Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Szintik audio felvétele: céleszközök kontra iPad


Koródi Csaba

Kérdés

Sziasztok! Egy kis ötletbözére invitálnálak benneteket.

 

Sokakanak itt talán már nem árulok el nagy újdonságot, hogy én egy maradi motoros vagyok, nem szeretem (még mindig) a számítógépet a zenélésben. A szintik szekvenszerében állítom elő a zenéimet, amit lehetőség szerint külső eszközökkel rögzítek.

Az eddigi legjobban inspiráló eszközöm egy ROLAND VS-1680 volt, de azzal felhagytam mert saját formátumban rögzített, körülményes volt belőle az adatmentés (adatmegőrzés) és konvertálás, nem volt olyan praktikus mint a mai WAV, SD-kártya rögzítők.

 

Jelenleg egy KORG SOS multirecorderrel készítem a hangszereimről a felvételt. Ezen bizonyára sokan megütköznek, de lépjünk át rajta azzal hogy én csak a saját örömömre készítek zenét... nincsenek komoly masterelési igényeim és nem stúdiófelvétel a célom. Sokszor elég az SOS-el felvett projektet már magán az SOS-en összegezni, de ha belenyúlást igényel, akkor az audio sávokat azért fintorogva mégiscsak felteszem egy gyengusz Netbook-ra, ahol beállítgatom a hangerőket, kipanorámázgatom és úgy összegzek.

 

Jön a lényeg. A fenti folyamatot szeretném kicsit felpörgetni, egyszerűsíteni, erre van három kiszemelt eszközöm:

 

- ZOOM R16

- BOSS BR-800

- iPad2

 

Itt a kakukktojás az iPad2. A két céleszközzel tudom hogy békességben meglennénk és hogy hogyan tudnék velük dolgozni, de azért egy iPad2 mégiscsak komplexebb megoldásokat kínál ami miatt egy elméleti megfontolást megérdemel a részemről.

 

A ZOOM R16 és a BOSS BR-800 esetében nem kérdés, hogy a felvétel velük készülne és a további szerkesztés, meg effektezés is, egészen az összegzésig. Az iPad esetében viszont hasonlóan mint eddig, a KORG SOS-el venném fel a sávokat, azután a kész WAV-okat tenném az iPad-ra mondjuk egy Cubasis programba és ott lenne rendbetéve, kigazolva, kiigazítva, effektezve és összegezve.

 

Ebben a témában szívesen fogadnék PRO és KONTRA megfejtéseket!

Köszönöm!

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

Mielőtt eladtam volna az összes számítógépem, 1 évig toltam a zenélést iPaden/del. Azért a touchscreen-nek van egy elég komoly "fun" faktorja, vagyis: sokkal élvezetesebb használni, mint egy számítógépet. Az Animoogot kimondottan intuitív érzés volt tapizni és az Aurián is sokkal élvezhetőbb volt vágni, mixelni, keverni, "masterelni" (egy gumi végű tollal), mint bármilyen egérrel vagy gép mellé rakott tapipaddal. FUN FAKTOR! Az Animoog nagyon hiányzik pl. 

 

Csaba setupjába viszont csak utolsóként raknám be, mert tényleg sallangosabb a használata, mint bármely hardware-nak. Ahoz, hogy a wavjait rámásolja ugye megint közbe kell iktatni egy számítógépet.

 

DE! Ha élvezetesebbé akarja tenni a zenélést és nem CSAK egyszerűbbé, akkor komoly FUN FAKTOR :) :)

Link to comment
Share on other sites

hello

 

eloszor is jok a zenek  (greenfields)  ,ugy gondolom kar volt eladni a vs t  ,  bar a preampjai (csak) egy eros kozepes kategoriat kepviselnek  azert szerintem eleg jo felveteleket lehet vele kesziteni

 csak a roland tomoritesi formatummal volt bajod ?   nem tudom volt e hozza cd irod ?

megoldas  ami mar keso neked de azert leirom hatha mast is erdekel

 

1  biztonsagi masolatot irsz az adott projectrol cd re     letezik egy program (csak win) amibe betoltod ezt a project filet es kimenti a savokat wav ba    a nevere mar nem emlekszem , en is vs planet forumrol tudtam meg hogy van ilyen

 

2 virdis nevezetu valami   tulajdonkeppen egy pci kartya amit beszerelsz a sz gepbe es osszekotod a vs el   azt hiszem rbus on keresztul    ezekutan a vs t ugy tudod hasznalni mintha egy 8 bemenetes hangkartya lenne  es  persze wav ba veszi a 8 savot egyszerre sz gepre

 

3  lehet szerezni konvertert a vs hez (gyari roland cucc)  ami rbus on keresztul adat formatumra alakitja 

 

visszaterve az eredeti kerdesedhez 

 

zoom cuccaival meg nem volt dolgom

 

boss br 800 mar volt egy ismerosom ma is azzal zenel   szerintem teljesen hasznalhato  ha olcson be lehet szerezni mindenkepp megeri annak aki szeret hd recorderre rogziteni  , kicsi konnyu okos  ...stb 

 

i pad    hat manapsag meg az apogee is gyart hozza audio interfacet   azt hiszem minoseg szempontjabol  ezzel tudnal a legtobbet

elerni  de gondolom az ara  magas     es akkor mar sz gepet is hasznalhatnal   amit ha jol sejtek  inkabb mellozol

 

 lenyeg jo zenelest  no pc rules  (en is vs re rogzitek)

 

szia

 

 

Szia Ultranalog!

 

Először is köszönöm! Ami a VS-t illeti, egy többlépcsős átalakulás kapcsán távozott, amivel itt most nem szeretnék senkit fárasztani.  Viszont a tippjeid mindenképp hasznosak lehetek annak, aki még foglalkozik vele... Köszi!

És a BOSS BR 800 is kapott egy strigulát :D

Link to comment
Share on other sites

Én nem is értem az iPad miért került a sorba. Ha azt veszed meg az alap célkitűzésedet nem valósítod meg, csak a netbook-ot iPadre cseréled. Számítógép-számítógép. Mindkettő az öledben lehet a kanapén. Ahogy az írásaidból megismertelek nem gondolom, hogy te a touchscreen-re izgulnál.

 

"de azért egy iPad2 mégiscsak komplexebb megoldásokat kínál"

Egy asztali gép meg még komplexebbet..

Ha a célod, hogy gyorsíts a folyamaton, egyszerűsíts, két eszközből egyet csinálj, véleményem szerint ipad-nek nincs helye a listában.

 

Üdv Fullfleo!

 

No igen, kábé ez az én hozzáállásom is :)

 

 

Hogy mégis miért került a sorba az iPad? Először is akkor miért nem számitógép? Az elmúlt 7 évben elfogyasztottam 3 asztali PC-t és egy Laptopot. Bármikor bármit ügyeskedtem, okoskodtam, bármilyen hardveres, vagy szoftveres környezetet teremtettem, a szoftverekkel és a driverekkel  mindig nyűglődtem... mindig volt valami akadás, pattogás, latency, USB zaj stb. Nálam ez olyan szinten működik, hogy ha óránként pattog egyet a VST, akkor nálam máris felejtős az adott számitógépes macera, ha ugyanezt pár percenként csinálja, akkor földhöz is b.szom úgy ahogy van :) Százezreket meg nem fogok költeni számitógépre, akkor már inkább hangszert veszek annyi pénzért.

 

A próbálkozásaim során ugyanakkor megismerkedtem a Cubase felülettel és bolond lennék ha kötném az ebet a karóhoz és azt állitanám, hogy egy Cubase-vel nem lehet jobban editálni mint egy BOSS BR800 kijelzőjén. És itt kerül a képbe az iPad, mert lassacskán úgy tűnik, hogy egy 75 ezer Ft-os alig használt ipad2-n már zökkenőmentesen zenélnek emberek és létezik rá Cubasis is. Tapasztalatom nincsen természetesen, ezért inditottam a topikot.

 

Az iPad-ban továbbá az is opció, hogy magammal tudom vinni a vonatra és utazás közben is komolyabb munkafolyamatokat végezhetek. De ehhez persze az kell hogy tapasztalatokat halljak, mert ha csak egy kicsit is jelentkeznek az iPad-on is ugyanazok az akadozásos, pattogós dolgok, akkor természetesen az ég világon semmi keresnivalója a listámon.

Link to comment
Share on other sites

Mielőtt eladtam volna az összes számítógépem, 1 évig toltam a zenélést iPaden/del. Azért a touchscreen-nek van egy elég komoly "fun" faktorja, vagyis: sokkal élvezetesebb használni, mint egy számítógépet. Az Animoogot kimondottan intuitív érzés volt tapizni és az Aurián is sokkal élvezhetőbb volt vágni, mixelni, keverni, "masterelni" (egy gumi végű tollal), mint bármilyen egérrel vagy gép mellé rakott tapipaddal. FUN FAKTOR! Az Animoog nagyon hiányzik pl. 

 

Csaba setupjába viszont csak utolsóként raknám be, mert tényleg sallangosabb a használata, mint bármely hardware-nak. Ahoz, hogy a wavjait rámásolja ugye megint közbe kell iktatni egy számítógépet.

 

DE! Ha élvezetesebbé akarja tenni a zenélést és nem CSAK egyszerűbbé, akkor komoly FUN FAKTOR :) :)

 

Köszi Tsoka, tőled is érkezett egy szemlélet.

 

Ugyan nekem elsősorban nem a Fun faktor a cél... nem szeretnék szoftszintik tömkelegébe belemenni, nem szeretnék elmenni az erdőbe ezzel az egésszel.

 

Nekem ez a "vágni, mixelni, keverni "masterelni" lenne a lényeg. Igaz ennyi erővel majdnem hasonló a dolog mintha egy PC-vel dolgoznék, de ha az iPad fix hardverkiépitése miatt mindez zökkenőmentesebb az iPad-on és sokkal mobilisabb is, akkor nálam nem lehet egy lapon emliteni egy asztali géppel, amit egyáltalán nem szeretnék és nem is lehet az ágyban, a kanapén, vagy a vonaton használni.

Link to comment
Share on other sites

Csaba, nekünk nagyon egy rugóra jár az agyunk :D ! Pont ugyan olyan hangszereink voltak egy csomószor, most pedig egy mobil és bolondbiztos rögzítés a cél. Én is nagyon szemezek az iPAD-ekkel, de sajnos sem jó sem rossz hírüket nem igazán hallottam. Egyre több interfész készül hozzájuk és azért ha már az apogee is beszállt a versenybe, akkor annyira szerintem nem lehet rossz. HD recorderen én is folyamatosan gondolkozok, csak amik igazán tetszenének azok már elavultak technikailag, macera az archiválás és kiegészítők beszerzése, ezért erősen hajlok az ipad felé. A laptopok és asztali megoldások valamiért nem nagyon motiválnak és nálam is cél a mobilitás és az átláthatóság. Az ipad-et én is csak hangrögzítésre és egyszerű editálási feladatokra használnám kis keveréssel és "masterrel" kiegészítve. Szoftwer szintiket én is mellőzöm mert nem fognak meg. És az én kérdésem is az volna hogy ez mennyire stabil megoldás, mennyire zavaró latency-vel dolgozik, egyszerre stabilan hány sávot tud lejátszani, esetleg, ha néhány midis cuccal szinkronizálom gondolok itt mmc-re és mtc-re ezek mennyire megbízhatóak, mert ha pl ipadról megy egy akkusztikus gitársáv és egy basszusgitársáv szinkronba el tudja e indítani pl egy workstation szinti szequenszerét stb...Esetleg ha több bemenettel rendelkező interfészt használunk, akkor nem akad e. Árban és mobilitásban nekem nagyon szimpatikus, csak ezek a műszaki részek amikről nem ír senki ezektől félek. Kipróbálásból meg nem merek beruházni egy ilyen kis rendszerbe, mert ha nem úgy viselkedik ahogy szeretném, akkor csak egy felesleges pénzkidobás az egész.

Link to comment
Share on other sites

Apple-nél olyan nem játszik, hogy a saját számitógépemről a saját iPad-omra áttöltöm a wav fájljaimat és kész???

De igen, simán megoldható.

A Cubasis is és az Auria is úgy van konfigurálva, hogy "nyitott" a saját "Dokumentum" könyvtára*, tehát az alkalmazás "alá" akár PC-ről, akár Macről "direkt" fel tudsz másolni file-okat, amiket az alkalmazás "lát", illetve le is tudsz ugyanígy menteni a számítógépre file-okat az alkalmazás saját "Dokumentum" könyvtárából.

Az iOS filozófiája az, hogy minden alkalmazás saját "homokozóban" "játszik", gyakorlatilag nem látja egyik alkalmazás egy másik alkalmazás file-jait, könyvtárait. (Ez persze nem igaz egészen pontosan, mert bizonyos adatcsere megoldható két alkalmazás között, de tekintsük úgy, hogy ez nem igaz. Tehát pl. a Cubasisben felvett file-okat nem tudod közvetlenül az Auriába átemelni, csak iTunes közbeiktatásával.)

Ha egy kicsit tudsz még várni, és kicsit többet költeni, akkor érdemes kivárni az iPad5 bejelentését, megjelenését, mert ezzel valószínűleg az iPad4-ek ára lejjebb megy. Márpedig az iPad4 számítási teljesítményben az iPad2-nek kb. 2-2.5-szörösét hozza...

* - iOS alkalamzás fejlesztésekor definiálható, hogy az alkalmazás saját "Dokumentum" könyvtára nyitott legyen, vagy zárt. Első esetben az iTunes segítségével mozgathatóak file-ok a számítógép és az iOS eszköz(ön futó adott alkalmazás) között. Második esetben ez nem lehetséges, nem is lehet látni az iTunes-ban az alkalmazás "homokozóját".

Link to comment
Share on other sites

 

Mobilitásra, kanapézásra is elsőosztályú (nem csak a funfaktor miatt). Otthon felveheted, az úton keverheted/rendezheted a zenéidet pl: fülessel a vonaton. Nem merem nagyon leírni, de amikor SOSben kellett vágási és egyszerű mixing feladatokat megoldani az iPad2-vel Auriával és egy gumicerkával + egy újjal jobban haladtam, mint Ableton live-val.
 
 
Azért arra felhívnám a figyelmet, hogy nem azért gyárt az Apogee iPad-re hardwaret, mert professzionálisnak tartja már a felhasználását, hanem, mert a cég nyitott a félprofesszinális szegmens felé is, tehát nem feltétlenül professzinális az iPad felhasználás :) -

 

 

 

Nagyon köszönöm a hozzászólásokat... neked is Tsoka és mindenki másnak is!

 

Nekem ez a varázsszó: "Otthon felveheted, az úton keverheted/rendezheted a zenéidet pl: fülessel a vonaton."

 

Ez eddigi hozzászólások alapján (is) tehát egész járható útnak tűnik nekem az iPad. Ami a mobilitást illeti ha a "vasakban" gondolkodnék, akkor a BOSS BR800 jöhetne számitásba... az is olyan hogy otthon felveszem, az úton meg kevergetem... csak persze sokkal korlátozottabban és csak 8 sávban, ami sztereóban ugye csak 4.

 

Ennek kapcsán merül fel bennem a következő (2) kérdés. Egy iPad 2-vel meddig lehet elmenni, mit bir? Ha nem közvetlenül felvételre használom, hanem már készre rögzitett WAV fájlokat teszek rá és azokból állitom elő a kész projektet, akkor mennyi AUDIO sávval tudok boldogulni?

 

És igen, a külön felvett WAV fájlokat (egy projekt több sávját) könnyűszerrel fel lehet másolni egy iPad-ra??? Megoldható PC-vel is, vagy csak MAC-el???  Nagyon gyökér vagyok a témában, de eddig úgy tudtam, hogy mp3-akat, videókat csak az Applestore-on keresztül lehet feljuttatni egy iPad-ra, ezért világ életemben kerültem a kütyüt 100km-es távolságból...

Link to comment
Share on other sites

Csaba, nekünk nagyon egy rugóra jár az agyunk :D ! Pont ugyan olyan hangszereink voltak egy csomószor, most pedig egy mobil és bolondbiztos rögzítés a cél. Én is nagyon szemezek az iPAD-ekkel, de sajnos sem jó sem rossz hírüket nem igazán hallottam. Egyre több interfész készül hozzájuk és azért ha már az apogee is beszállt a versenybe, akkor annyira szerintem nem lehet rossz. HD recorderen én is folyamatosan gondolkozok, csak amik igazán tetszenének azok már elavultak technikailag, macera az archiválás és kiegészítők beszerzése, ezért erősen hajlok az ipad felé. A laptopok és asztali megoldások valamiért nem nagyon motiválnak és nálam is cél a mobilitás és az átláthatóság. Az ipad-et én is csak hangrögzítésre és egyszerű editálási feladatokra használnám kis keveréssel és "masterrel" kiegészítve. Szoftwer szintiket én is mellőzöm mert nem fognak meg. És az én kérdésem is az volna hogy ez mennyire stabil megoldás, mennyire zavaró latency-vel dolgozik, egyszerre stabilan hány sávot tud lejátszani, esetleg, ha néhány midis cuccal szinkronizálom gondolok itt mmc-re és mtc-re ezek mennyire megbízhatóak, mert ha pl ipadról megy egy akkusztikus gitársáv és egy basszusgitársáv szinkronba el tudja e indítani pl egy workstation szinti szequenszerét stb...Esetleg ha több bemenettel rendelkező interfészt használunk, akkor nem akad e. Árban és mobilitásban nekem nagyon szimpatikus, csak ezek a műszaki részek amikről nem ír senki ezektől félek. Kipróbálásból meg nem merek beruházni egy ilyen kis rendszerbe, mert ha nem úgy viselkedik ahogy szeretném, akkor csak egy felesleges pénzkidobás az egész.

 

Hát igen Norbi, valahogy egész hasonló utakat járunk be :)

 

Reméljük, itt most e témában is kiokositanak minket és dönthetünk :)

 

Egy dologban én spec biztos vagyok..., hogy egyelőre nem szándékoznék még drága külső interfészeket és hangkártyákat venni hozzá, hiába az Apoggee kinálja. Kedves fórumtársunktól (Bendi-től) olyan fülest kaptam, hogy egy iPad2 pár audio sáv felvétele után már nem alkalmas további audio sávok valós idejű felvételére, mert a lejátszás és felvétel együtt már sok neki, használhatatlanná válik a realtime latency... igaz, végülis lehet trükközni már felvett sávok MUTE-olásával a felvétel idejére... Én a magam részéről egyelőre, főleg az ismerkedés idejére nem költök rá többet mint amennyit muszáj... a felvétel pedig megoldott nekem itthoni eszközökkel... ezzel igy elégedett tudok lenni. Ja igen, lehet venni 4-es iPad-ot is, de annyit nem szánok rá... max egy használt iPad2-ben gondolkozok.

Link to comment
Share on other sites

szia Csaba

 

mar kezdem kapizsgalni mit is szeretnel :)

es akkor megiscsak az ipad lehet a megfelelo szamodra ,  korabban hulyeseget irtam mert a havernak br 600 a van  , bar nem hiszem ,hogy tul nagy kulonbseg lenne a ketto kozott  ,valoszinu a 800 as az ujabb (jobb) valtozata ...   mindegy

 

szoval audiot szerkeszteni vagni keverni biztosan sokkal egyszerubb gyorsabb es kenyelmesebb az ipadon   es raadasul  igencsak mobilis , aksi van benne ami jo sokaig birja    + ezen tul meg sokmindenre tudod hasznalni  legyen az akar kapcsolatban a zenelessel vagy nem  kozel vegtelen lehetosegek tarhaza

 

mennyit bir ???  kerdezz konnyebbet :)

 

adat masolas nem nagy kunszt  i tunes on  keresztul megoldhato pc/mac rol  egyarant    sot vicces de inkabb mac el  lehetnek gondok   velem tortent , baratnomnek van ipad  megkert masoljak zeneket fel neki   sajnos nem jott ossze mert osx 10.5.8 am van es az ipad 3 at csak olyan itunes al lehet szinkronizalni amit csak 10.7 es osx re (es folfele) lehet felrakni

igy aztan elo kellet guberalni az 1000 eves pc t  a pincebol amin win xp van   arra felmegy a legujabb itunes es maris mehet a moka

 

 

Ezeket a sorokat is nagyon köszönöm! Mindenképp jót tesznek a döntésben!

 

A BOSS BR600-800 tényleg nem lényeges, erre is arra is gerjedtem :)

Link to comment
Share on other sites

"sajnos nem jott ossze mert osx 10.5.8 am van es az ipad 3 at csak olyan itunes al lehet szinkronizalni amit csak 10.7 es osx re (es folfele) lehet felrakni igy aztan elo kellet guberalni az 1000 eves pc t  a pincebol amin win xp van   arra felmegy a legujabb itunes es maris mehet a moka" - Apple  :startle: 

Link to comment
Share on other sites

Sziasztok!

 

Még egy utolsó kérdésem a témában.

99%-ban letettem a voksomat az iPad mellett! :) Végső tesztként feltelepitettem otthon számitógépre az iTunes-t hogy egyáltalán viszi-e a számitógépem, mert ha nem akkor bukta az egész. Szerencsére viszi, de internetkapcsolat nélkül meg sem nyikkan a program, semmilyen lehetőség nem él.

 

Megpróbáltam összerakni a dolgot... tehát: iPad-ra úgy tudok saját fájlokat feltenni, hogy számitógépről felküldöm interneten keresztül egy felhő szolgáltatásba, majd az iPadról szintén interneten keresztül a felhőből letöltöm?? Apple-nél olyan nem játszik, hogy a saját számitógépemről a saját iPad-omra áttöltöm a wav fájljaimat és kész???

Link to comment
Share on other sites

 Apple-nél olyan nem játszik, hogy a saját számitógépemről a saját iPad-omra áttöltöm a wav fájljaimat és kész???

 

Hogyne létezne. Amint csatlakoztatni fogod az iPadedet, az iTunes jobb felső sarkában és baloldalt a listában is meg fog jelenni a cucc. Ott másolhatod a wavokat az app-eken belül és onnan mentheted le az elkészült új sávokat is. 

Figyelmeztetés! Ne használj iCloudot, mert nem mindig elérhető/ rendesen működő, használj dropboxot helyette, ha cloudinggal akarod üzemeltetni az iPaded! :)

Link to comment
Share on other sites

Apple-nél olyan nem játszik, hogy a saját számitógépemről a saját iPad-omra áttöltöm a wav fájljaimat és kész???

Szia, de létezik, és meg fogsz tőle őrülni, ez iTunes egy tragédia, az iPad-hoz kötelező a dropbox, azzal minden pikk-pakk megvan, és szinte az összes iPados zenei szoftban külön opció az onnan másolgatás.
Link to comment
Share on other sites

Köszönöm a választ mindkettőtöknek!!! Ezek nekem életmentő információk :)

 

Tegnap végülis csak annyit vártam az iTunes progitól, hogy közölje: "Köszi működök, csak nem látom az iPad-et.", ezzel szemben annyira passzív volt, hogy elbizonytalanított... egyedül a netet hiányolta az elején.

 

Szóval most kaptam hideget-meleget. Nálam az internet teljesen kizárt... (enyém a hangszer, enyém az iPad, enyém a kábel és enyém a szoba is... mi a francért kéne egy internetes szolgáltatót bevonnom azért hogy otthon a szobában boldoguljak...) ezért is ódzkodtam mindig az Apple termékektől, amikor egy mezei 1990 Ft-os mp3 lejátszóra annyi mp3-at rakok amennyit akarok, addig az Apple totál megköti az ember kezét. Amíg a legócskább Androidba bele lehet nyomni egy SD kártyát, vagy USB kábellel meghajtóként telepakolni bármivel, addig az Apple meg szétszívatja az embert... no, mindegy... lényeg hogy az árak mellett ezért is írtóztam eddig bármilyen "i" cucctól.

 

Nekem 1GB-os mobilnetem van, amire aláírtam annó a 2 év hűséget és a lakóhelyemen szart sem érek vele... az elmúlt 2 évben elköltöttem rá 300 ezer Ft-ot és csak az idegbajt, az ősz hajszálakat és két földhözb..szott mobiltelefont köszönhetek neki. Alig várom a júniust, hogy az egészet lemondjam.

 

Ezért nekem kardinális kérdés, hogy otthon a hangszereimmel, a kis KORG SOS felvevővel és egy iPad-al boldogulni tudjak (na jó egy kis Netbook az adatátvitelre még belefér).

 

Tényleg ennyire gáz az adatátvitel? Ja és tényleg, adapter "kit"-el nem lehet USB sticket vagy bármit olvasni egy iPad-al?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...