Jump to content
Ménemszól.hu

Hangszínkészítés szintetizátoron kezdőknek


A/D

Recommended Posts

2 órája írta bunni:

az érvelés a...

Nincs vita ezen.

Vita onnan kerekedett, hogy jött a: "mit nem lehet megcsinálni?", meg a "mi ebben a nagy szám". Tökéletesen egyetértek a modulárok hasznával, meg azzal is, hogy mely esetekben hasztalanok, vagy körülményesek. Mondjuk a Braids szerintem már alapból körülményes, és teljesen "áttekinthetetlen", de ez megintcsak személyes dolog, nem univerzális kinyilatkoztatás.

Nem értem amúgy, hogy pl a márványgolyós hangszer miért nem verte ki a biztosítékot... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Válaszok száma 188
  • Created
  • Last Reply
4 perccel ezelőtt írta vinnui:

Sajnálom, de ha arra képtelen vagy, hogy megértsd, hogy ezzel az összeállítással meg lehet csinálni azt a patchet, akkor innentől sok értelme nincs a párbeszédünknek. Kiváncsi lennék rá, hogy miért gondolod így.

Nézd végülis van esélye, a Braids leírása alapján sokmindenre képes. De akkor valahogy meg is kell oldani, hogy legyen 1 oszcid alapnak, legyen egy másik crossmodban, meg fm-ben, az elsőhöz, valamint egy harmadik kvint, aminek a pitch-ét ráadásul külön vezérelheted. Ránézésre, meg leírása alapján nem tudja, azért gondolom így, de azt elismerem, hogy ebben tévedhetek is.

Persze attól még digitális. Szóval már nem csak modulárt hasonlítunk fixhez, hanem digit analóghoz is. Sok értelme ilyen vitáknak még sosem volt. Most sincs.

De írtam: kép nem elég, kép+hang, vagy videó, és még azt is lehet manipulálni/hamisítani.

Link to comment
Share on other sites

Rendben megértettem az érveid, és elfogadom! A Braids valóban nem alkalmas az alap oszcillátor feladatokból az itt leírtra, szóval kellene mégegy oszcillátor, bár az csak plusz 1 modul. Nem volt kikötés hogy analóg legyen, úgyhogy erre nem törekedtem. Viszont a fenti összeállítás más területeken ad pluszokat a Dom1-el összehasonlítva. A legjobb egyébként a Dom1 mint alaphangszer lenne, mert már tartalmaz minden "bread and butter" modult, ki lehet egészíteni más területeket lefedő modulokkal.

És valóban nincs értelme ezen vitázni, én is így látom.

Köszi a gondolatmenetet és a párbeszédet, érdekes, és tanulságos volt!

(kiegészítés: számomra a Braids áttekinthető, és univerzális, nagyon szeretem)

Link to comment
Share on other sites

10 órája írta vinnui:

... a Dom1 mint alaphangszer lenne, mert már tartalmaz minden "bread and butter" modult, ki lehet egészíteni más területeket lefedő modulokkal.

És valóban nincs értelme ezen vitázni, én is így látom.

Köszi a gondolatmenetet és a párbeszédet, érdekes, és tanulságos volt!

(kiegészítés: számomra a Braids áttekinthető, és univerzális, nagyon szeretem)

Nagy az egyetértés! Erre egyébként a Dom1 készítői is ráéreztek, és emiatt is nagyon szimpi, hogy ha kell, nagyon szépen összeegyeztethető bármilyen euro setup-pal.

Én is tanultam a vitából, pl a Braids-ről még nem hallottam, pedig azért figyelemmel kisérem a modulár fejlsztéseket is, de nyilván nem olyan alaposan, mint aki érintett is az ügyben. És tényleg baromi jó hangok kijönnek belőle! :) Arról meg a véleményedre lennék kíváncsi, hogy szenved-e klasszikus digitális problémáktól, vagy panentul meg van-e csinálva. Szóval pl amikor analógot utánoz, akkor pl magas pitch + nagyon gyors PWM aliasol-e, ha igen, akkor csak kicsit, vagy csunyan, vagy bármi. Ha egyáltalán nem (vagy csak nagyon enyhén), akkor meg meg is értem, hogy nagyon elégedett vagy vele! A gyári demók nagyon tisztán szólnak, és bele-bele lapoztam csak, de ott pont nem találtam egyszer sem igazán magas hangot PWM vagy hasonló dolog "hatása" alatt. A kimondott digitális szintézis részei meg egyszerűen nagyon jók/jópofák.

Az áttekinthetőségről nem vagyok meggyőzve, de a manuálja végülis jól megírt, érthető.

Ha netán akarsz egy érdekes filter modul tippet, akkor most "tavasszal" jön a Modal 008 VCF modul, amit a Modal008-ban már hallhattunk, és szerintem a filterből nagyon sokat el fognak adni. Maga a szinti baromi drága, igaz 8 valódi poly elég meggyőző minőségben.. A modul áráról egyelőre nem hallottam.

De ez nem kezdőknek (persze a Dom1 sem). Ez magasköltségvetésű élő előadásokhoz inkább, így szinti formájában. Ha netán mégis vennél, akkor az asszony jobb ha úgy tudja, hogy csak kölcsönbe van. :)

Link to comment
Share on other sites

Igazából piaci rés volt az integrált, patchelhető hangszerek kínálatában, ezért 1-2 éve több gyártó is felismerte hogy ilyeneket érdemes piacra dobni. Jött a Pro2, a Mother32, a MatrixBrute, és ez nagyon jó! Főleg az utóbbi vitte elképesztő új dimenzióba az integrálhatóságot ezen a téren.

Láttam, hogy a Modal remek modulokkal fog kijönni, a NAMM-on egész jól bemutatták őket. Én mégis a Dave Rossum féle digitális filter modulra kattantam rá teljesen. Még sajnos annak sincs ára.

(szerk:) Braids: Eddig inkább a saját építésű analóg VCO-kat használtam ilyen célokra, a következő hozzászólásban hallhatók a tesztek.

Van 3 beállítható opciója, amivel emulálni lehet a régebbi analóg VCO-k bizonyos viselkedéseit, így eléggé "analógul" tud megszólalni:

FLAT applies a detuning in the lower and higher frequencies, to recreate some of the tuning imperfections of VCOs.

DRFT recreates the drifting of a disastrously designed VCO.

SIGN applies grungy glitches/waveform imperfections to the output signal. The exact behavior of this option is unique to each module built.

Link to comment
Share on other sites

2 órája írta vinnui:

Igazából piaci rés volt az integrált, patchelhető hangszerek kínálatában, ezért 1-2 éve több gyártó is felismerte hogy ilyeneket érdemes piacra dobni. Jött a Pro2, a Mother32, a MatrixBrute, és ez nagyon jó! Főleg az utóbbi vitte elképesztő új dimenzióba az integrálhatóságot ezen a téren.

Láttam, hogy a Modal remek modulokkal fog kijönni, a NAMM-on egész jól bemutatták őket. Én mégis a Dave Rossum féle digitális filter modulra kattantam rá teljesen. Még sajnos annak sincs ára.

Braids: Sajnos még nem próbáltam magas hangok + PWM és FM kombinációit, de lehet hogy csinálok róla egy tesztet. Eddig inkább a saját építésű analóg VCO-kat használtam ilyen célokra.

Van viszont 3 beállítható opciója, amivel emulálni lehet a régebbi analóg VCO-k bizonyos viselkedéseit, így eléggé "analógul" tud megszólalni:

FLAT applies a detuning in the lower and higher frequencies, to recreate some of the tuning imperfections of VCOs.

DRFT recreates the drifting of a disastrously designed VCO.

SIGN applies grungy glitches/waveform imperfections to the output signal. The exact behavior of this option is unique to each module built.

Ha van analóg VCO-d is azokra a célokra, akkor segond, hiszen a Braids-et max használod a neki fekvő tartományban, és kész. :) Ettől függetlenül tényleg kiváncsi vagyok a teszted eredményére.

Ja, a MatrixBrute is nagyon durva. Mondjuk ára is van, :) A Mother32 olyan kis... aranyos. Jó, meg Moog, meg hasznos kis funkciói vannak, és még csak nem is drága igazán. Végülis 1 MatrixB kb 3 M32-nek felel meg árban, és 3 db M32 azért már nagyon durva megintcsak...

Manapság nehéz dolga van annak, aki szintit akar venni, és jól akar választani... :)

Link to comment
Share on other sites

Próbáltam csinálni audio rate modulációkat a Braids-el, és az egyik saját építésű analóg oszcillátorommal is, összehasonlításképpen. Nem teljesen ugyanúgy reagálnak, de nagyon hasonlóan. Valószínűleg a belső hullámforma rendering algoritmus kellően sok mintán számol.

A modulációs forrás mindkét esetben egy másik analóg VCO volt, szinusz kimenettel, a modulált oszcillátoron pedig saw wave a jelalak. A hangminták elején és végén hallatszik a modulálatlan hullámforma is.

Melléktermékek (ha már szórakozok), egyéb Braids algoritmusok és random audio rate modulációk:

 

Link to comment
Share on other sites

A Braidst még csak nagyon keveset próbálgattam, de én még nem találkoztam molyan digit VCO-val ami ne aliasolt volna. Nekem most egy E350-em van, ami digit oscillátorokban ilyen high end jellegű, de ez is aliasol ha arról van szó :) De egyébként így most belegondolva engem ez igazából nem is zavar. Vagy azért mert jellemzően nem azokban a tartományokban használom vagy... vagy nem tudom. :)

Korábbna volt egy Hertz Donut MK1-esem, ami (a legtöbb Harvestmann termékhez hasonlóan) erre a kimondottan durván, már már gusztustalanul digitális karakterre épít. Na az aliasol elég finoman, de itt ugye ez a koncepció része :) A muffwiggleren írták, hogy "aliasing like hell, but it does it in a good way!" szóval vicces dolog ez. Az analóg eszközötket a hibáikért szerettük, az adta a karakterüket. Na mostmár digitális eszközben is van olyan aminek a lelke pont a digitális jellegben, és a digitális hibákra való építésben rejlik. Ezzel presze koránt sem azt akarom mondanai, hogy az aliasolásnak örülni kell, de van ilyen is ha épp ez kell :)

Link to comment
Share on other sites

Visszatérve a Braids-re. Szerintem csak a leírás alapján nem áttekinthető, amúgy az :)

Korábban írtam kb 2 szót az egyes gyártók dizájn filozótfiájáról, aztán inkább nem mentem bele :) A mutable instruments pl ebből a szempontból egy elég jó példa. Náluk koncepció az, hogy leegyszerűsítik a felhasználói felületet. Nem feltétlenül van hozzáférés minden paraméterhez, csak azokhoz, amit fontosnak tart a tervező (Oliver). Sok esetben van, hogy összevonnak funkciókat. Pl nekem van egy Clouds nevű (granulár) samplerem, amiben apro extraként van egy egyszerű reverb, amit egy potméterrel használsz. Ez a potméter egyszerre állítja a decay time-ot, és a dry/wet arányt. Az elképzelés itt az volt, hogy ezt a két paramétert az esetek nagyrészében egyébként is egyszerre használná a user (az adott modulon legalábbis)... vagy csak épp egy pici zengetést szeretne rá, vagy azt, hogy a finom textúrák amiket elő tudsz állítani a modullal (ez is a neve egyébként: texture synthesizer) ússzanak a reverb-ben. 

Van egy másik paraméter ugyan ezen a modulon. Texture a neve. Ugye a granulár sampler apro darabokra szeleteli a bufferében lévő hangot, és ezekkel szeletekkel (grain) tudunk tovább dolgozni. Ezzel a paraméterrel azt állítjuk, hogy milyen legyen a grain-ek (hangerő) burkoló görbéje... szögletes éles sarkokkal, tompa sarkokkal, fűrész, trapéz, háromszög stb. Az óramutató járásának megfelelő irányba tekerve haladunk egyik forma felől a másikig, egészen addig amíg (azt hiszem) 2 órához nem ér a poti, mert innentől marad a háromszög forma, viszont elkezdünk hozzáadagolni a dologhoz egy diffuze effektet. Vagy van olyna ahol elindul X paraméter, és 2 óránál belép mellé egy high pass filter  is stb.

Szóval pont az a hozzáállás Oliver részéről, hogy leegyszerűsíteni a kezelőfelületet, csak azokhoz a paraméterekhez kell hozzáférés ami fontos, amit lehet azt összevonni, a sweet spotokra koncentrálni, és felgyorsítani a munkamenetet. Vannak akik ezt nem szeretik, mert hogy valamilyen szinten szembemegy a modulár "szellemiséggel", azzal, hogy minden open-ended, és épp ebből fakadóan nyílnak új mélységek (ez pl Make Noise és Tony Rolandó, aki azt mondja, hogy ő mindent feszültségvezérelhetőre csinál, még azt a paramétert is, aminek látszólag nincs értelme... majd a userek kitalálják, hogy hogyan lehet használni = pl ErbVerb)

Szóval akkor vissza a Braids-hez: ez a filozófia a Braids-en is tettenérhető. Szerintem baromi egyszerű a modul. Oké, szimulál egy csomó szintézisfajtát. Az edit gombbal választasz közülök. Majd van 2 paramétered amit vezérelni tudsz (a Tibre és a Color potikkal). Ezek mindegyik szintézis modellnél mást állítanak. Ez lehet amit nehezen áttekinthetőnek találtál, de amúgy szerintem nem az. Ettől a modul egyébként kicsit ilyen jack of all trades master of nothing jellegű lesz. Különböző szintézistípusokból kapunk ízelítőt, de mélyebben egyikhez sem tudunk hányúlni (pl nézd meg ugyan ennek a gyártónak az elements, vagy rings nevű fizikai modellezésen alapuló moduljaihoz hány paraméter van... itt meg van 2 paraméter a fizikai modellezéshez).

Nekem épp ez vette el tőle a kedvemet amikor a Hertz Donut helyére másik VCO-t válaszottam. Olyat akartam alap oszcinak a rendszerembe ami nyitottabb. Második, kiegészítő voice-nak, vagy kisebb rendszerekbe, ahol mondjuk nincs hely egy DPO-nak, meg egy Rings-nek, de mindkét szintézisfajtát használnánk időnként ott szintén jó alternatíva lehet. De amúgy a sok féle modellnek köszönhetően azért elég sokoldalú, úgyhogy sokan használják fő VCO-nak is. Végülis a nyitottság sokaknak lehet sokadragos szempont. Már amennyiben zenélésre veszik és nem kockulásra :)

Link to comment
Share on other sites

34 perccel ezelőtt írta vinnui:

Próbáltam csinálni audio rate modulációkat a Braids-el, és az egyik saját építésű analóg oszcillátorommal is, összehasonlításképpen. Nem teljesen ugyanúgy reagálnak, de nagyon hasonlóan. Valószínűleg a belső hullámforma rendering algoritmus kellően sok mintán számol.

A modulációs forrás mindkét esetben egy másik analóg VCO volt, szinusz kimenettel, a modulált oszcillátoron pedig saw wave a jelalak. A hangminták elején és végén hallatszik a modulálatlan hullámforma is.

Melléktermékek (ha már szórakozok), egyéb Braids algoritmusok és random audio rate modulációk:

 

Köszi a rááldozott "szórakozást" és feltöltést! A Braids kicsit mélyebbre sikerült, de jól van az. A VCO nekem sokkal szebben szól, de valszeg nem is erre készítették a Braids-et, meg ahogy Bunni is írja, néha kellhet ez, meg lehet jól is elsütni. A többi minta meg önmagáért beszél, azt meg VCO-val meg nem csinálod soha. Nem kéne írnom, hogy soha... Szerencsétlen szóválasztás. :)

Link to comment
Share on other sites

bunni: nagyon jó hozzászólásokat írtál, tökéletesen megfogtad a filozófiai lényeget!

A Braids nálam nem a klasszikus értelemben vett oszcillátor funkciókat látja el, hanem az Elementshez ad plusz külső hangforrásokat. Emiatt pont jól jön, hogy sok algoritmus, kevés paraméterrel.

Példák: 01 és 02. (PRTC és QPSK algoritumusok), semmi külső effekt, 2 modulos patch, a zengetést is az Elements adja.

Link to comment
Share on other sites

De jó, hogy ezeket leírtátok, pont a fent említett két MI modul volt, amit eddig nem volt szerencsém kipróbálni de kíváncsi voltam a működésükre. Gondolkodtam a Braidsen egy ideig, de hogy őszinte legyek mióta a modulart tekerem, el is felejtettem mennyire utálom az aliasingot :) 

A Clouds meg annyira durva, hogy bele sem gondoltam, mire tudnám használni, de talán jobb is így.  :) Minél korlátozottabbak a lehetőségek, annál kreatívabb az ember. 

Link to comment
Share on other sites

Hú, tényleg, most nézem, egy oktáv eltérés van a két oszcillátor között, bocsi! Ettől függetlenül olyan elviselhetetlen aliasing talán nincs ott sem, főleg ha az ember analóg filtert is köt utána, szokás szerint, nem nagyon tűnik fel. Viszont az tisztán hallatszik, hogy a valódi analóg VCO mennyivel szebben reagál az FM-re audio rate esetén, főleg a 15-20 kHz között már tisztán hallatszik a különbség. Nyilván több különböző analóg VCO is másképp fog erre reagálni, de valóban a digitális oszcillátorok még mindig nem tudják hozni ezt a minőséget.

Hmm, a Cloudst én is nézegettem, és jó modulnak tartom! A nagyon finom manipulációtól egészen a drasztikus változásokig nagyon sokmindent lefed. (Talán ha majd egyszer a pénzem engedi, akkor gyűjtök rá.)

A 3 db Mother32 valóban erős lehet, bár akkor az ember már inkább venne 3 külöböző filtert. A Matrixbruteban meg az a modulációs mátrix visz mindent, azt embertelenül jól kieszelték. :)

Link to comment
Share on other sites

Na ez a francia mamácska arp 2500-al zenél ami 15k$ volt 1975 körül. Az mai árán circa 15-20m Ft  lenne!! Tehát mint ma 1 Buchla v. nagy Moog több m-os változata!

Nyilvánvaló, hogy az ilyen áru nem potenciális számunkra mert 1 kinek van ennyi pénze

másrészt nem biztos, hogy 1 ilyen szörnnyel 100x bonyolultabb hangképet lehet programozni mint 1 "nem túl drága  de ütős és nagy tudású kisebbel"...

Na meg házat lehet venni itthon ennyiből (v. ennek mai megfelelőjéből).

És szerintem csak átlagos a zenéje...

 

Link to comment
Share on other sites

6 perccel ezelőtt írta xinu:

Na ez a francia mamácska arp 2500-al zenél ami 15k$ volt 1975 körül. Az mai árán circa 15-20m Ft  lenne!! Tehát mint ma 1 Buchla v. nagy Moog több m-os változata!

Szép rendszer! Az árak viszont nem feltétlenül a hangszer képességeit tükrözik. Régen tervezett modulokról van szó, viszont a néni gyönyörűen kiismerte, ez tiszteletreméltó!

Link to comment
Share on other sites

1 órája írta vinnui:

..., de valóban a digitális oszcillátorok még mindig nem tudják hozni ezt a minőséget....

...A Matrixbruteban meg az a modulációs mátrix visz mindent, azt embertelenül jól kieszelték. :)...

Nem vagyok benne biztos, hogy egyáltalán kell hozniuk. Minek? Ha hozni kell, akkor van VCO is a világon, azok meg -mégha máshogyan is szólnak- nem aliasolnak és kész. De ez nem csak FM esetében van, hanem a gyakrabban használt PW-nél is, és nem is kell audio rate-ig elmenni a modulációval általában. Amit mondani akarok az az, hogy nem tudom megéri-e azon rugózni, hogy megoldják az alias mentességet ilyen extrém példákra, ki tudja milyen erőfeszítések árán, amikor már úgyis rendelkezésre áll az, ami nem aliasol ilyen próbatétel alatt sem. Ugyanez visszafelé is igaz persze, mert a Braids-ből is kijön egy csomó olyan dolog, amit biztos meg lehetne építeni analóg komponensekből is, de minek, ha van, ami tálcán kínálja? :) 

Az MatrixB-t nagyon kieszelték. A mod mátrixot is. A központi egység filozófiát is. Az élő előadás támogatását is. A rohadt mindenüket is.... :) A (szerintem) rosszhangú VST-kből nagyon felnőttek Arturiáék. Nem tudom mit szívnak, de nagyon működik.

Apropó VST-k. Azokból legutóljára meg a Waldorf Nave előtt hajoltam meg. Ha valaki olyan is olvassa még a topic-ot, aki inkább "házon belül" dolgozik, az csekkolja meg azt, ha még nem ismeri. Nem univerzális, de sokmindenre nagyon jó szerintem. iOS-re baromi olcsó, VST-ként sajnos majd' 10x annyi. Saját "hullámtáblákkal" a kreatív potenciálja végtelen, de az alap szinti műveleteket is becsülettel elvégzi, VST-k szintjén főleg.

Link to comment
Share on other sites

Azért FM esetében van létjogosultságuk a digit oszciknak. Rakj össze egy parafón multi-operátoros FM hangot pontos ratiokkal analóg oszcillátorokból úgy, hogy jóindulatúak vagyunk, és csak 4 oktávot kell közösen trackelniük :) ... és akkor ennél azért tudunk durvábbat is mondani. Az Akemie's castle 4 Operátoros FM, 5 voice-os akkordokkal (ez 20 oszci!!!). Ratio pontos, és digitál, úgyhogy elméletben végtelen oktávon trackel :) Viszont valószínűleg szépen aliasol ő is :)

Link to comment
Share on other sites

Igen, újból érdekes gondolatok jöttek elő! Azzal is egyetértek, hogy van analóg és digitális lehetőség is, mindegyikből mást lehet kihozni, azt kell használni amelyik épp megfelelő a célhoz. Ami viszont eszembe jutott, hogy nagyon régóta vannak mikroprocesszorok, és több GFLOPS teljesítmény szorul beléjük, mégis problémás két analóg jel egymásrahatását korrekt módon modellezni, bár ebben lehet hogy már inkább a DAC-ok a hibásak, és a számolt modell jó, nem is nagyon érdemes belemenni, csak az ember azt gondolná, hogy ez nem túl nagy kihívás, amikor komplett tereket szimulálnak digiális modellekkel. :)

A Waldorf Nave és a hasonló szoftverek miatt már megéri iPad-et venni. :) Én 1 éve vettem két nagyon ramaty állapotban lévő, régi iPod touch-ot, vettem rájuk pár iOS-es szoftvert, és dedikáltan használom őket (PPG Minimapper, DM1, stb)

Link to comment
Share on other sites

Ekkor: 2016. 03. 03. at 13:54 írta DutchFlowers:

Mivel már úgyis mindenki minderől beszél, ezért belinkelem a szintit, amitől az utóbbi időben letettem a hajam:

 

Ajánlom a videó végén a patch-et, amire egy monstrum modulár is igen büszke lenne. Maga a szinti ugyan félmuduláris, de a patchben csak a "fix" rész van használva, és amiben ráver bármilyen modulárra szerintem, hogy sokkal könnyebb hangszerként használni (amin játszol is).

 

Gyönyörű :wub: Van valami tipp hogy efféle hangszínt hogy lehet hétköznapi cuccokon (pl. SH 201) kikeverni? Tudom, próbálkozni kell, fogok is, de ez az uccsó patch most love at first sight.

Link to comment
Share on other sites

Nekem ez a hangszer sokkal jobban kéne, mint ugyanennyi értékű digital modul, mert ez meg is szólal, azoknál meg nem lehet eldönteni, hogy egy freeware pluginből tekerték ki ájfonnal, vagy mi is ez tulajdonképpen.  (nyugi, csak trollkodok :) )

Link to comment
Share on other sites

Ekkor: 3 March 2016 at 13:54 írta DutchFlowers:

Ajánlom a videó végén a patch-et, amire egy monstrum modulár is igen büszke lenne. Maga a szinti ugyan félmuduláris, de a patchben csak a "fix" rész van használva, és amiben ráver bármilyen modulárra szerintem, hogy sokkal könnyebb hangszerként használni (amin játszol is).

szerintem ebben a hangszínben semmi különleges nincs. három oszcillátor három hullámformával széthangolva jó sok effekttel. ennél sokkal durvábbakat hallasz a Domokos Tibi videóban (technikai szinten), amikor egy monofón szinti szól úgy, mintha multitimbrál lenne (a Sub37-nek amúgy összetettebb modulációs rendszere van, de ugye "csak" két oszci" erejéig).

 

Link to comment
Share on other sites

6 perccel ezelőtt írta NeoC:

Ilyen hangszint boven kijon a K2000 VAST szintezisebol, bar jo lenne tudni hogyan, mert ahhoz atommernok kell.

egy letoltheto presetben futottam bele valami hasonloba.

a Dominion videóról van szó? szerintem nem. a szűrője miatt.

Link to comment
Share on other sites

37 perccel ezelőtt írta A/D:

szerintem ebben a hangszínben semmi különleges nincs. három oszcillátor három hullámformával széthangolva jó sok effekttel. ennél sokkal durvábbakat hallasz a Domokos Tibi videóban (technikai szinten), amikor egy monofón szinti szól úgy, mintha multitimbrál lenne (a Sub37-nek amúgy összetettebb modulációs rendszere van, de ugye "csak" két oszci" erejéig).

 

Pont ilyesmikkel próbálkozom mostanában. Milyen technikák vannak erre? Egynek ott van, ami az egyik Patch Lab videóban is volt, amikor egy filterbankot csavargat az ember különböző felharmonikusokat kiemelve. Láttam valami Volca cuccot is Erbe Verbbel rommázengetve ambient padnek, az is erős volt, tisztára mint egy poliszinti. Vannak még valahol gyűjtve ilyen jó kis trükkök modularra?

Link to comment
Share on other sites

13 órája írta A/D:

szerintem ebben a hangszínben semmi különleges nincs. három oszcillátor három hullámformával széthangolva jó sok effekttel. ennél sokkal durvábbakat hallasz a Domokos Tibi videóban (technikai szinten), amikor egy monofón szinti szól úgy, mintha multitimbrál lenne (a Sub37-nek amúgy összetettebb modulációs rendszere van, de ugye "csak" két oszci" erejéig).

A Sub37 is 10/10-es szinti (az én személyes skálámon). A Moog kicsit kevesebb dologból ad többet, az MFB meg több dologból kevesebbet, ha érthető ez így.

Azért 2 oszcillátor meg 3 nagyon tud különbözni ilyen esetben, mivel 1 oszcit meg kell tartani a magas részre, a fundementumra viszont úgy már nem marad sem Sync, sem FM, persze egy osc+sub is igen jó. A Moog oszclitárorai meg baromi jók egyébként is. A filtere ha nem is multimód, de úgy szól, mint állat, de hogyan is szóljon? Sőt, az EG-i is jobbak, igaz csak 2 a 2.5-lel szemben, de sokkal több lehetőséget kínálnak, és tisztábban is "csattannak". Egy szó mint száz a sub37 legalább olyan jó szinti, mint a dom1. Persze annak sok hírértéke nincsen, hogy a Moog csinál egy jó szintit... :)

Nick is megpróbálta újracsinálni a patch-et, pont Sub 37-el, és a H9-et is megpróbálta emulálni... :) Nagy rajongója vagyok a fazonnak.

 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.




×
×
  • Create New...