Jump to content
Ménemszól.hu

Mitől magyar a zene?


A/D

Recommended Posts

Alapvetően nem azzal van baj, hogy a magyar nyelvet vagy a magyar zene-szövegeket próbálják védeni, hanem, hogy ezt kirekesztően tennék...

 

De! Neked azzal van bajod. ;)

 

Amikor valaki, valami magyar érdeket szeretne megvédeni, akkor a szembenálló  mindíg letagadja, hogy a külföldi érdeket védené, majd hosszú-hangzatos-elszállós szöveggel megmagyarázza, hogy miért jó ha a külföldit támogatjuk.

Szintén tipikus, közkedvelt érv a magyarellenes mozgalmakban, az élet minden területén, hogy "a PIAC az isten".

 

Számomra az sértő, hogy még midíg ezzel a szöveggel akartok beetetni!

Link to comment
Share on other sites

  • Válaszok száma 54
  • Created
  • Last Reply

De! Neked azzal van bajod. ;)

 

Amikor valaki, valami magyar érdeket szeretne megvédeni, akkor a szembenálló  mindíg letagadja, hogy a külföldi érdeket védené, majd hosszú-hangzatos-elszállós szöveggel megmagyarázza, hogy miért jó ha a külföldit támogatjuk.

Szintén tipikus, közkedvelt érv a magyarellenes mozgalmakban, az élet minden területén, hogy "a PIAC az isten".

 

Számomra az sértő, hogy még midíg ezzel a szöveggel akartok beetetni!

 

A véleményedet, ha kérhetem, máskor ne úgy fejtsd ki, hogy közben engem minősítesz, és alaptalanul feltételezel dolgokat rólam.

Nekem személy szerint ez nem esett jól.

 

Sajnálom, hogy ilyen ellenérzést váltott ki belőled a hozzászólásom.

Bár nem értünk teljesen egyet, elfogadom az álláspontodat a stílustól függetlenül.

Köszi, hogy szántál időt rá, hogy elolvasd

Link to comment
Share on other sites

Általában semmi nem fagy le, csak a sok törött szar.

 

 

"Ha egy magyar eloado muve mondjuk kivul esik a "magyar" kategorian, akkor bizonyos, hogy neki nincsenek nyelvi korlatok, ami miatt Magyarorszagra szukulne a piac, tehat, ove az egesz vilag."

 

Ez így nem egészen igaz, legalábbis a gyakorlat teljesen mást mutat. Egy magyar zenekarnak kint csaknem lehetetlen befutni, itthon pedig angol nyelvű zenével sajnos még nehezebb boldogulni, mint magyarral.

Pedig világszínvonalú csapatok is vannak köztük. Persze sok módon lehet támogatni a zenét, nem biztos, hogy rádióval a leghatékonyabb, de az is biztos, hogy így az angolul éneklő magyar zenekarok teljesen kikerülnek a rádióból, mert a 65%-ba szinte biztosan nem rakják be őket.

Sajnos én nem tudok világszínvolnalú magyar zenekarról. A legtöbb helyen hiányzik a megfelelő hangszeres tudás. Ahol megvan, ott az alázat és a profizmus hiányzik. Sajnos ránk nagyon jellemző a nagyképűség és a flegmaság. Ezeket legtöbbször a tudás szokta kioltani....tehát akár ezzel is mérhető a szinvonal:-). 

Link to comment
Share on other sites

Tehát van 4 repülőjegyünk Indiába. Odamegyünk négyen: Matolcsi György, Hunyadi Mátyás, Deák Ferenc, Jókai Mór. Mikor megérkezünk, egy ottani stáb fogad minket, akik ott születtek, de ottani zenészek és hangmérnökök. Bérlünk is tradícionális indiai hangszereket tőlük, és azt játszuk azokon, amire azok a hangszerek készültek. Ezt ügyesen helyben föl is rögzítik. A videóklippben sötétbőrű hátsó fertályak láthatók, vietnámi rendezésben.

 

JÓMAGYAROK VAGYUNK........

Link to comment
Share on other sites

Bocsánat, ha olvasással vesztegeted a drága idődet......

 

 

Magyarországban születtem, szüleim magyarok. Itt is fogok meghalni, mert röghöz kötöttek: Nincs 1 Forintom sem.....

Namost én francia filter house, és detroit techno műveket készítek itt MAGYARORSZÁGban.

 

LEMAGYAROZZÁK a zenémet?

(persze a főbb sávok azért tekerőlantból szólnak)

 

Valaki fogja meg a kezem, és vezessen ki a sötétségből, mert félek....

(persze nem a sötét feketétől félek...  sokkal veszedelmesebb a piros vagy a narancssárga,..... vagy a kék meg a zöld)

Link to comment
Share on other sites

Bocsánat, ha olvasással vesztegeted a drága idődet......

 

 

Magyarországban születtem, szüleim magyarok. Itt is fogok meghalni, mert röghöz kötöttek: Nincs 1 Forintom sem.....

Namost én francia filter house, és detroit techno műveket készítek itt MAGYARORSZÁGban.

 

LEMAGYAROZZÁK a zenémet?

(persze a főbb sávok azért tekerőlantból szólnak)

 

Valaki fogja meg a kezem, és vezessen ki a sötétségből, mert félek....

(persze nem a sötét feketétől félek...  sokkal veszedelmesebb a piros vagy a narancssárga,..... vagy a kék meg a zöld)

Na ez már nem arról szól, hogy mitől magyar a zene, hanem hogy tudsz-e fogalmazni szépen, magyarul.

Link to comment
Share on other sites

Az a magyar zene, amit annak vall a készítője.

Szükség van egészséges magyar önérzetre, mert annak kicsit híján vagy és torzulásán állunk a Kárpát gödörben.

Egy jó zenét megcsinálni sok pénz, idő, tehetség és szorgalom.

Az eurovíziós bullshitnek a média építette vissza a jelentőségét és törekvő előadóink rá is cuppantak. Valójában, a fentiekben leírt szükségleteken nem tud nagyot lendíteni a rajta való részvétel, de azon igen, hogy valaki berobbanjon a magyarországi köztudatba, egyénenkénti túlzott öntudatba és a gyenge magyar ontudatba ( egy kisstîlű törvénykezéssel megtámogatva)

Nem nekünk kellen döngetni szar zenékkel, hogy hátha megtetszik valakinek, hanem józenéket csinálni, ami a gödrükön kívűl is elhallatszik, igényes, ízléses, eredeti és akkor végre elmondhatja "szittya" és "csak" ittélő is, hogy a magyarok mindenhol ott vannak a velágban.

Link to comment
Share on other sites

Na ez már nem arról szól, hogy mitől magyar a zene, hanem hogy tudsz-e fogalmazni szépen, magyarul.

Kedves Wheel!

 

Magyar személyi igazolványom van. Lakcímkártyám is magyarországi lakcímemet igazolja. Magyar az anyanyelvem. Magyarországon vásároltam az eszközöket, amiket ott használok zenei művek készítésére. Befizettem az áfát, bétát, gammát......

 

A kérdésem (igazad van, nem voltam konkrét) az, ki az a személy aki (rajtam kívűl) szabályozza, hogy az általam készített mű tartozik-e valamilyen nemzetiséghez?

 

És természetesen ezen a ponton már csak egy lépés, hogy !!!EZ!!! egy lépéssel előrébb kerüljön! Mindjárt még a zenémnek további paramétereit fogják alaptörvénybe foglalni.....

 

Suttyó vagyok, fogalmazni nem igazán tudok. De ha mások akarják megfogalmazni törvényileg a zenei munkásságom mivoltát, és kézenfekvően ezokon SZABÁLYOZNI azt, akkor tüntetni fogok. :D És akkor mellém fog állni elég sok zenész. És akkor tömeget fogunk alkotni, és utcára megyünk. Nagyon jó célpontok leszünk a gumilövedékeknek.....

Link to comment
Share on other sites

Igy már értem:-)

Közhely, de a zene kortalan és határtalan. Akkor is, ha lehet kötni korszakhoz és országhoz.

Nem hiszem, hogy a politika a legnagyobb ellensége a jó magyar zenének. Ők jobban elfoglalják magukat a mutyizással és szkanderozással.

Sokkal inkább akadályozza a szerencsétlenült formált közizlés és a rádiók korlátai, szűrése.

Link to comment
Share on other sites

Studioacoustics

Nem ertem mi bajod van. A francia filter-house meg a detroiti jellegu technozened eddig sem jatszottak a magyar radiok, mert egyszeruen nem jatszanak ilyen zenet. Illetve, ha annyira jo, akkor majd lejatsza a BBC is, de te is tudod, hogy a klubok zeneje inkabb, amire nem vonatkozik ez a torveny.

Ha nem akarod, hogy "lemagyarozzák" a zenedet vagy tegedet - ha jol ertem, elnezest ha felreertettem - akkor arra is van biztosan lehetoseg. A roghozkotest nem ertem. Minek vegzel olyan iskolat, ami miatt otthon kell maradnod?

Ha minel elobb kulfoldre akarsz menni/jonni, akkor ertelemszeruen ne magyar orvosi vagy mernok szakra jarj. ;)

Ugyanolyan lehetoseged van beiratkozni egy angol iskolaba, mint egy angolnak. Ja, hogy ok is megkerik az arat? Na igen. 

 

Szerintem ez a toveny tul van dramatizalva, mint a tobbi, amit a "liberalisok" felkapnak, viszont lenyeges dolgok meg a hatterben szepen elsiklanak.

Ha bevedik a magyar zenet, az a baj, ha nem vedik be, az a baj...

 

A/D

Velemenyem szerint nem olyan jo, ha freestyle forumban meg ilyen politikai szinezetu temanal pontokat lehet osztogatni. Talan tobben osztjak ezt. ;)

Link to comment
Share on other sites

haha mostanaban kesoig dolgozom es 9 korul este ilyen dolgok szolnak a BBCn valamint erdemes megemliteni hogy egyre tobb "lassu szam" kap helyet az angol radiok musoran napkozben sztem ez ragados pelda lesz/lehet akar mas radioknak.sajna a magyar vonatkozasbazn nem tudok erdemlegeset monsani utoljara karacsonykor voltam odahaza a szinvonal sztem siralmas.1-2 uj tehetsegesebb tagot hallottam de ok egyaltalan nem magyar beutest szorgalmaztak,a kulfoldi meg nagyon nem ment szoval ez itt meg is ragadt es meg is fog sztem

Link to comment
Share on other sites

meg annyi hogy a magyarsag regen felvallalta magat es igenis volt karaktere lasd LGT peldaul ma viszont probal megfelelni a nagyaltalanossagnak.igy nem fogja soha atlepni azt a korlatot hogy kiemelkedjen vagy akar vilagszinvonal legyen.miert is?pont emiatt.nem vilagszinvonalunak kell lennie hanem eredetinek hogy el tudjon szakadni ettol a jelenlegi skatulyatol

Link to comment
Share on other sites

Voltak világszínvonalú zenészeink, és vannak is...

 

Illés,Szörényi, Kormorán, LGT, Hobo, még a bonanza régi zenéi közül is volt egy pár komolyabb. Itt van a Makám, a Ghymes, Lajkó Félix

 

Szörényiéket azért emelném ki, mert ők ugyan a Beatből és ugyanúgy a külföldi hatásból emeltek, de magyar alapokra vitték azt. És mindezt szépen csinálták. Nem temposzinkronba nyomni egy lagzihegedűt d@b dobloopra meg behívni egy iskolást népdalt énekelni, ahogy mostanában divat...

Hanem zenekarként működni feladatokat felvenni és a másikat kiagészíteni nem legyőzni vagy mutogatni kinek hosszabb...

 

újjak közül is van egy kettő. Csak ritka.

A modern zenében még mindig gyerekcipő van. Ami végülis egyszerű törvényeken alapszik.

A volt vassfüggöny és kommunizmus miatt a technikai fejletséget tudásban felvenni próbáló emberek el vannak maradva 10 évet. Mindenkinek a zenén belül megvolt a feladata. Láttam LTJ Bukemék hogy dolgoztak...meg láttam egyéb undergroundból kijött embereknél is, hogy nem egyedül mutyiznak. És nem minden egy gépen belül zajlott. Kölün volt aki zenélt, aki mixelt, aki masterelt, aki énekelt. Mostmeg mivan? Így gyenge sound designerek vannak. Angliában odaengedtek a stúdióhoz, és még elérhetőek is voltak a modern kütyük egy átlagember számára  a 90es években (pl akai sampler, vagy emu). Itt ez másképp volt még a mai napig.

És ez a számítógépekkel egyre inkább így lett. Hallatszódik is a mai világszínvonalon is.

Mivel egy emberre terelődött minden feladat. Ha kimagaslót akarna az ember ahhoz nagyon sok energiát,időt és pénzt kell ráfordítania. Ez összefogással mindig jobban megy.

Szegénység van, de inkább lelki mint anyagi.

Link to comment
Share on other sites

Igen, szerintem is voltak és vannak is világszinvonalú csapatok/zenészek itthon, és a "mi a magyar?" kérdést is többféleképpen meg lehet válaszolni.

 

Van ugyebár az a vonal ahol vagy 1:1 (néha plágiumszintű) nyugati minták alapján csak és kizárólag a néha irodalmi szinvonalú szöveg teszi "magyarrá" az aktuális zenei produktumot. A ma emlegetett "nagy öregek" azért valahol majdnem mind ebbe a vonulatba tartoztak LGT, HOBO, meg úgy a rockerek általában, hiszen pl az LGT munkásságáról már utána kereshetően megvan, hogy melyik akkori harmadvonalbeli angol zenekar lemezeit játszották el 1:1-ben ZENEILEG. Aztán viszonylag jó "nemzedéki" szövegeket tettek hozzá, de pl. a Hobo ezt be is vallotta. A Ricse se nagyon talált ki semmi újat zeneileg, de ugyanez igaz a Kontroll Csoportra, egyebekre, stb, stb, stb.

De ide tartoznak a mai "nemzeti rockot" játszó bandák is, igaz manapság illik már valami kis népzenei, vagy legalább műveltebbeknek valami magyar hangrendű elemeket beletenni. 

 

Aztán vannak azok, akik ugyanezt fordítva csinálják, olyan "világzene" szerű hangulatban, sokkal erősebben építve a népzenére, vagy a hangszerkezelésre. Persze ők általában magyarul is énekelnek, de még az is belefér, ha nem, attól még eléggé "magyar" lesz a produktum. Nagyon sok van ebből a vonalból is, itt eléggé egyértelmű a "világszinvonal" helyenként, igaz ez alapvetően egy rétegműfaj, kisebb piaccal, kisebb publicittással, de gondoljunk csak a Kerekes Band-ra, Ghymesre, stb, stb.

 

Aztán van egynéhány, tényleg ritka "se előtte, se utána", senkit se másoló, senkire se építő produkció, én személy szerint pl a VHK-t tudom ebből mondani, akiknél teljesen egyértelmű a brutális "világszinvonal", és kiméletlenül tolják is ezt, immáron cca 40 éve.

 

És van a nagy massza, akik másolnak, gagyiznak, "producerkednek" a kis számítógépükkel, akik szintén "világszinvonalon" is teszik ezt néha, de ez a "világszinvonalat" minősíti.

Link to comment
Share on other sites

Suttyó vagyok, fogalmazni nem igazán tudok. De ha mások akarják megfogalmazni törvényileg a zenei munkásságom mivoltát, és kézenfekvően ezokon SZABÁLYOZNI azt, akkor tüntetni fogok. ...

Nagyon jó célpontok leszünk a gumilövedékeknek.....

-A TE meghatározásod szerint francia zenét csinálsz. A törvény kimondja, hogy szerintük is külföldi.

Milyen színű problémád van?

-Senki nem szabályozza, hogy mit csinálsz.

 

-Magyarországon (a külföldi nyomás, túlzott figyelembevétele miatt), csak magyar érdekeltségű/érzelmű tüntetőkre szabad és kell lőni.  ;)

Link to comment
Share on other sites

Vannak világszínvonalú, világsikereket is elérő magyar zenészek és zeneszerzők.
Ezen zeneszerzők közül senki sem írta alá ezt a petíciót, pedig nagyrészük zenéje, nem fér bele a tövény által megyhatározott "magyar kategóriába".

 

(​Az itt fórumozók, az érdeklődési körük okán ezzel tisztában kellene, hogy legyenek. Éppen ezért, az ennek ellenkezőjét állítókról nem tudok jóinulatot feltételezni.)

Link to comment
Share on other sites

l

:) Jo neked, hogy BBC-t hallgathatsz, bar mar az sem a regi. En mondjuk Classic FM-et hallgatnek inkabb vagy azt sem, mert albumokat szeretek hallgatni, nem szamokat ossze-vissza.

De itt, heti 40 oraban Rock FM-et (nem rock zene) kotelezo hallgatnom! Munkahelyen, a nehany CD-s repertoart hallgatva, a legkulonfelebb kozepkori kinzasok jutnak eszembe. A karobahuzas, ha jol csinltak kb. 4-5 napig tartott. Na az osszes autotune-os enekessel elkepzeltem mar... :)

 

Az europai (es alapvetoen a globalis) kultura altalanossagban erosen degradalodik, aminek komoly resze a popzene is.

Igazan irigylesre meltoak, akik be tudnak illeszkedni az igenytelen tobbsegbe vagy nincs igenyuk tul a kommerszen. Nekik ez a zullott, beteges, fenntarthatatlanul pazarlo vilag csodaszep, mindenfele bonyodalom nelkul. Jelen kornyezetem nagyresze ilyen. Az angol fiatalok nagyresze is - az oktatas es neveles hianyanak koszonhetoen - ilyen.

Viszont a magyar kultura szorosan a nyomaban.

Link to comment
Share on other sites

Vannak világszínvonalú, világsikereket is elérő magyar zenészek és zeneszerzők.

Ezen zeneszerzők közül senki sem írta alá ezt a petíciót, pedig nagyrészük zenéje, nem fér bele a tövény által megyhatározott "magyar kategóriába".

 

(​Az itt fórumozók, az érdeklődési körük okán ezzel tisztában kellene, hogy legyenek. Éppen ezért, az ennek ellenkezőjét állítókról nem tudok jóinulatot feltételezni.)

Ez nem jóindulat kérdése. Gondolkodtatok-e már azon, hogy vajon miért nem jut szinte egyetlen könnyűzenét játszó zenekarunk vagy zenészünk külföldön semmire?A fentebb felsorolt zenekarok - tisztelet a kevés kivételnek - nagyon messze vannak a világszinvonaltól. Nem azért szeretjük őket.

Mindeközben a klasszikus zenészeink ismertek elismertek. A legnagyobb zenekarokban játszanak vezető pozíciókban és a tanítanak a külföldi zeneakadémiákon. Tehát nem a tehetség hiányzik.

Én azt tapasztalom, hogy a magyar popkultúrában nem szokás megdolgozni a sikerért. 20 évvel ezelőtt abból lett sztár, akinek volt szintetizátora, és ha valaki megtanul három akkordot, akkor mindenféle babérokra tör. Ez nem baj, hiszen ambíció nélkül nem megy semmi. A probléma az, hogy az emberkék beveszik a pózokat. Elég a harcijármű elfogására szakosodott zenekarunk mérhetetlen sikereire gondolni:-). De ők legalább sosem tagadták, hogy három akkordból gazdálgodnak.

Aztán lehet mondani, hogy ez egy életérzés.....persze, hogy az...de akkor nem kell világsikerről álmodni.

Tapasztalatom szerint a külföldi tömegzenét gyártó szakemberek többsége igen magasan művelt, zeneileg. 

Egyébként elég megkérdezni egy-két hazai hangmérnököt, hogy mennyit kínlódnak a "profi" zenészeinkkel:-).

Ez a tendencia az utóbbi 5-10 évben kezdett megváltozni. Látok magyar szinpadokon nagy tudással bíró zenészeket, popzene és jazz területén is. Sőt, sokan hajlandóak elvégezni a jazz tanszakot is, a tudásuk fejlesztése érdekében.

Elnézést az Off-ért. Tudom, hogy nem erről szól a topic, de az előző pár bejegyzésben olyan magas szintre került a magyar popszakma, hogy nem bírtam ki reagálás nélkül.

Link to comment
Share on other sites

...

Gyááá! Előbb ismerkedj meg a pop-rockon és az Euróviziós viccműsoron túli világgal!

 

Az legnagyobb elismerés, ha valakit a saját szubkultúrájában tartanak nagyra, nem az hogy kiről írnak a Blikkben.

Az is megérne egy külön témát, hogy miért nem azzal van tele a magyarországi sajtó, önmagát zeneinek nevező része, hogy idén ismét magyarokat díjaztak a Breakspoll-on.

Link to comment
Share on other sites

A Dalban szerintem csak egy induló volt aki nyerni akart. A többiek csak a jogdíj kedvéért mentek, mert tavaly a Dalos zenéket agyonjátszották a rádiók.

 

ByeAlex nem olyan rossz, de ékes példálya a fröccsöntött undergroundnak.
Különösen a vizuálja volt roppant "egyedi", kb minden második "undergroundnak" nevezett klippben ezek a béna figurák vannak.

A nemzetközi döntőn akkor lenne esélyünk, ha végre felismernénk az esemény komolyságát és Pákót küldenénk.

Link to comment
Share on other sites

Gyááá! Előbb ismerkedj meg a pop-rockon és az Euróviziós viccműsoron túli világgal!

 

Az legnagyobb elismerés, ha valakit a saját szubkultúrájában tartanak nagyra, nem az hogy kiről írnak a Blikkben.

Az is megérne egy külön témát, hogy miért nem azzal van tele a magyarországi sajtó, önmagát zeneinek nevező része, hogy idén ismét magyarokat díjaztak a Breakspoll-on.

Bocs, de én zenére és zeneszerzőkre gondoltam.

Ha jól látom, az általad említett diadalon fejhallgatóval muzsikálnak és azt is féloldalasan tudják csak a fejükre húzni.

Link to comment
Share on other sites

Bocs, de én zenére és zeneszerzőkre gondoltam.

Ha jól látom, az általad említett diadalon fejhallgatóval muzsikálnak és azt is féloldalasan tudják csak a fejükre húzni.

 

Pffff! Ismét okosabbak lettünk.

70 év  felett már nem kéne beleszólni a fiatalok dolgaiba :P

Link to comment
Share on other sites

Gyááá! Előbb ismerkedj meg a pop-rockon és az Euróviziós viccműsoron túli világgal!

 

Az legnagyobb elismerés, ha valakit a saját szubkultúrájában tartanak nagyra, nem az hogy kiről írnak a Blikkben.

Az is megérne egy külön témát, hogy miért nem azzal van tele a magyarországi sajtó, önmagát zeneinek nevező része, hogy idén ismét magyarokat díjaztak a Breakspoll-on.

 

Azért a fröccsöntött underground mindenütt felültötte a fejét. Még azoknál is akik egykor megalapítói voltak a breakbeat-nek. hiába pontoztad le Wheel-t. Valahol igaza van.

Meghallgattam az említett díjnyertes zenét.egy hígított kommersz breakzene. Olyan agyonkásázott dinamikátlan dobbal mint a többi. eredeti ötletek nem fognak elüzletiesedett amatőr hangmintapiacon meg szoftpiacon jönni, hiába van ennek akkora divatja. roppant erőltetik ezt a vonalat.

De ha meghallgasz egy dave seamen - Zeitgeist new driections 97 ből. Fluke-ot, Letfield-et, Apollo 440-t Meg crystal method-ot. Vagy Sasha northern explosure vagy expeditions-t azért ott másképp álltak a zenékhez, más korú emberek. akkor elég tiszta hogy a breakbeat aranykora ma már eléggé tutorialbamenő húzásokkal van teletűzdelve.egyéni stílus hiányzik belőle sajnos.a tudás meg a hangzás hagyján. Az alapokkal vannak bajok az újgenerációs dj producereknél. Egyszerűen számukra a 90es évek egy fekete lyuk. Hangzásban meg az eq meg a kompi meg a szinti, sampler az. De a stutter meg aaz összes effektező digicsoda nagyon megy.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.




×
×
  • Create New...