Jump to content
Ménemszól.hu

Vegyük komolyan: Nord Electro 3 HP


A/D

Recommended Posts

Ja és egy zenész kollégám véleményét osztanám: "zongorázni lehet súlyozott mechanikán is, de bármi mást csinálni kalapácsmechanikán már kevésbé szerencsésebb!"

Úgyhogy azt mondom, zongorázásra kell egy jó masterkeyboard vagy egy NP88, bármi a többinek meg hagyjuk meg a szintiket...

Link to comment
Share on other sites

Ha a Nordon van sapka, ha nincs...Eddig (nem Audity írta) az volt a nyíg, hogy electron nem lehet zongorázni, mert nem kalapács. :)

De egyébként az egésznél érdekesebb az a trend, hogy újra divatba jött a hordozhatóság. Egyre könnyebb szintiket próbálnak gyártani

az alsóbb kategóriákban (pl MOX6), de a 3HP a bizonyíték arra, hogy a felső kategóriában is igyekeznek ezt követni.

Link to comment
Share on other sites

Én a magam részéről nem is említek billentyűzetet, ez próba-cseresznye dolga :-) Játszottam már nagyon jó súlyozott én nagyon nem jó kalapácsos billentyűzeten is. Ahhoz képest, hogy kb. 11 évig játszottam kalapácsos billentyűzeten, most csak súlyozottan játszok és sokkal jobban rendben van. Nálam ez az egyenletes velocity tartomány függvénye és ezen sem mindig segít a választható előre beállított velocity görbe. Szerintem ha valaki nem komolyzenéből és hangversenyzongoráról érkezik, akkor felesleges túlmisztifikálni a kalapácsmechanikát. Nálam is elsősorban a hordozhatóság volt a mérvadó a cserénél, az, hogy jobb velocity-kijátszhatóságot is nyertem az üggyel, csak utána derült ki. Szóval szerintem ha kalapácsos, ha nem, ha jól játszható és frankón szól, akkor jöhet :-)

Link to comment
Share on other sites

SpaceChimp

Persze, mert a zongorázás kényesebb téma az igényesek számára ezért leginkább a kalapácsmechanika alkalmas rá. Lehet 1 kerekűvel is gurulni, de más az érzés egy biciklin! Na arányaiban ez a helyzet a hangszereknél is...

De, mondom a szinti mechanika univerzálisabb több dologra, azonban ha azt nézed hogy senki nem fog pl. egy koncerten dob patternt feljátszani, gitározni egy billentyűn, hanem általában zongoráznak, max. orgonálnak rajta, akkor eldöntheted hogy melyikre van inkább szükség.

Nem az a baj a Norddal hogy sapka vagy nem sapka (mint írtam 1 kategória 2 kivitelben, kinek-kinek kedvére), alapvetően más, koncepcionális gondok vannak a Clavia cuccokkal, de nem kezdem elölről ragozni, mindenki azt vesz amit akar és amire telik... Én az Elektro kategóriájában a Hammond SK-kban több fantáziát látok. El tudod végre ezt fogadni?

Link to comment
Share on other sites

Én eddig is értettem, amit írtok/írunk, nekem gyakorlatilag nem nagyon volt kalapácsos billentyűm az évek alatt, mert a hordozhatóság szempont, és tényleg sokmindent meg lehet oldani egy jól kiismert szintibillentyűzettel. Nekem nem tűnt fel viszont, hogy zavarna nagyon a kalapács orgonánál, de tartósabb ideig kalapálgatva elképzelhető, hogy fárasztó, és nem nyújt orgonaélményt. Abszolút elfogadom, amit írsz.

Link to comment
Share on other sites

Azért,hogy tisztázzuk a dolgot a Nord-nak van egy "zseniális" találmánya a kalapácson való orgonálásra...(Stage-et használok,és az esetek nagyrészében inkább orgonázok,mint zongorázok,nem szerencsés a mechanika,de hangzása miatt csak a waterfall-os StageCompact-ra cserélném el jelenleg)

Amennyiben az orgona szekciót használod,akkor van egy fast-attack funkció,amikoris nem a teljes billentyűút legalján szólal meg a hang,hanem nagyon az elején. Ez ugyebár CSAK hammond-nál jön jól,mivel ott a billentéssel nemtudsz dinamikázni,de így ha megszokod sokkal könnyebb rajta játszani. Ilyet máshol én még nemláttam. (Ha tévednék javítsatok ki mindenképp,mert akkor azt a hangszert is kikell próbálnom!)

Szóval,azért van megoldás itt,csak meg kell szokni. Ha nem akarod megszokni,akkor pedig ez nem a Te hangszered.

Link to comment
Share on other sites

Pittyolo. Erről a megoldásról még nem hallottam, de tényleg ésszerű, szóval azért van ott gógyi :-)

Aki vágja a témát, az lapozzon tovább, akit pedig érdekel elmondom, hogy a kalapácsoson való orgonázás miért is körülményes... az egyik probléma mindjárt az, hogy a megszólaltatáshoz meg kell küzdeni a kalapácssúlyok tehetetlenségével, ki kell billenteni azokat, másrészt a tömör billentyűzetnek is van tehetetlensége, így ezeket mozgatni kell, ami pl. a "tenyerészős" figurákat késlelteti, visszaveti még akkor is, ha a billentyűzet dinamikája ki van iktatva. A lehúzások is kényelmetlenek és ha dinamikus a hangszín, akkor a lehúzás végén már meg sem szólal rendesen a hang. Igaz a sima szintibillentyűvel is vannak hasonló problémák, mert ott a teljes dinamika megszólaltatásához koppanásig kell nyomni a billentyűket, ami szintén időveszteség. Ezért olyan frankó a "waterfall" billentyűzet :-).

Természetesen az orgona hangszínek többnyire dinamikátlanok, így az említett dinamikabéli problémák a legtöbb esetben tárgytalanok, főleg a Pittyolo által említett megoldással pedig azthiszem minden akadály elhárul a kalapácsoson történő orgonázás elől. Kérdés lehet az is, hogy ha a zongorázás közben nem fáradok el egy kalapácsos billenbtyűzettől, akkor orgonázás közben miért fáradnék el?

Ez persze maga az elv, ettől függetlenül én sosem játszanék kalapácsoson orgonát, mert a billentyűzet és a súlyok tehetetlensége nem enged úgy ahogy jól esne.

Kíváncsi leszek erre a HP-ra, mert zongorázni egészen biztos remek, de orgonára biztosan igényelném hogy fölé tehessek egy orgonamastert... és hát egy valós drawbar kontroller sem ártana :-) Na mindegy, azért amint tehetem, elmegyek megkopogtatni :-)

Link to comment
Share on other sites

Azt nem értem miért marjátok egymást?

A nord egy felsőkategoriás billetyű. Lehet kapni casio zongorát is 180 körül. A piacon mindenki megtalálja a maga pénztárájához való eszközt. És én ennek örülök is nem örülnék neki ha mindenkinek az asztalán Virus Ti lenne mert 100 ezer Ft meg Nord Stage a szinpadon minden zenésznek mert mondjuk az 140 ezer FT...

Ez igy a jó az ember meggondolja mit vesz meg mert drága nem találkozok a szinpadon 2 egyforma hangzással mert mindenki más billetyüt használ más gitárt és gitár effektet. a Hitspaces prémium termékeket árul igényes embereknek. Ha valakinek ez nem jó odébbmegy 2 utcával vesz egy casio-t vagy egy más szart 50 ezer FT ért és kész...

Azért azokat vegyük figyelembe hogy ezeket a cuccok nem 1 ember munkája mint mondjuk egy Casio amit összedobnak szar de mégis eladják.

Azt is vegyétek figyelembe hogy külföldön nem ennyibe kerül

És azt is hogy ez nem a magyar fizetésre van kitalálva. Én is Elfogadnék 4 Moog Little Patthy-t összekötve vagy akár 8 at is de örülök ha jövőhéten 1 et eltudok hozni :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...