Jump to content
Ménemszól.hu

Nem azt hallod


A/D

Recommended Posts

Ez így van. Egy audiofil haverom arra esküdött, hogy színes filctollal kell megfirkálni a cd-t és bizonyos esetekben jobban fog szólni.

 

Nem bizonyos esetekben fog jobban szólni, hanem mindig. A lézer kiolvasó fej sohasem teljesen merőleges a leolvasandó mintázatra, ezért a szórt lézerfény ide-oda verődik. Persze aki ezt meg a lemágnesezést nem próbálja ki, az csak dumál a levegőbe!

Link to comment
Share on other sites

Nem bizonyos esetekben fog jobban szólni, hanem mindig. A lézer kiolvasó fej sohasem teljesen merőleges a leolvasandó mintázatra, ezért a szórt lézerfény ide-oda verődik. Persze aki ezt meg a lemágnesezést nem próbálja ki, az csak dumál a levegőbe!

 

Akkor miért nem teszik rá gyárilag? :)

Link to comment
Share on other sites

Valóban! És a zene élvezete is szubjektív. Tehát, aki zenét akar élvezettel hallgatni, annak nem a mérési eredmény a fontos, hanem az, hogy amit hallgat, a zene, az jobban szól. Szubjektíve. Viszont ő ma a szubjektum.

 

Ha megmérsz 10 erősítőt, aztán meghallgatod a hangjukat és összehasonlítod az eredményt, egyáltalán nem biztos, hogy a legjobbnak mért hangját fogod a legjobban szeretni.

 

Különben a srác, aki pénteken a Hitspace-ben bemutatta a Korg MS-20 MINI gépet,elejtett egy mondatot, úgy mellékesen az analóg hangról is. Valami ilyet mondott: Lehet, hogy a hanglemeznél a CD tökéletesebb hangforrás, de mégis az LP hangját szeretjük jobban.

 

Én ezt a véleményt tökéletesen osztom. De tudom, sokan másképp vannak ezzel.

 

erről még mindig csak azt tudom mondani, amit korábban is írtam már

Szubjektíve csak akkor tetszhet jobban A eszköz B eszköznél, ha a kettő között van különbség. Ha a kettő között nincs különbség, és nekem az egyik mégis jobban tetszik, akkor becsapom magam (itt jön képbe a pszichoakusztika, a placebó-hatás, és hogy mennyire változatlanok a lehallgatás körülményei).

Azt pedig, hogy van e különbség A és B között lepontosabban méréssel lehet megállapítani. Ha a mérés megmutatta, hogy van különbség, akkor elkezdhetünk beszélgetni arról, hogy melyik tetszik jobban.

 

Egyébként örültem a pénteki találkozásnak! :)

Link to comment
Share on other sites

Mikrométerrel megméred, hogy a CD nyitott tokkal mekkora méretet mutat hozzáadod a tengerszint feletti magasságot, így megkapod a mérés közbeni legnagyobb magasságot. Ehhez hozzá kel adni helyrajzi koordinátákat és a Föld helyzetét a tejúton amivel megkapod a galaktikus állandóját. Ebből kivonod a lejátszás pillanatában meglévő légnyomás szorzatát a polikarbonát sűrűségével. Na ha ez megvan akkó.

Valahogy így, de még pár integrál függvényt, meg vektor mátrix-ot még bedobok a végső eredmény eléréshez. Ugyanis a környezeti légnyomás értéket illeszteni kell a fül karakterisztikájához! Ez elengedhetetlen a tudományos igényű publikáláshoz!

 

Viccet félretéve: akit USB kábel hang, vagy CD tuning ne adj' isten érdekel az nálam meghallgathatja. Hozz egy jó CDt jobb lesz mint volt! Hozzd el az USB kábeledet keresünk helyette jobbat!

cables@freemail.hu

Link to comment
Share on other sites

Mikrométerrel megméred, hogy a CD nyitott tokkal mekkora méretet mutat hozzáadod a tengerszint feletti magasságot, így megkapod a mérés közbeni legnagyobb magasságot. Ehhez hozzá kel adni helyrajzi koordinátákat és a Föld helyzetét a tejúton amivel megkapod a galaktikus állandóját. Ebből kivonod a lejátszás pillanatában meglévő légnyomás szorzatát a polikarbonát sűrűségével. Na ha ez megvan akkó.

Mikrométeres mérés ahogy mondod akkora baromság mint Makó Jeruzsálemtől.

Link to comment
Share on other sites

Azt is megfigyeltem egyébként, hogy ha Malatinszky-féle Pinot Noir-t iszom 2006-ból, akkor "jobban szól" az aktuális zenei anyag, mintha a Vida féle 2009-es Cabernet Sauvignon mellett teszem ezt.

 

Valahol ezt is számolni kellene a polikarbonát sűrűség mellett. Ja, és az se mindegy, hogy papírpohárból, vagy kristályból.

Link to comment
Share on other sites

Ha már szóba került a fekete filc, akkor mondok egy érdekeset.

Talán nem mindenki tudja, de létezik egy olyan másolásvédelem,

ami fekete filccel kijátszható, de másképpen nem.

Alap helyzetben a számítógép nem látja a lemezt, de ha lesatírozzuk

a szélét kb. 5mm szélességben, akkor máris grabbelhető.

Ez nem vicc, tényleg így van!

Az egyik kiadónak csak így tudtam új master CD-t csinálni az egyik régebbi kiadványából.

Persze fel lehetett volna venni digit kimeneten keresztül is, de ez volt a profibb megoldás. :)

Link to comment
Share on other sites

Ha már szóba került a fekete filc, akkor mondok egy érdekeset.

Talán nem mindenki tudja, de létezik egy olyan másolásvédelem,

ami fekete filccel kijátszható, de másképpen nem.

Alap helyzetben a számítógép nem látja a lemezt, de ha lesatírozzuk

a szélét kb. 5mm szélességben, akkor máris grabbelhető.

Ez nem vicc, tényleg így van!

Az egyik kiadónak csak így tudtam új master CD-t csinálni az egyik régebbi kiadványából.

Persze fel lehetett volna venni digit kimeneten keresztül is, de ez volt a profibb megoldás. :)

Van egy ilyen albumom, begrebelnéd nekem?

Link to comment
Share on other sites

Te is be tudod, tényleg csak egy fekete filc kell hozzá.

Feltéve, hogy ez a fajta másolásvédelem van rajta.

Az összes többi viszont szoftveresen megoldható amennyire tudom.

Tudtommal ez az egy, aminek mechanikai megfejtése van, de tévedhetek is.

Nem vagyok a nagy szakértője a másolásvédelmi eljárásoknak.

Link to comment
Share on other sites

Te is be tudod, tényleg csak egy fekete filc kell hozzá.

Feltéve, hogy ez a fajta másolásvédelem van rajta.

Az összes többi viszont szoftveresen megoldható amennyire tudom.

Tudtommal ez az egy, aminek mechanikai megfejtése van, de tévedhetek is.

Nem vagyok a nagy szakértője a másolásvédelmi eljárásoknak.

Jó csak ezt akkor hogy is csinálom meg?

Link to comment
Share on other sites

 

Kipróbáltam egy 600 Ft-os USB-t, egy 1000Ft-os Firewire-t, valamint ezeknek a Sennheiser HD800 tulajdonosától származó igen drága kollégáit is. 

 

Ezeken meghallgatott professzionálisan, eredeti mesterszalagról digitalizált Ennio Morricone szerzemények élvezgetése mellett, 2 hangkártyával, egy Tascam FW-1884 (ez a DAW vezérlőmé), illetve egy Prism Sound Lyra 1 http://www.hitspace.hu/prism-sound-lyra-1.html kártyával végighajtva részletességben a Sennheiser nyert, összkomfortban pedig az ATH-M50. Nem kis különbséggel, nem elfogulva, hanem ég és föld viszonylatban. DE: egyik kábelnél sem volt semmilyen különbség az adott eszközöknél. Orvosi papírjaim vannak arról, hogy tökéletesen hallok 18kHz-ig, szóval innentől részemről a kérdés lezárva. Megértem a vallás dolgát, de dolgozni továbbra is a tudomány oldalán haladva a fülemmel fogok, és hiszek a műszereknek. 

 

Tones

Jó estét!

 

Nyilván azért nem hallottad a különbséget, mert a vizsgált USB kábelek között nem volt ott, az általam készített USB ld. alább. Azt össszehasonlítva egy jónak mondott Babyface tartozék USB-vel, eddig aki hallotta, többek között egy gyakorlott fülű jazz klub hangtechnikus, valamennyien jól hallhatóan jobbnak találták.

 

post-4921-0-48727400-1382993346_thumb.jp

 

Különben most ment el tőlem egy volt kollégám, akivel felhozattam a kocsijából 3 CDt meghallgattuk őket, majd lemágneseztük és ismét meghallgattuk. Jól hallható volt a hangminőség javulás. Azt mondta, ha nem hallotta volna saját füllel, nem hinné el.

 

Különben még valami. A jazz klubbos emberrel elolvastattam ezt a topikot. Azt mondta, teljesen egyetért a kétkedő beírásokkal. Ő pont ugyanezt gondolta volna egy évvel ezelőtt. Azóta viszont kapott tőlem pár kábelt és tudja, hogy hallhatóan javítanak a hangon a táp- és USB kábelek.

Link to comment
Share on other sites

Ezeknek nagyon gyorsan a végére lehet járni.

Egyszerűen fel kell venni egy másik eszközzel az összehasonlítandó eseményeket.

Az lehet kábel, CD, akármi.

A két fájl tudományosan összehasonlítható és akkor nincs vita semmiről.

Azt reméltem, hogy eljutottunk oda, hogy van mérhető, meg van szubjektív része a dolognak..oszt kész.

Mérésekre senki nem vállalkozott még komolyan (különben is, mit bizonyítana a szubjektív véleménnyel szemben?), ellenben mindenkinek a mindenkije hallja a különbséget minden közt :) Viselkedjetek már felnőtt emberként! :D Hogy higgyek így egy hangmérnóknek vagy egy hifisnek? :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válasz erre a témára...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...