Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Zene Linuxon - ki ténykedik benne itt már eredményesen?


LP-filter

Kérdés

Fenti téma adott és itt ebben jártasak tanácsait várnám, mivel mostanság kezdek a windows mellett ebben az irányban is érdeklődést mutatni. Bár nem zenész haverom (legalábbis pc-n nem az) évek óta eredménnyel és megelégedéssel lakik Mint distroján, azért utánanézve a linuxot is szelídíteni kell zenélésre főleg a kernelt illetően (latency stb.), szóval még ebben is bizonytalan vagyok, melyik rendszer lenne legalkalmasabb a dologra. (?)

Távlati célomban netán a V-machinehoz hasonló "zenedoboz - for music only" felépítése is szerepelne ha sikerül majd belerázódni, ill. itt kérdezném hogy ha valaki már tud létező, akár olcsó netbookon összerakott, működő platformról, ne tartsa magában az információt! :)

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
10 perccel ezelőtt írta djuice:

Nekem igazán tök mindegy mit hiszel, attól a nagy linuxod nem lesz népszerűbb senki előtt, főleg hogy majd zenei platformként pont erre a mindenki által kókányolt valamire a te szavaid alapján tömegesen áttérjenek itt emberek. :lol:Ébredj fel az álomból először sztem! (Amúgy ez az összes pingvinhívőt jellemzi mindenütt, hogy szent tehénnek akarják hinni “csoda” os-üket és más minden szar amúgy is. :)  Te se különbözöl tőlük ezek szerint…)

Nem vagy kompetens ebben a témában, hozzászólásaidtól senki sem lesz okosabb. Csak az időmet pazarlom rád azzal, hogy válaszolok.

Ha esetleg mást érdekel, miként lehet forráskódból egy rendes kernelt felépíteni, itt olvashat hozzá alapokat:
https://wiki.linuxaudio.org/wiki/system_configuration
 

Továbbiakban csak akkor válaszolok bárkinek is itt, ha ehhez hozzá tud szólni érdemben. Ha nem, akkor nincs miről beszélni itt. Arra is kíváncsi lennék, hogy kernelszinten ki mikor tud bármibe is beleszólni egy fizetős operációs rendszerbe, amit 5 évente hardverrel együtt kidobhat, mert lejár a supportja.
Míg egy Slackware, Arch esetleg egy Gentoo alapon sosincs gond, addig röhögve nézem a jó pénzeket beáldozók kínlódásait. Hajrá!

Szerkesztette Korgó
Link to comment
Share on other sites

  • 0
3 órája írta Korgó:

amit 5 évente hardverrel együtt kidobhat, mert lejár a supportja.

Ez még egy rendkívül beszűkült linuxos hitvilág, de csak hajrá! :)  Addig azért olvass utána, mielőtt nevetség tárgyává válnál, akár a win xp-től win 10-ig hány évig voltak/vannak támogatottak az os-ek, mert nem 5 az biztos. ;) Hasonlóan mac-os esetén is! Hibátlan os meg nem létezik!
Másnak hidd el megfelel a win és mac is és nem akar még bizonytalan területeken próbálkozni, mint a linux. Meg pláne nem kernelt fordítani, mint ha az felérne egy jó kiadós sex-el. Erre lehet büszkének lenni mennyire jó meg mennyire érted, csak minek?!

Továbbá, aki itt már komplett DAW-okra állt rá az évek során, mint Logic, Cubase, UAD Luna, stb., megvette a komoly hardverekhez és bejáratva azon dolgozik, az nem nyomi Rosegarden és egyéb linuxos próbálkozásokon fog elkezdeni a kedvedért kínlódni, tök idegen platformon, tök idegen dolgokkal. Ez tény, hiába is vitatnád, persze jogod van azt hinni ezzel szemben amit akarsz (csak felesleges).

Sok sikert! Aztán lássuk majd a pingvinnel befutsz-e a slágerlistákon vagy csak hóbort marad…

Link to comment
Share on other sites

  • 0
10 órája írta djuice:

....

Igazsagtalan vagy, es sok valotlant irsz. Abban egyetertek, hogy a profi zene elegge hanyagolt tema a disztrok nagy reszeben, abban is, hogy a JACK korulmenyes, az ALSA meg korlatolt, de hogy profik ne hasznalnanak Linux-ot, vagy hogy par eve az ubuntu nem tudott mp3-at lejatszani, na az ilyen hamis informaciokat nem szabad szo nelkul hagyni. Profi zeneszek kozul tenyleg nagyon kevesek hasznalnak Linuxot, valamilyen szinten ertheto modon, de mas profik, 3D modellezestol, video-vagasig sok profi hasznal valamilyen linux disztrot, pont azert mert jobban banik az eroforrasokkal, barmit megenged, a mukodesenek alapja a halozati szemlelet, es ultrastabil/megbizhato.

A gep, amirol most irok, 2016-ban kapta meg az ubuntu 16.04-et, amit kiserletkent tettem fel, hat, a "kiserlet" azota is tart. Es pont a zenen kivul mindenre ezt hasznalom, kelljen barmi mast is csinalnom.

Itt lenne ez a forumtema, ami azoknak segithetne, akik szeretnek osszerakni a zenei disztrojukat, fuggetlenul attol, hogy neked ez vajon tetszik-e vagy sem. Persze jogod van ahhoz, hogy leird nemtetszesedet, megfogalmazd jogos kritikadat, de valotlansagokra nincs szukseg. Trollkodasra sem lenne, de azon egyertelmuen latszik, hogy trollkodas, az nem a topik ertekebol von le, hanem... ;)

  • Like 2
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

  • 0
3 órája írta DutchFlowers:

de mas profik, 3D modellezestol, video-vagasig sok profi hasznal valamilyen linux disztrot

Kifejezetten zenélésről van/volt szó! Olvasd el a topik címét!
Hallottam én is pl. olyan grafikust, aki Mint alatt Gimppel meg Inkscape progival dolgozik. Más sok ezer meg win vagy Mac alól Corell/Photoshop pl.

De itt határozottan zenei felhasználásról van szó és még csak nem is trackerezésről…
Semmi valótlanság nem lett leírva, csak legfeljebb annak beállítva… Mindenki azt használ amit akar, csak pl. azon volt a vita, hogy itt a kedves úriember kiborult, amiért nem érti, hogy használhat még mindenki windowst vagy mac os-t és még fizet is érte, mikor ott az ingyen arany tojást tojó  AV vagy MXlinux vagy milyen 88-ezredik distr. aminek reklámot próbált csinálni. Szíve joga, én csak felvetettem, hogy a linuxokkal bőven szívás van, volt, lesz pláne olyanoknak, akik esetleg ez alapján akarnak belefogni, frissen nekiugrani majd, nem hogy linuxot szimplán kipróbálni, hanem egyenesen zenélni vele! És ugye itt olyan is elhangzott, hogy már winre írt szoftok futtatására is stabilan alkalmas. Meg egy fontos dologra, pl. szerver üzemeltetésre - jöhetnek a nagyvállalatok is akkor…
Megjegyezném ellenben, jópár linuxos fórumot megjárva az évek során, hogy akár 15-20 éve keményen ezt a rendszert nyúzó hardcore unixosoknak eszébe nem jutna pl. a Wine-t se felrakni, mert a babusgatott rendberakott rendszerüket szerintük pont a windowsos filozófiából kiindulóan fogja teleszemetelni és szétcseszni. A Wine meg ugye mint köztudott, a windowsos programokért lett linuxra. Eleve az elv már egy hardcore unixosnak sértő, hogy ha vki windowst akar a pingvinből gyúrni vagy olyan szemlélettel használni, az vörös posztó, csakúgy mint mindennel szemben kötelező érvényűen és ellentmondást nem tűrően védeni a mundér becsületét, magát a linuxokat és a szabad szoftver elvét. Na most azért nagyvállalatoktól a kis emberekig továbbra is elenyésző lesz a linuxos társadalom létszáma máshoz képest, ezen hiába akar vki foggal körömmel változtatni. Ha neki jó amit használ, használja, de ne akarja megváltani a világot, mert úgyse fog sikerülni, ez is egy tény. Mint írtam, általános felhasználásra vagy akár grafikai munkára teljesen jó választás is lehet, ha valaki úgy gondolja, de én zenélésbe biztos nem fognék vele, főleg nem win-re írt programokkal (elhangzott itt a Korg szoftverek neve is), mint ahogy a szakma sem ezt használja arra. Talán Silk ha még élne tudna mesélni, aki pedig főleg csakis Mac hívő volt és még a windowst se tartotta alkalmasnak zenére!

Volt vhol a neten egy kitűnő és hosszú írás, hogy boldogul egy kezdő a linuxal és hogy akart érte lejönni a win-ről. Egész hosszasan ecsetelte a betanulás folyamatát és amennyi éjszakáját hónapokig nem kímélte utánaolvasni, utánakérdezni dolgoknak a megismerés vágyától fűtve. Nagyon tanulságos, ha vki megtalálja, a windowshoz képest is mennyi szívás és buktató meg terminal függőség vár a büszke kísérletezőre én csak ezt mondom.

Ami az mp3-at illeti, eleve az ubuntu tiszta szoftver filozófiája tükrében, konkrétan le is volt írva, hogy semminemű olyan dolog nem képezheti az alap rendszer részét a fejlesztők olvasatában, ami nem megy át a szigorú szabad szoftver elvek hálóján.  Ezt kár vitatni, mert kőbe van vésve, utána lehet olvasni! Az más kérdés, hogy a user utána mit telepít (ha! ért hozzá), akár a wine alá is, mert onnantól ha bármi sérti a szabad szoftver elveket, az közösségi elveket is sért, ezért is pl. linuxon mondjuk az ogg az egyik elterjedt hangformátum. Hát konvertáld a zenéidet mp3-ból ogg-be akkor, ha fain linux user akarsz lenni, nem sértve a közösségi alapelveket!
Szóval lehet a széllel szembe menni, csak minek! Pláne akik élből nem linuxon szocializálódtak… Itt meg sztem nem az alkotja a többséget a fórum egészét tekintve! ;) 
De lehet ezzel is vitatkozni majd nyugodtan! Számomra az ügy nem ér több érvelést, minden elhangzott kb. ami lényeges.
Jó ubizást meg stb!

Szerkesztette djuice
Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 órája írta djuice:

Kifejezetten zenélésről van/volt szó! Olvasd el a topik címét!

Igen, es pont azt probaljak leirni, hogy hogyan lehet azt megvalositani a legjobban es legegyszerubben. Szerintem ebbol tanulni lehet.

Mert ugye ok hasznaljak, es tudjak, te meg nem hasznalod, es nem tudod.

En viszont pont a Unix/Linux-os multam miatt tudom, hogy ha egyszer osszeraksz egy Linux rendszert, akkor az a sirig elkiser, es nem az juttat a sirba, ugyhogy ha van modja, hogy viszonylag egyszeruen megcsinalja barki, akkor az hagy tanulja meg ebbol a topikbol.

2017-ig az mp3 licenszkoteles volt, a tiszta szoftver annyit jelentett, hogy nem akartak kaloz codecet adni az alap installba, mert fizetni nyilvan nem akartak... persze kb 3 masodperc guglizas megoldotta a gondot meg az abszolut kezdoknek is.

1 órája írta djuice:

 minden elhangzott kb. ami lényeges.

Hat en azert remelem, hogy sokkal lenyegesebb dolgok is fognak meg elhangzani ebben a topikban. Mondjuk maganak a topiknak a temajaban. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0
28 perccel ezelőtt írta DutchFlowers:

ha van modja, hogy viszonylag egyszeruen megcsinalja barki, akkor az hagy tanulja meg ebbol a topikbol.

Rendben itt igazat kell adjak, ezzel nem vitatkozom, ahogy írtam is, akinek ez kell csinálja, szabad az út! (De aztán panaszt ne haljunk!) Csakhogy ettől még nem kell felhúzott orral nekimenni mindazoknak, akiknek tökéletesen jó a win és/vagy a mac is. Sztem 1000 közül 999 embert nem linuxokon fogsz látni ettől még zenélni, de cáfold meg!

És még egy fontos dolog, hogy más is lássa!
Ne hasonlíts mást magadhoz, hisz ha jól tudom vmi programozó vagy IT guru vagy. Neked lehet hogy egyértelmű sok minden szakmádból adódóan és tudod élből mihez nyúlj vagy mit hol keress/oldj meg. Azért beláthatod, hogy még a lelkes kalandvágyó amatőrök lendülete sem elég helyből megugrani egy totál idegen rendszer várfalait! És jellemzően e fórumon, hobbista, félprofi, amatőr zenekedvelők (meg főleg hirdető zenélgetők) fordulnak meg.

A kolléga szárnypróbálgatásához biztos pont vannak linux audio és társai témájú profibb fórumok ettől, ahol jóval nagyobb sikere is lehetne mélyen linuxhívő szakkörtársai körében. Magyarán a témaválasztása sem a siker záloga itt, egy több éve alvó topikban győzelmi kiáltásokat a pusztába eregetni, de ez csak saját véleményem. Mindenki azt hisz és úgy amit akar. A tények meg majd bizonyítják önmagukat.


Ezzel együtt félreértés ne essék, aki kedvtelésből a kísérletezés és felfedezések útját szereti járni és kemény munkát is beleölni a kihívásokkal teli küzdelembe, az elismerésre méltó részben, csak azt is reálisan látni kell, mi éri meg adott szinten! Példa: egyéni siker, ha izzadva, küzdve dacolva meghódítja vki a hegy ormát a meredek sziklafalon, miközben végig egy kőfalat lát maga előtt, másoknak meg elég kényelmesen felsétálni ugyanoda a hegyi úton, a tájban gyönyörködve. Van különbség! ;) 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
29 perccel ezelőtt írta djuice:

... sem elég helyből megugrani egy totál idegen rendszer várfalait! ...

Egyszer, ha van egy kis folosleges idod, csak probabol tegyel fel valami nepszerubb disztrot, es lepodj meg a telepites problemamentessegen es gyorsasagan. Mar reg nem az megy, mint 20+ eve.

39 perccel ezelőtt írta djuice:

felsétálni ugyanoda a hegyi úton, a tájban gyönyörködve.

Nekem windows-zal valo harc kozben ez a hasonlat meg soha nem jutott az eszembe. ;) 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 órával ezelőtt írta DutchFlowers:

Egyszer, ha van egy kis folosleges idod, csak probabol tegyel fel valami nepszerubb disztrot, es lepodj meg a telepites problemamentessegen es gyorsasagan. Mar reg nem az megy, mint 20+ eve.

Nekem windows-zal valo harc kozben ez a hasonlat meg soha nem jutott az eszembe. ;) 

Örülök, hogy más is gondolkodik itt, nem pedig az irigység és a tudatlanság hajtja.
Ennek ellenére szerintem én itt többet nem írok semmit, átérek oda, ahol többen vannak.
https://linuxmusicians.com/viewforum.php?f=27
Arról a hangszergyártóról, szoftvergyártóról, ami a mai sokplatformos világban (ahol még a filmesek is UNIX-alapon építik a renderparkjukat) nem fejleszt legalább négy oprendszerre, kialakult véleményem van. Pedig régen Logic-on voltam. Szerencsére a hardvere a mai napig fut a linuxaimon, kernelszinten.

Sziasztok

Szerkesztette Korgó
bővítés
Link to comment
Share on other sites

  • 0
5 órája írta DutchFlowers:

csak probabol tegyel fel valami nepszerubb disztrot

:D Tavaly pl. fent volt az akkori új Mint, de még mindig b@szott felismerni a tp-link wifi adapterem! Így aztán net se lett, amire az egész próba irányult vna újfenn…
Azt hiszed levegőbe beszélek? Hát erről beszélek! Legelemibb dolgok se biztos hogy mennek! Hát csak reklámozzátok linuxban járatlan kezdőknek. :) 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 órája írta djuice:

:D Tavaly pl. fent volt az akkori új Mint, de még mindig b@szott felismerni a tp-link wifi adapterem! Így aztán net se lett, amire az egész próba irányult vna újfenn…
Azt hiszed levegőbe beszélek? Hát erről beszélek! Legelemibb dolgok se biztos hogy mennek! Hát csak reklámozzátok linuxban járatlan kezdőknek. :) 

A Mint egy olyan disztribúció, amit eleve hülyéknek terveztek, egy windowsokról áttérőnek. Általános kernele van, még csak nem is lowlatency kernel. Tp-link egy alap, még a stickek is.
lsusb mit mond? lspci mit mond?
Olyan alapdolgokkal nem vagy tisztában, hogy még kérdezni sem tudsz, nemhogy értelmesen bírálni, kritizálni valamit.
Nem az oprendszer a fejletlen, hanem te magad.
De oktass ki itt mindenki mást, hadd lássa mindenki az óriási egódat...

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ha a Linux "használhatatlan", akkor miért lát egyre több cég fantáziát benne és pazarol időt, pénzt és energiát rá?

A Bitwig Studio, a DaVinci Resolve vagy a napokan bétaverzióban megjelent Studio One (hogy csak az általam ismert nagypályásokat említsem) 1:1-ben ugyanazt a felhasználói élményt adják-nyújtják Linux-on, mint bármelyik más OS platformon.

Amint elindítod, onnantól nem az OS-el, hanem az alkalmazással dolgozol. A végeredmény nem az OS, hanem a felhasználó és az alkalmazás függvénye.

Ideje kimozdulni a barlangból - kényelmes fotelből - komfortzónából (kinek melyik) és személyesen kipróbálni, hogy milyen színvonalas alkalmazások készülnek és futnak Linux-on!

Link to comment
Share on other sites

  • 0
11 órája írta djuice:

:D Tavaly pl. fent volt az akkori új Mint, de még mindig b@szott felismerni a tp-link wifi adapterem! Így aztán net se lett, amire az egész próba irányult vna újfenn…
Azt hiszed levegőbe beszélek? Hát erről beszélek! Legelemibb dolgok se biztos hogy mennek! Hát csak reklámozzátok linuxban járatlan kezdőknek. :) 

Hehe... az en tapasztalatom meg az, hogy akar ubuntu-t, akar full debian-t telepitettem akarmilyen gepre, az mar az installalas elso kepernyojere ugy jelentkezik be, hogy minden hardverelem mukodik, a wifi is, igaz az osszes gepen alaplapi volt, ha volt. A Mint meg ubuntu alapu...

Na szoval, en meg errol beszelek. Ertem, hogy frusztal, hogy neked pont az a tp-link valamiert nem akart alapbol menni, es lehet, hogy kellett volna egy kicsit manualisan trouble-shoot-olni, de ez ugy altalanossagban semmit nem jelent. Persze ertem, hogy neked igen.

10 órája írta Korgó:

Nem az oprendszer a fejletlen, hanem te magad.
De oktass ki itt mindenki mást, hadd lássa mindenki az óriási egódat...

Igazabol ez Toled sem hianyzik. Ertem, hogy amilyen az adjon Istvan, olyan a fogadj Istvan, de akkor sem.

7 órája írta AudioWorks Hangtechnika:

Amint elindítod, onnantól nem az OS-el, hanem az alkalmazással dolgozol. A végeredmény nem az OS, hanem a felhasználó és az alkalmazás függvénye.

Quoted for truth.

Ugy mindenkinek... leszamitva az egyertelmu es elvitathatatlan Unix/Linux felhasznalasi teruleteket (szerverek, renderfarmok, videovagas, stb), a felhasznalobaratsag es megbizhatosag azzal is szemleltetheto, hogy:

MaxOSX: FreeBSD (Unix) alapu

iOS: FreeBSD alapu

Android: Linux alapu

Link to comment
Share on other sites

  • 0
2 órája írta DutchFlowers:

megbizhatosag azzal is szemleltetheto, hogy…

Feleslegesnek érzem tovább a zenei linuxhoz bármit is hozzászólni az alábbiakon kívül innentől, mert mint mondtam, minden elhangzott, hogy  szerintem  miért nincs sok értelme vele érdemben foglalkozni, de Dutch te meg vagy olyan intelligens, hogy mindig látszólag jól fel tudod adni dupla csavarral a labdát, ami vonzó kihívás! ;) 

Szóval utolsó szó jogán…
Ennyi erővel azt is lehetne írni kb., hogy “a linuxok különben azért is megbízhatók, mert a Neumann-elveken alapulnak, többek közt a bináris rendszeren”. :) 
Én semmi esetre nem vetnék össze az igazat megvallva, egy közösség által szabadon, ahogy tetszik úgy puffan kókányolt rendszert, konkrét, az ipar által fejlesztett, IT és hardvermérnökök által optimalizált és célhardverekre kitalált dolgokkal, mint akár az Android is. (Halkan megjegyzem, Androidon se lehet zenélni, szemben az iOS-el!) ;) 

Amúgy ügyes cselnek indult az ellenvetés, le a kalappal Dutch! 👍
Ennyit szerettem volna még hozzátenni.

Szerkesztette djuice
Link to comment
Share on other sites

  • 0
39 perccel ezelőtt írta djuice:

Feleslegesnek érzem tovább a zenei linuxhoz bármit is hozzászólni az alábbiakon kívül innentől, mert mint mondtam, minden elhangzott, hogy  szerintem  miért nincs sok értelme vele érdemben foglalkozni, de Dutch te meg vagy olyan intelligens, hogy mindig látszólag jól fel tudod adni dupla csavarral a labdát, ami vonzó kihívás! ;) 

Szóval utolsó szó jogán…
Ennyi erővel azt is lehetne írni kb., hogy “a linuxok különben azért is megbízhatók, mert a Neumann-elveken alapulnak, többek közt a bináris rendszeren”. :) 
Én semmi esetre nem vetnék össze az igazat megvallva, egy közösség által szabadon, ahogy tetszik úgy puffan kókányolt rendszert, konkrét, az ipar által fejlesztett, IT és hardvermérnökök által optimalizált és célhardverekre kitalált dolgokkal, mint akár az Android is. (Halkan megjegyzem, Androidon se lehet zenélni, szemben az iOS-el!) ;) 

Amúgy ügyes cselnek indult az ellenvetés, le a kalappal Dutch! 👍
Ennyit szerettem volna még hozzátenni.

Nézd csak, itt ezen a fórumon a nemlinuxos felhasználó legalább beismeri, hogy jó lenne neki egy Arch, de SAJNOS hülye hozzá. És nem vág fel, nem hülyéz le senkit.
https://linuxmusicians.com/viewtopic.php?p=157063&hilit=workstation&sid=29d6e857f869074bb0ed58bb8d33b10b#p157063

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Már 6 fizetős daw van linuxra. Ardour, mixbus, studio one, reaper, renoise, bitwig. Ez már haladás.

Viszont az NI, Arturia pluginek még sehol! Tehát még kell azért kijöjjenek több gyártóktól is termékek linuxra ahhoz, h jobban labdába tudjon rúgni.

Amúgy én sem akarom már nagyon ragozni a témát de objektíven az a jó rendszer amelyik el van terjedve! Amelyiket az emberek választják!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
10 perccel ezelőtt írta xinu:

Már 6 fizetős daw van linuxra. Ardour, mixbus, studio one, reaper, renoise, bitwig. Ez már haladás.

Viszont az NI, Arturia pluginek még sehol! Tehát még kell azért kijöjjenek több gyártóktól is termékek linuxra ahhoz, h jobban labdába tudjon rúgni.

Amúgy én sem akarom már nagyon ragozni a témát de objektíven az a jó rendszer amelyik el van terjedve! Amelyiket az emberek választják!

 

Ilyenkor nem pl. az Ardour vagy valamelyik Linux disztribúció fejlesztőit kell okolni, hanem a gyártó lustaságát. Arturia esetében pl. az Arturia fejlesztőit.
Nem egy esetben történt már olyan, hogy a linuxosok petíciót adtak be a gyártóknak, hogy serénykedjenek okosabban, különben vevőket veszítenek. És bevált. A Korg például már nem csupán QT alapokon fejleszt szoftvert, hanem python kódban is le lehet tölteni a szoftvereit. Csak tudni kell használni a keresőrendszereket.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Ekkor: 2023. 10. 08. at 10:33 írta djuice:

Halkan megjegyzem, Androidon se lehet zenélni, szemben az iOS-el!

En meg azt, hogy ugyanannyira "nem" lehet a kettovel. ;) Kb ugyanazok az appok elerhetok mindkettore, es nagyjabol a gepek teljesitmenye is hasonlo.

Ekkor: 2023. 10. 08. at 10:33 írta djuice:

Én semmi esetre nem vetnék össze az igazat megvallva, egy közösség által szabadon, ahogy tetszik úgy puffan kókányolt rendszert, konkrét, az ipar által fejlesztett, IT és hardvermérnökök által optimalizált és célhardverekre kitalált dolgokkal.

Na ez az amit en igen erosen vitatok, mar hogy kokanyolt lenne, vagy ahogy esik ugy puffan. Nyilvan meggyozni nem foglak tudni, de az eredmeny alapjan a microsft altal fejlesztett, IT es hardvermernokok altal optimalizalt vindoz egy fedora-hoz vagy ubuntu-hoz kepest egy kokorszakbol visszamaradt (f)oskovulet.

Mindez ugy, hogy a microsoft az egyik legnagyobb tamogatoja a linux organizationnek, es talicskazza is kifele a know-how-t, ahogy csak tudja.

De maguk a (legnagyobb) tamogatok listaja is eleg beszedes:

  • IBM
  • Intel
  • Microsoft
  • Google
  • Huawei
  • Red Hat
  • Cisco
  • Facebook
  • Alibaba Cloud
  • Amazon Web Services
  • Bloomberg
  • Comcast
  • Dell
  • Fujitsu
  • Hitachi
  • HP
  • Samsung
  • VMware

Csupa szerencsetlen apro kis cegecske, akiknek kozuk nincsen az IT-hez.

Tudod, egy nagy cegnel a fejlesztomernok be van korlatolva egy csomo minden altal (cegimidzs, strategiai celok, a folotte ulo hulye kozepvezeto marha elkepzelese, stb)... Ugyanaz a szoftvermernok, otthon nincs lekorlatozva, ugyhogy azt es olyanra fogja csinalni, ami es ahogy jo.

Ugy erzem, hogy beledegett par multbeli frusztracio, es hat azon nem fogok tudni segiteni. De a lenyeg, hogy a Linux-nal jobb oprendszer jelen pillanatban nincs.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
27 perccel ezelőtt írta DutchFlowers:

Ugy erzem, hogy beledegett par multbeli frusztracio, es hat azon nem fogok tudni segiteni. De a lenyeg, hogy a Linux-nal jobb oprendszer jelen pillanatban nincs.

🙂
"LinuxOKnál..." Mert van vagy 300 aktív disztribúció. Kínát pl. nem tudta kilóra megvenni a microsoft, ahogy Moszkvát sem. Ezen országokban máshogy megy minden. Ha pl. Kínában beülsz egy kávézóba és rácsatlakozol a helyi hálózatra, tuti, hogy ha wined van, pár perc múlva már átjáróház lesz a géped, akármelyik verzió is van neked (kinn él egy rokonom).

Amúgy jó lenne, ha tényleg mindenki inkább a tapasztalatait írná le, nem pedig egy mindenben kételkedőre reagálna. Vagy tényleg külföldi honlapokra kell menni ahhoz, hogy szakfórumot nézhessen az ember?

Link to comment
Share on other sites

  • 0
5 órája írta Korgó:

van vagy 300 aktív disztribúció.

Es a Kernel jobbara mind ugyanaz.

5 órája írta Korgó:

Amúgy jó lenne, ha tényleg mindenki inkább a tapasztalatait írná le,

Hat... lehet rola szo. Alapbol a Linux-rol csak szuperlativuszokban tudok beszelni, de zenelesre Macit vettem, es annak is az lett a vege, hogy vettem egy MPC-t, hogy inkabb megse kelljen szamitogepen csinalni a javareszet. Apropo: az Akai MPC One, meg a vele egy generacios MPC-k is Linuxot futtatnak, mert "azon nem lehet zenelni"! :) 

Szoval en benne vagyok egy altalad "lediktalt" telepitesben, mert olyan 5-6 eve probaltam ubuntu alatt felloni a rendszert, de a jack egy kicsit elbatortalanitott, az UDB MIDI-t meg abszolut nem sikerult mukodesre birnom. Ez valoszinuleg idohiany meg felhasznalo problema lehetett, mert Djuice sejtesevel ellentetben, nem vagyok sem IT-s sem programozo. DAW mar akkor is volt jo es kedvemre valo, szoval nem azzal volt a gond. Nyilvan az ubuntu koran sem erre van kihegyezve, de erdekes, hogy minden mas (video, 3d modell, render, VM) sokkal hatekonyabb es faszabb, mint barmi mas platformon.

A ryzen7-es laposomon szivesen keritek le neki 100-200 gigat, bar felolem megprobalhatjuk M1 macira is, bar azon 100-at is nehezen tudok bealdozni, persze az is boven sok. ;)

Es akkor szivesen megosztom a tapasztalataimat. A zenen kivul csak jo tapasztalataim vannak, optimista vagyok. Benne vagy?

A jatek kedveert annyira lusta, nemtorodom, stb leszek, hogy vissza se olvasok, nehogy onnan okosodjak. Nezzuk mennyire lesz bonyolult, a leirt tapasztalatba meg bekerul, ha meglevo tudasommal trouble-shoot-oltam valamit. 

5 órája írta Korgó:

Amúgy jó lenne, ha tényleg mindenki inkább a tapasztalatait írná le, nem pedig egy mindenben kételkedőre reagálna. Vagy tényleg külföldi honlapokra kell menni ahhoz, hogy szakfórumot nézhessen az ember?

Hat, ott hamarabb futsz bele segitokeszsegbe, de ez egy magyar forum, figyelembe kell venni a neplelek sajatossagait is. :) Meg ugye Linux-os se sok van a zeneszek kozott.

Eskuszom Magyarorszagon aranyaiban tobb linuxos zenel, mint ahany zenesz linuxozik. :D

Szerkesztette DutchFlowers
Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 órája írta DutchFlowers:

A ryzen7-es laposomon szivesen keritek le neki 100-200 gigat, bar felolem megprobalhatjuk M1 macira is, bar azon 100-at is nehezen tudok bealdozni, persze az is boven sok. ;)

Es akkor szivesen megosztom a tapasztalataimat. A zenen kivul csak jo tapasztalataim vannak, optimista vagyok. Benne vagy?

Kíváncsi vagyok.
Nekem AVLinuxom van, miután beleuntam az ubuntustudioba (és minden ubuntuba). Slackware vagy Arch, esetleg Gentoo lenne az igazi, utóbbi úgy, hogy csupán egyetlen kernellel indítani az oprendszer felépítését -- ehhez még nekem se lenne türelmem. Nyilván az lenne a legstabilabb.

A JACK nálam stabil, de többen javasolták, hogy a pipewire jobb és többre képes. Ha ez működne, utána jöhetne a LAN-hálózatos összes dolog.

Az Ardourt forráskódból telepítettem, AV-n ez egy igazi dráma volt, sokat kellett utánajárnom. (lásd alább)

Van egy ardour-guru, akinek borzasztóan tenyérbemászó feje van, de amit tud, azt tisztelem. (A származása se érdekel)
A neve Unfa, youtube-.on rákeresve egy rakás videója van, különösen szereti az Ardour-ra rádrótozni a Cardinalt, ami egy analóg moduláris szintetizátor. VST3 pluginként érdemes azt felgyógyítani a rendszerbe.
Ahogy elnéztem, a forráskódból létrehozott ardour az /opt-ban jül érzi magát, kicseréltem a disztróét arra, nem vette zokon. Újra kellett szkenneltetni a plugineket és fut.

---------
ardour forráskódból fellőve AV Linuxon:
/usr/src/ardour-2023-szept/ könyvtárban kiadod ezeket és kész.

sudo apt-get install -y \
  libgtkmm-2.4-dev \
  libcurl4-gnutls-dev \
  liblo-dev \
  libtag1-dev \
  vamp-plugin-sdk \
  librubberband-dev \
  libfftw3-dev \
  libaubio-dev \
  libxml2-dev \
  libcppunit-dev \
  libarchive-dev \
  liblrdf0-dev \
  libsamplerate0-dev \
  lv2-dev \
  libserd-dev \
  libsord-dev \
  libsratom-dev \
  liblilv-dev \
  libsuil-dev

git clone git://git.ardour.org/ardour/ardour.git
cd ardour

./waf configure --no-phone-home
./waf

cd tools/linux_packaging
./build --public --strip some
./package --public --singlearch

 

-------------
pipewire:
https://www.maketecheasier.com/install-configure-pipewire-linux/
 

Szerkesztette Korgó
Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 órája írta DutchFlowers:

Apropo: az Akai MPC One, meg a vele egy generacios MPC-k is Linuxot futtatnak, mert "azon nem lehet zenelni"!

Mint írtam, a Yamaha meg Montavista beágyazott rendszeren működik x éve, csak az olyan célhardver, mint akár az MPC-d és nem egy összedobált pc, egy összekókányolt általános felhasználásra szánt disztribúcióval… És itt már direkt kevered kavarod úgy a kártyát aztán, hogy mindenképp te jöhess ki belőle győztesen. De megsúgom nem fogsz kis elvakult barátoddal egyetemben, mert még itt egy kicsi ország icipici fórumán lakkozzátok a pingvint lelkesen, addig a világ sok éve már magabiztosan máson muzsikál és fog továbbra is, ha fejtetőre álltok miatta akkor is. Ez a valóság, amin nem fogsz tudni sehogy itt változtatni, max. 0,00001 %-ban mondjuk, ha szereztek vkit, aki ennek alapján kezd majd itt bele a linuxos vesszőfutásába. Van rá egy söröm! :) Úgyhogy térjünk erre vissza pl. 5 év múlva, mennyi hívet szerzel zeneileg! a “legjobb oprendszernek”.

Hirtelen amúgy  vágányt váltottál, hogy most akkor szidjuk a windowst is, a mac/ios témáról gyorsan átnyergelve (amiről különben feljebb pont szó volt), mert “a linux a legjobb” akkori is tüntetőleg… :)
 Én azt is leírtam már, nincs hibátlan rendszer! Olvass vissza! Csak épp egy mai windows sem ott tart már ahol 20 éve, és biztos több helyen fogsz ezen vagy macen zenélőt találni bárhol jársz, mint linuxon.
Nem csípem különösebben én sem a wint, de ha választanom kéne, hogy számítógépet használjak linuxal vagy inkább semmit, esküszöm neked jobb kedvvel térnék vissza a petróleumlámpáig is, mint állandóan azért túrjam a netet, pingvin elvtárs épp miért nem hajlandó azt csinálni, ami a dolga lenne.
Azért egy kis megjegyzés ide is, mert elhangzott délceg bitvitézünktől, hogy kernelt fordítani meg stb. Hát normális ember erre biztos nem izgul fel, mert ilyet se windowson, se macen nem kellett sosem csinálni, csak feltelepíteni, amivel zenélni szeretnél oszt kész. Ahhoz vmi különösen elvakult perverz indíttatás kell, hogy vkit ez mozgasson inkább, hogy alap szinten csesztesse a gépét zenéléshez, mihelyett főleg mondjuk zenélne! De ez legyen az ő baja, sztem a kutyát nem fogja izgatni, hogy leboruljon ezért a tudása előtt.

Az MPC felvetésedre még 1:
Teljesen más, ha szakemberek tesznek vmit használhatóvá zenélni vagy terveznek meg arra (akár az MPC-d is!) és erre is próbáltam célozni, mire rögtön lehurrogsz, hogy a sok fejlesztő is csak báb, amit rángatnak a vízfejű felettesei. Hát jó! Biztos jobban rálátsz… Viszont Pistike aki holnap akar elkezdeni azért linuxozni, mert hogy az a legjobb os, én helyedben felelősséget nem vállalnék ám!
Szóval teljesen más ügy vmi professzionális dolgot használni, mint egy rakás fost kezdjen el szelídítgetni magának, amit pl. lehúz a distrowatch toplistája alapján mondjuk, amit kb. 100 windowsról átkíváncsiskodóból 99 így lép meg a nagy számok törvénye alapján. Anno még a Chip magazin is adott “windowsról linuxra” tippeket a Sulinetes időkben, emléxel? (Ha még nem Hollandban éltél esetleg.) Mert hogy tucatjával mentek vissza boltokba a Sulinetes linuxos (talán Uhu vagy mi volt) gépekkel is, hogy nem tudják használni (és mondjuk nem volt a fiókban vagy a szomszédban egy kalóz XP telepítő…)
Oké, hogy mára ez is némileg változott, de fix, hogy 10 emberből még 9-nek ledobja az ékszíjat egy linux, és akkor még hozzá se fogott vele zenélni! ;) 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
21 perccel ezelőtt írta djuice:

...

Kurvara kulonbozunk. En mindharom oprendszert napi szinten hasznalom. Pont a Linuxot pont zenelsre nem (kiveve az MPC-ben), eletemben zenelesre statisztikai sorrendben: windows, TOS/GEM, workbench, macos hasznaltam eddig, meg 8-bit.

De pl, ha videovagasra akarnek celhardvert felhuzni, akkor azt siman, korlatolt ismeretekkel meg tudnam csinalni ubuntu alapon, ugy hogy annal hatekonyabbat az adott hardverre nehez lenne uberelni. Nem a versenyszellem hajt, mert linuxhoz valamelyest erto figurak biztos osszeraknanak valami jobbat, csak a testreszabhatosag es hatekonysag miatt mondom.

Es felelosseget vallalok: ha Pistike fel akar tenni egy linux-ot, akkor tegyen csak fel. Siman felteheti windows melle, ha van minimum 50GB amit erre tud aldozni. Kevesebb is eleg, de legyunk realistak es felhasznalobaratok. Siman felteheti, nem kerul semmibe, mellette ugyanugy hasznalhatja a windows-t, aztan azon kapja magat, hogy egyre kevesebbet hasznalja a windows-t. Nekem meg nem volt olyan windows installom, ami megert volna 7 evet. Na jo, talan a nettol megfosztott, kiherelt XP SP1.

Azt sem ertem, miert dobna le barkinel is az ekszijat a linux, de mindegy is. Nem kell mindent ertenem.

En megnezem, mi jon ki belole. Vesztenivalo nincs. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 0
27 perccel ezelőtt írta faceeasyg:

Vesztenivalo nincs.

Ezzel egyetértek! Max csak az idő vesztegethető el vele, de ha vki azt nem sajnálja nyugodtan kísérletezgethet, ez is elhangzott.
A felelősségválalás csak ott jön be, ha ahogy mondod felteszik egy win mellé és mégse lesz olyan egyszerű minden ahogy lefested, akkor bizony neked illene fogni a kezét a delikvensnek és megszabadítani a sorozatos kudarcélményektől majd! :zoro:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válaszolok a kérdésre...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...