Jump to content
Ménemszól.hu

Recommended Posts

Itt az amcsi pro audio gear dealer nagyágyújának, a Vintage King Audionak mikrofontesztje, mégpedig egyetlen akusztikus gitáron, amit Kirk Fletcher bluesgitáros szólaltat meg. A húsz tesztelt mikrofon között minden megtalálható, mi szem-száj ingere, az AEA-tól a Wunderig, természetesen letölthető sávokkal.

https://vintageking.com/acoustic-guitar-microphone-shootout

Link to comment
Share on other sites

Mivel a sávoknak két része van - egy olyan hagyományos akkordkíséretes meg egy szólisztilkusabb - így külön írnék minden mikrofonhoz mindkét viszonylatban. A benyomásaim a nyers sávon hallottakat tükrözik, amiken nyilván hangszínszabályzással lehetne módosítani, de ennyi mikrofon közül inkább a legkevésbé kompromisszumosabbat keresném.

Annyit mindenképpen elvártam volna, hogy leírják milyen lánccal vették fel a sávokat.ar

AEA N22:
1. kissé tompa, kissé zörgős, egy picit orros, viszont nincsen zavaróan sok alja
2. a test és a teltség nekem pont elég, kiegészítő mikrofonnak el tudom képzelni valami mellé

AEA R84:
1. zavaróan testes, brummogós, egyszerűen rossz
2. túl sok alja van, biztos van ahová ez a sound kell, de azonnal nyúlnék az EQ-hoz

Bock iFET:
1. túl karcos, brummogós, életlen, élettelen
2. tompa, mintha befognám az orrom és úgy beszélnék

Flea 47:
1. talán több a karc a kelleténél, sok mély-közép, a teteje meg csak átlagos, de van a csilingelésében valami tetszetős
2. aranyosan csilingel, de valami hiányzik

Flea 49 next:
1. elég harsány, kicsit zörgős és kicsit orros
2. orros, kopott

Gefell CMV 563:
1. annyira orros hogy nem tudok másra gondolni
2. egész kiegyensúlyozott, nem esik túlzásba semmivel

Gefell M300:
1. orros, búgós, de a közepe teteje viszont szép
2. aranyosan csilingelő, kiegyensúlyozott

Gefell M930:
1. harsány, de mélydús és nyomi
2. távoli, visszhangos érzetet keltő

Manley Reference Cardioid:
1. picit zörgős, de az alja nem zavaró és a közepe teteje is tetszetős
2. aranyos, nem bántó

Mesanovic Model 2:
1. zavaróan zörgős, de szép magasai vannak
2. dobozhang, pedig szépen csilingel

Neumann U47 FET:
1. egy kicsit sok alja, van, de a közepe-teteje csengése kiegyensúlyozott, nekem kell ennyi harsányság
2. szépen cseng, aranyos, szerethető,

Neumann U87Ai:
1. közepes, picit sok alul, picit orros, a közepe-teteje meg nem szép
2. átlagos, de nem zavaró

Pearlman TM 1:
1. zörgés, orrosság
2. kiegyensúlyozott, eggyel jobb mint az aranyos

Peluso P-67:
1. zörög, orros, nyomin cseng a teteje
2. jó teteje, közepe van

Royer R121:
1. mintha valami dobozból szólna, zörög, búg, tompa...rettenetes
2. doboz, de szerethető közepe-teteje van

Shure KSM44a:
1. élénk, harsány, picit sok az alja, picit zörög
2. szépen cseng, kellemes sound

Telefunken Cooperhead:
1. orros, zörgős, vékonyan csilingel
2. kellemes, nagyjából kiegyensúlyozott

Telefunken U47:
1. zörög, kicsit búg, de nem cseng rondán
2. nem szól csúnyán, de valami hiányzik, olyan kis átlagos

Wunder CM12:
1. kicsit orrbefogós, de a csengése szép
2. picit lehetne nyitottabb

Wunder CM7 FET:
1. kicsit zörgős, középdús
2. nem rossz, nem rossz

Miután végighallgattam az összeset az a benyomásom hogy egy mikrofonból EQ nélkül nem biztos hogy menne, főleg az akkordkíséretes játékmódnál, amire talán a Neumann U47 FET-et választanám, vagy a Shure KSM44A-t. A szólisztikus résznél könnyebb a választás, sok mindennel megelégednék, de a Gefell M300 és a Shure KSM44A az első kettő, ami egyébként egy take. A végeredmény, hogy nálam a Shure KSM44A nem várt győzelmet aratott.

Ami kritika a teszttel kapcsolatban, hogy kicsit olyan szórjuk oda a mikrofont, vegyük fel 'oszt jóvan érzetet kelt, és a gitár -  habár biztos nem olcsó darab  - hangja se tetszik igazán. A hitspace-s tesztben a Madi játéka sokkal jobban tetszett.
 


 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Érdekes ez a felvetés :) Szerintem ezen a fórumon túlnyomó részt hobbisták olvasgatnak, írogatnak. Ha valaki szeretne tök hobbiból, tényleg szinte csak magának felvenni valamit, ezért feltesz egy kérdést, hogy például az Audio-Technica AT 2020-as mikrofon vagy Shure SM58 között válasszon mondjuk szobai gitározáshoz, akkor nagyon hamar le van oltva, hogy 700 ezer Ft alatt ne is gondolkozzon mikrofonban, és minimum egy 500 ezer forintos előfokot is vegyen hozzá… persze csak miután csillapította a szobát különféle frekvenciacsapdákkal.

Semmilyen szinten nem vitatom a fenti poszt szakmai oldalát, hisz nem is értek hozzá, de minimum többezer dolláros mikrofonok vannak kazalban összehasonlítgatva, hogy így "zörög", úgy "orros", amúgy "nyomi". Szerintem ez az árszint teljesen kívül esik az átlag zenészen, de még néhány hazai kis stúdión is.

A választottad a Shure KSM44A. Végülis nem a legdrágább darab, az összehasonlítás is racionális (bár ízlés-függő), de vegyél el az árából egy 0-ást és máris felpördül a topik :D 

Link to comment
Share on other sites

1 órával ezelőtt írta rootkiller:

Azért nem értem a dolgot mert készült a hitspace részéről is néhány ilyen jellegű teszt aminél volt utána szakmai okfejtés.

Többször elmondtam ezen a fórumon, hogy a felvétel legfontosabb eleme a hangforrás. Muzsikus és a hangszer együtt. Ez legalább 80%-ban meghatározza a végeredményt, de inkább nagyobb mértékben. Ezért nincs értelme a mikrofont magában nézni. Arról nem beszélve, hogy az akusztika, a felvételi lánc többi eleme is erős hatással van a végeredményre. 

 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...