használom, az eredmény ugyanaz.

 

Időközben, vettem egy Access Virus TI Snow-t.

Ha, TI-ként használtam, tehát USB-n mentek a midi jelekek, meg maga a hang is, semmi gond nincs, normálisan működik.

Viszont, úgy vettem észre, szebb a Virus hangja, ha analógba veszem fel, a Duet-l.

Azt vettem észre, hogy a felvételek, halk részeinél megint előjött ez a bizonyos "zaj".

Mintha a számítógépem dolgozna, s annak a hangja lenne a "zaj".

Mondhatnám az is, hogy a HDD zaját, hallom, csak ezzel az a próbléma, hogy egy Samsung 470-s 256GB SSD-t használok, szóval nincs HDD a gépbe…

Ebből nekem nagyon úgy tünik, hogy a Virus usb-n összeszedi a zajt a számítógéptől, majd ez "ráül" az analóg kimenetére és onnan már veszett az egész. Amikor usb-n mennek a midi jelek és a hang is akkor természetesen nincs ez a jelenség mert

1. ki van kerülve az analóg kimenet és

2. eleve digitálisan megy át a jel amire nem hat ki az a kis zaj.

 

Virust kihúztam az áramforrásból, sőőt még a saját USB portjáról is, akkor is volt zaj:)

Csak akkor tünt el a zaj, ha a Mac USB-jéből húztam ki a kábelt:)

Ez pedig, amikor lehúzom a külső tápot a Mac-ről, és csak akksiról megy 8 db-l felhangositva:

(érdekes, hogy amikor lehúzom a külső árramforrásról, a zaj mégnagyobb lesz, ami 3.6 mp-től kb. 10mp-ig tart):

Iyen zajos az usb portod. Erre nem hiszem, hogy lesz megoldás legfeljebb kompromisszumkötés.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...