Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Yamaha FC3A pedál hiba


idioty

Kérdés

Az utóbbi hetekben észrevettem, hogy az FC3A pedál nem enged fel teljesen, amikor felemelem a lábam róla. Ma szétszedtem és megpróbáltam megtisztítani, de látszólag nem volt olyan szintű kosz sem belül, sem a pedál fém része alatt/felett, hogy ilyen szintű problémát okozzon. Nyílván semmit sem értem el a tisztítással.

Szóval ha hallom, hogy tovább kitartja a hangot, mint szeretném, akkor alulról kissé felfelé feszítem a pedált, és akkor megint jó, míg megint rá nem lépek. Szerintetek mit lehet kezdeni vele?

Yamaha MODX szintetizátorom van, a beállításokban nem láttam kalibrálási lehetőségeket. Köszi bármilyen tippet!

Link to comment
Share on other sites

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

  • 0

Nem lehet, hogy a visszatoló rugó környékén törött vagy fáradt el valami?

Nekem hasonló pedálnak az alja gyengült és hajlott el, de az pont ellentétes eredménnyel járt. Ha neked nem tér teljesen vissza a pedál a helyére, ott a mechnikában történhetett valami anyagfáradás.

Szerkesztette Koródi Csaba
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Pont emiatt szedtem szét, mert azt hittem, hogy valami odakerült a pedál és a műanyag közé, de nem. A rugó elég erős, elég nagy erővel csapódik vissza. Szóval sajnos nem ilyesmi a gond. Az érzékelőnél lehet a gond, nem kizárt, hogy belülre jutott kosz, de azt a kerek valamit nem mertem bántani.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Ekkor: 2023. 10. 26. at 19:50 írta idioty:

Az utóbbi hetekben észrevettem, hogy az FC3A pedál nem enged fel teljesen, amikor felemelem a lábam róla. Ma szétszedtem és megpróbáltam megtisztítani, de látszólag nem volt olyan szintű kosz sem belül, sem a pedál fém része alatt/felett, hogy ilyen szintű problémát okozzon. Nyílván semmit sem értem el a tisztítással.

Szóval ha hallom, hogy tovább kitartja a hangot, mint szeretném, akkor alulról kissé felfelé feszítem a pedált, és akkor megint jó, míg megint rá nem lépek. Szerintetek mit lehet kezdeni vele?

Yamaha MODX szintetizátorom van, a beállításokban nem láttam kalibrálási lehetőségeket. Köszi bármilyen tippet!

Nem a half damper funkció zavar be?

Link to comment
Share on other sites

  • 0
8 órája írta turorudi:

Nem a half damper funkció zavar be?

Igen, nyílván, mert valószínű, hogy az is 1-127 közötti MIDI értéket küldhet. Azaz, ha nincs teljesen felengedve, akkor olyan, mint ha le lenne nyomva egy kicsit. És pont egy kicsit tovább szólnak a billentyűk, ami meg zavaró, mert összefolynak olyan dolgok, amiknek nem kellene.
De egyébként próbáltam átállítani a másik funkcióra, valami "off" szerepelt a nevében, valamint próbáltam átállítani másik pedál fajtákra, ahol nincs ez a funkció, de egyik sem segített. Egyébként nyilván pont a half damper funkció miatt vettem ezt. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0
14 perccel ezelőtt írta idioty:

Igen, nyílván, mert valószínű, hogy az is 1-127 közötti MIDI értéket küldhet. Azaz, ha nincs teljesen felengedve, akkor olyan, mint ha le lenne nyomva egy kicsit. És pont egy kicsit tovább szólnak a billentyűk, ami meg zavaró, mert összefolynak olyan dolgok, amiknek nem kellene.
De egyébként próbáltam átállítani a másik funkcióra, valami "off" szerepelt a nevében, valamint próbáltam átállítani másik pedál fajtákra, ahol nincs ez a funkció, de egyik sem segített. Egyébként nyilván pont a half damper funkció miatt vettem ezt. :)

Esetleg MIDI OX-szal (vagy bármilyen MIDI monitorozóval egy DAW-ban) nézd meg, hogy 1-127 között küld-e köztes értékeket és nem csak egy sima kapcsoló-e. És ha küld, akkor azt kellene sztem megnézni, hogy végig megy-e az összes értéken és nem akad-e meg valamelyiken vagy hagyja-e ki valamelyiket.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
15 órája írta turorudi:

Esetleg MIDI OX-szal (vagy bármilyen MIDI monitorozóval egy DAW-ban) nézd meg, hogy 1-127 között küld-e köztes értékeket és nem csak egy sima kapcsoló-e. És ha küld, akkor azt kellene sztem megnézni, hogy végig megy-e az összes értéken és nem akad-e meg valamelyiken vagy hagyja-e ki valamelyiket.

Persze, ez rendben is van, hogy megnézem, de semmit sem érek el vele, mert a MODX-ben nem lehet kalibrálni.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Köszi az ötletet, de ezzel csak az a baj, hogy minden egyes! hangszínnél ezt kalibrálnom kellene. Bár ahogy látom ezzel csak azt állítod, hogy mennyi legyen a lecsengése félig lenyomott állapotban, de az alap problémát nem oldja meg.

Egyébként így van egy olyan hiba is, hogy ha "beragad" lenyomott állapotban és úgy váltok át másik performance-ra, akkor nem működik a pedál addig, míg nem áll kikapcsolt állapotba egyszer. Azaz lábammal felfelé kell feszítenem egy picit, utána működik úgy-ahogy.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Kicsit elmaradtam az ígért képekkel. Midi Monitor programmal elkezdtem mérni mi történik. Igazából nem az történt, hogy legfelső állásban nem állt vissza alap értékre, hanem konkrétan össze-vissza értékek jelentek meg. Aztán rájöttem, hogy a "mechanikai oldalon" a külső fehér egység, ami forgatja a motort, annak holtjátéka van. Tehát ki-be mozog a fekete műanyag résszel együtt. Ha benyomtam a motor felé az alkatrészt, akkor tökéletesen működött. Néztem, a csavar mögötte meg van húzva rendesen. Szóval a motor részéhez befőttes gumival hozzászorítottam finoman. És ez megoldotta a problémát. Így most, ha nézem Midi Monitorral, látszik, hogy lineárisak az értékek annak függvényében mennyire van lenyomva. Sőt van legfelső és legalsó értékeknél holt játék, azaz jól van kalibrálva maga az eszköz érzésre.

Nem tudom, hogy lehet-e bármit kezdeni a holtjátékkal.

IMG_6877 Large.jpeg

IMG_6878 Large.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válaszolok a kérdésre...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...