Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Zenélés társasházban


nightray

Kérdés

Sziasztok!

 

Kedves Fórumozok!

 

Azért nyitom ez a topic-t, mert kiváncsi lennék, hogy  az olyan zenészek akik téglaépítésű/panel társasházban laknak, hogy oldják meg a zeneszerkesztést/monitorozosást?

Én lassan elköltözöm itthonról egy téglaépítésű társasházba, s a zeneszerkesztést nem akarom feladni, szerintem ez érthető:)

Egy kedves rokonom, aki velünk él, ezt a lakást albérletbe szokta kiadni, de most a párommal összeköltözünk, s amig nincs pénz saját lakásra, addig itt lakhatunk, ebben a lakásban. 

 

Arra lennék kiváncsi, hogy akik hasonló szituációban vannak, hogy oldják meg, hogy a szomszéd, ne szóljon?:)

Nekem egy Mackie Mr5 mk2 stúdió monitorom van.

 

Igazából kezdek rájönni,hogy keverésnél nem kell üvöltenie a zenének, ahogy szoktam... s, meg fogadtam a A/D kiválló cikkeiben leírt tanácsait.

Referencia zenét használok a keverésnél, amit egy hangerőérzetre hozok a saját dalommal, illetve folyamatosan egy hangerő monitorozom:)

Ezért most úgy gondolom, hogy egy kellemes "közepes" hangerő talán kevésbé zavarná a szomszédokat.

(akik alattam, mellettem, felettem laknak, bár a mellettünk lévő eladó, s most eladó, ezért üres:) )

Éneket felvenni NEM szoktam, szóval ez a része, egyenlőre tárgytalan:)

 

Köszönöm!

Link to comment
Share on other sites

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

Nagyon szépen köszönöm a hozzászólásokat!

Így, azért bátrabban átmerem vinni a hangfalaimat, s merek majd zenélni a társasházban.

Ha, esetleg valaki még társasházban zenél, s megszeretné osztani a tapasztalatait, ne fogja vissza magát.

Én nagyon örülnék minden ilyen hozzászólásnak/tapasztalatnak.

 

Köszönöm!:)

Link to comment
Share on other sites

 

 

Egyébként a gyapottáblák (absorberek) az utózengési idő mellett a mélyek minőségére is jó hatással vannak, és kevésbé döngős, feszített mélyeket kaphatsz, ha jól helyezed el őket.

Itt egy kép az én szobámról, ahol a két hangsugárzó mögött a jobb és baloldalon használok 2-2 db gyapottáblát, keretbe foglalva.

 

 

A kevésbé döngőst még értem, de a feszített mélyek milyenek?

Link to comment
Share on other sites

 

Egyébként a gyapottáblák (absorberek) az utózengési idő mellett a mélyek minőségére is jó hatással vannak, és kevésbé döngős, feszített mélyeket kaphatsz, ha jól helyezed el őket.

 

Ennek a mondatodnak nagyon örülök, én most raktam fel szivacsot a szobába és egyből azt hallottam hogy a basszus a helyére került. Az agyam persze rögtön elkezdett tiltakozni hogy a szivacsnak pont nem az alsó tartományban kellene működnie, de mégis...

Szerencsére basszuscsapdát nem vettem és szerintem nem is fogok.

Link to comment
Share on other sites

Sziasztok!

 

Közben 1 napja átköltöztem a társasházba:)

Annyira nem hallatszik ki a zene, persze fogalmam sincs, hogy a fenti/lenti lakokat mennyire zavarja.

Mellettünk a lakás meg eladó, szóval nincs szomszéd, csak fent/lent:)

Viszont ez a szoba eléggé viszhangzik.

Mackie-ken nem érzem a mélyeket, de a szoba hátulján, meg kezd az a puffo bass hang lenni.

Szerintetek az első dolgom akkor basszus csapdák vásárlása lenne?:)

 

Szia!

 

Szerintem semmiképpen ne vegyél basszus csapdát, mivel szinte hatástalan és rengeteg pénzbe kerül. A mély hangokat csak ólommal és betonnal lehet megfogni, néha még azzal is nehezen. Ha visszhangos a szobád, az utózengési időt érdemes csillapítanod. Ehhez nem kell más mint kőzetgyapot tábla. Nem szivacs. Felejtsd el a szürke színű tojástartóra emlékeztető szivacsokat.

Az utózengési időt minél szélesebb sávban kell tudnod csillapítani, a szivacsok keskeny sávban csillapítanak, a kőzetgyapot szélesebb sávban.

5 vagy 10 cm vastag gyapottáblákat vegyél. Ezeket általában 60x100 cm-es táblákban árulják, építőanyag telepeken. Ezeknek egyszerű kis fa kereteket lehet építeni, és azoknál fogva a falra szerelni. Minél többet teszel be, annál csillapítottabb lesz a szobád. Természetesen át lehet esni a ló túloldalára is, egy túlcsillapított lehallgató helyiség legalább annyira idegesítő, mint egy alulcsillapított. 

3 dolgot kell figyelni: 

 

1. hova helyezed el a hangdobozokat?

2. honnan hallgatod őket?

3. hol csillapítasz?

 

Konkrét tanácsot tudok neked adni, ha lerajzolod a szobádat.

 

Egyébként a gyapottáblák (absorberek) az utózengési idő mellett a mélyek minőségére is jó hatással vannak, és kevésbé döngős, feszített mélyeket kaphatsz, ha jól helyezed el őket.

Itt egy kép az én szobámról, ahol a két hangsugárzó mögött a jobb és baloldalon használok 2-2 db gyapottáblát, keretbe foglalva.

 

post-3842-0-96823500-1383425116.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

Hi!

 

Nem tudom hogy szóba került-e már, most akadtam rá a hirdetésükre:

 

http://hangoktatas.hu/index.php?page=akusztika

 

Azt írják hogy gyártanak "relative olcsón" akusztikai elemeket is és segítenek az installálásban is.

Egy próbát talán megér.

Link to comment
Share on other sites

Sziasztok!

 

Közben 1 napja átköltöztem a társasházba:)

Annyira nem hallatszik ki a zene, persze fogalmam sincs, hogy a fenti/lenti lakokat mennyire zavarja.

Mellettünk a lakás meg eladó, szóval nincs szomszéd, csak fent/lent:)

Viszont ez a szoba eléggé viszhangzik.

Mackie-ken nem érzem a mélyeket, de a szoba hátulján, meg kezd az a puffo bass hang lenni.

Szerintetek az első dolgom akkor basszus csapdák vásárlása lenne?:)

Link to comment
Share on other sites

kérdés: a Virtual Reference Monitoring cucclikból létezik használható hardver/szoftver akármi 

?

közben megtaláltam a SOS ( Focusrite VRM Box  Speaker-modelling Headphone Amp & USB Audio Interface) cikket : http://www.soundonsound.com/sos/apr11/articles/focusrite-vrmbox.htm

konklúzió:

 

For me, the primary value of the VRM Box is to check how well mixes translate, and to that end it is a very valuable tool. For those who are mixing on the road and only need a single headphone output, the hardware element does its job very well. For the rest of us, a plug‑in would be simpler, but despite this, I will certainly be buying a VRM Box. I can’t think of any other affordable product that has made more difference to my own mixing

soundcloude-os teszt fájlok:

a három szegmensen belül elsőnek a feldolgozatlan audió hallható, majd pittyegés után szoba szimulációk: professzionális stúdió, hálószoba, majd nappali, ill. ezen belül is monitor szimulációk :Genelec 1031A, KRK VXT8, KRK RP6, 'Japanese White Classic' (based on the Yamaha NS-10M Pro), asztali komputer hangszórók és végül lcd tévé jönnek sorban (lásd komment a fájlokon :) ), elvileg, aki megtudja erősíteni, hogy gyakorlatilag is-e, ne fogja vissza magát :)

ui. meg a link http://www.hitspace.hu/focusrite-vrm-box.html hozzá

Link to comment
Share on other sites

Költözés előtt mindenképp érdemes egyeztetni a szomszédokkal hogy hova érdemes berendezni a stúdiód, mert ha a hálószoba falszomszédságába teszed a hangfalaidat akkor ott semmi nem segít. Én áthívtam mindegyik szomszédot megmutattam nekik hogy mik a lehetőségek és együtt "kitaláltuk" amit én eredetileg is megálmodtam, de hát ilyen a jó sales-es ember!

Nekem jó fej szomszédaim vannak ezért úgy oldottuk meg hogy számot cseréltünk és csináltunk egy olyat tesztet hogy kedves lakó otthon ült csendben én pedig szép lassan feltekertem a hangerőt és telefonba bemondta amikor már áthallatszott. Azt szépen felírtam hogy na akkor hangkártyán -25db keverőn 9óra stb.. és megbeszéltük hogy ő mikor szokott pihenni stb. Sőt hogy ne kelljen feljönnie pizsiben éjszaka és ne kelljen a fűtés csövét verni ahogy az a jó panel szokás :D felhív és megkér hogy most már tegyem fel a fülest ha esetleg belefeledkezem, ilyen nekem 4 év alatt egyszer volt és nálam van mélynyomó is.

 

Abszolút nem para a panelben zenélés én világ életemben panel kölyök voltam és hidd el az emberek megszokják hogy hallják egymást. Nálam akkora lyuk van az alsó szomszéd és köztem a padlón a fűtés cső mellett hogy egy tollat ledobhatok neki :D persze amint felfedeztem beszigeteltem , de azóta is hallom hogy melyik csatornát nézi és akkor én is oda kapcsolok hogy szinkronban legyünk :D
 

Link to comment
Share on other sites

Ha jól tudom, a legtobb hangmernok általában 80-90dB-lel "hallgat" mix kozben, néha viszont jóval alacsonyabb és magasabb hangeron is.

Az akusztikus hangszerek pedig.. hát na, nem nagyon állítható a hangerejuk. :)

Én pedig úgy szoktam, nem sok sikerélménnyel, hogy éjszaka fejhallgatón, nappal meg ugyanezt csekkolva normál hangeron (de atomszar akusztikával) próbálkozom.

Link to comment
Share on other sites

Nálam is téglaépítésű társasház van, de még nem volt gondom a zenélésből... persze zárt ablak és ajtó esetén :) Normál / kellemes hangerőt használok, ami akár 2 órán keresztül sem zavar. Egy olcsóbb stúdió monitorom van 20 Wattos, abból jó ha 1-2 W-t használok tippre. A referenciazenék nálam is mennek.

Link to comment
Share on other sites

Nyugodtan lehet zenélni akár reggel héttől is, csak tudni kell halkan, vagy normál hangerővel! Én még van, hogy este kilenckor is zenélek. A lényeg, hogy körülötted csend legyen, legyenek zárva az ablakok és halkan tedd azt! Aztán majd napközben amikor már jobban lehet, akkor fentebb veheted a hangerőt nyugodtan! 

Link to comment
Share on other sites

Én sem hangoskodom egész nap. Mindenkivel jóban vagyok és egyeztettem arról, hogy hétköznapokon de9 és du7 között HEGEDÜLHETEK (ami ugye alapból hangosabb, mint bármilyen keverési szitu).

A Társasházi szabályzat ennél nagyobb időintervallumot fogalmaz meg hangszeres zenélésre, ráadásul szombatra is valamennyit!

Szóval ha a zenehallgatásom (bármilyen okból történik is) zavarna vkit, akkor ráfázna, mert egyből hegedülni kezdenék, amivel rosszabbul jár :)

Mindenesetre még sosem volt problémám ilyen dolgokból, na persze nekem normális szomszédjaim vannak.

Link to comment
Share on other sites

 

Ez egy nagyon macerás dolog, évek óta nekem is rengeteg gondot okoz. A hangoskodós részeket én úgy szoktam megoldani, hogy igyekszem délután 14-20óra közé tenni, mikor még nem gáz annyira. Éjszaka marad a fülesezés, bár régen ebből egyszer volt botrányom, hogy följött az alsó szomszéd, hogy mi a frásszal dobogok késő éjszaka hajnalokig :D Gyakorlatilag a metronómra járt a lábam és kicsit erősebben mint kellett volna :D Ami még nagy macera szokott lenni az a demószíntű ötletelgetős ének és vokálfelvétel valamint akkusztikus gitár. Az asztán nem csak a szomszédba hallatszik át :S hanem az egész lépcsőház zeng tőle. Ha normálisabb toleráns szomszédokat fogsz ki, akkor nem lesz szerintem gond. Ha meg valami hárpiát akkor meg ha nem zenélsz az is baj :D Volt egyszer egy nagy focirajongó szomszédom, vicces vólt az éjszaka közepén arra ébredni, hogy Góóóóóól. Bár jó szomszédok voltak, mert nem zavarta őket, hogy állandóan megy a zene, meg kisebb felvételek. Próbálni kell kicsit igazodni a lakóközösséghez és mindenkivel jóbalenni. Vagy marad a nagy beruházás a hangszigetelés stb...

Link to comment
Share on other sites

kérdés: a Virtual Reference Monitoring cucclikból létezik használható hardver/szoftver akármi 

pl. http://global.focusrite.com/usb-audio-interfaces/vrm-box vagy ez teljesen kamu dolog (még úgyis pl. ha megvan az eredetije - már a monitornak -  és csak a kritikus szomszédzavaró időszakokban lenne ez a -kiegészítő- megoldás használva ) ?

?

Link to comment
Share on other sites

a gyapot 20 cm vastagon a falon prímán elnyelne 500-1000 Hz fellett már, vagyis kapnál valószínüleg egy matt, kicsit búgó szobát, ahol nagyon nem jó érzés lenni. cserébe a falak hangszigetelését nem növelné, mert ahhoz tömeg kell! a hangelnyelés nem egyenlő a hangszigeteléssel...

egy tüdőátültetésre viszont pár éven belül benevezhetnél...

javaslom keverj normál hangerőn és a szomszédok + a mixed is jól jár. (nagy hangerőn keverni mint azt ad megmondta nem jó. ennek igen egyszerű fizikai oka van: az emberi fül érzékenységének frekvenciafüggése nagyobb hangnyomásszinteknél elkezd kisimulni(Fletcher-Munson görbéken jól látszik). vagyis mást hallasz nagy hangerő esetén! érdemes úgy is ráhallgatni a zenéidre, de keverni nem ajánlott max gainen )

Link to comment
Share on other sites

Ha nem akarsz sok pénzt költeni hangszigetelésre, légy kedves a szomszédokhoz és ne hangoskodj reggel 9 előtt és este 8 után hétvégén pedig egyáltalán ne. Ha nincs háklis ember nem lesz baj. A tökéletes megoldás a kőzetgyapot a falon 15-20 cm ami viszont az akusztikát szinte megszünteti, ha az is meg kell hogy maradjon akkor elé is kell valami merev anyag, ha mindenhova nem is.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...