Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Szintik audio felvétele: céleszközök kontra iPad


Koródi Csaba

Kérdés

Sziasztok! Egy kis ötletbözére invitálnálak benneteket.

 

Sokakanak itt talán már nem árulok el nagy újdonságot, hogy én egy maradi motoros vagyok, nem szeretem (még mindig) a számítógépet a zenélésben. A szintik szekvenszerében állítom elő a zenéimet, amit lehetőség szerint külső eszközökkel rögzítek.

Az eddigi legjobban inspiráló eszközöm egy ROLAND VS-1680 volt, de azzal felhagytam mert saját formátumban rögzített, körülményes volt belőle az adatmentés (adatmegőrzés) és konvertálás, nem volt olyan praktikus mint a mai WAV, SD-kártya rögzítők.

 

Jelenleg egy KORG SOS multirecorderrel készítem a hangszereimről a felvételt. Ezen bizonyára sokan megütköznek, de lépjünk át rajta azzal hogy én csak a saját örömömre készítek zenét... nincsenek komoly masterelési igényeim és nem stúdiófelvétel a célom. Sokszor elég az SOS-el felvett projektet már magán az SOS-en összegezni, de ha belenyúlást igényel, akkor az audio sávokat azért fintorogva mégiscsak felteszem egy gyengusz Netbook-ra, ahol beállítgatom a hangerőket, kipanorámázgatom és úgy összegzek.

 

Jön a lényeg. A fenti folyamatot szeretném kicsit felpörgetni, egyszerűsíteni, erre van három kiszemelt eszközöm:

 

- ZOOM R16

- BOSS BR-800

- iPad2

 

Itt a kakukktojás az iPad2. A két céleszközzel tudom hogy békességben meglennénk és hogy hogyan tudnék velük dolgozni, de azért egy iPad2 mégiscsak komplexebb megoldásokat kínál ami miatt egy elméleti megfontolást megérdemel a részemről.

 

A ZOOM R16 és a BOSS BR-800 esetében nem kérdés, hogy a felvétel velük készülne és a további szerkesztés, meg effektezés is, egészen az összegzésig. Az iPad esetében viszont hasonlóan mint eddig, a KORG SOS-el venném fel a sávokat, azután a kész WAV-okat tenném az iPad-ra mondjuk egy Cubasis programba és ott lenne rendbetéve, kigazolva, kiigazítva, effektezve és összegezve.

 

Ebben a témában szívesen fogadnék PRO és KONTRA megfejtéseket!

Köszönöm!

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

szia Csaba

 

mar kezdem kapizsgalni mit is szeretnel :)

es akkor megiscsak az ipad lehet a megfelelo szamodra ,  korabban hulyeseget irtam mert a havernak br 600 a van  , bar nem hiszem ,hogy tul nagy kulonbseg lenne a ketto kozott  ,valoszinu a 800 as az ujabb (jobb) valtozata ...   mindegy

 

szoval audiot szerkeszteni vagni keverni biztosan sokkal egyszerubb gyorsabb es kenyelmesebb az ipadon   es raadasul  igencsak mobilis , aksi van benne ami jo sokaig birja    + ezen tul meg sokmindenre tudod hasznalni  legyen az akar kapcsolatban a zenelessel vagy nem  kozel vegtelen lehetosegek tarhaza

 

mennyit bir ???  kerdezz konnyebbet :)

 

adat masolas nem nagy kunszt  i tunes on  keresztul megoldhato pc/mac rol  egyarant    sot vicces de inkabb mac el  lehetnek gondok   velem tortent , baratnomnek van ipad  megkert masoljak zeneket fel neki   sajnos nem jott ossze mert osx 10.5.8 am van es az ipad 3 at csak olyan itunes al lehet szinkronizalni amit csak 10.7 es osx re (es folfele) lehet felrakni

igy aztan elo kellet guberalni az 1000 eves pc t  a pincebol amin win xp van   arra felmegy a legujabb itunes es maris mehet a moka

Link to comment
Share on other sites

Köszi szépen Tsoka és Bendi!

 

Ezek komolyan nagyon hasznos infók nekem.

Akkor összességében az adatátvitel nem feltétlenül negatív tényező :)

Legalább ezt nem kell  mérlegelni a választásnál. Ez jó hír!

 

Ja igen, várni tudok, de többet költeni egy fillért sem :D

Link to comment
Share on other sites

Megerősítem, hogy a szinti appok igencsak jók!

Animoog, Korgok, Peter Vogel instr, Akai iMPC, Arturia iMini, Camel Audio, IKMultimediat Sample Tank ... nekem ezek mind-mind tetszenek!

... és igen, rendszeresen vannak akciók, amik révén valóban "fillérekért" lehet megvenni ezeket az appokat...

Arról is vannak kósza "pletykák" (vágyakozások), hogy a logicnak is lesz valamilyen iOS-es verziója.., amikor / ha megjelenik a Logic Pro X

Link to comment
Share on other sites

Köszönöm nagyon érik az iPad :)

Ezek a szintik is nagyon csábítóak, de ezzel nem szeretnék elmenni az erdőbe...

 

Amire nekem az iPad elsősorban kell, az az audio trackek mixelése. Bendivel privátban már csevegtünk erről és olyan 80%-ban lettem meggyőzve arról, hogy az Auria, vagy Cubasis szoftverek és az iPad az én zsánerem. Ha valaki még egy kis audio mix tapasztalattal meg tud erősíteni, akkor futok is a cuccért :D

Link to comment
Share on other sites

Ha a logic-nak is megjelenne az ios verziója az tényleg nagyon jó volna, mert eddig nekem az a legkényelmesebb. Az adatcsere azért nem a legpozitívabb. Ez a kérdés engem is nagyon csigázott már, hogy kamerakittel lehet e usb sticket használni. Ezek szerint nem :(  Pedig sem szoftweresen sem hardweresen nem egy nagy megfejtés nem értem hogy ezt miért nem volt képes megcsinálni az apple, tudom itunes, de azért jobb lenne ha ez működne. Én is azért agyalok ipad-en hogy zenei ötletekkel tök mobilan tudjak bíbelődni és ha valami összeáll akkor egy pendrive-on át tudjam rakni nagy gépre vagy zenész kollégákkal ide oda tudjuk hurcolászni az "otthon elkészült" ötleteket. Szerintem azért biztos kiforrja ez előbb utóbb magát. 

Link to comment
Share on other sites

Amire nekem az iPad elsősorban kell, az az audio trackek mixelése. Bendivel privátban már csevegtünk erről és olyan 80%-ban lettem meggyőzve arról, hogy az Auria, vagy Cubasis szoftverek és az iPad az én zsánerem. Ha valaki még egy kis audio mix tapasztalattal meg tud erősíteni, akkor futok is a cuccért :D

Uhhh Auria nekem is fent volt az iPadomon, és néha recsegett meg szenvedett szegény, gondolom azóta már frissítették fejlesztették!? Nem tudom, mert eladtam az iPadomat és az árából megvettem a gitárodat, meg egy Mininovára egészítettem ki a manit!:)))) Amúgy az Auria baromi jó mix-re, bár én nem tudom eldönteni mennyire profi!?
Link to comment
Share on other sites

Tényleg ennyire gáz az adatátvitel? Ja és tényleg, adapter "kit"-el nem lehet USB sticket vagy bármit olvasni egy iPad-al?

 

Nincs mit! USB stickes adatátvitelt nem próbáltam, ha van is. Nekem nem volt olyan halálos az adatátvitel. Tény, hogy a szűk keresztmetszet az itunes és azt szokni kell. Pl sose hagytam, hogy szinkronizáljon, és akkor az történik, hogy az egész procedúra csak a másolásra rövidül. Kb mintha bedugnál a gépedbe egy usb sticket és megnyitnál egy másolóprogramot. Ha teheted próbálj ki egyet: ipod/ipad/ipohne, hogy hogyan tudsz fájlt-kezelni. Alapvetően semmi sem lenne olyan egyszerű, mint a "drag and drop", annyi, hogy ezt az iTuneson belül kell megtenned jópár (3-4) "fülkattintás" után. Szerintem nem olyan gáz, mint amennyire mondják. A másik, hogy én két napig kultiváltam a dropboxos/cloud megoldást, amíg rájöttem, hogy van elég hely az ipademen, másrészt nem kényelmes 40 mb-os sávokat letöltögetni netről, még 3gigás nettel sem.

Link to comment
Share on other sites

2-es volt, és szerettem nagyon a zenei dolgok miatt, amúgy meg utáltam mert állandóan a kanapén döglöttem miatta:) Az ipad-nak van egy olyan kanapéraszívósemmimástnemcsináló ereje:)

 

 

Ahha, hát igen, ez gyanús tényleg hogy ilyen kanapéhoz ragasztós. Most viszont engem egyelőre egy Androidos Farm-építgetés szokott kanapéhoz kötni... azt szeretném nagyon sűrgősen zenei motyóra leváltani :D

Link to comment
Share on other sites

Ahha, hát igen, ez gyanús tényleg hogy ilyen kanapéhoz ragasztós. Most viszont engem egyelőre egy Androidos Farm-építgetés szokott kanapéhoz kötni... azt szeretném nagyon sűrgősen zenei motyóra leváltani :D

Helyes, helyes váltsd le azt a farmot musicra:)

Link to comment
Share on other sites

Nah, akkor remélem majd ha lesz kész valami, iPados számod, akkor megosztod velünk!?:)

 

Mindenképpen! :) Úgy érzem, ez most nagyon jó idea hogy a GarageBand-ben gyűjtögethetem az ötleteléseket, a zenekezdeményeket, főleg vonaton, amiből aztán otthon a hangszereimmel megcsinálhatom a rendes felvételeket és szintén a vonaton készre keverhetem őket.

 

Zsír! Köszönöm mindenkinek a segítséget! :)

Link to comment
Share on other sites

Mindenképpen! :) Úgy érzem, ez most nagyon jó idea hogy a GarageBand-ben gyűjtögethetem az ötleteléseket, a zenekezdeményeket, főleg vonaton, amiből aztán otthon a hangszereimmel megcsinálhatom a rendes felvételeket és szintén a vonaton készre keverhetem őket.

 

Zsír! Köszönöm mindenkinek a segítséget! :)

Hello Csaba

Erre keress ra. I flash drive HD van ingyenes es fizetos verzio. De ha jol ertem alapbol tud egyszeruen fileokat mozgatni Pc es ipad kozott. iOS 3.2 vagy ujabb kell hozza nem tudom mid van

Amugy hogy mennek a dolgok? Persze az uj jovevenyre gondolok

Pa

Link to comment
Share on other sites

Hello Csaba

Erre keress ra. I flash drive HD van ingyenes es fizetos verzio. De ha jol ertem alapbol tud egyszeruen fileokat mozgatni Pc es ipad kozott. iOS 3.2 vagy ujabb kell hozza nem tudom mid van

Amugy hogy mennek a dolgok? Persze az uj jovevenyre gondolok

Pa

Köszi, telepítettem is, még csekkolom hogyan lehet használni.

A dolgok remekül mennek. Egy nap alatt beszereztem minden progit ami kellhet... Korg-ok, Cubasis, stb... még a Garageband-et is megvettem. Hát ez a Garageband vázlatolásra zseni. A Cubasis-el már egy Midi és egy Audio projektet is kipróbáltam... Nálam ezzel be is fellegzett a PC-nek :)

Link to comment
Share on other sites

Mobilitásra, kanapézásra is elsőosztályú (nem csak a funfaktor miatt). Otthon felveheted, az úton keverheted/rendezheted a zenéidet pl: fülessel a vonaton. Nem merem nagyon leírni, de amikor SOSben kellett vágási és egyszerű mixing feladatokat megoldani az iPad2-vel Auriával és egy gumicerkával + egy újjal jobban haladtam, mint Ableton live-val.
 
 
Azért arra felhívnám a figyelmet, hogy nem azért gyárt az Apogee iPad-re hardwaret, mert professzionálisnak tartja már a felhasználását, hanem, mert a cég nyitott a félprofesszinális szegmens felé is, tehát nem feltétlenül professzinális az iPad felhasználás :) -
Link to comment
Share on other sites

A fenti témához szeretném demonstrálni, hogy milyen DEMO felvételeket lehet készíteni a KORG SOS-el.

 

Ez egy tipikusan multichanel-es felvételem, ami kivételesen még a MIDI sávokat is mellőzi. Minden egyes hangszert élőben vettem fel a KORG SOS-re azáltal hogy végtelen számú sávig el lehet vele menni. A dob alap az egy körbe-körbe futó appreggiátor egy ALESIS FUSION-ból, a dob effekteket menet közben nyomkodtam hozzá a KORG SOS Stereo Delay effektjével. Ezen kívül minden egyes audió sáv egymás után került felvételre az ALESIS FUSION-ból, egy TECHNICS WSA1-ből és egy KORG Prophecy-ből. A kész sávokat pedig egymás alá pakoltam egy Netbook-on, kipanorámáztam, beállítottam a hangerőarányokat és összegeztem az egészet. Az audio sávok nincsenek tisztítva és effektezve a Netbookon.

 

https://soundcloud.com/greenfields-music-project/korodi-csaba-indian-summer

 

No kb. ilyen céljaim lennének csak többsávos cuccon, mivel a KORG SOS a felvett sávokba egyáltalán nem biztosít belenyúlási lehetőséget.

Link to comment
Share on other sites

A fenti témához szeretném demonstrálni, hogy milyen DEMO felvételeket lehet készíteni a KORG SOS-el.

 

Ez egy tipikusan multichanel-es felvételem, ami kivételesen még a MIDI sávokat is mellőzi. Minden egyes hangszert élőben vettem fel a KORG SOS-re azáltal hogy végtelen számú sávig el lehet vele menni. A dob alap az egy körbe-körbe futó appreggiátor egy ALESIS FUSION-ból, a dob effekteket menet közben nyomkodtam hozzá a KORG SOS Stereo Delay effektjével. Ezen kívül minden egyes audió sáv egymás után került felvételre az ALESIS FUSION-ból, egy TECHNICS WSA1-ből és egy KORG Prophecy-ből. A kész sávokat pedig egymás alá pakoltam egy Netbook-on, kipanorámáztam, beállítottam a hangerőarányokat és összegeztem az egészet. Az audio sávok nincsenek tisztítva és effektezve a Netbookon.

 

https://soundcloud.com/greenfields-music-project/korodi-csaba-indian-summer

 

No kb. ilyen céljaim lennének csak többsávos cuccon, mivel a KORG SOS a felvett sávokba egyáltalán nem biztosít belenyúlási lehetőséget.

hello

 

eloszor is jok a zenek  (greenfields)  ,ugy gondolom kar volt eladni a vs t  ,  bar a preampjai (csak) egy eros kozepes kategoriat kepviselnek  azert szerintem eleg jo felveteleket lehet vele kesziteni

 csak a roland tomoritesi formatummal volt bajod ?   nem tudom volt e hozza cd irod ?

megoldas  ami mar keso neked de azert leirom hatha mast is erdekel

 

1  biztonsagi masolatot irsz az adott projectrol cd re     letezik egy program (csak win) amibe betoltod ezt a project filet es kimenti a savokat wav ba    a nevere mar nem emlekszem , en is vs planet forumrol tudtam meg hogy van ilyen

 

2 virdis nevezetu valami   tulajdonkeppen egy pci kartya amit beszerelsz a sz gepbe es osszekotod a vs el   azt hiszem rbus on keresztul    ezekutan a vs t ugy tudod hasznalni mintha egy 8 bemenetes hangkartya lenne  es  persze wav ba veszi a 8 savot egyszerre sz gepre

 

3  lehet szerezni konvertert a vs hez (gyari roland cucc)  ami rbus on keresztul adat formatumra alakitja 

 

visszaterve az eredeti kerdesedhez 

 

zoom cuccaival meg nem volt dolgom

 

boss br 800 mar volt egy ismerosom ma is azzal zenel   szerintem teljesen hasznalhato  ha olcson be lehet szerezni mindenkepp megeri annak aki szeret hd recorderre rogziteni  , kicsi konnyu okos  ...stb 

 

i pad    hat manapsag meg az apogee is gyart hozza audio interfacet   azt hiszem minoseg szempontjabol  ezzel tudnal a legtobbet

elerni  de gondolom az ara  magas     es akkor mar sz gepet is hasznalhatnal   amit ha jol sejtek  inkabb mellozol

 

 lenyeg jo zenelest  no pc rules  (en is vs re rogzitek)

 

szia

Link to comment
Share on other sites

Én nem is értem az iPad miért került a sorba. Ha azt veszed meg az alap célkitűzésedet nem valósítod meg, csak a netbook-ot iPadre cseréled. Számítógép-számítógép. Mindkettő az öledben lehet a kanapén. Ahogy az írásaidból megismertelek nem gondolom, hogy te a touchscreen-re izgulnál.

 

"de azért egy iPad2 mégiscsak komplexebb megoldásokat kínál"

Egy asztali gép meg még komplexebbet..

Ha a célod, hogy gyorsíts a folyamaton, egyszerűsíts, két eszközből egyet csinálj, véleményem szerint ipad-nek nincs helye a listában.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...