Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Szimfonikus zenekar midi-vel


99mado99

Kérdés

A kérdésem az lenne, hogy hogyan lehet élethű szimfonikus zenekart előállítani pluginekkel. Nekem a Miroslav Philharmonik van meg, azzal próbálkozom, de valahogy azt a nagyon élethű hangzást nem sikerül elérnem. Mit ajánlanátok? Milyen effekteket tegyek rá? Hogyan EQ-zam?

Link to comment
Share on other sites

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

ez hatalmas téma, viszont jó eséllyel újabb befektetés nélkül nem fogod megúszni, EQ, zengetés és társaik nem lesznek elegek. persze ez attól is függ, hogy a szimfonikus zenekar milyen részletességgel kell neked (csak háttérbe kell padnak, vagy izoláltan szólnak stb). egy korábbi topic erről, termékekkel, véleményekkel és linkekkel:  - habár erről mindig sok újat lehet mondani. 

Link to comment
Share on other sites

A kérdésem az lenne, hogy hogyan lehet élethű szimfonikus zenekart előállítani pluginekkel. Nekem a Miroslav Philharmonik van meg, azzal próbálkozom, de valahogy azt a nagyon élethű hangzást nem sikerül elérnem. Mit ajánlanátok? Milyen effekteket tegyek rá? Hogyan EQ-zam?

Ez nagyon rázós téma. Kérdés, hogy Te mit értesz szimfónikus zenekar alatt. Valódi szimfónikus sound létrehozásához nagyon kell tudni hangszerelni profi szinten. Ismerni kell az egyes hangszerek játékmódját. Tudni kell, hogy milyen a hegedű staccato, legato, spiccato játék, melyik hangot kell lefelé, melyiket felfelé húzni. És a zenekar minden hangszeréről tudni kell a hasonló tudnivalókat.

Ha valaki csak nekinyomja a szétterpesztett ujjait a keyboardnak, abból nem lesz szimfónikus zenekar. Ugye eleve minden szimfónikus szólam monofón, tehát hangszercsoportonként egy szólamban illik megírni és feljátszani őket. Iszonyú meló és csak ezután érdemes elkezdeni a pluginek között válogatni.

Link to comment
Share on other sites

A kérdésem az lenne, hogy hogyan lehet élethű szimfonikus zenekart előállítani pluginekkel. Nekem a Miroslav Philharmonik van meg, azzal próbálkozom, de valahogy azt a nagyon élethű hangzást nem sikerül elérnem. Mit ajánlanátok? Milyen effekteket tegyek rá? Hogyan EQ-zam?

Ez lehet hogy kissé ezoterikus válasz, de a valódi attól utánozhatatlan hogy az egyes zenészek tudása, gondolkodása, zenei hozzáállása, rezdülése, a hosszú évek tapasztalata, gyakorlása van ebben mind mind benne. Plusz egy jó karmester is sokat számít mit hoz ki egy zenekarból. Röviden ezt EQ-zni sztem nem lehet, jól is néznénk ki. :D

A másik oldala hogy a nagy részletességű ilyen hangkönyvtárak is ugyanúgy a sampling technika hordozta statikusságtól szenvednek, amitől sosem lesz élő a dolog, sosem lesz jelenlét érzete az embernek, pláne egy erre vájt fülűnek.

Nem azt mondom lehet próbálkozni, de azért a hollywoodi produkcióknál is ha tétre megy a dolog, még mindig megfizetik az élő szimfi zenekart, vagy épp eljönnek ide vagy más olcsón megúszható országokba felvetetni a sound trackeket ahogy tudom.

Pl. egyik ismert hazai zenész társunk, aki ebben a műfajban is mozog, egész Hollywoodig futott nemrég. Talán a Nox vagy Zorán kapcsán ismerős másnak is. Szóval itt sokkal többről van szó hogy milyen effekt, hangminta meg stb, ha minőség a cél. ;)

http://www.zeneszmagazin.hu/interjuk/czomba+imre+hollywoodban.html

Ja! Ez tipikusan az a téma, ahol tapasztalatszerzés nélkül bukó a dolog, azaz érdemes minél több hangversenyt, esetleg zenekari próbát látogatni hozzá mondjuk ismerős útján. De pl. ha pc játékok alá kell zenét írni, ott is megvannak a külön "iskolák".

Link to comment
Share on other sites

nincs igazán tapasztalatom szimfonikus hangszereléssel, de szerintem az, hogy "egy dal mögé kell hangszerelni szimfonikusokkal" még nem teljesen írja körül azt, hogy neked mire is kellenek pontosan a szimfonikusok.

melyik hangszercsoport? tutti? vagy csak rezesek? csak vonósok? stb, stb.

 

egy tömör "best symphonic sound library" keresés eredménye: http://www.gearslutz.com/board/high-end/49352-orchestral-samples-library-best.html

 

vienna, ewql, project sam, és még sokan mások.

valószínűleg mindegyik jó valamire, és valószínűleg mindegyik más dolog miatt hasznos és valószínűleg a fórumokon ölre mennek egymással hogy melyik a jobb és melyiket KELL használni :)

Link to comment
Share on other sites

nincs igazán tapasztalatom szimfonikus hangszereléssel, de szerintem az, hogy "egy dal mögé kell hangszerelni szimfonikusokkal" még nem teljesen írja körül azt, hogy neked mire is kellenek pontosan a szimfonikusok.

melyik hangszercsoport? tutti? vagy csak rezesek? csak vonósok? stb, stb.

 

egy tömör "best symphonic sound library" keresés eredménye: http://www.gearslutz.com/board/high-end/49352-orchestral-samples-library-best.html

 

vienna, ewql, project sam, és még sokan mások.

valószínűleg mindegyik jó valamire, és valószínűleg mindegyik más dolog miatt hasznos és valószínűleg a fórumokon ölre mennek egymással hogy melyik a jobb és melyiket KELL használni :)

huh, az egy 2005-ös thread, azóta már nagyon más a világ... szerintem jobban jár az OP, ha a fentebb linkelt ménemszólos témából szemezget, az ottani postolók legalább "kéznél vannak" és lehet tőlük tovább érdeklődni. de azzal egyetértek, hogy ne nekünk kelljen már a kérdezőből harapófogóval kihúzni, hogy mit is akar: írja le rendesen, hogy miről lenne szó, linkeljen zenei példákat, hogy mit is szeretne elérni, aztán aki tud, segít neki :) 

Link to comment
Share on other sites

Ez lehet hogy kissé ezoterikus válasz, de a valódi attól utánozhatatlan hogy az egyes zenészek tudása, gondolkodása, zenei hozzáállása, rezdülése, a hosszú évek tapasztalata, gyakorlása van ebben mind mind benne. Plusz egy jó karmester is sokat számít mit hoz ki egy zenekarból. Röviden ezt EQ-zni sztem nem lehet, jól is néznénk ki. :D

A másik oldala hogy a nagy részletességű ilyen hangkönyvtárak is ugyanúgy a sampling technika hordozta statikusságtól szenvednek, amitől sosem lesz élő a dolog, sosem lesz jelenlét érzete az embernek, pláne egy erre vájt fülűnek.

Nem azt mondom lehet próbálkozni, de azért a hollywoodi produkcióknál is ha tétre megy a dolog, még mindig megfizetik az élő szimfi zenekart, vagy épp eljönnek ide vagy más olcsón megúszható országokba felvetetni a sound trackeket ahogy tudom.

Pl. egyik ismert hazai zenész társunk, aki ebben a műfajban is mozog, egész Hollywoodig futott nemrég. Talán a Nox vagy Zorán kapcsán ismerős másnak is. Szóval itt sokkal többről van szó hogy milyen effekt, hangminta meg stb, ha minőség a cél. ;)

http://www.zeneszmagazin.hu/interjuk/czomba+imre+hollywoodban.html

Ja! Ez tipikusan az a téma, ahol tapasztalatszerzés nélkül bukó a dolog, azaz érdemes minél több hangversenyt, esetleg zenekari próbát látogatni hozzá mondjuk ismerős útján. De pl. ha pc játékok alá kell zenét írni, ott is megvannak a külön "iskolák".

 

Egyetértek abszolút, de a fickó az élethűt valószínűleg nem úgy értette, ahogy mi. :-)

Link to comment
Share on other sites

azt nem is figyeltem, hogy mikori thread :)

a lényeg az volt, hogy egy google kereséssel és pár rááldozott perccel azért elég hasznos információkat lehet találni.

 

 

huh, az egy 2005-ös thread, azóta már nagyon más a világ... szerintem jobban jár az OP, ha a fentebb linkelt ménemszólos témából szemezget, az ottani postolók legalább "kéznél vannak" és lehet tőlük tovább érdeklődni. de azzal egyetértek, hogy ne nekünk kelljen már a kérdezőből harapófogóval kihúzni, hogy mit is akar: írja le rendesen, hogy miről lenne szó, linkeljen zenei példákat, hogy mit is szeretne elérni, aztán aki tud, segít neki :) 

Link to comment
Share on other sites

A ma elérhető virtuális eszközökkel nagyon szép eredményeket lehet produkálni, de csak a megfelelő tudás birtokában. Rengeteg tanulás, gyakorlás, zenehallgatás szükséges hozzá. Élethű vélhetőleg soha nem lesz, DeMarco leírta, hogy miért és ennek a kritériumnak szerintem nem is kell megfelelni. Hatalmas a fejlődés és nagyon sok ember nagyon sok munkájának köszönhetően ma már jól kamatoztatható a zenei tudás ezen a területen.

 

És szerencsére voltak, akik szem előtt tartották a tanulás / tanítás fontosságát és igazi kincseket hagytak hátra a Zene fénykorából. Ide kapcsolódóan pl:

 

https://urresearch.rochester.edu/institutionalPublicationPublicView.action?institutionalItemVersionId=24637

Link to comment
Share on other sites

Én csak abból indulok ki hogy most végigkövettem a Virtuózok tehetségkutatót és micsoda iszonyat mikroszkópikus részletekbe tudott zeneileg belekötni a zsűri, holott magas színvonalat diktáltak a versenyzők. Egyszóval ebben a műfajban már az is számít hogy melyik zenésznek merre és meddig hajlik a hajszála.

Lehetséges azonban hogy itt az azóta nem jelentkező érdeklődő kolléga csak arra volt kíváncsi ki milyen plugint, technikát használ. Sztem aki valamennyire jártas ezen a zenei területen már kellően feltérképezte rég a lehetőségeket. Persze nem predesztinálni akarok, csak egy megérzés. :)

Link to comment
Share on other sites

Én csak abból indulok ki hogy most végigkövettem a Virtuózok tehetségkutatót és micsoda iszonyat mikroszkópikus részletekbe tudott zeneileg belekötni a zsűri, holott magas színvonalat diktáltak a versenyzők. Egyszóval ebben a műfajban már az is számít hogy melyik zenésznek merre és meddig hajlik a hajszála.

Lehetséges azonban hogy itt az azóta nem jelentkező érdeklődő kolléga csak arra volt kíváncsi ki milyen plugint, technikát használ. Sztem aki valamennyire jártas ezen a zenei területen már kellően feltérképezte rég a lehetőségeket. Persze nem predesztinálni akarok, csak egy megérzés. :)

 

azért az sem mindegy, hogy milyen célközönséget akar az ember magának, nem hiszem, hogy zsűrizős "ínyenceknek" szeretne bárki is számítógéppel zenét csinálni :) habár önmagában a zenei háttér sem garancia arra, hogy észreveszik, hogy nem valódi zenekar szól. volt már olyan, hogy bőven tapasztalt zenész nem ismerte fel, hogy mockup szól és kérdezte, hogy milyen zenekarral lett felvéve a temp, de olyan is akadt, hogy "vájt fülű" megrendelő kötött bele abba, hogy nagyon "mechanikusan szólnak a hangminták" a zenében, miközben az egészet egy igazi zenekar játszotta fel.

 

praktikusan, átlagembernek, háttérzenével együtt egy ilyen már megkülönböztethetetlen a valóditól: 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...