Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Word Clock lánc


yackall

Kérdés

Sziasztok, 

 

szeretnék megérteni valamit. A saját rendszerem órajel szinkronizálása kapcsán merült fel bennem egy kérdés, és kielégítő választ nem találtam a neten. Elöljáróban annyit, hogy a rendszerem szerintem jól működik, viszont egy-két helyen azt olvastam, hogy ebben a konfigurációban előfordulhatnak problémák. 

Két - jó minőségű digit konverterrel szerelt - preamp és egy gyengébb hangkártya órajelét szinkronizálom úgy, hogy 2 db BNC kábellel tulajdonképpen sorba kötöm az eszközöket. A lánc elején az egyik preamp van, középen a hangkártya, végén a másik preamp. (Preamp1 out - hangkártya in - hangkártya out - Preamp2 in.) Sok helyen olvasom, hogy az lenne a helyesebb mód, ha használnék egy BNC-T elosztót, és a Preamp1 outját ennek segítségével kötném a másik 2 eszköz inputjára. Asszem például a gearslutz-on olvastam, hogy a T elosztós a korrekt mód, az általam használt pedig a "soha ne!" kategória.

 

Mit tudtok a 2 módozatról, milyen hibák lehetnek? Köszi! 

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

Elvileg igen.

Master- 1periferia T-dugo (unetrmainated-slave)-2-3 stb periferiak ugyanigy, majd az utolso periferia terminated beallitasban.

De mondom, a mai eszkozok ezt mar automatikusan felismerik. De a dbx586-om digitalis kimeneti opciojat allitani kell.

Meg az is okozhat "jo" eredmenyt akar rossz kotesnel is, hogy a jelkabelen is atmegy a szinkron, legalabbis az AES/EBU-n nagy biztonsaggal, az Adat-on majdnem mindig jol. Az sPdif eleg problemas, ebbol a szempontbol.

Link to comment
Share on other sites

7 órája írta Gyapy:

Ha a rendszer utolsó eszközén nincs terminate 75ohm os kapcsoló, mi a lehetőség? 

Gyarilag minden eszkoz terminated es 75 ohmos lezarasu. Ezt vagy lehet kapcsolni unterminated-re, vagy nem, eszkozfuggo.

Ha az utolso eszkozod ilyen az nem baj, kozbenso eszkozkent nem tudod hasznalni tapped kotesmod eseten.

egyebkent ha nincs kapcsolasi lehetoseg, az azt is jelentheti, hogy automata atallasu. Ebben az esetben jo kozbenso eszkoznek is.

Link to comment
Share on other sites

Nem emlékeztem, de igazából nem is pont ilyeneket tanultunk a Kandón. :)

Meg, hát töredelmesen be kell vallanom, hogy mindig is olyan voltam, hogy hiába szigorlatoztam le

ötösre, gyakran már egy hét múlva sem tudtam, hogy miről volt szó. :)

Azóta persze sokszor eszembe jut, hogy jobban oda kellett volna figyelni egy-két dologra.

 

Nálam amúgy csak a második konverter szokott  WC-t kapni a fő Apogee-ról.

A kimeneteknek felesleges, mert az ráláll a kártyára.

Tehát általban csak egy WC kábel van a rendszeremben.

A masternél régebben volt egyszer szétosztva, de valóban nem gondoltam rá, hogy az úgy helytelen.

Link to comment
Share on other sites

"De, ha már a mastert is megosztjuk, akkor a két végén kap 1-1 lezárást, ami feleződik a párhuzamos kötés miatt, és így kevés a véglezárás. Tehát elvileg nem jó, mégsem írtam baromságot."

 

Igen, elvileg így van. Működik persze így is, csak instabilabb.

Valami függvénynek 75 Ohm körül van a minimuma, azért kell ennyinek lenni a hullámimpedanciának.

Csak már nem emlékszem a részletekre.

Hú, de rég szigorlatoztam villanytanból! :)

 

:DDD

 

És akkor se emlékeztél, amikor összekötötted a rendszeredet....:D (nem besértődni, csak csipkelődök...)

Link to comment
Share on other sites

"De, ha már a mastert is megosztjuk, akkor a két végén kap 1-1 lezárást, ami feleződik a párhuzamos kötés miatt, és így kevés a véglezárás. Tehát elvileg nem jó, mégsem írtam baromságot."

 

Igen, elvileg így van. Működik persze így is, csak instabilabb.

Valami függvénynek 75 Ohm körül van a minimuma, azért kell ennyinek lenni a hullámimpedanciának.

Csak már nem emlékszem a részletekre.

Hú, de rég szigorlatoztam villanytanból! :)

Link to comment
Share on other sites

Ha jól értem, akkor a slave1 (esetemben a Saffire hangkártya) átáll vagy átállhat a 4-710D-ből ADAT kábelen (is) jövő WC jelre? És mi van az ISA-val, ami a slave2, és a Saffire-ből kapja a WC-t, emellett ADAT kábelen nyomja az anyagot a Saffire-ba? (bocs, ha hülyeséget kérdezek, de egy kicsit összezavarodtam:))

 

Nálad Daisy Chain a kötés, így elvileg nem áll át, mert mindíg "jó" jelet kap. Ha T-dugóznál, akkor kellene a Saffire-t untermintatedbe tenni (ha tud ilyet), és az ISA megint terminated. Azt meg már csak a "Saffire tudja", hogy átállna-e az ADAT szinkronra, és ha igen, akkor hogyan küldené tovább az ISA-nak. Passz.

Link to comment
Share on other sites

"Nem egeszen onnan osztod, mert a fuzott az gyakorlatilag egy "soros", mig a Tdugos, az egy "parhuzamos" kotes. (Nem csillagpont) "

 

Úgy tűnik marhaságot írtam. Elnézést!

Ez a hullámimpedancia történet cseppet sem triviális.

És akkor ezek szerint nem volna szabad az órajel generátornál kettéosztani a T dugóval,

hanem mindig  a következő gépnél kell T dugózni?

 

Most így belegondolva, lehet, hogy én is némiképp rosszat írtam az ez után következőben. De, gondoljuk végig: A Terminated annyit jelent, hogy rátesz véglezárásként egy 75Ohmos ellenállást.

Ha Daisy Chainben kötünk, akkor ugyan minden berendezés "véglezárja" az oda bemenő kábelt, de tovább is küldi a kimenetén (elektronikusan), ami a következő berendezésben is "várja" a véglezárást. Ez így teljesen tiszta.

Ha Tappedben megyünk, akkor az egyszerű esetben elindulunk a masterből egy úton, ráakaszgatjuk T-dugókkal a perifériákat és az utolésó elemnél kapja meg a lánc a 75Ohmos lezárást. Ez is OK.

De, ha már a mastert is megosztjuk, akkor a két végén kap 1-1 lezárást, ami feleződik a párhuzamos kötés miatt, és így kevés a véglezárás. Tehát elvileg nem jó, mégsem írtam baromságot.

Link to comment
Share on other sites

Ha jól értem, akkor a slave1 (esetemben a Saffire hangkártya) átáll vagy átállhat a 4-710D-ből ADAT kábelen (is) jövő WC jelre? És mi van az ISA-val, ami a slave2, és a Saffire-ből kapja a WC-t, emellett ADAT kábelen nyomja az anyagot a Saffire-ba? (bocs, ha hülyeséget kérdezek, de egy kicsit összezavarodtam:))

Link to comment
Share on other sites

A 4-710D hátán van egy 75 Ohm Termination gomb. A manual szerint ez abban az esetben aktiválandó, ha az eszköz az utolsó slave a rendszerben. Sem az ISA, sem a Saffire nem rendelkezik ezzel a lehetőséggel; gondolom, NeoC erre utalsz, mikor a Terminated-Unterminated automatizmusról írsz. 

Nekem a 4-710D a master, és - ahogy a témát indítottam - gond nélkül működik a Daisy Chain konfig, ezért maradok ennél. Köszi a hozzászólásokat! 

A Saffire, az ISA és a 4-710D konvertereiről pedig az a tapasztalatom, hogy számomra tökéletesen érzékelhető a minőségbeli ugrás ahhoz képest, mint amikor még csak a Saffire volt. Ha 1-1 felvett sávot hasonlítok össze, akkor szinte alig, de ha full mixeket összehasonlítok, akkor csúnyán elvérzik a Saffire. Kábé, mint amikor az egyik mix sávjain UAD-dal dolgozok, a másikén meg nem. Ezen felbuzdulva viszont az is elkezdett borzasztóan érdekelni, hogy mi lenne, ha mondjuk egy Apogee konverterem lenne...?

 

Igen, erre utaltam. Bár arra azért vigyázni kell, hogy nem mindegyik automatikus, főleg a régebbi, és az egyszerűbb berendezések, de ez benne szokott lenni a manualban. Ezeknél a gyári default mindig Terminated, mert egy eszköznél nem feltételezik okvetlenül azt, hogy több is lesz egyszer a júzernél, és egy elem használatánál ennek kell lennie. Ami azt jelenti, hogy ha ez nem állítható, vagy automatikus, akkor vagy Daisy Chain kötésben lehet csak, vagy utolsó elem lehet a Tapped kötésben. Bár a kettőt egyébként lehet kombinálni is.

(Az UA 4-710D pedig ezek szerint a helyesebb Tapped kötést feltételezi gyárilag, mert ott a default az Unterminated.... Gombot kell nyomni ahhoz, hogy ne az legyen...)

És még egyszer mondom: működik a rossz konfig is, csak "mákos a kép" a kábelTV-s analógiát felhasználva. Tehát, ha működik, az nem jelenti azt, hogy automatikus átállású. Vagy "bírja még" úgy is, gyengébb WC jellel, vagy átáll más forrásra, pl az ADAT-ra, csak nem vesszük észre.

Link to comment
Share on other sites

A 4-710D hátán van egy 75 Ohm Termination gomb. A manual szerint ez abban az esetben aktiválandó, ha az eszköz az utolsó slave a rendszerben. Sem az ISA, sem a Saffire nem rendelkezik ezzel a lehetőséggel; gondolom, NeoC erre utalsz, mikor a Terminated-Unterminated automatizmusról írsz. 

Nekem a 4-710D a master, és - ahogy a témát indítottam - gond nélkül működik a Daisy Chain konfig, ezért maradok ennél. Köszi a hozzászólásokat! 

A Saffire, az ISA és a 4-710D konvertereiről pedig az a tapasztalatom, hogy számomra tökéletesen érzékelhető a minőségbeli ugrás ahhoz képest, mint amikor még csak a Saffire volt. Ha 1-1 felvett sávot hasonlítok össze, akkor szinte alig, de ha full mixeket összehasonlítok, akkor csúnyán elvérzik a Saffire. Kábé, mint amikor az egyik mix sávjain UAD-dal dolgozok, a másikén meg nem. Ezen felbuzdulva viszont az is elkezdett borzasztóan érdekelni, hogy mi lenne, ha mondjuk egy Apogee konverterem lenne...?

Link to comment
Share on other sites

A ket kotesi mod egyebkent teljesen parallel a regi analog kabelTV-s kotessel. Panelekben sorba kotottek, masfajta fali dugo kellett. Amikor atalltak a csillagpontosra, akkor is masfajta kellett. Ha meg a fali dugaljbol tovabb lett vive a jel, akkor szar lett a kep. Ez felelt meg a T-dugonak. A WC sem "mulik el" egy rossz kotesnel, legfeljebb bizonytalanabb lesz.

Link to comment
Share on other sites

Nekem is RME a szinkronforras, es valoban nagyon megbizhato. Nekem pl a HD24 magatol atall az Adaton jovo orajelre, ha a WC nem OK. Igy ertettem az atallast. Ha kijelolod, akkor arrol veszi, de ha problemas, a kijelolt, akkor azonnal atugrik egy jo forrasra. Legalabbis az ilyen. Igaz, azon elolaprol lehet a terminated/unterminated opciot is allitani...:) az ilyen szempontbol nagyon komoly cucc.

Link to comment
Share on other sites

Ha WC van beállítva egy készüléken szinkronforrásnak, akkor szerintem hiába megy a jelkábelen is az órajel, azzal elvileg nem foglalkozik.

Alapvetően amúgy az SPDIF-fel sem szokott gond lenni, de volt már olyan, hogy a hangkártya drivere szar volt és azért nem állt rá.

Nem itt a stúdióban, hanem homestúdiós környezetben, ügyfeleknél.

Nálam az RME kártyák simán ráállnak az SPDIF-re is, ha nagy ritkán szükség van rá,

de teljesen igazad van, hogy hisztisebb formátum.

Link to comment
Share on other sites

"Nem egeszen onnan osztod, mert a fuzott az gyakorlatilag egy "soros", mig a Tdugos, az egy "parhuzamos" kotes. (Nem csillagpont) "

 

Úgy tűnik marhaságot írtam. Elnézést!

Ez a hullámimpedancia történet cseppet sem triviális.

És akkor ezek szerint nem volna szabad az órajel generátornál kettéosztani a T dugóval,

hanem mindig  a következő gépnél kell T dugózni?

Link to comment
Share on other sites

Nekem is van 4-710d es isa 430mkii

Figyelj torony magasan jobb a clock az universal audioban

En igy kotnem ossze: ua 4-710 isa es hangkartya

Nekem Apogee van es nekem igy nez ki: Apogee symphony neve 8816 es 4-710d

Nálam ez a t elosztás nem igazán akart menni

Link to comment
Share on other sites

Akkor tévedtem. Én viszont nem bízok meg ebben a továbbfűzögetős dologban.

Én mindig a masterről osztom szét.

Nem egeszen onnan osztod, mert a fuzott az gyakorlatilag egy "soros", mig a Tdugos, az egy "parhuzamos" kotes. (Nem csillagpont) Egyebkent en is a Tdugosban bizom, csak figyelek erre a Terminated allasra (ma mar jo reszt automata ez), mert egyszer hetekig szivtam mire utanaolvasva sikerult megfejtenem azt, hogy miert nem megy T-dugosan valamelyik eszkozom.
Link to comment
Share on other sites

Azé' pontosítsunk egy kicsit:

 

A WC jelútban van Daisy Chain konfig (fűzve vannak egymás után a berendezések), és van a Tapped konfig, ez a T-dugós. Fűzött kapcsolatnál mindegyik periféria "Terminated" állásban kell legyen, míg a T-dugós verziónál csak az utolsó lehet abban, a közbensőknek "Unterminated"-ben kell lennie. Ez előlapon nagyon kevés berendezésben állítható, belső jumperrel többnél, illetve olyan is van, ami már automata, illetve olyan is, aminél nem állítható. Gyárilag általában "Terminated" a beállítás, mindnél.

A lényeg az, hogy a Daisy Chain kötés esetén elvileg nem lehet probléma a gyári default Terminated állásban, a T-dugósnál lehet, ha a közbenső berendezésnek Untermintatednek kellene lennie, de vagy nincs átállítva, vagy nem is tud ilyen állást. Bonyolítja a problémát, hogy a Daisy Chain fűzésben elvileg van egy berendezéskorlát (asszem 4 db, sorban), mígy a Tdugós elvileg korlátlan, viszont mindnek kell tudnia (az utolsó kivételével) valahogy az Unterminated állást.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...