Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Ilyen kérdés még nem volt! :-D Milyen szintit vegyek? ;-)


Philter

Kérdés

Sziasztok!

 

Mint látjátok egy örökzöld kérdéssel fordulok Hozzátok, de a konkrétumokból látni fogjátok, hogy azért mégis egyéni (mint egyébként minden kérdés). ;-)

 

Szóval arról lenne szó, hogy az évek alatt sikerült összespórolnom közel fél milkát, amit szintivásárlásra fordítanék. A kérdés csupán annyi, hogy ebből a pénzből vegyek 1db baromi jó vasat vagy több cuccot?

 

Írok egy konkrét példát is: pl. egy Nord Lead 2X-el úgy gondolom, hogy nem lehet melléfogni, nagyon pöpec hangszer, de az árából össze lehet állítani az alábbi kombót is: Korg Microkorg XL + Korg Microsampler + Korg MS-20 Mini (jó, egy picit többet kell ráfordítani így összeségében mint a Nordra...).

Utóbbi esetben ráadásul van egy samplered, szekvenszered, igazi analóg vasad és vocodered is (ez utóbbi különben nálam nem szempont) a virtuál analóg hangzás mellé! Viszont az is igaz, hogy nem 2 évre akarok vásárolni egy hangszert, jó lenne ha tartós(ak) lenné(nek) és akár ha úgy adódik, színpadra is ki tudnám vinni (őket), ahol természetesen meg is szólalná(nak). :-)

 

Az alábbi műfajok érdekelnek: főleg szinti-pop és dance műfajokra használnám a hangszer(eke)t, esetleg egy kis electro, egy csipetnyi hip-hop és ambient is belefér.;-)

 

Azért megosztanám, hogy milyen szintikre gondoltam:

 

Nord Lead 4; Nord Wave; Kurzweil PC3 K6 (ezekre azért még spórolnom kéne, ráadásul a Wave-et már igencsak nehéz lesz beszerezni, pedig nagy szerelmem :-(

 

Kurzweil PC 3 61; Nord Lead 2x

Moog Little Phatty; Moog Sub Phatty

Waldorf Blofeld (nem tudom hova tenni, hideget-meleget hallottam róla)

 

A fentebb említett " Korg Trio" :-)

(Nem lelkesedek ugyan a mini-billentyűkért, de nem vagyok zongorista és a hangzás a lényeg, na meg hogy ne essenek szét. Itt jegyezném meg azt is, hogy a billentyűzet vs. desktop kérdésben sem tudok igazán dűlőre jutni, fontos hogy akár színpadra is ki tudjam vinni a hangszert és azt hallottam, hogy erre a desktop nem a legjobb...)

 

Bocsánat a hosszú üziért, de így legalább lehet szűkíteni a kört!

 

Előre is köszönöm a válaszokat!

Link to comment
Share on other sites

  • Válaszok 69
  • Created
  • Last Reply

Recommended Posts

Üdv Phil!

 Hadd kössek bele az elején a "trióba", mert én is gondolkodtam rajta. A Microkorg szerintem jó kis szinti, műanyag felépítmény, de legalább jó hangja van. A microsampler nagyon jó, ha bejátszani akarsz 1-2 loopot, mintát, esetleg kromatikusan leosztva, de nem multiszempler, a szekvenszere primitív és nem egy álom a kezelése (színpadszitu pl a minibill nyomogatáson kívűl esélytelen). MS-20mini csak annyira rossz amennyire kell, ne is gondolkodj rajta, főleg, ha fontos a jó felépítmény, tartós és sokáig elkísérő igazi hagnszer: nincs benne patchmemória: színpadon esélytelen.

Lead 2x a kedvenc szintim volt sokáig, mert hihetetlenül inspiráló és amit tud, abban a legjobb (már a VA-k közül)

A Kurzweil VA szintijéhez annyit hozzáfűznék hogy: BRUTÁLISAN JÓL SZÓL :) és nehéz programozni, rendkívűl alulértékelt VA.

A Moogok monofónok, ami nem újdonság Neked, de ha nem csak lead és bass szólamokat fogsz csak játszani, indítani, akkor felejtős. Pedig a legjobban sikerült szinti mostanság az új Moog Sub  :)

Blofeld: sajnos igaz a sok hIDEG, amit nyelsz a problémái miatt.

 

Oda akarok kilyukadni: hogy ha kell neked multisampler és a Nord hozzátartozó pusztítóan jó hangmintagyűjteménye egy "oké" VA-val, akkor Wave!

Ha hosszú évekre kereserel olyan szintit, ami "nagyon-szinti" és a VA-k között a legjobb, mind színpadon, mind otthon, akkor várj a Lead4-re!

Link to comment
Share on other sites

Szia!

Szerintem nezz meg par videot az Elektron kutyukrol is. :startle:

Peldaul ott van a Machinedrum, ami egy elkepesztoen jo kis cucc, tudod hasznalni dobszintinek, samplernek es midi szekvenszernek is egyszerre. Nagyon egyszeru vele peldaul lepesenkent parametereket varialni es slide-olni. Csak ajanlani tudom.

 

Szia!

 

Igen, hallottam az Elektron cuccokról is és nagyon sokan dícsérik (mondjuk igazán jó demót Youtub-on nem találtam, pontosabban ami passzolna az én ízlésemhez). Lehet, hogy még számításba veszem őket is. ;-)

Köszi szépen! :-)

Link to comment
Share on other sites

ami nekem még nagyon bejön hangra, de nem látom a hitspace-nél (itt nézem http://www.hitspace.hu/szintetizator-es-digitalis-zongora/szintetizator ), az a szintén  félmilkás kategóriás DSI Prophet '08 (vagy egy százassal olcsóbb  billentyű nélküli DSI 08 PE Module) ) 

Tényleg nagyon klassz hangja van, ráadásul step sequencer-es, hmmm. Kár, hogy nincs hitspace-ben, biztosan kipróbálnám! Köszi a vidiket!

Link to comment
Share on other sites

Sztem nem értettelek félre és inkább általánosságban írtam, mint konkrétan neked címezve, még ha használtam is E.sz/2. személyt. A sznob dolog sem merült fel bennem egy pillanatra sem.

Zenei képzettségről se te, se én nem írtam eredetileg, mert ebben a kérdésben majdnem teljesen irreleváns. A munkamódszeres dolog jó. Én sem kapcsolnék be szgépet, csak, hogy ötleteljek (még a gondolattól is borzongok:))

És valóban jó, hogy írod a zongi hangszínt példaként. Tény, hogy a mai minták jobbak, de ilyen szempontból még a Roland JV2080-amból is nem lennék rest használni, mert szép. A Roland jó zongiban. Zongin túl és attól elvonatkoztatva, egyéb dologra amúgy engem sem hozott lázba a Gaia, de akkor érdekel is, hogy milyen stílusú zenében gondolkozol, mert ha Zenét írsz, akkor allround gép kellene neked sztem elsőre (vmi workstation), de ha csak "normál" hangszíneket (mint pl zongi) nélkülöző, akkordokat nem ismerő, ritmizáló stílusról beszélünk (pl dubstep)(én szeretem ezt is), akkor bármilyen virtual analog vagy analog jó neked, amit puttyogtathat/röfögtethet/stb az ember kedvére.

Volt nemrég egy eladó Yamaha EX5. Olyan lenne vagy vele egyenértékű a legjobb otthonra neked talán első gépnek. Szinti (többféle szintézissel, VA, FM, VL is), seq, sampler, billentyű) és máig jól használható.

 

Igazad van, legbelül talán én is érzem, hogy egy workstation-ra lenne szükségem. :-) Erre a célra a legtutibb, ahogy hallottam a Kurzweil. Itt reagálnék arra, amit írtál Nord vs. Kurzweil kérdésében, egészen konkrétan, ami a potikat illeti. A Kurzweil-nél a kontrollereket "címezni" kell, amíg a Nord-nál ott van tisztán a filter szekcióban a cutoff és a reso stb. Kurzweil-nál meg akkor "húúú, most legyen az "A" tolópoti a cutoff, "B" a reso, a többire meg mondjuk osszuk ki az ADSR és az LFO szerepét stb. Ezért beszélek kicsit ellene, illetve a nehezebb programozhatóság miatt. Élőben ugyan ez nem lenne gond, mert aki akkor próbál programozni az beteg vagy baromira teheccséges. :-P Jó, azt is hozzáteszem, hogy nem minden számom lenne eszementül "tekergetős", mint pl. a dubstep, amit nagyon jó hogy felhoztál példának. Én inkább szinti-pop, dance műfajokban tevékenykednék, de egy kis hip-hop, elektro és ambient is belefér, mit fentebb írtam.;-) ;-)

Még mielőtt elfelejtem: ugyan szimpatizálok az "all-in" cuccokkal, de élőben is hatásosak "all in célra"? Konkrét példa: játszom az intrót, bal kéz: sample minta (párbeszéd, nyögés mittudomén), jobb kéz: pad-hangszín. Majd egy-két gombnyomás, bal kéz billentyű: triggerelek egy dob és basszus szekvenciát, ami mondjuk kitart az egész szám alatt, megint egy gombnyomás, bal kéz: PAd, jobb kéz: LEAD. Lehetséges? És ha valami lefagy, akkor ugrik az egész show. Stúdiózásnál persze ez nem gond. Lehet, hogy rosszul gondolom?

Link to comment
Share on other sites

Kicsit akkor már szólnék a hardware vs. software kérdésben is. Tényleg nem akarok itt okoskodni, mert hallottam ám csudajó dolgokat tisztán szgéppel megcsinálva, de: nem értelmetlen dolog egy csomó pénzt kidobni MIDI kontrollerekre, amik önmagukban nem jók semmire. Ha igazán jó cuccot akarsz venni belőlük, azért ott is zsebbe kell nyúlni. Helyette altenatívaként ott van pl. a Microkorg és az már önmagában hangszer. (Figyelem: itt ténylegesen profi MIDI cuccokról beszélek, természetes, hogy pl. Korg Nano cuccok zusammen olcsóbbak!!!). Azt akartam mondani, hogy inkább 100e-ből microkorg, mint midikontrollerek tömkelege. Ha nem jön be a zenélés? És aztán? Microkorg-ot legalább önmagában is tudsz használni, de midikontrollert? (Erősen valószínű, hogy mindkét esetben DAW-ot is használna az ember, tehát hangkártya mindkét esetben felmerül költségként, arról, hogy a DAW-ot milyen módon szerezzük be, inkább nem nyitnék vitát). Jó, az is biztos, hogy aki mondjuk tényleg csak "próbáljuk ki alapon nyomja", annak tényleg jobbak a midi billentyűzetek és feltehetően sokan így kezdik. Jó, hogy már szinte meg is cáfoltam, amit így hirtelenjében írtam, de kíváncsi vagyok, hogy van-é valaki, aki hasonlóan gondolkodik? :-)

Link to comment
Share on other sites

már megbocsáss, de ha ezzel kezded, akkor nem megyünk itt ölre :)

így teljesen más megvilágításba helyezted a kérdést. ami nem baj, mert most már van információ. de eddig (én pl) úgy álltam hozzád, hogy tökéletesen kezdő vagy és némi játszadozásra kellenek a cuccok :)

 

Nna igaz, szerencsétlenül fogalmaztam meg a dolgot, a DAW-okkal nem szándékozok nagyon barátságot kötni, bár sztem sávok feljátszására és a produkció véglegesre csiszolásában szinte elengedhetetlennek tartom én is őket.

Vettem Ableton kézikönyvet, belenéztem, tök kínai, egy csomó hülye fogalommal megdobálnak benne, csak néztem, hogy "Ez meg mi?" :-D Na aztán fogtam magamat és megcsináltam az Ableton leckéket, úgy már érthető volt, nem olyan bonyolult szerencsére. Állítólag Cubase az, ami nagyon "hardcore" XD

Link to comment
Share on other sites

Sztem nem értettelek félre és inkább általánosságban írtam, mint konkrétan neked címezve, még ha használtam is E.sz/2. személyt. A sznob dolog sem merült fel bennem egy pillanatra sem.

Zenei képzettségről se te, se én nem írtam eredetileg, mert ebben a kérdésben majdnem teljesen irreleváns. A munkamódszeres dolog jó. Én sem kapcsolnék be szgépet, csak, hogy ötleteljek (még a gondolattól is borzongok:))

És valóban jó, hogy írod a zongi hangszínt példaként. Tény, hogy a mai minták jobbak, de ilyen szempontból még a Roland JV2080-amból is nem lennék rest használni, mert szép. A Roland jó zongiban. Zongin túl és attól elvonatkoztatva, egyéb dologra amúgy engem sem hozott lázba a Gaia, de akkor érdekel is, hogy milyen stílusú zenében gondolkozol, mert ha Zenét írsz, akkor allround gép kellene neked sztem elsőre (vmi workstation), de ha csak "normál" hangszíneket (mint pl zongi) nélkülöző, akkordokat nem ismerő, ritmizáló stílusról beszélünk (pl dubstep)(én szeretem ezt is), akkor bármilyen virtual analog vagy analog jó neked, amit puttyogtathat/röfögtethet/stb az ember kedvére.

Volt nemrég egy eladó Yamaha EX5. Olyan lenne vagy vele egyenértékű a legjobb otthonra neked talán első gépnek. Szinti (többféle szintézissel, VA, FM, VL is), seq, sampler, billentyű) és máig jól használható.

Link to comment
Share on other sites

Nem nagyon értem, hogy miért akarja mindenki a delikvensünket lebeszélni az igazi jó profi, és drága hangszer vásárlásáról!? Miért ne vehetne magának egy baromi drága hangszert kezdőként is? Miért kellene szoftokkal, vagy olcsóbb hangszerekkel kínlódni, ha megengedheti magának a komoly cuccot is!? Igenis vegye meg ha tetszik, ha úgy érzi, hogy zenélni szeretne, és lát magában fantáziát!  ...és ha csak hobby marad? akkor mi a baj, - semmi, mondjuk ha a krosszmotorozás lenne a hobbyja, az sokkal többe kerülne. Amennyiben nem jön be, és bukik, akkor sincs gond,  - megpróbálta, - ennyi! A magas polifónia, meg a multitimbralitás, és egyéb extrák ki a jó francot érdekelnek!? Egy kezdő minden ilyen "akadályon" átlendül, egy profi meg méginkább.

Lényeg, hogy szóljon jól, és tetszen a hengszer hangja, és illeszekedjen az elképzelt stílusba. Úgyhogy én az új Nord4 rack + midibiilennytűre szavazok:))) Az új demói alaján nagyon azon agyalok, hogy eladom a cuccaim, és ezt a kombót veszem én is:))

Link to comment
Share on other sites

már megbocsáss, de ha ezzel kezded, akkor nem megyünk itt ölre :)

így teljesen más megvilágításba helyezted a kérdést. ami nem baj, mert most már van információ. de eddig (én pl) úgy álltam hozzád, hogy tökéletesen kezdő vagy és némi játszadozásra kellenek a cuccok :)

Link to comment
Share on other sites

tsoka, ez mind okés, de mi van akkor ha nem jön be neki? akkor kifizetett X összeget és aztán megy a kukába a cucc. szoftverben is van letisztult és használható, amin lehet tanulni. költséghatékonyabb, ráadásul egy midi vezérlővel még a tekerőket is be lehet konfigurálni.

persze, vas mindenek felett... :)

Ettől az "X összeg kukába" dologtól én is félek, bizony érdemes elgondolkodni rajta! Főleg több cucc esetében, mint írtam a "Korg Trio"-t fentebb, na de mellé lehet fogni egy Nord-al vagy egy Kurzweil-lel? ;-)  Igen egy Moog-al mellé lehet"ne" fogni, mivel az "csak" monofóm, Pad hangszínek kicsukva stb. (Azért lehet"ne", mert aki olyat vesz... hát basszus... csak tudja mit vesz, mire XD)

Link to comment
Share on other sites

Kedves Syngular!
Félreértettél! A szoftveres zenélésben vagyok amatőr, DE! zeneileg képzett vagyok, több hangszeren is tanultam már (két hónapja tanulok tanárnál zongorát, de azt megelőzően is már rengeteget pötyögtem kottákból és komponáltam az évek alatt).
 
 
Hogy van-e munkamódszerem? Igen van, de kapaszkodjatok meg! Lepötyögöm a régi Casio CTK 481-emen a dallamokat és lekottázom! Ugye mekkorra baromság ez már a mai világban (pláne 24 éves fejjel)? Mit kapok cserébe a tökölésért? Jobban átgondolom mit és hogyan kottázok le. Jó, azért szoktam rendes midin keresztül Abletonozni. Engem a szoftszintik nem inspirálnak igazán, én a DAW-okat csak szinte kizárólag felvételre használnám. Be kell valljam, hogy ugyan nem vagyok egy kifejezetten reál beállítottságú valaki, de tisztában vagyok az elektronikai alapfogalmakkal és a szintetizátoregységeket is ismerem, tudom minek mi a funkciója, milyen kapcsolatban állnak azok egymással, hogyan kell azokat használni.
 
 
 
 
Az említett hangszereket pedig volt alkalmam (némelyiket többször is) kipróbálni hangszerkiállításokon és zeneboltokban, úgyhogy eleinte pl. a Roland Gaia hangjára is azt mondtam, hogy szép-szép, de amikor pár hónappal később volt szerencsém kipróbálni egy Little Phatty-t, majd hanyatt estem és rájöttem, hogy rolandék virtuál analógja szart sem ér… ahhoz képest. Egyébként tényleg nem sznobériából, hanem tapasztalatból mondom, hogy a drágább hangszer általánosságban jobb és 200e alatt nem kapsz igazán jó hangszert, ha érdekel a példám, akkor majd megírom, most nem akarom húzni a dolgot. Megintcsak félreértés ne essék: egy 8 éves gyermeknek ne vegyünk Fender Stratocaster-t vagy egy többmilliós zongorát ! (hacsak nem 4 éves korától nyomja, megállíthatatlanul, profi módon! XD)  

 

 

 

Ha azt gondoljátok, hogy valami unatkozó sznob szintimániás hülyegyerek vagyok, akkor tévedtek!

 

 

Csupán inkább szeretnék egy fasza hangszert, amivel tényleg tudok dolgozni, mint mondjuk 2 v. 3 szart. Van zenekarom is, de ha nem is lesz fellépés és hobbiszinten marad is a dolog, akkor is megérné sztem. J Azt gondolod, hogy nem tudom, hogy a közönségnek dunsztja sincs, hogy miből jön a hang? Tényleg tesznek rá, csak szóljon a zene. :-P

Ugyanakkor megy a zöld kéz, mert hasznosak a tanácsaid a félreértelmezett szitura, de megfontolandóak egyébként is!

Számomra ez belőle a tanulság: valóban nem a hangszer profizmusától függ a zenéd értéke!

 

 

A régi hangszerekkel kapcsolatos megjegyzésedre szeretnék még reflektálni: valóban erős volt az „elavult” jelző, ezt inkább a presetszintik mintavételezésére érteném, pl.: valszínű szebben szól egy, az elmúlt években mintavételezett zongora hangszín, mint mondjuk egy 20 évvel ezelőtti, a mintavételezési technika miatt.

 

Azért leírnám, hogyan zajlana a munkamódszerem egy vásárlás után:

Majdnem ugyanúgy, mint előtte, csak a „vason” próbálnám meghangszerelni a zenét és aztán egyenként Abletonban rögzíteném a Bass, Lead, Pad és dobhangzásokat Audió sávokon (kvázi mint régen). A felvétel után effektek és masterelés, ezek azok amit max progival végeznék (ok, azért biztosan egy-két szoftszinti is befigyelne).

 

 

Tsoka! Köszi szépen, hogy kiállsz az előző hozzászólásaim mellett!

 

Csaba is ékes példája, hogy szoftverek nélkül is lehet értékes szinti zenét készíteni és érdemes is! Gratula!

 

Köszönöm szépen mindenkinek, írjatok továbbra is, ne kíméljetek! ;-) Nem gondoltam volna, hogy ekkora lavinát indít a topic. :-D

Link to comment
Share on other sites

Az alábbi műfajok érdekelnek: főleg szinti-pop és dance műfajokra használnám a hangszer(eke)t, esetleg egy kis electro, egy csipetnyi hip-hop és ambient is belefér.;-)

Szia!

Szerintem nezz meg par videot az Elektron kutyukrol is. :startle: 

Peldaul ott van a Machinedrum, ami egy elkepesztoen jo kis cucc, tudod hasznalni dobszintinek, samplernek es midi szekvenszernek is egyszerre. Nagyon egyszeru vele peldaul lepesenkent parametereket varialni es slide-olni. Csak ajanlani tudom.

Link to comment
Share on other sites

Na jó, azthiszem, én is beszállok :D

 

Tényleg nagyon mások vagyunk... Speciel engem sem zavar a polifónia (hiánya). A számítógép maga annál inkább zavar, tehát én még a felvételt is leegyszerűsítve egy KORG SOS rögzítővel készítem a zenéimet.

 

Ezt itt speciel egy szintén monofón KORG Prophecy-vel készítettem. Attól lett poli a zene, hogy a KORG SOS-ben végtelen számú sávot lehet egymás után venni, én meg csak vettem fel egymás után amíg azt nem mondtam, hogy több hangszínt már nem tudok beleszuszakolni :)

 

 

 

Tehát ez a felvétel még a MIDI szekvenszert is mellőzi és jól pédázza, hogy maga a hangszer mennyire inspirált, mert nulla előzetes koncepcióval ugrottam neki ennek a demónak... minden egyes sáv improvizatív... bármennyire is szervezettnek tűnik :D

 

Szóval jó az a vas, ha jól eltaláljuk az ízlésünket és a munkastílusunkat :)

Link to comment
Share on other sites

vasak, nem tudom ki milyen munkamódszerrel dolgozik, de engem, ha első szintit kéne vennem ami idegesítene, az ez:

pl. http://www.hitspace.hu/clavia-nord-lead-4.html

Polifónia    20

Multitimbralitás    4 part

 

 

Azt hiszem nem vagyunk egyformák :) Ez a fórumozó kollegánk egyetlen analóg MONOFÓN (DSI Mopho) szintivel hozta ezt ki:

 

 

Szóval ő valószínűleg a kérdésedre, hogy zavarná a polifónia vs multitimbralitás problémája nemmel felelne. Vett egy olyan szintit, ami tetszett neki. Ahogy szokás mondani, aki tud, mindenhogy tud :)

 

Link to comment
Share on other sites

ami ugye gyakorlatban azt jelenti, hogy hangszínenként kell rögzíteni,

Öööö most megleptél????:)))) Még jó, hogy hangszínenként kell rögzíteni!?:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) ...és, hogy ezért nem jó, azzal duplán megleptél:)))))))))))))))))))))))))

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.




×
×
  • Create New...