Jump to content
Ménemszól.hu

Szakított az Apple az Intellel, saját fejlesztésű processzorokra áll át


djuice

Recommended Posts

4 órája írta Bendi:

Azért az orvosi diagnosztika meg az önvezető autó kicsit más tészta. Az önvezető autónál "döntési kompetenciája" volt az MI-nek. Az orvosi diagnosztikában - még - nincs. ;) Ráadásul az önvezető autó alapvetően nem is MI, mert - ha jól raktam össze a dolgokat - az MI-nél van egyfajta tanulási képesség is. (Machine Learning.) Az önvezető autónál ez - azt hiszem - még nincs meg.

És igen, sajnos még elég sok sebből véreznek az önvezető rendszerek. 

Az MI nem feltetlenul jelenti az autonom fejlodest (machine learning), ha jol tudom, es ez nem s biztos hogy baj.

Mondjuk, ha vezetesnel maradunk, az MI eltanulhatja toled, hogy a stop-tablan 80%-ban at lehet hajtani fekezes nelkul. Es ha nekem kene programozni egy MI-t, akkor siman ugy programoznam, hogy a 80%-ot preferalja a 20% elleneben. Tehat akkor a stop-tablan full-gaz?

Az ontanulo rendszerek, akarmilyen hihetetlen, rengeteg jogi kerdest vetnek fel. Van konkret ismeroson, aki ebbol irja eppen a mester-disszertaciojat. Erdekessegkepp megjegyzem, hogy az illeto a MI altal alkotott zenei szerzemenyek szerzoi jogi hovatartozasat kutatja.

Es temyleg!

Az "ontanulo" rendszerek tanulnak valahonnan. Akkor kie az erdem ... vagy a felelosseg?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ujabb hirek erkeztek... M2.

Elvileg 2022-tol biztosan, de lehet mar 2021 vegetol. Olyan konfiguraciokrol beszelgetnek, hogy pl 16 maxi + 4 effi mag (iMac-be), meg 32 maxi mag (MacPro-ba)... Arra mondjuk kivancsi leszek pl, hogy a 32 nagyteljesitmenyu mag melle a procira lesz-e integralva a RAM, mert az mondjuk lehet, hogy kicsit tulzottan meg fogja novelni a dolog arat, illetve ugye az olyan teljesitmenyu munkaallomasoknak van nemi igenye a flexibilitasra is. De majd jonnek tovabbi konkretumok is, gondolom, a mini (meg talan az Air) fejlesztese most egy par evre letudva. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

A jovobeni apple siliconokrol mar van hir-/pletykaosszefoglalo videos formaban is a szokasos applefanboytol. Nezzetek el neki a rengeteg hulyeseget, amit mond, ami a video kb 80%-a, foleg a latency kapcsan, de a jovobeni fejlesztesekkel kapcsolatos aktualis hireket/pletykakat vegulis jol osszegzi. Na tovabbi kellemes bejglizabalast mindenkinek! :)

 

Link to comment
Share on other sites

Ekkor: 2020. 12. 08. at 10:33 írta DutchFlowers:

Arra mondjuk kivancsi leszek pl, hogy a 32 nagyteljesitmenyu mag melle a procira lesz-e integralva a RAM, mert az mondjuk lehet, hogy kicsit tulzottan meg fogja novelni a dolog arat, illetve ugye az olyan teljesitmenyu munkaallomasoknak van nemi igenye a flexibilitasra is. 

Ha mellé integrálja a RAM-ot, akkor jó nagy szopatásnak lesz a MAC Pro vevőköre kitéve.

Link to comment
Share on other sites

4 órája írta Hobkins:

Ha mellé integrálja a RAM-ot, akkor jó nagy szopatásnak lesz a MAC Pro vevőköre kitéve.

Ja, mert ha megfelelo mennyisegu RAM-ot akar integralni a gyarto, ami evekig biztositja a hasznalhatosagot, akkor baromi nagy es rohadt draga lesz a SoC. Azt tudom meg elkepzelni, hogy az Amigas idoket megidezve lesz fast-RAM meg egyeb RAM, es fogadni fog RAM-modulokat, az apple-t ismerve nyilvan sajat megoldast, merthogy elni es elni hagyni hulyeseg ugye... :)

A szakallas fanboy-nak azt a megallapitasat sem ertem, hogy 3rd party GPU kizarva, amikor o maga is mondja, hogy az M1-en is van PCIe4 kontroller. Ertem, hogy az apple 128 magos GPU-t fejlesztget, akarmit jelentsen is ez... Az RTX3080-ban ~8700 mag van (CUDA), szoval pusztan szamokkal ez nehezen leirhato dolog.

Ez utobbi igazabol mar nem neked valasz, de most van idom egy kicsit elemezgetnem a videot... Es mivel meg egy kicsit mindig lelkiismeret-furdalasom van, hogy ettol a vilagtalan hype-boy-tol ideztem videot, ezert masokra-ra is kiterek:

Manapsag a RAM modulok keslelteteset ns-ban vagy cycle-time-ban szokas meghatarozni, ez ember altal erzekelhetetlenul alacsony ido, de teny, hogy kimutathato ertek. A modulok eseteben ez a kontroll-elektronika mukodesenek optimalizaltsagat jelzi. A gond az, hogy RAM kontroller az hiaba integralt, az akkor is latency-t general. Lehet, hogy kevesebbet, de a lenyeg, hogy van. Az, hogy nem kulon modul, hanem ott van a csipen a tavolsag apropojan nagy elterest nem ad. Az aramnak nem tart sokkal tovabb megtennie 3-4(-10) centimetert, mint par millimetert. Persze igen, de szinten nem ordenare kulonbseg a feldolgozas utemehez kepest. Persze egy nagyobb render vagy hasonlo workload eseten ezen kis elteresek kumulalt hatasa is sokat kepes szamitani, de azert az meg nem a vilagvege.

A szinkron biztositasa sokkal konnyebb csipre integralt RAM-mal, es az tenyleg sokat dob a latba, de az effektiv latency-t nagyon sok mas befolyasolja (sajnos).

A mai multitasking, tobb-magos feldolgozas eseteben, pl egy program azt sem tudja, hogy konkretan hol helyezkedik el a fizikai memoriaban, vagy hogy eppen melyik sora melyik processzor-magon csinal mit. Igazabol az oprendszer, aminek a feladata az ilyen dolgok kovetese, sincsen teljesen tisztaban azzal, hogy merre hany meter, de mar sokkal inkabb kepben van. Kvazi felszemu a vakok kozt. Shell in the shell in the shell in the... Szoval maga a memoria fizikai elerese manapsag sokkal inkabb szotver es architektura kerdese, mintsem fizikai integraltsage. Anno, a RAM (8 es nemely16 bit rendszeren) egy orajelen ketyegett a procival, ahogy a proci-n kijott az "add meg a $A87F cimen talalhato erteket", akkor az kiszamithatoan megjott legkesobb a kovetkezo orajelciklusra rendszertol fuggoen. Na ez manapsag nagyon nincs igy. Nyilvan. Ennek koszonhetoen nem veletlen, hogy a mai PC-kben a processzor meg a memoria orajele teljesen eltero is lehet. Segit, ha  nem igy van? Segit. Sokat szamit? Haaat. Mennyi a sok? :)

Egy program, amikor olvasni akarja az adott memoriat (amirol azt sem tudja hol van), akkor az oprendszer nekiall megfejteni, hogy az kb hol lehet, vagy mirol ismerszik meg, vagy ilyesmi, de mindez a procin fut, maris jonehany ciklust felemesztve ezzel, mikozben kommunikal az MMU-val, hogy egyaltalan kitalaljak, hogy akkor konkretan melyik fizikai cimrol kellene olvasni az adatot. Persze valahol meg bent van a BIOS is utkozben, de igazabol mar lenyegtelen a dolog, mert maris baromi sok orajelciklust elkozosultunk. Aztan a RAM-bol erkezo info szinte ugyanezt az utat megteszi visszafele is, mikozben a program futasat prediktiv vegrehajtasi ciklusok, cache-ek, esatobbi "lassitjak". Szoval a RAM fizikai kesleltetese szamit ugyan, de csak 1 a sok tenyezo kozul. A pelda klasszikus PC felepitesre alapul, de masra vetitve is max a BIOS marad ki (nem hiszem, max nem igy hivjak, de ebben tevedhetek is). 

Szamit a latency? Igen. Jo az integraltsag? Igen. Mindent fel kell aldozni ezen az oltaron? Nem. Mar a 7nm-es gyartastechnologia, a 4nm meginkabb, feltetelezem a 3nm meg meg annal is inkabb rengeteg selejtet termel, ami nem veletlen. A szilicium atom keresztmetszete nagyjabol 100 pikometer, tehat egy 3nm-es gyartastechnologia azt jelenti, hogy 30 atomnyi csikszeleseggel kell dolgozni. Mar az is "hihetetlen", hogy erre kepesek vagyunk egyaltalan. De amig mondjuk egy atlag GPU vagy akar CPU eseteben a selejt egy jo resze visszaforgathato alacsonyabb szintu termekkent olcsobban, addig egy komplett SoC eseteben ez mar nem ilyen egyszeru. Plane, amikor a RAM is ott van, hiszen minel tobb minden van integralva, annal nehezebb eladhato kompromisszumos kombinaciot talalni a selejt kozott. A gond az, hogy vegulis mindegy, mert ugyis kifizeti a vasarlo. Aki eddig is megvette a 10-20(-n)ezer dollaros masinakat, az ezutan is meg fogja...

... nade elkanyarodtam.

Skalaris felepites. A hype-boy megemliti, hogy "haha, hat a buta gyulolkodok azt vizionaltak, hogy tobb proci lesz skalarisan osszefuzve" (mint pl en is) "... de nem, haha" ... Hat... maguk a tobbmagos procik is skalarisan osszefuzott processzorok, csak maga "az alaplapi" elektronika is integralva van. Ily modon az M1 is vegulis 4 darab X, meg 4 darab Y processzort kot ossze es integral, amit vegulis meg lehetne csinalni nagyjabol hasonlo eredmennyel konkretan 4+4 fizikailag elkulonulo procival is. Ugyanis konkretan ugyanaz a ketto megoldas. Nemi elteres teljesitmenyben adodik, foleg a szinkronizacio apropojan, de amugy ugyanaz. Es itt megint a nanometer-pikometer-selejtarany jon a kepbe. Ertsd: koltseghatekonysag.

Itt irogatok egy csomo mindent, szulinapom van, kezdek bebaszni, de a lenyeg, hogy nem az apple-t tamadom, hogy ok milyen rosszul csinaljak, csak azt hogy a hype-boy ervei nagyjabol szarok. Az integracio megkonnyit sokmindent, kerdes milyen aron, a sajat oprendszer es teljes hardverfelugyelet (lasd BIOS) hihetetlen optimalizacios elonyokhoz vezet, csak a hype-boy hulyesegei fajnak. :) Szoval hajra apple, csak valahogy irtsd ki az ilyen hype-fan-boyokat, es maris fasza minden. Nekem a nemsoka esedekes ujgep vasarlasom jo esellyel macmini lesz, amennyiben megfer egymas mellett valami linux distro meg a macos. Mivel van meg par honap addig, ezert nem aggodom.

Na megyek, kisutom azt a pecsenyekacsamellet, ami szobahomersekletosodik (vagymi) mar eleg ideje.

Tovabbi jo bejglizabalast! :D

Szerkesztette DutchFlowers
Link to comment
Share on other sites

7 perccel ezelőtt írta Hobkins:

 És nem utolsó sorban nagyon boldog Karácsonyt is kívánok :) ! 🍻🎂🎄

Ez kedves toled, de hidd el nekem... Ha karacsonykor szulettel, akkor biztos, hogy ruhelled a karacsonyt, es azt is, ha az emberek elfeledkeznek a szulinapodrol, amit jobbara meg is tesznek, merthiszen karacsony van. Szoval en tenyleg nem igenylem a karacsonyi jokivansagot.

A szulinapit viszont nagyon is koszonom! :)

Kellemes, bekes, boldog karacsonyt kivanok neked es szeretteidnek! (ertsd: tovabbi jo bejglizabalast! :D )

Szerkesztette DutchFlowers
Link to comment
Share on other sites

Épp most írta DutchFlowers:

Ez kedves toled, es viszont kivanom, de hidd el nekem... Ha karacsonykor szulettel, akkor biztos, hogy ruhelled a karacsonyt, es azt is, ha az emberek elfeledkeznek a szulinapodrol, amit jobbara meg is tesznek, merthiszen karacsony van.

:)

Kellemes, bekes, boldog karacsonyt kivanok neked es szeretteidnek! (ertsd: tovabbi jo bejglizabalast! :D )

Nagyon szépen köszönöm a jó kívánságokat!
Teljesen megértem az álláspontodat :D és együttérzek!
Már mindent ettem, csak bejglit nem :D  Mert én azt nem szeretem! De az a pecsenyekacsamell az érdekelne... :D

További jó "bejglizabálást neked is :D ! És azért pár alkohol tartalmú italt azért guríts le a bejgli mellé!

Link to comment
Share on other sites

1 órája írta DutchFlowers:

Ja, bejglit en sem eszek, de alkohol mar volt, meg lesz is.

A pecsenyekacsamell ilyen lett... nem egy michelin csillaog talalas, de azt pont letojom... :)

DSC_0052jpg.JPG

Hát ez kiváló! Nagyon jól néz ki! Köszönöm az élményt :)  Azt hiszem, valami hasonlóról fogok álmodni :D 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Sziasztok,

Nem akartam emiatt a kérdés miatt külön topikot indítani, gondoltam feldobom itt.
Nekem ezzel a váltással kapcsolatban, egyik szemem sír, másik pedig nevet...

Sír, mert egyszer már végigcsináltam a PPC - Intel váltást, az is csak papíron volt egyszerű, nevet, mert egy 16GB-s Mini megeszi kb. reggelire a mostani 5.1-es MacPro-mat, és kisebb, halkabb ... meg ugye nem is fűt annyira.

Ami biztos, hogy sajnos majd menni kell Intelről, Windows nem opció és gond ezzel nincs is, csak kicsit át kell ezt még "agyalni".
Tuti, hogy kellenek majd külső házak, első körben merevlemeznek, kell majd USB Hub is nagyobb.

Eddig nem is lenne nagy a baj, ami ebben a percben aggaszt nagyon, az az UAD.
Van egy PCIe SOLO-m, meg egy Sattelite DUO-m, FW.
Friss infó, hogy nem lesz támogatott az FW, így a Sat. az bukó, a külső PCIe házak is rohadt drágák, de, még mindig olcsóbbak mint mondjuk a legolcsóbb M1 kompatibilis UAD ... bármi.

Valakinek van esetleg komolyabb tapasztalata támogatás, kompatibilitás, Rosetta ügyben?

Idén még biztosan nem váltok, meg szerintem megvárom a második generációt, de az előzetes költségvetési terv alapján is min. 6k lenne a switch (Mini, házak, hub, etc.) amit azért picit még rágnék :D
 

Szerkesztette snaper
Link to comment
Share on other sites

5 órája írta snaper:

amit azért picit még rágnék

Most nem a haza ellen beszélek, de ezen a fórumon nem igazán van már élet Mac ügyben szerintem, mint régebben az absolute.hu-n. BeszéljükMac vagy külföldi fórumok nem lehetnek ettől okosabbak ilyen szinten, nem nézted még?

Link to comment
Share on other sites

Áh, nem.
Nekem úgy nincs bajom ezzel, meg ha nem fejlesztenék, akkor még mindig a G5-öt nyúznám:
Évek óta ez az új Mini az első, amikor ezen elkezdtem agyalni ezen, mármint, hogy kellene váltani kisebb gépre, ahol minden külső.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...