Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Akusztikai panel - Üveggyapot, kőzetgyapot?


fenyvesimarci

Kérdés

Sziasztok,

Számtalan videó van a témával kapcsolatban, ilyesmi elemekről van szó, https://www.muziker.hu/mega-acoustic-fiberstandard120-black 

DIY olcsó megcsinálni, ugyanakkor maga az alapanyag egészségre alapvetően káros - üveggyapot, kőzetgyapot, a mikroszemcsék a levegőben szálnak, belélegezzük őket, megülnek a tüdőben, stb. Mivel a panelt nem légmentesen zárjuk, hanem finom szövettel kell bevonnunk, hogy a gyapotig eljusson a hang és az el tudja nyelni azt - (az egyik videóban azt mondja a szaki, hogy ha át tudsz a szöveten fújni, az a legmegfelelőbb) - erre így nincs megoldás, kerülni kell a hagyományos kőzetgyapotot, az üveggyapotot pláne - legalábbis a begyűjtött infoim alapján így tudom...

Találtam egy angol céget, lehet, hogy sokan ismeritek, nekem is rémlett valahonnan, http://gikacoustics.co.uk/greensafe/ Ezzel a bizonyos Greensafe technológiával kerülik a különböző kemikáliák használatát a kőzetgyapot-táblák gyártásánál, így azok tulajdonképpen "bio"-jellegű cuccok, vajon ez jelentheti azt, hogy a belélegzésük nem jár egészségügyi kockázattal? A GIK innen szerzi be az alapanyagot (szintén UK cég, de találtam egy magyar forgalmazót is https://www.knaufinsulation.hu/termekek/akustik-board-tp115 )

Alapvetően érdekelne minden, amit ezzel kapcsolatban tudtok, javasoltok! Ha valaki esetleg már dolgozott ezzel az Akustik Boarddal, érdekelnének a tapasztalatai.

Köszönettel

Marci

Szerkesztette fenyvesimarci
Link to comment
Share on other sites

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

  • 0
9 órája írta fenyvesimarci:

Sziasztok,

Számtalan videó van a témával kapcsolatban, ilyesmi elemekről van szó, https://www.muziker.hu/mega-acoustic-fiberstandard120-black 

DIY olcsó megcsinálni, ugyanakkor maga az alapanyag egészségre alapvetően káros - üveggyapot, kőzetgyapot, a mikroszemcsék a levegőben szálnak, belélegezzük őket, megülnek a tüdőben, stb. Mivel a panelt nem légmentesen zárjuk, hanem finom szövettel kell bevonnunk, hogy a gyapotig eljusson a hang és az el tudja nyelni azt - (az egyik videóban azt mondja a szaki, hogy ha át tudsz a szöveten fújni, az a legmegfelelőbb) - erre így nincs megoldás, kerülni kell a hagyományos kőzetgyapotot, az üveggyapotot pláne - legalábbis a begyűjtött infoim alapján így tudom...

Találtam egy angol céget, lehet, hogy sokan ismeritek, nekem is rémlett valahonnan, http://gikacoustics.co.uk/greensafe/ Ezzel a bizonyos Greensafe technológiával kerülik a különböző kemikáliák használatát a kőzetgyapot-táblák gyártásánál, így azok tulajdonképpen "bio"-jellegű cuccok, vajon ez jelentheti azt, hogy a belélegzésük nem jár egészségügyi kockázattal? A GIK innen szerzi be az alapanyagot (szintén UK cég, de találtam egy magyar forgalmazót is https://www.knaufinsulation.hu/termekek/akustik-board-tp115 )

Alapvetően érdekelne minden, amit ezzel kapcsolatban tudtok, javasoltok! Ha valaki esetleg már dolgozott ezzel az Akustik Boarddal, érdekelnének a tapasztalatai.

Köszönettel

Marci

Szerintem az egészségügyi kérdéseidet nekik kellene emailezni....mert bárminemű szemcsék belégzése alaphangon is komoly problémákat okozhat.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Más vonalom az alábbi megoldást kaptam tippnek: https://www.rockwool.hu/termekeink/valaszfal-szigetelesek/airrock-xd/ erre https://gipszkarton.arukereso.hu/uvegfatyol-tekercs-25-es-50-nm-es-p211376058/ borítás, ez megy a fakeretbe. Ez a fólia a mikroszemcséket elvileg megfogja és a közetgyapot sem veszt a hangelnyelő képességéből annak ellenére, hogy be van borítva. Őszíntén szólva bírnám, ha teljesen ki lehetne kerülni ezt a kőzetgyapot témát... 

Szerkesztette fenyvesimarci
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Natgeon is volt 1x vmi amerikai csoda fejlesztésről szó. Ott vonatkürtöt takartak le vele egy dB mérő társaságában, de többre nem emléxem.

A Csendlap az préselt nehézhomok és karton kompozit szerkezetű, teljesen nélkülözi a kőzetgyapotot!!!

(Basszus, mi üveggyapottal dolgoztunk hőszigetelésként egy autószalon építésén vagy 25 éve, nem voltunk begyufázva ennyire, pedig többszáz m²-re ott nyírkáltuk 1 pólóban nyáron szabadon + nylonnal befóliáztuk még. Nem hinném hogy bárki ebbe pusztult volna bele. Gipszkartonosok meg mesélték hogy kőzetgyapot táblákkal a vállukon csinálták sokan a 80-as években a tetőtér szigetelést. Jól kivakarózták magukat estére, aztán lezuhanyoztak és annyi. Nem igen vettek tudomást róla utána, hogy kőzetgyapot van a fejük felett (akik ott laktak sem)... Kicsit túlparázott ez, mint hogy mikor mi a rákkeltőbb, zsírban sült étel vagy épp a tojás vagy a tej káros az egészségre. Szerintem meg a penészes bio-búzafűlé! :D )

 

Na de hogy mondjak még tippet, mi van ha a kőzetgyapotot a párnákban is ma használatos polyester mikroszál töltőanyaggal helyettesítenéd, ha a Csendlap nem jó?

Szerkesztette djuice
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Hahó, két dologról beszéltek, a csendlap a hang továbbterjedését csökkenti egy helységből a másik felé, de fenyvesimarci a hang/zaj csökkentésére gondol ugyanazon a helységen belül. Végigjártam, sok jó és olcsó megoldás van a gyapotokkal, de a kiporzást senki sem tudja megakadályozni. Van, aki foglalkozik vele és más alternatívákat keres, van, akit nem érdekel. Én sem szeretnék személy szerint véletlenül belélegezni ilyet és csökkentem az esélyét azzal is, ha kerülöm ezt a fajta hangelnyelést. Olvastam, hogy az a baj ezekkel a szálakkal, hogy nem szervesek, nem tudnak lebomlani, illetve ha szerencsétlenül ragadnak meg a tüdőben, nem lehet kilélegezni, ott marad. Mivel nem bomlik le, elrákosodhat. Kötelező (lenne) a maszk hordása, ha dolgozol vele; egy komolyabb akusztikával foglalkozó könyvben felsorolja az író, hogy melyik usa, vagy európai eü szervezet milyen veszélyességű kategóriába sorolja ezeket (mind veszélyes). 

Szóval marad valami hasonló, de szerves anyag (pl ultratouch (újrahasznosított pamut)- nem láttam itthon még, vagy cellulóz alapű szigetelő anyag, amely szintén porózus --> nem tudni, hogy kiporzanak-e, illetve ki tudja, hogy valójában teljesen szervesek? utánajárós), vagy megfelelő sűrűségű és vastagságú szivacs, amely nem prozik. Még olcsó (és mókás) alternatívaként láttam, akusztikai paneleket, amelyben törölközőket feszítettek ki rétegesen - egész jó hatásfokúnak tűnt és turikat végigvásárolva olcsón is kijöhetsz.

Én szivacsolok. :) De érdekelne, ha bárki tud tuti megoldást (szivacsnál olcsóbbat).

 

Szerkesztette GZoli
Link to comment
Share on other sites

  • 0
Ekkor: 2020. 01. 12. at 15:39 írta fenyvesimarci:

Más vonalom az alábbi megoldást kaptam tippnek: https://www.rockwool.hu/termekeink/valaszfal-szigetelesek/airrock-xd/ erre https://gipszkarton.arukereso.hu/uvegfatyol-tekercs-25-es-50-nm-es-p211376058/ borítás, ez megy a fakeretbe. Ez a fólia a mikroszemcséket elvileg megfogja és a közetgyapot sem veszt a hangelnyelő képességéből annak ellenére, hogy be van borítva. Őszíntén szólva bírnám, ha teljesen ki lehetne kerülni ezt a kőzetgyapot témát... 

A csedpanellel vagy a fagyapottal mi lett végül, azok miért kerültek elvetésre?  Pedig jól hangzik amit így elsőre gyorsban olvastam ezekről. Kérdés, hogy pl. a csendpanel milyen tartományokat tud elnyelni. Az elnyelés vajon mit jelent, hogy a szobában a visszaverődést, a visszhangot is megszünteti, hiszen ha a hangot beereszti, majd ott elnyeli, akkor gondolom nincs visszaverődés. Nekem egyrészt a szomszédokat zavarja a zaj, főleg a mély gondolom. Tehát ezeket kéne elszigetelni tőlük, valamit a visszhangot is meg kéne szüntetni.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Sziasztok!

Egy műhelyben (5x4x2,6m)zenét hallgatva sok-sok éve jelentekezett nálam is a visszhang.. Teljesen laikusként nagyon puha 2cm-es hungarocell táblákat raktam fel körbe a falra szövettel behúzva. A mennyezetre szintén ez került, 50x50cm-es kb 1,5cm vastag össze-vissza mintás. Alacsony hangerővel hallgatok munka közben zenét, nekem ez teljesen bevállt. 

Most egy új műhelyt építgetek, itt már csak 4,5x3,5x2,35 a belmagasság, pár polc, padló puha műpadló, többi vakolt fal. Próbáltam itt is zenét hallgatni, elviselhetetlen.  Ide én már meg is rendeltem az Airrck ND táblákat, olvasva a leírását,h áramló levegővel is érintkezhet. Bevallom nem is gondoltam,h ez akár káros is lehet. Mellette még 7/24-es szellőzésem van is van. Ez is káros lehet? A tervben az itt is olvasott fakeretes kivitel lenne a szövet felületi burkolás alatt egy úgynevezett nem szőtt textillel is körbevonva (kárpitos vagyok). A mennyzetre ide is 50x50-es lap menne, 2cm vastagságban. 

Ha esetleg vki ért hozzá, van  kókuszlap, teljesen természetes anyag, semmi kiporzás. kb aranyáron. 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ha már a témánál vagyunk, én az alapprobléma ellentétén kezdtem el agyalni. Azaz: nem bizonyos frekvenciák elnyelése, hanem felerősítése a cél.  :-)

Oké, faltologatással ez megoldható lenne, de ezt most talán vessük el, érthető okokból. Lenne erre bármilyen tippetek, ötlet?

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Ekkor: 2022. 12. 29. at 13:57 írta wolf:

Ha már a témánál vagyunk, én az alapprobléma ellentétén kezdtem el agyalni. Azaz: nem bizonyos frekvenciák elnyelése, hanem felerősítése a cél.  🙂

Oké, faltologatással ez megoldható lenne, de ezt most talán vessük el, érthető okokból. Lenne erre bármilyen tippetek, ötlet?

Hát Helmholtz rezonátort nem feltétlen felerősítésre használják, pont az ellentettjére. Amivel “fel lehet erősíteni” az az EQ a monitor hangfal inputja előtt, de ha extrémen műveled, akkor torzítani fog minden, nyilván.

Ha a szoba/terem adottságait használod, akkor meg nem csillapító, hanem irányítottan reflexiós felületekkel lehet ezt megoldani. Feltéve, hogy a hangforrásod egyenletesen lead minden frekit. Ha nem, akkor dobd ki a fenébe és vegyél egy normálisat. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válaszolok a kérdésre...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...