Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Szimmetrikus vagy aszimmetrikus?


tom the ripper

Kérdés

Sziasztok!

El tudja / akarja vki mondani (úgy, hogy még én is megértsem), hogy akkor mi a helyzet. Végig olvastam rengeteg leírást a neten, de még mindig nem tudom, hogy mit csináljak.

Adott 1 hangkártya szimmetrikus ki- és bemenetekkel. A szimmetrikus kimenetek, a hangszerek aszimmetrikus bemeneteibe vannak kötve. A hangszerek aszimetrikus kimenetei, a hangkártya szimmetrikus bemeneteibe. Most akkor milyen kábelt kell használnom. Használtam aszimmetrikust, aztán utána olvastam és beszar megijedtem, hogy a szimmetrikus kimenet elszáll, ha aszimmetrikus kábellel van bekötve. Most lecseréltem drágáért szimmetrikusra a kábeleket, de olyat is olvastam azóta, hogy azt sem szabad. A user manualokban senki nem írja persze, hogy milyet használjak.

Amiket összekötnék:

Sherman Filterbank 2

DSI Evolver desktop

Slim Phatty

EMU 1616M pci

Működött aszimmetrikus kábellel és szimmetrikus kábellel is a rendszer, de tegnap óta furcsa random zaj jön a Filterbankból (lehet, hogy poti hiba, még nem volt időm megmérni), lehetséges, hogy a szimmetrikus kábel basz tett be neki?

Link to comment
Share on other sites

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

  • 1

Tökmind1 milyen kábelt használsz jelen esetben. Mindkettö jó, és asszimetrikusként fog funkcionálni. Ha szimetrikus kábelt használsz, akkor is aszintiken lévö asszimetrikus aljzatok zárni fogják az egyik vezetéket, ergo asszimetrikus kábel lesz belöle.

Ez nem teheti tönkre a cuccodat...elvileg. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Kösz, urak! Mondjuk a Silk úr féle válaszra vágytam igazából:

- mert végig bogarásztam rengeteg fórumot és leírást, de csak összezavarodtam,

- mert oroszul és németül kellett tanulnom, és az angolt csak önszorgalomból próbálom magamévá tenni.

És ha mondjuk közvetlenül kötnék aszimmetrikus kimenetet aszimmetrikus bemenetbe, szimmetrikus kábellel, mer' pl. részeg vagyok? Akkor sem lehet probléma? Illetve a mégnagyobb dilemmám, hogy a hitszpészben sztereó jack kábelként árusított kábel az szimmetrikus egyáltalán?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Illetve életképes megoldás-e, ha az aszimmetrikus kimenetet - aszimetrikus kábellel kötöm - szimmetrikus bemenetbe, a szimmetrikus kimenetet meg - szimmetrikus kábellel - aszimetrikus bemenetbe? Feltéve, hogy szimmetrikus kábelt vettem hiccpészben, és nem aszimetrikus sztereót (van ilyen?).

Bocs, hogy fárasztó vagyok, és már 100szor meglett beszélve, de annyi ellentmondó vélemény van, hogy már azon gondolkodom, hogy aszimmetrikus vagy szimmetrikus kábelre kössem fel magam. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

És ha mondjuk közvetlenül kötnék aszimmetrikus kimenetet aszimmetrikus bemenetbe, szimmetrikus kábellel, mer' pl. részeg vagyok? Akkor sem lehet probléma? Illetve a mégnagyobb dilemmám, hogy a hitszpészben sztereó jack kábelként árusított kábel az szimmetrikus egyáltalán?

...

annyi ellentmondó vélemény van, hogy már azon gondolkodom, hogy aszimmetrikus vagy szimmetrikus kábelre kössem fel magam.

Abból, ha részeg vagy, lehet probléma... :D

A sztereó jack kábel az felhasználási módtól függően sztereó (jobb, bal, föld) vagy szimmetrikus (meleg, hideg, föld), maga a kábel, a csatlakozók és a kötés ugyanaz. Asszimetrikus csatoláshoz is használhatod, nem szabad hogy gondot okozzon, az meg hogy kárt tegyen valamiben szinte teljesen kizárt.

Mivel minden hangszer, de legalábbis az oroszlánrészük asszimetrikus kimenetekkel van szerelve, ezért azokat érdemes lenne asszimetrikus bemenetre kötni, de mivel a futó hangkártyák nagy része TRS (szimmetrikus) vagy kombinált (XLR/TRS) bemenetekkel rendelkezik ezért muszáj lesz arra kötni, de működik és nincs gond. Ha hosszú felvételi láncot használsz, akkor az első lehetőségtől kezdve érdemes(ebb) szimmetrikus csatlakozást biztosítani, mert a szimmetrikus csatolás felépítéséből következően érzéketlen a kívűlről érkező zavaró jelekre.

Amennyiben a szintik valamelyikét kötöd a Sherman Filterbankba oda érdemes asszim kábelt használni, mert ugyis asszim mind a kettő. Elvileg nem szabad hogy galibát okozzon a szimm kábel sem, de minek oda az?

Azt nem tudom, hogy hol van annyi ellentmondó vélemény, de ahol sok olyat találsz ott inkább ne olvasgass. Teljesen egyértelmű, hogy mindegy, hogy szimm vagy asszim kábelre kötöd fel magad ... :D ... bár az asszim kábel némiképp olcsóbb ... :D

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Érdeklődnék, hogy a meglévő Jack-RCA kábel kombináció cseréjének (mert amúgy sem minőségi) van értelme, ha helyette Jack-TRS-t veszek? Persze amíg nincs külső Hangkártyám, ugyanarról az alaplapi Jack-ről menne a cucc. Gondoltam ha már van ilyen kábel és a hangfalakon TRS.

A kérdés: minőségi változás várható? Vagy csak külső Hangkártyás teljes szimmetrikus kábelezés eseten?

Szerkesztette nonozoom
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Én úgy tudom, hogy szimmetrikus kábelt akkor van értelme használni, ha az adó oldal szimmetrikus módban "küld", a vevő pedig tudja a szimmetrikus jelet értelmezni. Kötelezően szimmetrikus kábelt kell használni, ha kondenzátormikrofont táplálsz fantomtáppal.

Milyen eszközökről van szó?  MAC MINI 2014 alaplapi hangkártyája és 2db Presonus Eris 4.5?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Egy nem hangzott még el. Szimmetrikus kimenet egyik meleg pontját nem illik egy egyszerű aszimmetrikus csatlakozóval rövidre zárni.

Ilyenkor - xlr példánál maradva - a csatlakozó 3. pontját egyszerűen üresen szokás hagyni ( nem lekötni az 1-re!) majd az 1-es és 2-es pontok közötti jelet aszimmetrikuskén tovább vezetni. TRS jacknél a tipet és a sleevet kell használni, a ring marad szabadon.

Az esetek többségében nem lesz baja a szimmetrikus kimenet egyik erősítőjének a rövidzártól, de néha mégis.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
49 perccel ezelőtt írta Kiskádár:

Én úgy tudom, hogy szimmetrikus kábelt akkor van értelme használni, ha az adó oldal szimmetrikus módban "küld", a vevő pedig tudja a szimmetrikus jelet értelmezni. Kötelezően szimmetrikus kábelt kell használni, ha kondenzátormikrofont táplálsz fantomtáppal.

Milyen eszközökről van szó?  MAC MINI 2014 alaplapi hangkártyája és 2db Presonus Eris 4.5?

Igen.  MAC MINI 2014 alaplapi hangkártyája és Presonus Eris 4.5
Akkor marad a jobb minőségű Jack-RCA. :)
De akkor minek árulnak Jack-TRS kábelt? Na mindegy....

Link to comment
Share on other sites

  • 0
25 perccel ezelőtt írta Kiskádár:

Ez a "Jack-TRS kábel" pontosan micsoda? Mi van az egyik végén és mi van a másikon?

Azt hiszem félreérted, mindkét végén ugyan az van. A Jack-TRS csupán annyit jelent, hogy a hagyományos 6,3mm-es (1/4") "Jack" csatlakozón 3 érintkező van(Tip,Ring,Sleeve), így alkalmas asszimetrikus sztereó, vagy szimmetrikus monó jel átvitelére. Szemben a TS (Tip, Sleeve) csatlakozóval, amin két érintkező van, ezt használják jellemzően hangszerek csatlakoztatásához.

Ahogy már elhangzott, szimmetrikus jelvitelnek csak akkor van értelme, ha a küldő és fogadó oldalon is releváns. Én csak a hangkártyám és a monitorok közt használom, de életszerű példa lehet egy digitális szinti, vagy modern keverő, stb kimenete és a hangkártya bemenete is.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 órája írta galingong:

Azt hiszem félreérted, mindkét végén ugyan az van. A Jack-TRS csupán annyit jelent, hogy a hagyományos 6,3mm-es (1/4") "Jack" csatlakozón 3 érintkező van(Tip,Ring,Sleeve), így alkalmas asszimetrikus sztereó, vagy szimmetrikus monó jel átvitelére. Szemben a TS (Tip, Sleeve) csatlakozóval, amin két érintkező van, ezt használják jellemzően hangszerek csatlakoztatásához.

Ahogy már elhangzott, szimmetrikus jelvitelnek csak akkor van értelme, ha a küldő és fogadó oldalon is releváns. Én csak a hangkártyám és a monitorok közt használom, de életszerű példa lehet egy digitális szinti, vagy modern keverő, stb kimenete és a hangkártya bemenete is.

 

Elképzelhető, hogy én értettem félre a dolgot. :) Egyébként erre gondoltam.
http://www.muziker.hu/bespeco-eaymsj150

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Amit belinkeltel az egy egyszeru sztereo jel szetoszto. Ti. Van egy 3,5 jack szereo kimeneted es ket kulonbozo erositohoz, hangfalhoz vezeted el.

ettol ez meg egy sima asszimetrikus jeltovabbitas, es ilyen kiszerelesben nem is lehet szimmetrikus, akarmi van a vegen a 6.3-as jack helyett.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
18 perccel ezelőtt írta NeoC:

Amit belinkeltel az egy egyszeru sztereo jel szetoszto. Ti. Van egy 3,5 jack szereo kimeneted es ket kulonbozo erositohoz, hangfalhoz vezeted el.

ettol ez meg egy sima asszimetrikus jeltovabbitas, es ilyen kiszerelesben nem is lehet szimmetrikus, akarmi van a vegen a 6.3-as jack helyett.

Értem, köszi a segítséget! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Sziasztok!

Az évek során kikerült egy rakás vas az otthoni zenesarkomból, meg persze jöttek "újak" is.

Most érkezett el az idő, hogy audio vonalon újradrótozzam az egészet. Azt tervezem, hogy a szimmetrikus kimenettel bíró eszközök jelútját - lehetőség szerint - végig szimmetrikusként tartsam, míg az aszimmetrikusoknál nem "pazarolnám" a szimmetrikus kábeleket / patch panelt.

A kérdésem: hogyan lehet megállapítani, hogy egy adott berendezés (többségében nagy jack aljzatú) ki- vagy bemenete balanced (vagy unbalanced) módban működik-e?

(ha felirat nem utal rá és a gépkönyvében sem ejtenek szót róla)

Link to comment
Share on other sites

  • 0
7 perccel ezelőtt írta HUGO:

Sziasztok!

Az évek során kikerült egy rakás vas az otthoni zenesarkomból, meg persze jöttek "újak" is.

Most érkezett el az idő, hogy audio vonalon újradrótozzam az egészet. Azt tervezem, hogy a szimmetrikus kimenettel bíró eszközök jelútját - lehetőség szerint - végig szimmetrikusként tartsam, míg az aszimmetrikusoknál nem "pazarolnám" a szimmetrikus kábeleket / patch panelt.

A kérdésem: hogyan lehet megállapítani, hogy egy adott berendezés (többségében nagy jack aljzatú) ki- vagy bemenete balanced (vagy unbalanced) módban működik-e?

(ha felirat nem utal rá és a gépkönyvében sem ejtenek szót róla)

Szia!

Elvileg úgy, hogy ha van egy szerelhető szimmetrikus jack kábeled, és leforrasztod a hidegpontot (Jack középső gyűrű), akkor halkabb lesz.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
12 órája írta HUGO:

És nincs valami egyszerű módszer műszeres kimérésre? (pl. multimeterrel ellenállás módban)

Egyébként, ha meg már mérés...akkor váltakozó feszültséget kellene mérni a kimeneten, a test és a hideg pont között, de az annyira pontatlan lesz, hogy csuda.
Valami szinuszos hangot kellene szólaltatni állandóan, ami nem változik legalább amplitúdóban. De ha nem szinuszos, akkor is lényeges lenne, hogy valamennyire fix érték jöjjön ki mindig. Átlagos multiméterrel azért macerás ez, mert olyan kicsi váltakozó fesz jön ki (1V alatt), hogy össze zavarhaatja a műszert az is, ha megfogod a mérővezetékek végét, ahogy pl. a jackdugóhoz szorítód, a testedből kijövő feszejt is odaméri. Ahhoz, hogy tutira mérni lehessen, szkóp kellene az megjeleníti a hullámformát vizuálisan és egyből látod, hogy zaj vagy hang. De a legegyszerűbb, az amit fentebb írtam. Nem kell azt mérni. Kipróbálod, fülednél jobb műszer nem kell erre. Vagy egy VU méter szoft, ha már ennyire mérni szeretnél. VU méterrel felírod/megjegyzed, mekkora volt a csúcs érték szimmetrikus kábellel, meg asszimmetrikus kábelllel, és ha van különbség, akkor szimmetrikus a kimenet, ha nincs különbség, akkor asszimmetrikus.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
14 órája írta Hobkins:

Inkább akkor fogj egy szimmetrikus kábelt meg egy asszimetrikust, és ha az asszimetrikussal halkabb, akkor az szimmetrikus. Ha ugyanaz a hangerő mind a kettővel, akkor asszimmetrikus.

Ez jó (és egyszerű) megoldásnak tűnik :) Kipróbálom! Köszi!

Szerkesztette HUGO
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válaszolok a kérdésre...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...