Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Yamaha MSP-5 - ráz a monitor és körülötte minden


Blank

Kérdés

Sziasztok!

Előfordulhat, hogy valami olyanba nyúltam, ami nem feltétlenül hétköznapi, ezért kénytelen vagyok leírni minden körülményt, hátha valaki felismeri a hibát és/vagy a megoldást. Szorri, ha hosszú leszek.

Adott a zeneszobám, kb 25 nm2, parketta(!), rajta egy tömörfa asztal, az asztal mögött szintén tömörfa bútor, amin/amiben a rack-es hangszerek és FW hangkáryta + a macbook (ami ugyebár fémvázas és ennek még szerepe lehet). A falon egy speciális, tízfoglalatos, túlfeszvédős/zavarszűrős elosztó, amiből az eszközök (macbook, hangszerek, monitor hangszóró, lcd monitor, minden) a tápot kapják. Jah, és IKEA markus szék (az előző műanyaglábú székkel nem volt ilyen gond, de ennek ugye már fém lábai vannak).

Na most, hogy ha a székbe beülök és vagy onnan kiszállok, halk elektromos pattogás hallatszik a Yamaha MSP-5 hangszórókból és az LCD monitor lekapcsol majd vissza. Ezt betudtam annak, hogy a széken esetleg valami statikus töltés képződik. Nem jó, de elfogadtam. Pár nap múlva mezítláb már a talpam is zsibbadt, kvázi valahol valami áram van, de ezt rajtam kívül állítólag senki nem érzi. Aztán egy-két hét múlva amikor bekapcsolom a Yamaha MSP-5-ös monitorjaimat (melyek közvetlenül az asztalon ülnek) a bekapcsolás pillanatában az LCD monitor 2-3 másodpercre kap egy olyan löketet, hogy lekapcsol, majd megint vissza. Gondoltam, hogy esetleg a monitor erősítője tüskét lök a hálózatra. Ez sem jó, de elfogadtam. A baj az, hogy szépen lassan (3-4 hónap alatt) ez a jelenség az LCD monitort kinyírta, mert már standard üresjáratban is kikapcsolgatott. Kétszázezres grafikus monitor, nem voltam boldog. Vettem hát gyanútlanul egy új LCD monitort, egy-két hétig semmi baja nem volt, de már ez is kezdi a lekapcsolgatást és egyre sűrűbben vibrál. Van rajta gari, de hát nem vihetem vissza, mert nem magától mászik tönkre ez sem, a kutyafáját. Következésképp kezdtem deriválni (tudom, lassú vagyok), hogy akkor kizárásos alapon valószínűleg a monitor hangszórókkal lesz a baj, annál is inkább, mert kikapcsolt állapotukban sem a székem nem ráz, sem az LCD monitor nem kapcsolgat ki-be.

Hívtam már villanyszerelőt, rámértek minden sz*rra, sehol semmi rendellenességet nem találtak. A monitorhangszórókat fél órán át vizsgálták, mérték, semmi. A ki/bekapcsoláskor a tüske állítólag minimális, nem veszélyes. Persze, amikor a székbe beleültek és kiszálltak, őket is megvágta az áram, de azt mondták, a székkel lesz a baj. Hoztam hát be a konyhából mezei fenyőfa széket párnával, ráültek és megint lekapcsolt a monitor és pattant a statikus zaj. Vakarták a fejüket és elmentek.

És igen, ha a monitorhangszórókat kihúzom a hálózatból, megszűnik a jelenség, de mivel sehol másutt ez a két MSP nem produkálja ezt a jelenséget, valaminek itt a szobában kell lennie, ami a galibát okozza. Megint más kérdés, hogy oda-vissza imádom ezt a két MSP-t, pedig próbáltam ADAM-eket, Genelec-et, Fostex-et, HS sorozatot, Ayra-t, mindenfélét, ez lett a kedvenc, kvázi nagyon örülnék valami építő megoldásnak, mert lecserélni nem szeretném őket, nagyon összenőttek a fülemmel.

Ami még fontos infó lehet: Ez a két Yamaha MSP-5-ös még az első széria, tehát ezekbe bele van építve a hálózati kábel. Hátha ennek van jelentősége, nem tudom.

Előre is köszönök szépen minden ötletet/tippet!

Link to comment
Share on other sites

  • Válaszok 51
  • Created
  • Last Reply

Recommended Posts

8 órája írta Wheel:

Szia!

A hangfal és erősítő kettős szigetelésű. Akkor szokott ilyen történni, ha valamiért az a szigetelési rendszer romlik vagy leföldelik a dobozt. 

(A kettős szigetelésű berendezést földelni tilos). Ha gyári kábel van ez utóbbi kizárható. Ebben az esetben a hálózati kábel bevezetőnél érdemes először a hibát keresni. Megtörik, sérül a szigetelés és szivárog a hangfal házra. Mivel nincs földelve, a kismegszakító vagy ÉV relé (ha van olyan) nem old le. Ha a hálózati kábel rendeben, következhet a trafó. A Primer/szekunder közöttii szivárgás nagyon gyakori, ahogy öregszik a szigetelő anyag. Érdemes szakemberre bízni (nem biztos, hogy villanyszerelőre), mert nem árt hozzá szigetelésvizsgáló műszer. Azzal viszont nagy károkat lehet tenni a készülékben, ha nem körültekintően használják. Ennél tovább valószínű, hogy nem kell menni, mert ott már a törpefeszültségű rendszer nem ráz.

Köszönöm szépen! :) Esetleg tudsz szakit ajánlani, akire ilyesmit lehet bízni?

Link to comment
Share on other sites

2 órája írta Blank:

 A falon egy speciális, tízfoglalatos, túlfeszvédős/zavarszűrős elosztó, amiből az eszközök (macbook, hangszerek, monitor hangszóró, lcd monitor, minden) a tápot kapják.

Nehéz kérdés, csak néhány ötlet, bár ezek jó részét egy villanyszerelőnek ki kell(ett) volna mérni:

- a speckó elosztó teljesítménye elég-e mindahhoz, ami bele van dugva?

- próbáltad-e a monitorok dugvilláját fordítva bedugni? (fázis-nulla fordítva legyen)

- próbáltad-e a monitorokat máshova bedugni, akár egy másik szobából áthozott hosszabbítóba is, tesztképpen?

- 50 Hz-e a monitorok által igényelt áram?

- szimmetrikus, vagy asszimetrikus kábellel van a hangkártya, illetve a monitor összekötve?

- ha van ground lift kapcsoló a monitoron, akkor próbáltad-e lekapcsolni?

- a táp+mac+FW+hangártya+monitor+táp földhurkot mérték-e? (bár az inkább brumm lenne, mint pattanás)

- a védőföld valóban védőföld-e, tehát az épületben korrektül ki van-e építve?

- az épület EPH-ja rendben van-e? (leginkább ennek a hiányában szokott ilyen jellegű kóboráram megjelenni. Ráz a csap, stb.)

- nem gerjeszt-e a monitor olyan mágneses teret, ami zavarja a túl közeli LCD-t?

 

A monitorok és az LCD összeférhetetlenség nem példátlan, főleg, ha túl közel vannak egymáshoz. Az én régi EMUPM5-jeim is rezegtették a közöttük lévő LCD-t, és "látszott" a képernyőn a ki-be kapcsolásuk.

Nyugtalanítóbb az áramütés-érzés, amire nekem inkább hálózati-probléma, esetleg valami gerjesztett erőtér ötleteim vannak csak. (Te testeled le a kóborfeszkót. Gondolom ez az érzés csak akkor van, ha fogod a maci valamelyik fém elemét. Ha semmihez se érsz hozzá, csak érzed az áramütést, akkor veled van a baj...) Különösen úgy érdekes ez, hogy elvileg szigetelt felületeid vannak, (asztal, parketta). Ezen édesmindegy, hogy fém, vagy műanyag lába van a széknek.

Link to comment
Share on other sites

Szia,

először egy mellékszál, de rájöttem, hogy pont ilyen széken ülök melóhelyen ... :). A lába fém az igaz, viszont a görgő műanyag Más ilyen jellegű széknél is műa, esetleg gumi v. gumírozott felületű görgő lehet. Én azt kizárnám, hogy ez a görgő vezet a szék és a padló között, viszont egy sztatikus feltöltődéshez lehet köze (összefüggésben a padlóval, ruházattal).

Parketta: ez alatt pontosan mit értsünk:egy- vagy többrétegű fa parketta (Igazából csak ezt illik parkettának hívni), hajópadló, esetleg laminált padlóburkolat? Az mire/hogyan lehet lerakva? Szőnyeg v. burkolatvédő ha jól értem nincs a padlón?

Min van a monitorhangfal pontosan? Asztal, állvány, fal, polc? Ha valamilyen szigetelő anyagot aláteszel, változik valami? Ahogy netes képeket néztem, ez egy földelés nélküli hálózati kábellel rendelkező monitor? A háta fém, nem ér neki valaminek?

Amikor a lábadon érezted, fogtál valamit közben (laptop, asztal, monitor, keverő)?

A szuper elosztót nem próbáltad meg még kiiktatani/mással helyettesíteni? Egy próba erejéig én átvinnék egy hosszabbítóval áramot egy másik áramköréről a lakásnak, és ebbe átdugnám felváltva a monitorokat, vagy a laptopot/hangkártyát, LCD monitort stb. és nézném, hogy változik-e valami. A hangszerek és más egyéb eszközök közül kihúznék addig mindent, mert azok közül is okozhatja éppen valamelyik a dolgot (esetleg több eszköz bizonyos kombinációja).

Link to comment
Share on other sites

- a speckó elosztó teljesítménye elég-e mindahhoz, ami bele van dugva? / Bőven, csak kisfogyasztású eszközök ülnek rajta és külön 16A-es bizti és vezeték lett nekik húzva szakember által.

- próbáltad-e a monitorok dugvilláját fordítva bedugni? (fázis-nulla fordítva legyen) - Ezt látod nem, de most kipróbáltam, a jelenség ugyanúgy fennáll.

- próbáltad-e a monitorokat máshova bedugni, akár egy másik szobából áthozott hosszabbítóba is, tesztképpen? - Igen, és ha másik falról kapja az áramot, akkor is levágja a monitor ki-bekapcsolásnál, illetve a rázás is megmarad.

- 50 Hz-e a monitorok által igényelt áram? - Igen

- szimmetrikus, vagy asszimetrikus kábellel van a hangkártya, illetve a monitor összekötve? - Asszimetrikus

- ha van ground lift kapcsoló a monitoron, akkor próbáltad-e lekapcsolni? - Sajna nincs (csatoltam képet, hogy mik vannak rajta)

- a táp+mac+FW+hangártya+monitor+táp földhurkot mérték-e? (bár az inkább brumm lenne, mint pattanás) - Ezt nem mérték, de egyéb búgó zaj nem jelentkezik, csak hangos pattanás.

- a védőföld valóban védőföld-e, tehát az épületben korrektül ki van-e építve? - Ez amennyire tudom valóban rendben van.

- az épület EPH-ja rendben van-e? (leginkább ennek a hiányában szokott ilyen jellegű kóboráram megjelenni. Ráz a csap, stb.) - '88-as utolsó generációs 4emeletes panel, de ezt sajnos nem tudom.

- nem gerjeszt-e a monitor olyan mágneses teret, ami zavarja a túl közeli LCD-t? - Ezt megint csak nem tudom mérni sajnos.

Yamaha-MSP-5.JPG

Link to comment
Share on other sites

19 perccel ezelőtt írta NeoC:

Hja. Ha a "parketta" az laminált padló, akkor az erősen sztatikus lehet. Ha az, akkor rá kellene próbálni egy szőnyeget.

Egyebekben lásd fent.

Igaz, laminált padló, bár nagyon vastag és valódi fa, de ettől még jogos, nem igazi parketta. Szőnyeget tettünk már rá, a jelenség megmaradt.

Link to comment
Share on other sites

23 perccel ezelőtt írta oscar:

Szia,

először egy mellékszál, de rájöttem, hogy pont ilyen széken ülök melóhelyen ... :). A lába fém az igaz, viszont a görgő műanyag Más ilyen jellegű széknél is műa, esetleg gumi v. gumírozott felületű görgő lehet. Én azt kizárnám, hogy ez a görgő vezet a szék és a padló között, viszont egy sztatikus feltöltődéshez lehet köze (összefüggésben a padlóval, ruházattal).

Parketta: ez alatt pontosan mit értsünk:egy- vagy többrétegű fa parketta (Igazából csak ezt illik parkettának hívni), hajópadló, esetleg laminált padlóburkolat? Az mire/hogyan lehet lerakva? Szőnyeg v. burkolatvédő ha jól értem nincs a padlón?

Min van a monitorhangfal pontosan? Asztal, állvány, fal, polc? Ha valamilyen szigetelő anyagot aláteszel, változik valami? Ahogy netes képeket néztem, ez egy földelés nélküli hálózati kábellel rendelkező monitor? A háta fém, nem ér neki valaminek?

Amikor a lábadon érezted, fogtál valamit közben (laptop, asztal, monitor, keverő)?

A szuper elosztót nem próbáltad meg még kiiktatani/mással helyettesíteni? Egy próba erejéig én átvinnék egy hosszabbítóval áramot egy másik áramköréről a lakásnak, és ebbe átdugnám felváltva a monitorokat, vagy a laptopot/hangkártyát, LCD monitort stb. és nézném, hogy változik-e valami. A hangszerek és más egyéb eszközök közül kihúznék addig mindent, mert azok közül is okozhatja éppen valamelyik a dolgot (esetleg több eszköz bizonyos kombinációja).

Magán az asztalon ül, de egy időben volt alatt monitortartó szivacs, ugyanúgy megvolt a pukk és rázás. Amikor a talpamon éreztem, nem fogtam semmit, csak ültem az asztal előtt a széken. Az első egy hétben folyamatosan éreztem, szerintem csak hozzászoktam. A laptop-ot ha megfogom, van, hogy megcsíp, de nagyon minimális. Ellenben ha felállok a széktől és utána megfognám a háttámlát hogy betoljam, 10-ből 10x irgalmatlanul megcsap, már rendesen félek hozzáérni. Kellemetlen.

Link to comment
Share on other sites

35 perccel ezelőtt írta NeoC:

Még valami: nem megy-e valami nagyobb teljesítményfelvételt ellátó elektromos kábel a falra szerelt elosztód környékén a falban? (villanybojler, épületbetápkábel, stb.)

A falon egy kettős dugalj van, erre van rákötve a fentebb említett 10-es védett elosztó és a klímaberendezés is - viszont ez utóbbi volt az első, amit mérettem a szakikkal, állítólag semmi köze hozzá. Illetve a télen ki is volt húzva a klíma, a jelenség fennáll. 

Link to comment
Share on other sites

38 perccel ezelőtt írta Blank:

Igaz, laminált padló, bár nagyon vastag és valódi fa, de ettől még jogos, nem igazi parketta. Szőnyeget tettünk már rá, a jelenség megmaradt.

Ez a mondat egy ellentétet rejt. A laminált padlóban valóban valódi fa van, viszont ledarálva, ragasztóval préselve (HDF), te viszont egy valahány mikronos átlátszó melaminrétegen közlekedsz (a székkel, zoknival stb.) ami a nyomtatott famintát (papír) védi a kopástól. Szóval nevezzük inkább fa-műanyag kompozitnak, műanyag felülettel.

36 perccel ezelőtt írta Blank:

Magán az asztalon ül, de egy időben volt alatt monitortartó szivacs, ugyanúgy megvolt a pukk és rázás. Amikor a talpamon éreztem, nem fogtam semmit, csak ültem az asztal előtt a széken. Az első egy hétben folyamatosan éreztem, szerintem csak hozzászoktam. A laptop-ot ha megfogom, van, hogy megcsíp, de nagyon minimális. Ellenben ha felállok a széktől és utána megfognám a háttámlát hogy betoljam, 10-ből 10x irgalmatlanul megcsap, már rendesen félek hozzáérni. Kellemetlen.

Valószínűleg nagymértékű sztatikus feltöltődések és kisülések lépnek fel ahogy leülsz, felállsz, mozogsz a székkel stb. és ez valahogyan rákerülhet a hálózatra is, erre érzékenyek a berendezések (LCD monitor, MSP monitor stb.). Akár tönkre is mehet valami ettől.

Nem véletlen, hogy laborokban, műtőkben (főleg nyitott szívműtét stb.) minősített, időről időre bevizsgált vezetőképes burkolatoknak kell lenni, plusz a beöltözésnek, a ruháknak, az eszközöknek és használatának is szigorú protokollja van (feszültségek levezetése stb.).

Sztatikus feltöltődés elleni védelem, ESD védelem címszavakkal tudsz a témának utánaolvasni.

 

Link to comment
Share on other sites

27 perccel ezelőtt írta Brevis:

Azt próbáltad, hogy akkor is pattognak-e a hangfalak ha kihúzod az audio kábeleket belőle? Egyébként az a bemenet amit most használsz a hangfalon, az szimmetrikus csak aszimmetrikus kábellel van használva?

No, itt mindjárt meg is követem magam, mert ehhez a részéhez sem igen értek. A monitorba érkező spagóvég XLR, a hangkariba mono JACK.

Link to comment
Share on other sites

14 perccel ezelőtt írta oscar:

Sztatikus feltöltődés elleni védelem, ESD védelem címszavakkal tudsz a témának utánaolvasni.

Szuper, köszönöm szépen! Kicsit utána nyomozok a témának. Mindazonáltal az kifejezetten érdekelne, hogy vajon ez más monitor hangszórókkal is előfordulhat, vagy kimondottan az MSP esetleg egy olyan régebbi technika, ami ebben közrejátszhat?

Link to comment
Share on other sites

Dolgoztam faparketta-gyártó cégnél: értékesítéskor. v kiállításon a két triviális kérdés/válasz ez volt:

- mii az ideális klíma a parkettának: az ami az embernek 50-55%.

- meddig tart egy parketta: ameddig egy házasság (vagyis attól függ :))

Link to comment
Share on other sites

17 perccel ezelőtt írta oscar:

Ez a mondat egy ellentétet rejt. A laminált padlóban valóban valódi fa van, viszont ledarálva, ragasztóval préselve (HDF), te viszont egy valahány mikronos átlátszó melaminrétegen közlekedsz (a székkel, zoknival stb.) ami a nyomtatott famintát (papír) védi a kopástól. Szóval nevezzük inkább fa-műanyag kompozitnak, műanyag felülettel.

Őszintén nem tudom, de az biztos, hogy csiszolt/lakkozott felület, és amikor felszedtem, egyértelműen nem az a tipikus laminált padló, hanem tömény fa. Mindazonáltal nem kizárt, hogy van benne bármilyen olyan anyag, amit említettél, de az ziher, hogy nem valami préselt cucc, mert tele van facsomókkal, erekkel, repedésekkel és zéró ismétlődés a mintában. No meg ugye az látszik rajta, hogy fa, az árán is éreztük anno. :D Ettől persze még lehet a baj okozója.

Link to comment
Share on other sites

3 perccel ezelőtt írta Blank:

No, itt mindjárt meg is követem magam, mert ehhez a részéhez sem igen értek. A monitorba érkező spagóvég XLR, a hangkariba mono JACK.

Mi a hangkártya? szimmetrikus vagy aszimmetrikus a kimenete?

Első körben kivenném ezt a Mono jack-XLR kábelt a rendszerből, és megpróbálkoznék egy szimmetrikus (konyhanyelven sztereó dugós) jack-jack kábellel.

http://www.muszeroldal.hu/assistance/dugasz.pdf

Link to comment
Share on other sites

1 perce írta Blank:

Őszintén nem tudom, de az biztos, hogy csiszolt/lakkozott felület, és amikor felszedtem, egyértelműen nem az a tipikus laminált padló, hanem tömény fa. Mindazonáltal nem kizárt, hogy van benne bármilyen olyan anyag, amit említettél, de az ziher, hogy nem valami préselt cucc, mert tele van facsomókkal, erekkel, repedésekkel és zéró ismétlődés a mintában. No meg ugye az látszik rajta, hogy fa, az árán is éreztük anno. :D Ettől persze még lehet a baj okozója.

Ha van egy darab belőle, fotózd le a rövid  éle felől, megpróbálok ránézni. De a fentiek alapján én már inkább a mon. hangfal kábelének bekötésére gyanakodnék.

Link to comment
Share on other sites

2 perccel ezelőtt írta oscar:

Mi a hangkártya? szimmetrikus vagy aszimmetrikus a kimenete?

Első körben kivenném ezt a Mono jack-XLR kábelt a rendszerből, és megpróbálkoznék egy szimmetrikus (konyhanyelven sztereó dugós) jack-jack kábellel.

http://www.muszeroldal.hu/assistance/dugasz.pdf

Köszi a linket, klassz ez a PDF, így legalább értem. Focusrite Saffire Pro40-em van, elvileg az fogad balanced/unbalanced-et egyaránt, úgyhogy első körben mindenképpen beszerzek két új kábelt ártani feltehetőleg nem fog. Köszönöm!

Link to comment
Share on other sites

Az XLR-es csatlakozó mindenképpen szimmetrikus jelút, ami elvileg hibás, ha monó jack csatlakozóra van forrasztva. Jó esetben egy sztereó jack kábel ráforrasztásával (és 2 ér + árnyékolás kábel használatával) meg fog szűnni a probléma.

a parkettád nagy valószínűséggel szalagparketta. Ez fából van és réteges, a tetején lakkal, ami valszeg PU alapú, tehát műanyag.

ha nem nyúlsz semmihez, és így is megcsap, akkor az egy igen komoly sztatikus feltöltődés. Télen, illetve klimatizált környezetben ez a páratartalom leesése miatt (10-15%-is lehet ez, a kívánatos 45-55% helyett) fokozódni szokott. Megpróbálhatsz egy párásítást is, valami kis háztartási párásítóval. Sztatikus problémákra segítség szokott lenni.

csináltathatnál egy sugárbiológiai mérést is a széked ülőpozíciójában, mert lehet, hogy valami mikrohullám interferál pont ott (mobiltelefon átjátszó, stb.), ami a testedben töltést okoz, és kisül, ha hozzáérsz valamihez, de az elvileg szigetelő felületeken érezni ezt, eléggé érdekes, inkább a páratartalom/sztatikus feltöltődés lehet a para. Nem érzed nagyon száraznak a levegőt egyébként? (szemkiszáradás, szájszárazság, stb.)

Link to comment
Share on other sites

17 perccel ezelőtt írta NeoC:

Az XLR-es csatlakozó mindenképpen szimmetrikus jelút, ami elvileg hibás, ha monó jack csatlakozóra van forrasztva. Jó esetben egy sztereó jack kábel ráforrasztásával (és 2 ér + árnyékolás kábel használatával) meg fog szűnni a probléma.

a parkettád nagy valószínűséggel szalagparketta. Ez fából van és réteges, a tetején lakkal, ami valszeg PU alapú, tehát műanyag.

ha nem nyúlsz semmihez, és így is megcsap, akkor az egy igen komoly sztatikus feltöltődés. Télen, illetve klimatizált környezetben ez a páratartalom leesése miatt (10-15%-is lehet ez, a kívánatos 45-55% helyett) fokozódni szokott. Megpróbálhatsz egy párásítást is, valami kis háztartási párásítóval. Sztatikus problémákra segítség szokott lenni.

csináltathatnál egy sugárbiológiai mérést is a széked ülőpozíciójában, mert lehet, hogy valami mikrohullám interferál pont ott (mobiltelefon átjátszó, stb.), ami a testedben töltést okoz, és kisül, ha hozzáérsz valamihez, de az elvileg szigetelő felületeken érezni ezt, eléggé érdekes, inkább a páratartalom/sztatikus feltöltődés lehet a para. Nem érzed nagyon száraznak a levegőt egyébként? (szemkiszáradás, szájszárazság, stb.)

Valószínűleg jó helyen kapirgálunk, mert azt például megfigyeltem, hogy a szobában teregetünk és felszökik a pára, sokkal ritkábban vág meg a szék. Szárazabb, különösen téli fűtés mellett meg állandóan.

Ugyanakkor épp mai kiegészítés, hogy a Párom notija is az asztalomon van (egyébként sosem), merülőben volt, ezért hát bedugta a szemközti falon lévő konnektorba a töltőt, majd abban a másodpercben amikor a notiba bedugta a tápkábelt, megint pattantak a hangszóróim és a monitor lekapcsolt. Hab a tortán, hogy ilyenkor jön a hanszóróból az a tipikus windows hang, amikor leválasztasz egy hardvert, majd vissza. Én már komolyan nem értem, hogy ez a notis dolog hogy a csudába tud bekavarni, de valami nagyon nem gömbölyű. :(

Link to comment
Share on other sites

A sztatikus feltöltődési képesség/páratartalom nagyon komoly összefüggésben van. Ha lent van a páratartalom (30% alatt, hideg télen, vagy klímatizálásnál), akkor exponenciálisan nő. Rosszul üzemeltetett (párásítás nélküli) irodaházakban mindenkit csapdos a sztatikus feszkó, ahogy a szőnyegpadlókon mászkálva hozzáérnek egy kilincshez.

Nálad vélelmezhetően a parkettád PU bázisú lakkozása működik egy szép nagy kondenzátorként. Párásíts, akár gépi módszerrel is.

Ez egyébként akár néhány száz volt is lehet (áramerősség nélkül), ami megrángathatja úgy a hálózatot, hogy a túláram védő rendszered teszi a dolgát és lekapcsol.

Link to comment
Share on other sites

Most néztem amúgy, hogy az MSP5 jack bemenete sajnos aszimmetrikus, úgyhogy a szimmetrikus jack-jack kábelt nem tudod itt kihasználni. Próbáld ki, hogy az XLR-jack kábel helyett oldalanként egy mono jack-mono jack hangszer/vonal kábellel kötöd össze ideiglenesen a hangfalakat a hangkártyával, van-e változás. Elvileg a hangkártyának korrektül kell azt kezelnie, hogy szimmetrikus vagy aszimmetrikus jacket dugsz bele.

Link to comment
Share on other sites

A fa padlónak amúgy sem használ a túl kicsi páratartalom, főleg ha ingadozik. Nem szokott télen repedezni, összehúzódni, itt-ott elválni? A lerakási útmutatókban egyenletes 50-55% páratartalmat jelölnek meg célértékként.

Link to comment
Share on other sites

Épp most írta oscar:

A fa padlónak amúgy sem használ a túl kicsi páratartalom, főleg ha ingadozik. Nem szokott télen repedezni, összehúzódni, itt-ott elválni? A lerakási útmutatókban egyenletes 50-55% páratartalmat jelölnek meg célértékként.

meg egyébként, élettani szempontból is a 45-55% közötti az optimális.

én télen, irodaházban mértem már 7% (!!!) is. Mindenki szarul volt, és mindenkit csapdosott a sztatikus elektromosság.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.




×
×
  • Create New...