Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Zene Linuxon - ki ténykedik benne itt már eredményesen?


LP-filter

Kérdés

Fenti téma adott és itt ebben jártasak tanácsait várnám, mivel mostanság kezdek a windows mellett ebben az irányban is érdeklődést mutatni. Bár nem zenész haverom (legalábbis pc-n nem az) évek óta eredménnyel és megelégedéssel lakik Mint distroján, azért utánanézve a linuxot is szelídíteni kell zenélésre főleg a kernelt illetően (latency stb.), szóval még ebben is bizonytalan vagyok, melyik rendszer lenne legalkalmasabb a dologra. (?)

Távlati célomban netán a V-machinehoz hasonló "zenedoboz - for music only" felépítése is szerepelne ha sikerül majd belerázódni, ill. itt kérdezném hogy ha valaki már tud létező, akár olcsó netbookon összerakott, működő platformról, ne tartsa magában az információt! :)

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Szerintem nem érdemes, fél évig próbáltam, de így utólag nem éri meg.

Nincs egy normális MIDI-s DAW, míg PC-n és Mac-en csak válogatnod kell ízlésednek megfelelően.

Ha kísérletezgetni szeretnél:

-JACK-et telepítsd

-MIDI nélküli DAW-nak ott az Ardour (a 3-asban már állítólag lesz MIDI kezelés is, de sose lesz kész, úgy látszik...)

-MIDI-re ott a bugos Rosegarden (ez a legjobb :))

Szintik azok vannak szépszámmal, meg jó orgona szoftver is, meg a Linuxsampler giga, sf2, akai formátumoknak... de minek, egy normális MIDI-s DAW nélkül?

Szívás az egész. Legalábbis nekem az volt.

Ami most jónak ígérkezik, az a Bitwig project. Ex Abletonos csókák készítenek DAW programot, és Linuxon is futni fog:

http://bitwig.com/bitwig_studio.php

De ez megint olyan, mint az Ardour 3. Hiszem, ha látom.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Linuxon egy teljesen más munkamenetet kell kialakítanod, mint Winen vagy OSX-en, mert utóbbiaknál mindent meg tudsz csinálni általában egy szoftveren belül (Cubase, Live, Logic, Studio One, Reaper stb.), mert ezek tudnak faszán midit is és audiót is kezelni.

Linuxon ez egészen máshogy megy. Ha telepíted a JACK-et, akkor minden programot össze-vissza dugdoshatsz egymásba. Hasonló logikával ténykedhetsz, mintha hardvereket kötnél egymáshoz.

Van egy olyan programod, ami csak audio keverésben jó? (Ardour)

Egy olyan, ami leginkább midiben jó? (Rosegarden)

Van egy jó szintid? (Zynaddsubfx)

Egy jó samplered? (Linuxsampler)

Dugogasd őket egybe.

A midis program (Rosegarden) meghajtja a szintit (Zynaddsubfx) és a samplert (Linuxsampler), és a kimenetük megy az audio keverőbe (Ardour).

Ezt mind megteheted a JACK szoftverében.

De azért egyszerűbb mindezt egy programon belül megoldani.

Viszont aki a kihívásokat keresi, az biztos így is jó dolgokat hozhat létre.

Szerkesztette Aquarius
Link to comment
Share on other sites

  • 0

A fenti megoldás alkalmazásakor talán jobb választás a Rosegarden helyett egy egyszerűbb MIDI-s progi, pl:

http://qtractor.sour...ctor-index.html

Egyébként elvileg magában a Rosegardenben is meg lehetne mindent oldani, de még nem láttam olyan embert, aki tényleg megcsinálta (nagyon bugos a progi). Jelentkezzen! Comp? :)

De a végkifejlet: NEEE!!!! :) Felesleges szívás!

Szerkesztette Aquarius
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Köszi az infókat! Sajnálom hogy széles e fórumon nincsenek akik ebben a témában ténykednek. Jártam a HUP-on is, de ott hülyék oltogatják egymást fos beszólásokkal. Sajna az itteni ős-HS fórumtagok is jól elpártoltak az új dizájnt kapott site óta (pl. Haasz Andris stb.). Kár!

Talán annyiban kiegészíteném a kérdést, hogy egyenlőre nekem az megfelelne, ha SoundForgeot tudnék futtatni vagy annak egy pingvines alternatíváját. Haverom már egy éve igérgeti hogy kipróbálja Vine-on futtatni, szerinte ui. nem találkozott még olyan windowsos programmal amit ne tudott volna futtatni a PhotoShoptól kezdve, ami kifejezetten egy háklis Adobe program, a rázósabb játékokig (directX). Namost egy friss SoundForge eleve .net frameworköt igényel, ezért használom máig csak a 6.0-át én is (meg amiért nem tud sokkal kevesebbet a legújabbtól), szóval mindenképp kíváncsi lennék rá, hogy mit szólna, de az ilyen kernel fordítás meg hasonló rémségek amik a linuxnál bevettek én nem tudom hogyan mennek, így azért próbálnék eleve zenére felkészített distrokat keresni. (Ubuntu Studio, Studio 64 stb) Azonban ezek teljes fullos OS-ek és leginkább valami minimál rendszer volna jó, amin csak zene van és nincs grafika meg stb. Talán videót sem azon vágnék feltétlen még.

Valamint elég volna ha egy stabil VST-hosttal tudnék rajta plugineket futtatni, de amint látom nem adsz rá sok hitelt hogy menne. Persze vannak Openlab meg hasonló nevű projektek, amik ebben az irányban mozognak, de ott talán speciálisabbak a körülmények plusz a direkt fejlesztések az OS-en.

Talán ma már nem nagy gond akár netbookon egy xp-n elfuttatni egy ilyen vst-host progit magában, ami akkor feleslegessé tenné a linuxot, de utóbbi stabilitásáról zengett énekek engem nagyon érdekelnek. Persze olyanok is vannak akik a folyamatos fejlesztésben nem az előrehaladás szellemét látják a linuxon hanem a toldozgatást-foltozgatást, mint ami hírek meg-meg erősítik is ezt pl. legutóbb egy rejtett kernel bug okozta indokolatlan teljesítményfelvétel és hasonló bakik okán, egy volt info tanárom pl. egyenesen úgy vélekedik a linuxról hogy "az nincs rendesen megírva", amin a pingvin fanok egyenesen röhögni kezdenek, lévén ők használják és jobban ismerik ezáltal. ???

Szerkesztette LP-filter
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Köszi az infókat! Sajnálom hogy széles e fórumon nincsenek akik ebben a témában ténykednek. Jártam a HUP-on is, de ott hülyék oltogatják egymást fos beszólásokkal. Sajna az itteni ős-HS fórumtagok is jól elpártoltak az új dizájnt kapott site óta (pl. Haasz Andris stb.). Kár!

Talán annyiban kiegészíteném a kérdést, hogy egyenlőre nekem az megfelelne, ha SoundForgeot tudnék futtatni vagy annak egy pingvines alternatíváját. Haverom már egy éve igérgeti hogy kipróbálja Vine-on futtatni, szerinte ui. nem találkozott még olyan windowsos programmal amit ne tudott volna futtatni a PhotoShoptól kezdve, ami kifejezetten egy háklis Adobe program játékokon át (directX). Namost egy friss SoundForge eleve .net frameworköt igényel, ezért használom máig csak a 6.0-át én is (meg amiért nem tud sokkal kevesebbet a legújabbtól), szóval mindenképp kíváncsi lennék rá, hogy mit szólna, de az ilyen kernel fordítás meg hasonló rémségek amik a linuxnál bevettek én nem tudom hogyan mennek, így azért próbálnék eleve zenére felkészített distrokat keresni. (Ubuntu Studio, Studio 64 stb) Azonban ezek teljes fullos OS-ek és leginkább valami minimál rendszer volna jó, amin csak zene van és nincs grafika meg stb. Talán videót sem azon vágnék feltétlen még.

Valamint elég volna ha egy stabil VST-hosttal tudnék rajta plugineket futtatni, de amint látom nem adsz rá sok hitelt hogy menne. Persze vannak Openlab meg hasonló nevű projektek, amik ebben az irányban mozognak, de ott talán speciálisabbak a körülmények plusz a direkt fejlesztések az OS-en.

Talán ma már nem nagy gond akár netbookon egy xp-n elfuttatni egy ilyen vst-host progit magában, ami akkor feleslegessé tenné a linuxot, de utóbbi stabilitásáról zengett énekek engem nagyon érdekelnek. Persze olyanok is vannak akik a folyamatos fejlesztésben nem az előrehaladás szellemét látják a linuxon hanem a toldozgatást-foltozgatást, mint ami hírek meg-meg erősítik is ezt pl. legutóbb egy rejtett kernel bug okozta indokolatlan teljesítményfelvétel és hasonló bakik okán, egy volt info tanárom pl. egyenesen úgy vélekedik a linuxról hogy "az nincs rendesen megírva", amin a pingvin fanok egyenesen röhögni kezdenek, lévén ők használják és jobban ismerik ezáltal. ???

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Nekem futott Wine alatt a Soundforge, talán az 5-ös. Photoshophoz és egyéb Adobe cuccokhoz pedig feltettem Virtualbox alá egy speciálisan kiherélt Win XP-t ( http://eternityxp.atw.hu ), ami baromi gyors volt, és stabilan futott. Ha jobban meggondolom, akkor ez alá feltehetsz akár újabb SoundForge-t is, és nem kell a Winével szívnod. Csak az a kérdés, hogy akkor minek a Linux, ha Windowsos programokat használsz alatta? :)

Ez az orgona (nem Hammond, templomi):

http://users.skynet....dio/aeolus.html

Szerkesztette Aquarius
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Nekem futott Wine alatt a Soundforge, talán az 5-ös. Photoshophoz és egyéb Adobe cuccokhoz pedig feltettem Virtualbox alá egy speciálisan kiherélt Win XP-t ( http://eternityxp.atw.hu ), ami baromi gyors volt, és stabilan futott. Ha jobban meggondolom, akkor ez alá feltehetsz akár újabb SoundForge-t is, és nem kell a Winével szívnod. Csak az a kérdés, hogy akkor minek a Linux, ha Windowsos programokat használsz alatta? :)

Ez az orgona (nem Hammond, templomi):

http://users.skynet....dio/aeolus.html

Köszi, ez jó! Nem is hallottam erről az xp-ről bár 6-7 éve én is használtam winXP lite verziókat, aztán minek mi volt a betegsége...

Ahogy látom itt 2 verzió is van, amiből a Eternity V2 SP3 elérhetetlen. (?)

Nézegettem 64 bites xp-t is már, végül átálltam egy legál oktatási verzióra, de nyilván nincsenek ezek úgy idomítva multimédiára mint egy OSX. A linuxban jobban reménykedtem, azt hittem lényegeset fejlődtek ott a dolgok, amennyien buherálják világszerte. Őszintén a tengernyi distronak értelmét sem látom már. Voltak persze egyéb csapásirányok is e mellett a zenei próbálkozásra (BeOS stb), de ahogy olvasgatom hogy ma már a linux kernelbe is fejlesztenek microsoftos emberek, a végén tényleg a tök mindegy kategória lesz, pláne hogy a win7-et meg egyre jobban dicsérik, lehet hogy hagyom a csudába egyenlőre a dolgot, egyébként az a netbook sincs még meg hozzá, de ahogy mennek a dolgok a fejlesztésben, szerintem azokon is szépen fog már pörögni a w7. Emlékszem 10 éve 4-500e-es laptopok alatt eleve felejtős volt a zenei próbálkozás, most meg...

Szerkesztette LP-filter
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Namost:

Létezik DAW, ami Linuxon is szalad, tudja a VST-t is, és a latency is alacsonyra hozható, ha szögeled parancssorban eleget, viszont nem említettétek: Harrison MixBus

EDIT: Sőt, ott az EnergyXT is.

Szerkesztette djtones
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Namost:

Létezik DAW, ami Linuxon is szalad, tudja a VST-t is, és a latency is alacsonyra hozható, ha szögeled parancssorban eleget, viszont nem említettétek: Harrison MixBus

EDIT: Sőt, ott az EnergyXT is.

Viszont a Harrison MixBus az Ardour-ra épül és nem tud MIDI-t, ráadásul nem ingyenes. Az EnergyXT tud MIDI-t, de szintén fizetős a cucc. Én csak ingyenes dolgokat próbáltam, ezeket ezért nem említettem.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ubuntun használtam egy évet. Igazából párhuzamosan a Windows-al, és ott feneklett meg a biznisz, hogy a közepesen felszereltnek mondható stúdiómban található vasak driverezése, vezérlése, integrálása káoszba, lehetetlenségbe fordult. A linux egyetlen nagy baja, hogy mire használható lenne az oprendszer munkára is (networkon kívül értve ezt), addigra többszáz sort gépeltem be a parancssorba, és pont tele lett a hócsizmám addigra.

Minden más dolog, a win-essel is megtesztelhető, javaslom a demóra sasolj rá. Nekem tetszett a cucc amolyan grafikusan routolható, szabadelvű megoldása, kicsit a reason kábelezése elevenedett meg :) Amolyan FL Studio alternatíva, csak mint mondottam, pl a DAW controllerem, a szintivezérlés áthatolhatatlan falakba ütközött...

EDIT: hozzátenném, hogy nem a DAW, hanem driverhiány okozta a gondot, MIDI-s vasakat VST-s SounDiver megoldással integrálni tudtam.

Viszont az kissé groteszk és mókás volt, hogy a Virus TI-omat is az általa nyújtható technológiai színvonal ellenére MIDI-n keresztül kellett vezérelnem... :)

Szerkesztette djtones
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Nekem megy bár nem egészen natívan. Fl studio 9 megy wine asio segítségével, patchageban stb a natív midis szintiket is tudom ahsználni fl studioval, annyira baba a cucc. Egyébként alig zabál többet mint windowson. Ha kell képet is küldök.

Apropó Ardour 3 bétába kijött, virus ti-t meg elég poén lehet rólla vezérelni :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Zenélésre általában hangszert kell használni. Akkor a ráfordított idő száz százalékát gyakorlásra vagy alkotásra tudod fordítani.

Végülis innen indul a dolog.

Ahogy elkezded használni a már bevált informatikai alkalmazásokat, úgy csökken a lényeges dolgokkal eltöltött időd és lesz belőle szoftverek, módszerek tanulása, aminek semmi köze a zenéhet. Ha pedig olyan területen teszed mindezt, amit nem erre fejlesztettek ki, akkor az összes időd a számítógép piszkálásával töltöd és nem fejlődsz, nem lesz muzsika sem:-).

Ez nem baj, de akkor a helyedben inkább fociznék, mert az egészségesebb.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Zenélésre általában hangszert kell használni. Akkor a ráfordított idő száz százalékát gyakorlásra vagy alkotásra tudod fordítani.

Végülis innen indul a dolog.

Ahogy elkezded használni a már bevált informatikai alkalmazásokat, úgy csökken a lényeges dolgokkal eltöltött időd és lesz belőle szoftverek, módszerek tanulása, aminek semmi köze a zenéhet. Ha pedig olyan területen teszed mindezt, amit nem erre fejlesztettek ki, akkor az összes időd a számítógép piszkálásával töltöd és nem fejlődsz, nem lesz muzsika sem:-).

Ez nem baj, de akkor a helyedben inkább fociznék, mert az egészségesebb.

Ismerem a problémát! Az oké hogy mozogni, sportolni, focizni egészségesebb, mint akár 8 órát ülve gyakorolni a világ legdrágább akusztikus zongorája előtt is, de még nem fejlesztették ki a polifónikus focilabdát, amivel el lehetne tolni egy számot :) és addig sajna marad a székhez kötött zenélés vagy lehet 6km-es lakodalmas menet végén sétálgatva harmónikázni hogy a kettőt összekapcsoljuk. :D

Mivel maga s sz.gép is tud hangszerként viselkedni és az ma sokaknak kifizetődőbb mint akár egy 20 milliós Steinway, így próbálkoznak világ szerte vele. Az is igaz hogy könnyen át lehet esni a ló túlsó oldalára és napokat csak programok, hangkönyvtárak letöltögetésével eltölteni, de hangszernél maradva, egy vason is el lehet pöcsölni hangszínszerkesztéssel, sample válogatással napokat eredménytelenül.

Nekem az a bajom, hogy hétköznapi dolgokra használva is pl. az XP-m totál megbízhatatlan és azért érdeklődtem a Linux felől. Azt be kell látni, hogy a Win.-nál sokkal stabilabb rendszer, ami szabadon konfigurálható és akár fel is építhető 0-ról, de közel sincs úgy optimalizálva zenei célokra, ill nincsenek összehangolt működésű programok, driverek rá, mint itt megtudhattuk legfeljebb egy cél eszközben, mint mondjuk a Receptor. Én sajnálom a dolgot, mert sok mindenre csak a vas is kevés olykor és bizony látva hogy vannak akik elég szépen boldogulnak computeres zenélgetéssel gond nélkül, próbálok szimatolni a témában. Az viszont igaz, hogy egy működőképes stabil rendszer felépítéséhez sok-sok szaktudás és tapasztalat hiányzik a területtel komolyabban most kacérkodóknak és nyilván a betanulás előtte sok időt elvisz, ami esetleg később megtérülhet. Talán a Mac világában ez problémamentesebb lenne valamivel, de ott is be kell tanulni, megszokni, átállni és anyagiakban 3x-os ráfordítást igényel. Végülis úgy gondoltam, van aki sikeresen mozog már Linuxon zeneileg és megosztaná a tapasztalatait, de láthatjuk hogy sötét folt ez még ami nincs felderítve, támogatva.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Szerintem a Linux-al semmit sem lehet komolyan kezdeni. Kb. 12 évvel ezelőtt meguntam, hogy a windowst akkor is rendszeresen újra kell telepíteni, ha nagy nevű hardveren fut és nem telepítgetek játékokat, csak egyszerű, irodai alkalmazásokat használtam. Több linuxot is kipróbáltam és mindegyik alkalmatlannak bizonyult, gyakolatilag mindenre. Na akkor váltottam MAC-ra....azóta nem tudok op rendszerről, registry féle marhaságokról és ha a géppel dolgozom, csak a feladatra kell figyelnem. Közben épült egy hangstudió is és jelenleg három top gépem van. Mindegyik MAC. Az is igaz, hogy régen a MAC sokkal stabilabb volt, de még mindig nem lehet összehasonlítani, akkora a különbség.

Ezt csak azért írom neked, hogy hátha megkíméllek a felesleges köröktől. Ha nem akarsz magadnak (számítógépes) gondokat, akkor MAC. Drágább, de ha sokat használod, megéri, hiszen nem kell buherálni.

Ha szívni akarsz, akkor Linux....

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Mac= Pc klón :) egyébként ppc-s Mac-et azt vennék én i, bitwiget várom nagyon, de ha most a fl studio 90%ban tökéletesen fut nekem akkor minek piszkálni? Hibák azok kb nem lefagyásból hanem processzor optimalizálási arányból adódik... bár stabilabb is mint Windowson volt, mint xp-n mint 7-en.

Egyébként én is Mac-et akartam csak aztán lebeszéltem magam hogy hát akkor hackintos is van, de ha azt megcsinálom akkor meg egy stabilabb linuxom is lehet, így maradtam linuxnál.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Szerintem a Linux-al semmit sem lehet komolyan kezdeni. Kb. 12 évvel ezelőtt meguntam, hogy a windowst akkor is rendszeresen újra kell telepíteni, ha nagy nevű hardveren fut és nem telepítgetek játékokat, csak egyszerű, irodai alkalmazásokat használtam. Több linuxot is kipróbáltam és mindegyik alkalmatlannak bizonyult, gyakolatilag mindenre. Na akkor váltottam MAC-ra....azóta nem tudok op rendszerről, registry féle marhaságokról és ha a géppel dolgozom, csak a feladatra kell figyelnem. Közben épült egy hangstudió is és jelenleg három top gépem van. Mindegyik MAC. Az is igaz, hogy régen a MAC sokkal stabilabb volt, de még mindig nem lehet összehasonlítani, akkora a különbség.

Ezt csak azért írom neked, hogy hátha megkíméllek a felesleges köröktől. Ha nem akarsz magadnak (számítógépes) gondokat, akkor MAC. Drágább, de ha sokat használod, megéri, hiszen nem kell buherálni.

Ha szívni akarsz, akkor Linux....

Oké, még mielőtt átmennénk "Linux, Windows helyett Apple" topicba, sokan az almának a legnagyobb bajának tartják amellett hogy drága, hogy évekig semmit nem tettek komolyabbat a biztonsága érdekében és olyan vírusokkal nem tud mit kezdeni a backdoorjai miatt, ami Win-ra 100 éve megoldott kérdés és pont ezt a fenyegetettséget hozzák manapság leginkább fel ellene, hogy erre is egyre inkább terjedni fognak a kártevők, amihez újra kéne írni az egész OSX-et, ui. Jobs vehemens marketingje kevésnek bizonyul a vírusok ellen, nevén nevezve, hogy ők csinálják a világ legjobb számítógépeit és programjait. Valószínűleg a QNX-ről még nem hallottak.

És persze én is hallottam volt tanáromtól olyat, hogy a Linux nem jó semmire, mert nincs is rendesen megírva, de ilyen szemlélettel azt is lehet mondani, hogy a Mercedes nem jó autó, mert nincs rendesen összerakva és azt mindenki tudja hogy nem igaz, csak mondjuk épp a bigott BMW hívők nem...

Szerkesztette LP-filter
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válaszolok a kérdésre...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...