Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Stúdió fejhallgató vs stúdió monitor


Hmatyi

Kérdés

Sziasztok!

 

Új vagyok még itt, de igyekeztem már mindennek utánaolvasni, mielőtt ezt kiírtam ide! Ha valami probléma mégis lenne, akkor nézzetek el nekem!

 

Lenne felétek pár kérdésem:

Szerintetek melyik jobb stúdió munkára: egy stúdió monitor fejhallgató vagy egy stúdió monitor? Stúdió munka alatt értem, hogy pl visszahallgatni, és úgy egyáltalán ezzel hallgatni a zenét a folyamat közben és masterelni(!) is kellene.

 

A kiszemeltjeim eddig: egy ATH-M50, ATH-M40x vagy egy M-Audio BX5 D2.

Ezek közül melyiket ajánlatátok a feljebb leírt célokra? Vagy ha ezeket nem, akkor mit ajánlanátok? A keret maximum 55-60ezer lenne rá.

 

Köszönöm a válaszokat!

Üdv: Hmatyi

Link to comment
Share on other sites

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

Minden tiszteletem az AKG-é, viszont az AT-t nem szeretem (szerintem gyengébb ár/értékű általában), de az biztos hogy én tutira Beyerdynamic fülest vennék. Attól függően hogy hová, zártat vagy kevésbé zártat.

 

Egyébként meg a füles ha nem zavarod a szomszédokat, akkor kizárólag másodlagos lehallgatásra való. Egy rendes, 2.0-s rendszerű, minimum minőségű monitor egyszerűen alap.

Link to comment
Share on other sites

Azért sem lehet keverni fejhallgatóval, mert a két oldal egymáshoz képest fellépő fázishibái nem hallhatóak. Mindegy, hogy egy sávot hallgatsz vagy maszterelsz. A fejhallgatón nem csak az ember agyában áll össze a két oldalból jövő információ. A hangfal esetében pedig ez a folyamat korábban elkezdődik. 

Bizonyos helyzetekben jól jön egy fejjallgató, de a használat aránya 10% / 90%, a hangfalak javára.

 

Ez nem azt jelenti, hogy nem lehet fejhallgatóval zenélni. Hangszerelni, kísérletezni kiválóan megfelel, de stúdió munkára nem lesz elég.

 

Ha mégis fejhallgató, akkor 60 eFt alatt nincs olyan, ami egy kicsit is javítana a helyzeten. Tehát majdnem mindegy, hogy melyiket veszed. 

Feljátszásra (mikrofonos környezetbe) zárt fejhallgató, keverésre pedig nyitott kivitelű fejhallgató használható jobban. Az első esetben a legfontosabb, hogy kifelé semmi ne jusson. Ez nagyon sok kompromisszumot kelt életre. A keverésnél viszont nincsenek ezek a szempontok, tehát megengedhető a jóval kényelmesebb, hosszú távon is elviselhető nyitott fejhallgató. Ezek általában sokkal egyenletesebben szólnak és közelebb van a hangkép a hangfalakéhoz.

Link to comment
Share on other sites

Köszi a válaszokat!

Szerintem monitor hangfal lesz a befutó, csak milyen? Szerintetek melyik a legjobb monitor hangfal max 60ezerig? (Egyébként eléggé szemezek az M-Audio BX5 D2-vel, de jöhetnek érvek-ellenérvek! ;) )

Üdv: Hmatyi

Link to comment
Share on other sites

Szia, 

 

nekem volt Mackie MR5 hangfalam, első szériás. Azzal nagyon meg voltam elégedve, bár összehasonlítási alapom nincsen ebben az árkategóriában. Ha most 60ezret tudnék költeni hangfalra, szinte biztosan ezt venném, használtan. 

Sonic Sense Pro Audio, soundcloud-os oldalán össze lehet őket vetni, 

fülesek:

https://soundcloud.com/sonic-sense-pro-audio/sets/headphones-test

monitorok:

https://soundcloud.com/sonic-sense-pro-audio/sets/studio-monitors

 

stb.  ( jaja, jól hallható hogy pl. a Mackie MR széria mennyire meg van bökve alulról (mélynyomó nem nagyon kell neki) )

Link to comment
Share on other sites

Sonic Sense Pro Audio, soundcloud-os oldalán össze lehet őket vetni, 

fülesek:

https://soundcloud.com/sonic-sense-pro-audio/sets/headphones-test

monitorok:

https://soundcloud.com/sonic-sense-pro-audio/sets/studio-monitors

 

stb.  ( jaja, jól hallható hogy pl. a Mackie MR széria mennyire meg van bökve alulról (mélynyomó nem nagyon kell neki) )

Hát először nekem is tetszett az ötlet amit a Sonic Sense csinál. De aztán ha összehallgatod valójában a különféle hangfalakat, akkor rájöhetsz hogy totál értelmetlen így következtetéseket levonni egy hangfalról. Totálisan random következtetésre juthat ezek alapján az ember, szóval az én jó tanácsom: senki se ezek alapján hozzon döntést egy hangfalról.

 

(Főleg hogy eleve nem tudni milyen cuccon hallgatja meg őket... de mégha Nautilusa is lenne, akkor is kb. ugyanez lenne)

Link to comment
Share on other sites

Kiegészíteném Wheel hozzászólását a saját gondolataimmal: egy jó fejhallgatón már lehet nagyon jó mixet csinálni! Amit Wheel írt (a fázisolás problémájáról), az a masterelés egyik elemi lépése, ott valóban nem lesz elegendő a fejhallgató, de egy hasonló árkategóriájú monitor hangfal sem. A masterelés alapvetően nem otthoni munkaállomásra, kisszobába való művelet, és ezért a hétköznapi hobbizenésznek nem is érdemes pénzt áldoznia erre. Azért vannak a valódban nagy pénzekből összerakott sok célnak megfelelő stúdiók, hogy oda bevidd a jól lekevert zenéidet, és ott rendberakják fázisolás ügyben (meg még egy csomó más ügyben is), meg a hangmérnök is kiigazítja azokat a hibákat, amiket ő a rutinjával már jól tud kezelni (és szerencsére a mastering nem olyan drága mulatság, mivel nem annyira időigényes, mint a mixing).

 

Szóval: ami neked otthon a studióban fontos, a sound design, a mixing és az arrangement összeállítása, arra egy jó füles nagyon hasznos társ lesz, ÉS egy nem túl drága hangrendszer. Az a lényeg, hogy ezeknek ismerd a hibáit! Ez nagyon fontos, és elengedhetetlen ahoz, hogy jól szóljon a zene! A hibáit meg úgy tudod megismerni, hogy az elkészített hanganyagot sok helyen meghallgatod, jobb és rosszabb rendszereken is. Illetve a fülesben és a hangfalakon is keversz. A jó füles egy részletgazdag hangképet fog mutatni, az olcsó hangfalakon meg a fizikai megszólalást fogod hallani.

 

A saját véleményem az, hogy ha elég sokat kevergetsz, egy idő után egy 50-60e forintos hangrendszerrel is közel tökéletesre tudod keverni a zenéidet, mert megtanulod minden hibáját, és azokkal számolsz is. A mastering más tészta, de arra nem is alkalmas egy szerény költségvetésű berendezés.

Link to comment
Share on other sites

Ez a "teszt" a világ legnagyobb marhasága.

Semmilyen hasznos információt nem szolgáltat.

 

Hát először nekem is tetszett az ötlet amit a Sonic Sense csinál. De aztán ha összehallgatod valójában a különféle hangfalakat, akkor rájöhetsz hogy totál értelmetlen így következtetéseket levonni egy hangfalról. Totálisan random következtetésre juthat ezek alapján az ember, szóval az én jó tanácsom: senki se ezek alapján hozzon döntést egy hangfalról.

 

(Főleg hogy eleve nem tudni milyen cuccon hallgatja meg őket... de mégha Nautilusa is lenne, akkor is kb. ugyanez lenne)

na várjatok ... tessék normálisan mítoszt oszlatni :) , legalább had okosodjam, szóval fogom a sennheiser hd650-es fülesemet a következő frekvencia-átviteli torzítás diagrammal:

graph_sennheiser_hd600_resize.png

ami mondjuk  4.5kHz-es huplitól eltekintve elég semlegesnek tűnik és meghallgatom, amit a jóemberek összebarkácsoltak, know-how:

akkor az smafu, csak-mert a saját Genelec M030AM-at jellegezettségeit  felismerni vélem, ha összevetem fülessel a soundcloude-os referencia anyagot a Genelec-hez hozzátartozó sávval (nyilván nem soundcloud-ról, hanem letöltve azt és Cubase-be bedobva)

"az" választ nem fogadok el :D

Link to comment
Share on other sites

folyt. a Mackie MR5 mk3 hangja is stimmel összevetve a referencia sávval (fülessel /sennheiser 650/ hallgatva dettó mint a monitor), az persze, hogy lehet-e bárminemű következtetést levonni belőle az megint más kérdés, de úgyis azt mondtátok, hogy fél milla alatt akár pénzfeldobással is lehet választani :)  

Link to comment
Share on other sites

Hát először is a probléma ott van hogy nagyjából az összes darab uniformizálódik a felvételi technika miatt eleve - ezt a felvételeken kitűnően lehet is hallani.

 

Pl. a klf. hangfalak különböző indítótranziens válasza is totál eltér a valóságban, amit viszont te élőben hallani fogsz. Itt leginkább a miksinek a membrán válaszát fogod hallani azt hiszem. Gyakorlatilag a felvételi rendszer karakterét fogod egy jó lehallgatón is hallani. Ez nagyon uniformizálja a különbségeket. Utána meg a te lehallgatód karakterét.

 

De a sztereó terek különböző leképzéséről nem is beszéltem akkor (ami az előbbivel is összefügg)  

 

A fülünk szerintem nem kicsit összetettebb műszer mint a mikrofon amivel felvették ezeket.

 

Másrészt a referencia track is nagyon gagyi és egyoldalú, egy csomó freki és dinamikamenet egyszerűen ebben a trekkben nem létezik.

 

De szerintem tőlem hozzáértőbbek akár sokkal több dolgot fel tudnának sorolni. :)

Link to comment
Share on other sites

Ez annyira messze van egy valódi lehallgatástól, hogy szerintem kár is vele foglalkozni.

Meg hát egy Sennheiser 650 olyan durván becsap, főleg az alsó tartományban, hogy azon

teljesen felesleges ezt hallgatni. Az egy fasza HIFI füles, tök jól lehet benne effektezni,

meg térbeli elrendezéseket csinálni, de a soundokkal erdőbe visz, így egy ilyen tesztben is.

Link to comment
Share on other sites

"ott rendberakják fázisolás ügyben"

Egy jó mixben nincsenek fázishibák. Azt már cseszheted, ha masteringnél akarod rendbe rakni.

 

"A saját véleményem az, hogy ha elég sokat kevergetsz, egy idő után egy 50-60e forintos hangrendszerrel is közel tökéletesre tudod keverni a zenéidet, mert megtanulod minden hibáját, és azokkal számolsz is."

 

Ez pedig teljes tévedés. Egy ilyen olcsó fal csomó mindent nem mutat meg és amiről nem tudsz, azt nem tudod megtanulni

semennyi idő alatt sem. Max addig hiszed ezt, amíg az adott mixet nem hallgatod meg egy tényleg jó lehallgató rendszeren

és akkor azonnal kiderülnek a tévedések.

Link to comment
Share on other sites

Én ezt a sonicsense tesztet nem értem. Felveszi monitor hangfalak hangját amit aztán valami meghallgatunk amiből valami kiderül? Mi derül ki?

 

 

Ez pedig teljes tévedés.

 

 

+1

 

Briangrassfield:

 

Úgy értsük, hogy te magad tudsz készíteni ilyen hangfalon tökéletes mixet, vagy esetleg ismersz valakit ki szerinted tud? (Csak hogy tudjuk, a véleményed mennyire megalapozott, avagy csak megérzés)

 

Érdekelne, mi az az elvi határ, ami alatt már nem tanulható meg egy hangfal hangja. Mondjuk szerinted egy iPad hangszóróján keverni meg lehet tanulni és tökéletes mixeket készíteni, avagy annak már nem küzdhetők le a gyengeségei? 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...