Jump to content
Ménemszól.hu

Búcsúzik a Nord Wave (2007-2013)


A/D

Recommended Posts

A tegnapi nap érkezett a rossz hír, hogy a Nord Wave gyártása megszűnt, és a feladott rendeléseket se teljesíti már a Clavia.

A Nord Wave ha az eladásokat nézzük nem egy szerencsés termék. Majdnem azt mondanám, hogy a Clavia "rút kiskacsája", de a helyzet az, hogy szerintem és a kollegáim és pár más szakértő szerint is ez az egyik legzseniálisabb hangszer. Fluktuációja is példás, aki egyszer ilyet vesz, nemigen válik meg tőle, ugyanis a megismerkedés első izgalmasabb pillanatnál már csak a második, harmadik, negyedik stb pillanat izgalmasabb. Az a fajta hangszer, ami mindig túlteljesíti az elvárásokat ha munkáról van szó.

Bejelentésekor, 2007-ben fényes jövőt jósoltunk (emailből szedtem ezt ki), Kibortz pedig

A kollegákkal sokszor törtük a fejünket, hogy hogy lehetne ez az eszköz még népszerűbb, tényleg ismerik-e az emberek, mert még mindig felmerülnek vele kapcsolatban olyan kérdések, hogy "jé, ebbe tényleg lehet számítógéppel tölteni saját mintát?".  Mert persze az Electróba és a Stage-be is lehet, de a Wave azt is megengedni, hogy azt animáljuk, átalakítsuk, ügyeskedjünk vele.

A Nord oldalán eldugva találjuk csak meg, hogy a Wave-nek rendkívül illusztris felhasználó tábora osztja a patcheket. Érdemes belehallgatni hogy a 30-40 kilobájtos (!!!!) letölthető bankokban mik vannak, észbontó. (pl. Xavier Tribolet). Ez is olyan dolog, amire soha nem fogjuk megtudni a választ.

Másfelől viszont érthető a jelenség: a Nord Wave drága. Nem lehet belőle tömegtermék. Mindemellett úgy gondolom, hogy sok embernek ez lenne az ideális "első és egyetlen" hangszer.

A színpadi jelenléte azért erős. Ugyanis nincs mégegy olyan hangszer, ami le tudja mintázni más szintetizátorok hangját, és hasonlóan viselkedik. Persze, egy sampler vagy egy workstation is fel tud venni pl. egy vintage MiniMoogot, de a Nord Wave úgy is viselkedik. A burkolókon, szűrőn, LFO ott van ahol kell, plusz nagyfrekis modulációk, szinkron, FM plusz hullámtábla ha kell. És az effekt. A tekerőkkel, kapcsolókkal beleszólhatunk a hangba kb úgy, mint az eredeti hangszeren. Ebben a videóban Twin Shadow magyarázza, hogy  a stúdióban használt régi hangszereket nem merik kivinni színpadra, a nord wave-be rakják azok mintáit. 6 kilót pedig nem nehéz "cipelni":

 


Aztán ez egy első osztályú sound designer hangszer. Tudja amit a legjobb szubtraktív szintik és a legjobb samplerek, és olyan minőségben, mint semmi más digitális hangszer (legalábbis a kollegákkal az az egyöntetű véleményünk). Plusz azokat össze tudja kombinálni. A Nord Lead-ek közül toronymagasan ez szól a legjobban.

Mindehhez még tegyük hozzá: valószínűleg a létező legjobban kitalált felhasználói interfész. Jó, ebben mondjuk a Lead 3 egy fokkal előrébb volt, de itt nem csak a visszacsatolás, hanem a struktúra is játszik. A hangszer alapból két layeres hangokban gondolkozik, és abszolút racionális gondolkodásról tanúskodik az a felismerés, hogy mindkettőnek saját EQ potijai vannak! Így ezerszer könnyebben összeilleszthetjük a layereket, mindegyikből azt a részt EQ-zzuk ki, ami a másikból kell. Hát nem zseniális?

Bántást is kapott, mely részben jogos: az LFO nem MIDI szinkronozható (nincs magyarázat...), sztereó kimenet, arpeggiator. De nincs tökéletes hangszer. Az az elvárás, hogy bizonyos kérdésben egy legyen a legjobb az adott célra gyakran teljesül.

 

Én 2012-ben lettem Wave tulajdonos, addig valahogy elkerülte a figyelmemet úgy is, hogy naponta egy légtérben voltam vele. (És emiatt nem is csodálkozom, hogy másnak se szúrt szemet). Egy feladat alkalmával cseréltem a megbízható, régi Nord Lead 2x-emet egy ilyenre és rendesen ledöbbentem, miert minden, ami jó volt a 2x-ben az itt mégjobb volt. Sokrétűbb is a Wave, egy igazi kaméleon. Lehet akármennyire kúl a most megjelenő Lead 4, ez marad az asztalomon továbbra is, mégpedig mint elsőszámú keyboard. Ahogy eddig is.

 

Szóval "kinyírtátok Kennyt...."

post-1-0-97964300-1366370810_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Legjobb digit szinti/sampler/hangszerminta-moduláló kombó. RIP. Ez a hangszertípus követendő úttá kellett volna váljon a többi gyártó számára is és sajnos már a kitalálójának sem vált be keresletileg. Kár, mert megint vehetünk 10 kiló szamplert, 18 kiló zongorát és 5 kiló szintetizátort külön, messze nem a legjobb hangmintagyűjteményekkel. Hol az igazság!?!?! :D

Link to comment
Share on other sites

Nem értem mi a meglepetés a Nord Wave halálában.... Természetesen meglepő, mert jó kis találmány. De a meglepetés nem a halál, hanem a születés. A halál monoton ( szem lecsuk, nincs többé hang) A születés várakozással teli... (első gügyögések, O-Á formánsok képzése, stb)

A  szülők örökölt génjei az örök habitus!?

Aszt vártam, hogy a nordvév felcsinájja a líd hármat, oszt leszen hullámtáblás, végtelenített potis, nagy hangerővel ordító "gyerek" , akinek az anyatejet WAV formátumuvá kell melegíteni, és akkor asztat akár büfi vagy puki formátumban is meg tudja szólaltatni a kimenetei egyikén.

És mindezekre egy általam definiálható késleltetőtől a könnyem kicsordulna....

 

Az egyes Szupernovában pont öt darab volt abból, amiben a hármas NordLídben csak négy darab volt, mégis fele annyiért majdnem. Viszont a Nord SZtédzsben is talán ugyanaz van. Nem is szeretem, FÚJ, de Ádámnál kipróbáltam (köszönöm)... Agyam eldobnám (ha lenne) nagyon JÓ HANGSZER!!!!

 

Ha nem a CHIPszeken múlik, akkor a szolgáltatásokon, meg a kezelőfelületen a hangszer népszerűsége?! (a hangzás családon belül nem releváns... hehe..)

 

Tehát nem fogjuk babusgatni az újdonsült jövevényt, mert zabigyerek. De ha úgy van szemet hunyunk felette és halott kistesójának tekintjük a jövőre megszületendő NL5-nek a NordWévet. RIP... :( Máskülönben elfordulunk a családtól..... (kivéve az anyjától, mert az jó numera... :)

Link to comment
Share on other sites

LFO szerintem azért nem midi által trigerelt mert a sima analóg moduláris szintiben sem trigerelt. Ilyen egyszerű.

Amúgy így utólag tök szimatikus nekem ez a cucc, bár én micro modullart siratom ennyire. Olcsón tényleg dobhatnának ki egy normális sampler-modullárisszinti-sequencer-keyboard kombót, 4 kimenettel minimum.

Link to comment
Share on other sites

Személyes véleményem az, hogy ez a hangszer egy abszolút keeper. Még lehet szerezni, később is lesz használtan. (Arra azért nem számítok, hogy a használt ára elindulna lefele). A posztom inkább kedvcsináló akart lenni azoknak, akikben ez a hangszer még nem merült fel mint megoldás. Terveztem róla review-t, egyéb bemutatót, de így értelmét vesztette a dolog, úgyhogy ezzel az írással foglaltam össze róla azt, amit röviden tudni érdemes. Hátha később észreveszi valaki, hogy ez az ő hangszere.

 

LFO szerintem azért nem midi által trigerelt mert a sima analóg moduláris szintiben sem trigerelt. Ilyen egyszerű.

Nemigen ismerek modern digit hangszert ami ne tudna LFO szinkront. Amúgy modulár rendszereknél a reset megoldható, tehát egy moduláris szinkronozható bármihez. A Wave nem. Megoldás: nem csinálsz tempószinkron LFO dolgokat rajta. 

Link to comment
Share on other sites

6 évig volt piacon aki akarta úgy is megvette.

 

Én is sokszor terveztem egy wave vásárlását de végül mindig más lett belőle. (ha lenne modul talán már a kezdeteknél vettem volna egyet). 

 

Gondolom úgy gondolja a Nord hogy akinek majd hiányzik vegyen Stage 2-tőt abba valamilyen szinten van Wave is... Meg gondolom van annyi a piacon hogy aki hozzá akar jutni úgyis tud majd venni használtan. (lehet majd én is így teszek)

 

Amúgy meg optimistának kell lenni lehet lesz majd Nord Wave 2. 

Link to comment
Share on other sites

Nemigen ismerek modern digit hangszert ami ne tudna LFO szinkront. Amúgy modulár rendszereknél a reset megoldható, tehát egy moduláris szinkronozható bármihez. A Wave nem. Megoldás: nem csinálsz tempószinkron LFO dolgokat rajta. 

 

Hát az az igazság, hogy egy olyan lfo-t amin nincs sync áramkör, nemigen szinkronizálsz, mert ugye a core-ját kell fet-tel resetelni, azért ez nem alap funkció, van olyan design aminél nem is lehet, moddal se, amiről te beszélsz, az szerintem az, (és ez tényleg bármikor összepatchelhető) az amikor a modulációs jelet lehúzom a földre, hogy később ússzon be. Ez sajna nem sync... good luck szinkron nélküli lfókkal, szóval egyikőtöknek sincs igaza... :D

 

Nem csinálsz tempószinkron dolgokat??? Mii? dehogynem, kinntől küldök midi cc-n befelé fasza midiszinkronolt LFO-t, akárhány stages EG-t, meg amit nem szégyellek...

nemá. :D  Alapszint...

 

:D

Link to comment
Share on other sites

Hát az az igazság, hogy egy olyan lfo-t amin nincs sync áramkör, nemigen szinkronizálsz, mert ugye a core-ját kell fet-tel resetelni, azért ez nem alap funkció, van olyan design aminél nem is lehet, moddal se, amiről te beszélsz, az szerintem az, (és ez tényleg bármikor összepatchelhető) az amikor a modulációs jelet lehúzom a földre, hogy később ússzon be. Ez sajna nem sync... good luck szinkron nélküli lfókkal, szóval egyikőtöknek sincs igaza... :D

?  a modularon olyan modulra cserélsz ami alapból tud LFO szinkront. Don't sweat it, buddy...

 

 

Nem csinálsz tempószinkron dolgokat??? Mii? dehogynem, kinntől küldök midi cc-n befelé fasza midiszinkronolt LFO-t, akárhány stages EG-t, meg amit nem szégyellek...

nemá. :D  Alapszint...

 

:D

 

Felesleges kör, a szoftverek is tudnak MIDI-n CC-t küldeni függvényekkel, de ez a megoldás nekem nem felel meg. EG-t FŐLEG nem akarok CC-vel megvalósítani (ha erre gondoltál). Ilyen szituban amúgy alap, hogy automatikát írnak ha ez kell, de ha valakinek ez a workaround nem felel meg, nem hibáztathatod érte, mivel ez számos szempontnak nem felel meg. De ez nem is volt kérdés. Egy tény + az, hogy a Nord nyomás hatására se tette bele ezt a feature-t, pedig a többi szintinél (pl. Nord Stage, Nord Lead 4) még reklámozzák is a hangszer advanced szinkron képességeit.

Link to comment
Share on other sites

?  a modularon olyan modulra cserélsz ami alapból tud LFO szinkront. Don't sweat it, buddy...

 

 

 

Felesleges kör, a szoftverek is tudnak MIDI-n CC-t küldeni függvényekkel, de ez a megoldás nekem nem felel meg. EG-t FŐLEG nem akarok CC-vel megvalósítani (ha erre gondoltál). Ilyen szituban amúgy alap, hogy automatikát írnak ha ez kell, de ha valakinek ez a workaround nem felel meg, nem hibáztathatod érte, mivel ez számos szempontnak nem felel meg. De ez nem is volt kérdés. Egy tény + az, hogy a Nord nyomás hatására se tette bele ezt a feature-t, pedig a többi szintinél (pl. Nord Stage, Nord Lead 4) még reklámozzák is a hangszer advanced szinkron képességeit.

 

Don't sweat it buddy? :DD

Get a life, man! :DD

 

Arra reflektáltam, amiről szó volt, bocs. :D

De kivánok neked ilyen autószerelőt, aki meglátja a leeresztett kereked, vagy letört visszapillantód, és azt mondja:

- Hát új autót kell venni!

 

Ráadásul ez csak addig működik, amig olyan motyóval zenélsz, ami pótolható, és veszel másikat, régi analóg modulárok nemigazán ez a kategória, még neked sem szerintem.

Arp, Emu, Moog, mind gyártottak szinkronizálhatatlan, és kevés hozzáértéssel és kis forrasztgatással mégis szinkronizálható LFO-t. Te moogod nem ilyen? vegyél szinkronizálható moog lfót, ha találsz régit. :D

 

De újak között is van elég vacak, szal még igazad is lehetne, de nem, a szintézis egy nyelv, amit meg kell tanulni, és megnyilnak a dolgok. Ha svédországban lakom és nem ismerem a nyelvet az egyetlen megoldás lenne elköltözni olyan nyelvterületre, amit vágok? A te megoldásod ez, én általában megtanulok svédül. :D

Amiről te beszélsz, az a kereskedő hozzáállás, ami ideig óráig működik, aztán a tudás felülirja, mint általában a dolgokat.... :D

Szerintem, és itt válok on-topikká, a G2 és a Wave halála is nagyrészt betudható a usereknek, akik csak egy jó zongora hangot akarnak, és megérteni dolgokat lusták.

No nekik lehet évente új hangszert eladni. De nekik a Nord piano kell, nem Nord Modular... Ja, ha meg ilyen evolválódó  cucc, akkor példát kell venni a Native Instrumentsről, relative kinyitni a cuccot, és támogatni sokáig. Nem igaz, hogy nincs nordmodulárra kereslet, nézd meg mit kérnek már ebayen, drágább mint újonnan.

Wave is igy fog járni, amig ki nem jön a kettes. Ha kijön, és nem Nord Piano 3 lesz. :D

 

Amúgy meg nem értem mi a felesleges kör, vagy mire mondod. Nem definiáltam mivel küldöm a cc-t ezért irreveláns is, hogy pc vagy vas...

A 0-127 az 0-127 nem? Akármiről. Vagy a Clavia Unit más? Belső felbontás oké, hogy a a dsp-n más, de ha az előlapi gombokról is csak 128 értéket érek el, akkor nem mindegy? Megint a hülye bottleneck probléma. Rég OSC portokkal kéne gyártaniuk cuccokat, no akkor innoválnának, igy csak kereskednek.

De hagyjuk is a nordot, már egyszer leirtam mit gondolok, és a tényeket amiért gondolom, letörölted, mégegyszer leirni meg lusta vagyok... 

 

De milyen szempontoknak nem felel ez meg? CC-n a görbék? Kibontod? Digitális szintin mi mással csinálod mint midivel? Semmi mással. Pont.

Tényleg nem értem, szerintem ez mellébeszélés, nehogy igazam legyen. :D

 

Eddig nem volt kérdés, mostmár az kérdezem, mert érdekel, tudni szeretném.

 

:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

A Wave, a Lead 2X-hez képest túlárazott volt, a modul szerintem is hiányzott. Szerintem is nagyszerű és univerzális volt.

Állítólag a Lead 4 is ennyi lesz, ami vagy elriasztaja a vevőket, vagy bejön mert értékesebbnek, jobb minőségűnek gondolják majd.

Szerintem egy multieffekt nem ér ketőszázezer forint felárat (L2X-L4), de persze egy Virus-hoz képest még mindíg elérhetőbb.

 


1 kérdés: Az úgynevezett "pró audió" világban miért számít extrának a digitális kimenet, egy digitális eszközön?
(A 6000 forintos kínai minihifiken van, de a felső-középkategóriás szintiken, CD játszókon nincs digitális kimenet.)

Link to comment
Share on other sites

1 kérdés: Az úgynevezett "pró audió" világban miért számít extrának a digitális kimenet, egy digitális eszközön?

(A 6000 forintos kínai minihifiken van, de a felső-középkategóriás szintiken, CD játszókon nincs digitális kimenet.)

 

Most figyelj! A Nord azt mondta, hogy egy digit kimenet jelentős késést adna a rendszerhez (pár millisecről van szó), és mivel náluk ez kardinális kérdés, nem támogatják. Nekem egyébként nem hiányzik kicsit sem. Az LFO MIDI szinkron annál inkább. Ha úgy vesszük, a Nord jól sejti, hogy az ő piacuk az élőzés, ahol a digit kimenet nem érdekes. A latency annál inkább. Ha jól emlékszem a mérési eredményeimre korábbról, a Wave cca 3-4 msec latencyvel válaszol MIDIre audioval (a saját billentyűjéről pedig szub 1msec), ez kb a fele a többi hangszernek. Ebbe beletartoznak az analóg szintik is (Moog Voyager 7-8msec. A Voyager azért érdekes, mert neki rohadtgyors analóg burkolói vannak). Arra tisztán emlékszem, hogy nagyon meglepő értékeket produkált.  

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...