Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Hangkártyákról általánosságban (Hibakeresésre NE ide írjatok!)


danylandster

Kérdés

Sziasztok!

Ezt a témát azért indítottam, hogy a hangkártyák specifikációi és mások tapasztalatai alapján segítséget kapjon mindenki, aki szeretné tudni, hogy az egyes tulajdonságok/paraméterek mit jelentenek és ezáltal közelebb kerüljenek a megfelelő interfész kiválasztásához!

A témaindító kérdésem a következő:

Egy hangkártya kiválasztásakor, amikor már tudjuk, hogy nagyjából mire van szükségünk (kimenetek/bemenetek, előfokok száma, stb.), akkor melyek azok a paraméterek, amikkel találkozhatunk egy specifikáció végigböngészése közben és ezek a számok, hol jelenhetnek meg a gyakorlatban. Elsősorban a következőkre lennék kíváncsi: THD, THD+N, Dynamic range.

Sokszor nem tudom, hogy érdemes-e ezekkel foglalkozni, mert pl. egy EMU 1212M, ami 120 Db-es AD/DA konverzióra képes nem hiszem, hogy jobban szól, mint mondjuk egy Orpheus, aminek "csak" 115, persze saját tapasztalataim sajnos nincsenek!

Előre is köszönöm a segítségeket!

Link to comment
Share on other sites

  • Válaszok 131
  • Created
  • Last Reply

Recommended Posts

Kb. 2 és fél hónapos kálváriám végső megoldását szeretném átadni okulásul. A hangkártya Presonus Firestudio Mobile Firewire csatolású külső eszköz, ami eddig tökéletesen működött 2 éven keresztül, Windows 7 64bit operációs rendszerrel. A probléma kb. akkortól kezdődött, amikor a gépembe az amúgy kicsit zajosodó tápegységet és procihűtőt kicseréltem. A firewire kapcsolat "instabillá" vált, még egy wav lejátszásánál is bereccsent a kártya, holott a buffer méret is általában 512-re volt állítva. Először a presonus haldoklására gondoltam, de miután a régi gépemet újra összeraktam és egy Xp-n 64 buffer méret mellett is kibírt mindenféle kínzást nyikkanás nélkül, ez kilőve. Innen elindult a kapadozásom. A teljesség igénye nélkül, googlizás/fórumok olvasása, Firewire legacy driver átállás stb. próba, firewire/tápkábelek/elosztók csere, Bios beállítás, Windows IRQ kiosztás, energiagazdálkodás beállítások, Windows újrahúz (xp, win 7 32 bit próba), pci kártyák cserélgetése, pci firewire csatoló pcix-re csere, memória egyenként kivevés bootolás, tápegység régit vissza+csak a rendszer vinyó fut. Egy idő után észrevettem, hogy a kártya asiodrivere is safe1 üzemmódra áll át, tehát ő is érzékeli a stabilitás hiányát. Majd az is szemet szúrt, hogy az asio-nál a 256 buffer méret alatti értékek kapásból nem is jelennek meg a kezelőszoftver felületén. Na erre újabb googlizásra kidobta a presonus weboldalának "tudástár" leírását a "Windows Vista/7 energiagazdálkodás beállítás a Studio One szoftver számára" leírást amihez a cég csatolt egy gyorssegély zip fájlt, ami kitömörítve beállítja a Windows ezen paramétereit. Nem tudom azóta sem, hogy melyik paraméter volt konkrétan felelős, de ennek hatására a tünetek elmúltak és a kártya hibátlanul hadra fogható multikultúrális belsőinstrumentes ramszaggató project-el is. Ha valakinek mélyebbre hatoló ötlete van, hogy pontosan mi foghatta meg és zavarta össze a gép firewire kommunikációját (rendszer, bios stb. beállítás) azt szívesen veszem, mert azért megnyugtatóbb lenne a számomra is a későbbiekre nézve, ennek a hibajelenségnek a konkrét kiváltóoka.

Link to comment
Share on other sites

Sziasztok!

Az lenne a kérdésem (ebből látszik is hogy nem értek hozzá), hogy egy számítógépen kizárólag számítógépes szoftverrel elkészített zenének, amit a számítógépen mixelek össze, és kiírom lemezre, a hangminősége függ-e gépben lévő hangkártyától? Jól gondolom-e hogy nem?

Link to comment
Share on other sites

Sziasztok!

Az lenne a kérdésem (ebből látszik is hogy nem értek hozzá), hogy egy számítógépen kizárólag számítógépes szoftverrel elkészített zenének, amit a számítógépen mixelek össze, és kiírom lemezre, a hangminősége függ-e gépben lévő hangkártyától? Jól gondolom-e hogy nem?

nem függ.
Link to comment
Share on other sites

Sziasztok,

Egy focusrite pro 14 hangkártya boldog tulajdonosa lettem a minap :)

Sohasem foglalkoztam még otthoni felvételkészítéssel, tehát teljesen láma vagyok ezen a téren.

Sajnos nem tudok megküzdeni a latency problémával.

Szoftver: Ambleton live lite 8

Hardver 15-ös iMac 12 giga rammal (tehát biztos nem itt van a bibi)

Gyári beállításon (buffer size 512) óriási a késés, ha minimálisra veszem (Buffer size 14), recseg a felvétel.

Kettő között próbáltam 64-et, 128-at, 256. ott de mindenhol késik, sőt ha rányitok egy amplitube vst plugint még nagyobb lesz a gond :(

Tud valaki segíteni a helyes beállításokkal, egy ilyen kezdőnek? :)

Köszönöm.

Link to comment
Share on other sites

Az előző kérdésem talán megoldódott. Mivel output-ra az iMac beépített hangkártyája volt beállítva, ezért okozott problémát a késés. A Külső hangkártya output-jába kötve a hangfalakat, késés már egyáltalán nem tapasztalható.

Viszont újabb probléma merült fel: Most ha elindítok egy iTunes-t pl. akkor ugyan a jel átmegy a külső hangkártyán de nagyon doboz módon szól. A kártyához kapott saffire mixcontrol programon nem találok semmi output-ra vonatkozó EQ beállítást.

Erre van valami megoldás?

Köszönöm.

Link to comment
Share on other sites

MINDENKINEK!!!

A Roland Octa-Capture nagyon jó!!! Nagyon!!! Próbáljátok ki!

Ez nem reklám,egyszerűen csak segíteni akarok a friss USB hangkártya vásárlás előtt állóknak!

Kipróbáltam a Zoom-24-et a Focusrite 18i6-ot, a Tascam 600-ast, de mindegyik színezte a hangot. Szóval egyszerűen nem az jött ki belőle, ami bement!

Arról nem is beszélve, hogy mindegyik hangkártya rendkívül zajos! A Roland nem! És egy muslicafing különbséggel ugyan, de pontosan azt hallom kijönni, ami bemegy.

Nem akarok most a technikai részletekkel senkit untatni, hisz ezeket mindenki megnézheti a gyártók weboldalain. Úgyis mindegyik hazudik! Olvassátok el.

Egyszerűen csak tudni akartam, hogy melyik a legjobb hangminőségű! Bár egy kicsit vérzik a szívem a Zoom-24 rengeteg funkciójáért, de a hangja pocsék.

A Zoom-24 borzalmasan zajos, és annyira szétveri az eredeti hangképet, hogy hangtechnikus legyen a talpán, aki visszaekuzza!

A Focusrite 18i6 már lényegesen jobb volt, de egyáltalán nem mondható zajtalannak, és a színezés ott is jelentős volt.

Lényeges minőségi ugrás, a Tascam 600-as nál volt, ami specifikációk szerint jobb mint a 800-as. Szép színezetlen hang, de még mindig van egy pici zaj.

És leborulok a Jóisten előtt! Végre megkaptam azt, amit el akartam érni! Tökéletesen zajmentes hang, és ahogy már írtam, egy muslicafing mennyiségű hangelszíneződés.

Bocsánat a kicsit rövid tesztért, de ez a lényeg amit írtam. A franc enné meg a gyártókat, hogy mindig hazudnak!

Segítségnek szántam ezt a kis irományt annak, aki most akar venni hangkártyát, és tutira a legjobbat akarja!

(Roland Octa-Capture is the BEST!)

Link to comment
Share on other sites

Leírom nektek megdöbentő élményem az új hangkártyámról.

Több hangkártyám is volt 200-300 ezres kategóriában. Az első 24 órában mindig kijött az új kártyámon valami idegesítő hiba. pl: Driver probléma (Egy szűz rendszeren) gányul összerakott termék (még haza se vittem és már rossz volt) Vagy csak egyszerűen borzalmasan szólt és volt elég kemény alapzaja is….

Azért nem írok pontos tipust mert senki cuccát nem szeretném lehordani.

Hosszas levelezés A/D-vel leírtam mire van szükségem elpanaszoltam problémáim és rámutattot az Apogee-ra. Sok sok gondolkodás után úgy döntöttem belevágok és összekapom rá a lóvét. Vásárlás után hazafelé jövet végig az volt bennem mivan ha megint vettem egy olyan kártyát ami nem azt a szintet hozza amit elvártam… mindezt 3x drágábban…

Kicsomagolás, instal és teszt.

Mi fogadott?

- Egyszerű letisztult kezelőfelület.

- Zajmentes kristálytiszta hangzás (A Genelec saját alapjazát hallom immáron csak ami nagyon kicsi…)

- Stabil működés

Kell hogy többet tudjon egy hangkártya :) ?

Egyedül egy hátrányt tudok mondani hogy csak Mac-alatt működik…..

Link to comment
Share on other sites

" Your audio PC:

For an audio PC (with little ASIO latency) you have to do some adjustments,

because Core i7, i5, i3 PCs can have ASIO clicks even with little CPU usage

and 25ms latency. At least you should deactivate the following settings

in you PC BIOS

  • Intel EIST
  • Intel C State
  • C1E Support
  • Overspeed Protection
  • Hyperthreading
  • Execute Bit Support
  • Set Limit CPUID MaxVal to 3 (maybe not so important)
  • Intel Virtual Tech
  • Intel VT-d Tech

In addition the energy save settings of your operating system should be set to maximum."

Nos ezeket beállítottam, és telepíthettem is a windows7-et újra :)

Az oprendszerem egy RevoDrive (kártyás SSD) n van, mi lőhette ki a bootszektorából a kártya drivert?

Én a Execute Bit Support -ra gondolok de nem merem újra átállítani

Link to comment
Share on other sites

" Your audio PC:

For an audio PC (with little ASIO latency) you have to do some adjustments,

because Core i7, i5, i3 PCs can have ASIO clicks even with little CPU usage

Na sikerült! a core i7 proci csinálja a asio clicks -et a proci freki rángatásával

Az EIST és a Turbo mod kikapcsolásával (EFI Bios ban) megszünt a szoftver VSTi hanszereknél a kattanás

Remélem valaki értékeli:)

Alaplap: ASUS p8p67 extreme

Proci: Intel i7 2600

Ram: 16Gb

Win7 64bit

Link to comment
Share on other sites

Sziasztok!

egy Focusrite scarlett 8in6 hangkártya tulajdonosa vagyok...a mixeimet cubaseben összegzem viszont a kérdésem az lenne célszerű e kiküldeni grouponként a hangkártya saját szoftveres mixcontroljára és ott összegezni vagy a végeredmény ugyan az lesz?

előre is köszönöm

Link to comment
Share on other sites

Sziasztok! Segítséget szeretnék kérni egy nemsokára előttem álló döntésben, amely már lassan kezd az agyamra menni.

Elérkezettnek látom az időt, hogy frissítsem, az otthoni felszerelésem, kezdve először az interface-el, de mégis melyiket???? kinéztem magamnak pár darabot a HS kínálatából, de tanácstalan vagyok.

amik szóba jöhetnek:

Avid Fast Track C400

Focusrite Saffire Pro 24 DSP

TC Electronic Impact Twin

Focusrite Saffire Pro 40

Mackie Onyx Blackbird

Presonus FireStudio Project

ezen listából szeretnék döntést hozni, de kissé tanácstalanná váltam.

Egy kisebb méretű project studió szerűséget szeretnék összepattintani, aminek az alapja az a számítógép amit tavaly sikerült befejeznem:

Gigabyte alaplap (775)

quad proci (2.9 ghz)

8gb ram

(fsb:800, ami alaplapon húzható, de nem sok értelmét látom) :)

(cubase)

nem gondolkodom felvételekben, inkább midivel, samplingek-el és vsti-vel dolgozom, bár nemrég szert tettem egy akg perspection 400 mikire, amivel talán mégis belekóstolok ebbe a világba is.... :)

ami a listából erősen mozgat, az a Blackbird, annak ellenére, hogy nagyon úgy fest, hogy ezt a darabot elsősorban recording-ra hegyezték ki.

szerintetek a többi kártyához képest milyen lehet a hangja kifele és az adott gép konfigban milyen latecy-re számíthatok ?

Link to comment
Share on other sites

Ebben a felsorolásban nagyon különböző interface-ek vannak.

Először tisztázni kellene mit vár az adott terméktől ( pl. audio csatornák száma, előfokok száma, kompatibilitás, költségkeret, stb. ).

Amíg maga sem tudja mit szeretne, a tanácsok is nagy szórással fognak érkezni - én pl. szeretem a kék színt...

Link to comment
Share on other sites

Igazából pontosan tudom mit szeretnék, csak nincs lehetőségem arra, hogy besétáljak egy boltba és ott a listámon szereplő interfészek "hangját" meghallgathassam, mert valamelyik ziher, hogy éppen nincs, vagy valami egyéb probléma merül fel. A szín kb annyira érdekel, mint a baktert, hogy a sas milyen magasan repül! Elsősorban a kifele jövő hang minősége az ami számít, mivel vsti-ket használok. A keret, mint ahogy azt a lista is tükrözi 60-130 ig. előfokok száma? 1, max 2, de ez is csak akkor, ha véletlenül rögzítek egy beszélgetést pl rádió műsorhoz (konzervbe). Mindent össze vetve elegendő lenne egy c-400, de valami azt súgja, hogy szinte bármelyik a listámról, hangilag reggelire megeszi, de lehet, hogy tévedek és egy olyan DA konverterrel van ellátva, hogy az összeset lepipálja, viszont instabil és ráadásul a latecy-t az égiekért sem fogom tudni 10ms alá küzdeni, ha mégis, akkor, meg kőkemény recsegés árán. Azért gondoltam első nekifutásra a Blackbird-re mert még sosem hallottam panaszt a mackie hangjára, de nem hiszem, hogy az elkövetkezendő években, hónapokban kihasználnám az összes előfokát, de reményeim szerint, az árfekvésének köszönhetően kifele megszólal...

Link to comment
Share on other sites

Igazából pontosan tudom mit szeretnék, csak nincs lehetőségem arra, hogy besétáljak egy boltba és ott a listámon szereplő interfészek "hangját" meghallgathassam, mert valamelyik ziher, hogy éppen nincs, vagy valami egyéb probléma merül fel.

Olyan helyre kell menni, ahol ez nem áll fenn.

Elsősorban a kifele jövő hang minősége az ami számít, mivel vsti-ket használok.

Ez így jóval egyszerűbb. Ezek a kártyák amiket felsoroltál D/A szinten kb. mind ugyanúgy szólnak. D/A-ban már lehetnek különbségek és preampben is jelentősebbek, de az AKG Perception még nem az a kategória, ahol ez lényeges szempont. Ezek között inkább tudásbeli különbség van, nem pedig a hangminőség számottevő. Meg hogy melyikre mennyi garit adnak, milyen a support. Itthon pl. a Mackie Blackbird nem elérhető tudtommal.

(A Muzikert ne vegyük ide, mert ők az a cég, akik mindent behajítanak a webshopukba, és számos esetben ha rendelnél tőlük, megmondják, hogy nincs, és nem is tudnak szerezni)

Ha jobbat akarsz ezeknél amiket leírtál, akkor Focusrite Forte, vagy RME és attól felfele.

Ja igen, latency értékekben is kb ugyanazokat tudják.

(ui: a Mackie azért egy low-end gyártó, de vannak jobban eltalált termékeik, amik az árukhoz képest jók, és persze rengeteg iszonyat gagyi cuccok. A Focusrite a listából az egyedüli, akinek komoly reputációja van audióban: igaz, hogy vannak belépő szintű termékei és a Saffire ilyen, de neki vannak csúcskategóriás cuccai is, amiben a többi említett gyártót nem említik. Most láttam egy új képet a régi large format pultjukról, csatolom is :) A Mackie is gyárt pultokat, de ez olyan, mintha az utcai sport kocsikat próbálnánk Forma1-es autókhoz hasonlítani. Nem illendő :)

post-1-0-12659000-1351871465_thumb.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.




×
×
  • Create New...