Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

DIY Piezo Kontakt mikrofon házilag


nemethchek

Kérdés

Gondoltam feldobok egy DIY Piezo (Kontakt) mikrofon témát, mivel nem találkoztam vele ezen fórumon.

Jöhetnek a praktikák, tapasztalatok, ötletek ki hogyan dobja össze. Hasznos olvasmányok, videók, tanácsok. Források a szükséges alkatrészek beszerzéséhez. Mutogatás, ki milyet csinált. Szóval bármi ami a témába vág.

Link to comment
Share on other sites

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

7 perccel ezelőtt írta Koródi Csaba:

Én pár éve készítettem piezo lapkákkal egy trigger padot egy MIDI-trigger modulhoz. Itt a hozzá készített DIY videóm.

 

A piezo lapkákat a Conrad-ban vettem, rendelni kell, mert a legritkább esetben van készleten bármijük is amire épp szükséged lenne. Minden más OBI, meg művészbolt, illetve kacatos doboz :)

Az ütőfelületnél a fekete anyag nálam habgumi volt, oda később sima gumit tettem volna, illetve az alsó réteg is lehetett volna puhább, de ezekkel együtt is jól működött, ahogy a videóban is látható. 

Egy hibát követtem el az elképzelésemben: hogy túl vastag és rideg kábelt használtam a piezokhoz, ezért ahol ezek a kábelek végigfutottak a padok mellett, bevették a másik pad rezgéseit. A kábeleket tehát ma már úgy oldanám meg, hogy vékonyabb szálakat forrasztanék a piezokra és azokat is mindjárt a padok alatt egy furaton kivezetnék alulra, hogy a vezetékek ne vegyék fel a szomszédos padok rezgéseit.

Ez most egy dob pad, de gondolom a piezot sokminden másra is fel lehet használni.

Link to comment
Share on other sites

ZOOM H1 mic/line bemenetével szeretnék használni egy házilag kreált kontakt mikrofon stereo párt. Kérdésem az, hogy szükség van e közbeiktatni egy preamp-ot? Az olvastam, hogy kell, mert sima piezo to jack kombinációval line in-be 200 Hz alatt semmi nem fog szólni, mert HPF szűrés alakul ki.

Eléggé kezdő vagyok az elektronikában, így egy kis felvilágosítás jól jönne

"Rágugliztam" a témára és ezeket találtam.:

"The simple piezo to jack socket set-up will favour high frequencies rather than low (much like a high-pass filter). Running the piezo through a decent preamp (most pro piezo set-ups use an impedance balanced preamp) will help, as will some careful EQ. Start low and work up, just to be on the safe side."

Forrás: http://www.musicradar.com/tuition/tech/9-ways-to-use-piezo-mics-in-your-music-making-627533

"The problem with piezo guitar pickups and contact mics is that they are not well matched to typical audio inputs. By their nature they can generate a lot of signal, but they cannot drive a 50 kilohm typical line input. The pickup needs to work into a much higher impedance, typically 1 megohm or so.

The reason why these devices often sound tinny is because the piezo sensor presents its signal through a series capacitance which is small, typically 15nF or less. When wired to a normal 50 kilohm line input this forms a 200Hz high-pass filter, which eliminates the bass.

If wired to a consumer plug-in-power microphone input of about 7 kilohms impedance, the result is a 1kHz high-pass filter. Hence the reputation for poor bass performance…..”

Forrás: http://www.musicofsound.co.nz/blog/the-first-rule-of-contact-mic-club

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nekem volt contact mikrofonom régebben, használtam preamp nélkül és preamppal is - utóbbi esetben kicsit valóban szélesedett a frekvencia átvitele, de valamiért úgy sem lett túlzottan testes a hangja és a kábel ugyanúgy átvett minden rezdülést, mint maga a piezo.. 

Link to comment
Share on other sites

Ekkor: 2016. 03. 11. at 17:34 írta _cutoff:

Nekem volt contact mikrofonom régebben, használtam preamp nélkül és preamppal is - utóbbi esetben kicsit valóban szélesedett a frekvencia átvitele, de valamiért úgy sem lett túlzottan testes a hangja és a kábel ugyanúgy átvett minden rezdülést, mint maga a piezo.. 

Tudnál linkelni, egy megbízható forrást/segédanyagot a preamp megépítéséről?

Én egyébként ezeket találtam:

Link to comment
Share on other sites

Ekkor: 11 March 2016 at 15:30 írta nemethchek:

ZOOM H1 mic/line bemenetével szeretnék használni egy házilag kreált kontakt mikrofon stereo párt. Kérdésem az, hogy szükség van e közbeiktatni egy preamp-ot? Az olvastam, hogy kell, mert sima piezo to jack kombinációval line in-be 200 Hz alatt semmi nem fog szólni, mert HPF szűrés alakul ki.

Szia!

Kérdés az is hogy mi a terved a kontakt mikrofonnal? Mit szeretnél vele rögzíteni? A piezonak semmi mélye nem lesz még preampal sem. A használatához, ahogy a neve is utal rá, kontaktban kell lennie a rezgést leadó hangforrással. Klasszikus értelemben vett mikrofonnak nem fogod tudni használni. Max hegedű testre szokták ragasztani, vagy akusztikus gitárra, de akkor használnak egy másik pickupot is a piezo mellé a mélyeknek.

Link to comment
Share on other sites

19 perccel ezelőtt írta Koródi Csaba:

Szia!

Kérdés az is hogy mi a terved a kontakt mikrofonnal? Mit szeretnél vele rögzíteni? A piezonak semmi mélye nem lesz még preampal sem. A használatához, ahogy a neve is utal rá, kontaktban kell lennie a rezgést leadó hangforrással. Klasszikus értelemben vett mikrofonnak nem fogod tudni használni. Max hegedű testre szokták ragasztani, vagy akusztikus gitárra, de akkor használnak egy másik pickupot is a piezo mellé a mélyeknek.

Természetesen kontaktban a rezgést leadó hangforrással szeretném használni Sound Design célokra. A problémám az, hogy csak a  középtartományban veszi fel a rezgéseket, legalábbis amit nekem rögzíteni sikerült. Elméletileg a preamp segít egy kicsit kiegyenlíteni a frekvencia átvitelt.

Van egy Fender piezo hangszedős elektro-akusztikus gitárom aminek aktív preampja van. Ott nincsenek ilyen gondok, szépen leadja a magas és mély frekvenciákat is.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...