Jump to content
Ménemszól.hu

WNAMM2014: Nord Lead A1


A/D

Recommended Posts

Új kedvcsináló a Nord következő szintijéről, az A1-ről. A gyártó azt írta, hogy a NL2x-et váltja, valójában arról van csak szó, hogy az NL2x megszűnik, viszont lesz egy új szinti, ami a Nord Lead 4-gyel rokon. 

 

Míg a Nord Lead 4 a színpadi előadás sokrétűségére koncentrál olyasmivel mint az impulzus morph-ok vagy a genetikai alapú patch mutator, addig az A1 a szintézis képességeit viszi eddig nem tapasztalt szintre, ő lesz tehát a stúdiósok, sounddesigner mumusok eszköze.

 

Az oszcillátor szekció elég sekélynek néz ki első ránézésre, valójában viszont azért mutat így, mert annyira bonyolult, hogy az, hogy könnyen használható legyen, újra kellett gondolni az egészet. Mivel annyiféle szintézisre képes és az olyan simulékony, ezért úgy oldották meg a mérnökök a kommunikáció problémáját, hogy az oszcillátorok konfigurálhatók a szekción belüli optimalizált kvázi-menüből! Ezáltal képes hangolható ringmodulációra, fm-re, komplex oszcillátorokkal rendelkezik (folding-shaping szinkronnal), additív és szubtraktív szintézisre. Mindezek layereken keresztül extrém dimenzióban hozhatók össze, rendkívül komplex hangzások létrehozására, melyet eddig sem Nordon, sem más kompakt szintetizátoron nem tapasztalhattunk. 

 

Mindezt megkoronázza egy fantasztikus vintage chorus effekt, ami a 70-es évek szintilemezeire jellemző Logan szintik hangját hozza.

 

Áprilistól lehet majd kapni.

 

 

 A termék lapja már él hallgatható demókkal!

post-1-0-57774900-1390226804.jpg

post-1-0-44865300-1390226813.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nem én adtam a mínuszt, de én sem értek ezzel egyet :) A hangszer élőben százszor jobb lesz, ezt onnan tudom, hogy a NL4-nél is ez a helyzet, és ez nem úgy tűnik, hogy rosszabb lenne. (És ne analógokkal tegyük össze). Az világos, hogy NL2x és A1 nem rokonok hangzásban, ami viszont rendben van, az NL2x tartani fogja az értékét. Vagy valakit bántani fog, hogy miért nincs benne az A1-ben :) Ami neked jó, az másnak lehet hogy nem, ez régi sztori.

 

A NL2x most akciós, így nem nehéz drágábbnak lennie az A1-nek, ami egyébként lényegesen fejlettebb a 2x-nél. Az effekteken túl van rendes órajel szinkron, tud rendes padeket csinálni, és valami olyat, amit más digitális cuccban nem láttunk még: wavefolding! (Szerintem ez most 2014-ben divat lesz, ezt csinálják az Arturia cuccok is, meg már egyre több minden, a csúcsát a Buchla oszcillátorokban láthatjátok)

 

Egy pár dolog nekem se viller, hogy miért úgy csinálták (az oszcillátor szekció ilyen), de kivárom a végét. Ha már tényleg kritizálni akarom a nordot a UI miatt, akkor inkább a Nord Drum a gyenge láncszem, de az annak köszönheti az olcsóságát. Tökéletes hangszer nincs semennyi pénzért. Van akinek ez jobban fekszik mint az.

 

Én úgy vélem, hogy nem az a helyes megközelítés hogy egy hangszer mit NEM tud, hanem mik azok, amikben minden mástól eltér, és hogy azokat hogy lehet kihasználni. Nézd meg, milyen boldogok tudnak lenni emberek egy szimpla Microbrute-tal, ami aztán tényleg nem tud szinte semmit, mégse panaszkodnak, hogy miért nincs saját burkolója a szűrőnek, ami aztán tényleg alap :) Használják azt, amilyen van.

 

Tehát, lesz majd áprilisban egy Nord A1, és nézzük meg akkor mennyit ér.

Link to comment
Share on other sites

Az oszcillátor szekció a Stage 2 nyomvonalán halad, ott nekem nagyon bejött ez a koncepció: villámgyorsan lehet egyszerű, de világbajnok minőségű "standard" szintisoundokat alkotni. Ott már remekül bevált az egy-két, remekül finomhangolt parametéres programozás. A hátrány nyilvánvalóan a rugalmatlanság és a komplex soundok hiánya. Igazából én se nagyon értem ennek a terméknek a létjogosultságát, bár ebben az árkategóriában nem igazán van senkinek VA-hangszere (pláne olyan, ami soundban lazán veri a japánokat), szóval betölthet egy rést. Én személy szerint jobban örültem volna egy Modular G3-nak, vagy egy olyan samplernek, ami a Nord sound mellé végre ismeri a velocity layering fogalmát, és jó sok memóriával van megáldva. Na majd legközelebb. :)

 

Szerk: Valamiért lényegesen alacsonyabb árra emlékeztem az NL2x esetén... 300 körül és inkább alatt értettem a résbetöltést. Különben tényleg nem értem, akkor már inkább spórol még az ember egy kicsit egy NL4-re.

Link to comment
Share on other sites

A nord G2-ről kiderült, hogy ezer darabot se vettek belőle, még az is nagyon bátor szám. Namost ahhoz képest egy olyan kifejlesztése elég költséges, veszteséges is volt a Clavia abban az időben (kb a Stage óta nyereséges a cég, mint megtudtam, ami azért elég durva! Kisebb csoda, hogy vannak.)

 

A sampler szerintem is jó ötlet, de ez editor kérdése, hiszen a Stage nyilvánvalóan vágja a velocity layert és a memóriája sem kevés.

Link to comment
Share on other sites

A nord G2-ről kiderült, hogy ezer darabot se vettek belőle, még az is nagyon bátor szám. Namost ahhoz képest egy olyan kifejlesztése elég költséges, veszteséges is volt a Clavia abban az időben (kb a Stage óta nyereséges a cég, mint megtudtam, ami azért elég durva! Kisebb csoda, hogy vannak.)

Ez meglepő, mert szerintem egy nagyon jó hangszer, végtelen sound design lehetőségekkel. 1000 darabot se... te jó ég minnél előbb be kell szereznem egyet :)

Link to comment
Share on other sites

Jelen pillanatban már csillagos egekben van az ára. A G2 Engine a legolcsóbb, alsó hangon 400k-t (!!!) kell leszurkolnod. A billentyűsök közül a G2x már 700k felett jár. Kicsit meleg pite, drágább, mint új korában. Undorítóan felment az ára, mióta egy külső faszi update-eli az editort hozzá.

Link to comment
Share on other sites

Nem, a Stage samplere nem vágja a velocity layert. És az a 380MB villámgyorsan megtelik még az egy velocity layeres mintákkal is. (az sc-soundsnak csak a D50 mintatára 325 mega, és van nekik harminc). Amúgy pont ez a vicces, hogy úgy rúgják seggbe Nordék az összes japó workstation 4-8-nemtomhány layeres soundját, hogy csak egy amp env/mod env velocity érzékenység van. :-)

 

G2 300-350e körül szokott menni, Engine-t láttam már 150e-ért is. Már aki eladja a világ egyik legjobb hangszerét. :-)

Link to comment
Share on other sites

Ugyanarról beszélünk. A Piano szekció is csak egy sample szekció. A mi szempontunkból tökkkéletesen érdektelen, hogy a gép végülis melyik memóriába tölti be a mintánkat, vagy hogy a Clavia minek nevezi azt. Globális értelemben mindkettő sima sample player. Ennélfogva bennünket csak az érdekel, hogy a gép ismeri a multilayer samplet.

Link to comment
Share on other sites

A demókból valóban nem kell végleges következtetéseket levonni, de valjuk be, hogy ezek szörnyűek! :)

Nekem a Lead 4 élőben csalódás volt.
A demók felcsigáztak és valami hasonlót vártam, mint a Wave, de az én izlésemnek a Lead 4ből, a torzító nagyon hiányzik.

A Drum 1 ezen az áron, kiegészítő hangszerként tök jó,
de amúgy egyetlen kimenettel, az effekt hiánya miatt valóban értelmezhetetlen.

Link to comment
Share on other sites

Feltoltam az első videót a hangszerről. Szerintem óriás császár lesz.

06:28-tól halljátok a Logan / Eminent chorus effektet, ezt más modern szintiből megközelítőleg se hallottam.

08:10-től az új bell oszcillátor (egyfajta additív, megintcsak nem szerepel más modern szintikben)

09:18-től az új PW algoritmus

10:04-től derül ki, hogy mennyire advanced oszcillátor konfigurációkra képes illetve hogyan implementálták a buchla (!)-féle wavefoldingot-shapinget.

A Nord A1-et szerintem célszerű úgy kezelni, mint egy új irányvonal, egy új entitás a saját jogán. Nekem nagyon tetszik, és remélem, hogy ezeket a megoldásokat átemelik a Nord Lead 4-be!

Link to comment
Share on other sites

Jelen pillanatban már csillagos egekben van az ára. A G2 Engine a legolcsóbb, alsó hangon 400k-t (!!!) kell leszurkolnod. A billentyűsök közül a G2x már 700k felett jár. Kicsit meleg pite, drágább, mint új korában. Undorítóan felment az ára, mióta egy külső faszi update-eli az editort hozzá.

 2 éve adtam el az engine-emet 150-ért... p*csába :D

Link to comment
Share on other sites

El kell mondjam van egy NL 3-asom, százezer évvel ezelőtt volt egy NL 2-esem is, jó sokat nyomogattam a 2X-et is, és a Nord Stage-t is ismerem- szeretem, továbbá a Clavia cég úgy alapból is rendkívüli módon szimpatikus. 

Megnéztemn a fenti videót, aztán meghallgattam a hang demókat, nem hittem a fülemnek, így meghallgattam mégegyszer alaposan odafigyelve is, és csak ülök megdöbbenve…  

Remélem lesz valami meglepetés , vagy trükk, egyelőre nem akarnék én sem végleges következtetéseket levonni, de csak értetlenül bambulok ki a fejemből.

Link to comment
Share on other sites

A NL A1 egyértelműen a profiknak való. Eddig a legkomplexebb Nord valaha (a modulart leszámítva) a NL4 hangminőségével. 

 

Akik értenek hozzá, ki fogják szúrni rögtön hogy tud komplex oszcillátorokat szinkronnal, foldinggal, shaperrel, hogy van benne additív és spektrális szinti, és hogy ezeket FM-mel kombinálva layereken olyat dimenziókat lehet vele csinálni, mint semmivel. Észre kell venni a finomságokat, a lehetőségeket.

Áprilisban nyilván lesz neki olyan gyári presetkitje, hogy csuhaj...

 

A Nord nagyon régen nem lépett előre ekkorát, csak elsőre nem fog mindenkinek leesni a tantusz, mert mást keres, nem azt veszi észre amit kell. (Fogadok mindenki azt nézte hogy miben kevesebb ez mint a NL4 pedig igazából több!) 

 

Közben beleírtam a hírbe azt, ami kiderült azóta.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...