Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Zene Linuxon - ki ténykedik benne itt már eredményesen?


LP-filter

Kérdés

Fenti téma adott és itt ebben jártasak tanácsait várnám, mivel mostanság kezdek a windows mellett ebben az irányban is érdeklődést mutatni. Bár nem zenész haverom (legalábbis pc-n nem az) évek óta eredménnyel és megelégedéssel lakik Mint distroján, azért utánanézve a linuxot is szelídíteni kell zenélésre főleg a kernelt illetően (latency stb.), szóval még ebben is bizonytalan vagyok, melyik rendszer lenne legalkalmasabb a dologra. (?)

Távlati célomban netán a V-machinehoz hasonló "zenedoboz - for music only" felépítése is szerepelne ha sikerül majd belerázódni, ill. itt kérdezném hogy ha valaki már tud létező, akár olcsó netbookon összerakott, működő platformról, ne tartsa magában az információt! :)

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
21 órája írta djuice:

Akkor tehat:

USB boot utani elso kerdes:

V4TvgmP.png

aztan felall a rendszer ugy hogy minden mukodik, de meg nincsen telepitve:

8sB8J0X.png

2vdar9K.png

2HELEg6.png

Telepito:

zt0jkLo.png

1rk5WSi.png

NKBdJja.png

tvfQRm1.png

9XzcmmT.png

z6Znb1F.png

Aztan ujrainditas utan fent is van (bocsi a boot selectorrol nem csinaltam fotot)

21iHviP.png

Nyilvan elso inditaskor eleg sok update volt... max 5 perc alatt vegzett, erdemes nezni a mereteket, nem windows-hoz szokott ember szemenek valo a latvany. hehe.

Cj46f1y.png

A Volt276-ot azonnal latta, es meg csak varni sem kellett egy kicsit sem.

ZPGJzhe.png

Hat a Jack az meg igy nez ki:

eAiR207.png

Ardour MIDI channel insert, van eleg sok plugin hangszer alapbol, de mint tudjuk nem tudtam oket megszolaltatni sehogy sem, ami valszeg az en hibam, de takarodjon a kurva anyjaba aki a MIDI cuccokat fejlesztgeti, mert minden mas egyertelmuen megy azonnal, ez meg sehogyan sem.

rzxbXmk.png

A Jack igy nez ki, amikor az Ardour fut:

OPYRIRt.png

Itt meg a bizonyitek, hogy hardveresen mukodik az:

jJgNmPl.png

Belenagyitva a hatterbe:

fXZF78i.png

Amugy az audio megy flottul, itt eppen Audacity-ben:

96jFlp2.png

Ez nemtom mit jelenthet (Master USB device)... Jelen teszt alatt semmi kulonbseget nem tapasztaltam, de busy kornyezetben lehet, hogy szamit, akar sokat is.

oKKVXda.png

Ennyi kepet lottem. Remelem tanulsagos volt.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Osszegzesul annyi, hogy aki amiatt nem probalja ki a linuxot, mert bonyolult, vagy mert csak programozok tudjak hasznalni, az masitsa meg a velemenyet, de minimum, hogy ne terjesszen hulyesegeket.

Ez a csomag (ubuntu studio) egybol feltelepit mindent, ami profi videovagashoz, kepmanipulalashoz, kiadvanyszerkeszteshez, audio szerkeszteshez, normal irodai cucckhoz (MS office kompatibilis), bongeszeshez, filmnezeshez, streameleshez, sok esetben jatekhoz (***) kellhet. A legjobb es legingyenesebb egyben. Ha valaki megfejti a Jack problemamat, akkor az utolso apro dolog is kipipalva ahhoz, hogy azt lehessen mondani, hogy mindenre jo. Gyors, hatekony, minden hadrvert felismer (kiveve Djuice TP-Link Wi-Fi adapteret), biztonsagos, mondjuk ki nyiltan: a legbiztonsagosabb. Tisztabb, szarazzabb erzes.

*** Jatek: mivel maga a SteamOS is Linux (debian alapu, pont mint az ubuntu), ezert nyilvan maga a Steam Launcher fut, es nagyon sok jatek fut nativban, vagy Proton-on keresztul. Csak azok kivetelek, amik "csalasmegelozes" cimszo alatt olyan jogositvanyokat kovetelnenek meg az oprendszertol, amit a Linux nem ad oda soha (a tobbi oprendszer igen), mert a Linux szamara a Te biztonsagod az elso, nem az online jatek elvarazsolt vilagae. Persze ezzel gyakorlatilag az osszes kompetitiv online multiplayer jatek kiesik a pixisbol...

Aztan ki tudja, lehet, hogy pont Te zoldagra vergodsz a Jack-kel meg a MIDI-vel, es akkor esetleg leirhatod nekem/nekunk, hogy tanuljak/junk valamit.

Koszi elore is!

Szerkesztette faceeasyg
Link to comment
Share on other sites

  • 0
9 perccel ezelőtt írta faceeasyg:

Ha valaki megfejti a Jack problemamat, akkor…

De most akkor ott mi nem megy ha minden más meg megy?
És nem szívatásból, de azért menet közben derülnek ki majd a dolgok, mikor már egy ideje úgy tudod használni a rendszert, hogy nincs egy lényegesebb bug sem. Live disceket tucatot végignéztem már én is, s ha vezetékes netet csihol neki az ember, akkor kb. a felhasználók 90%-a el van intézve, akik ma jellemzően a net miatt használnak sz.gépet (ez amúgy az elejétől mondva volt). Szerintem ahogy méltatod, talán a linuxnak kb. akkor lehetne ma nagyobb térnyerése, ha nem terjedtek volna így el az okostelefonok, tabletek. Viszont azért hogy melóhelyen is ezeregy cégnél nagyrészt a win + office dívik, kevés ember ért vagy mer ismeretlen os felé fordulni, hogy hobbiból akár csak otthon is megpróbálkozzon vele.

De ha már lúd, legyen kövér, én fel fogom tenni B verziónak hétvégén mondjuk a Fedora Jam-et, ha már te is ennyi energiát öltél a pingvinmundér védelmére, aztán megnézem pl. egy windowsos Cubaset sikerül-e rajta elindítani. E persze nem szokványos megmérettetés a linuxnak, de ha működni fog netán, akkor nyugodtabb leszek a kitartó optimizmusodat illetően. ;)  

Link to comment
Share on other sites

  • 0
16 perccel ezelőtt írta djuice:

 aztán megnézem pl. egy windowsos Cubaset sikerül-e rajta elindítani. E persze nem szokványos megmérettetés a linuxnak, de ha működni fog netán, akkor nyugodtabb leszek a kitartó optimizmusodat illetően. ;)  

Miert akarnal windows-os cubase-t futtatni? Hogy 5-os verzioval dolgozhass? Mert az WINE alatt vegulis menni fog, de az ASIO-ra nem vennek merget, a MIDI-re meg, mivel ugye Linuxon akarod futtatni a cuccot, es hat ugye elolvastad a fentieket, ugyhogy vagod, hogy a MIDI-re nem fogok neked megoldast kinalni, ugyhogy nem tudom miert akarnad pont ezert felrakni? Az eleg uj verziok, amik online authentication-t kernek azok eredetiben szinte biztos, hogy nem fognak kulcsot kapni (de ha van tort verziod, az igen), regebbi hardverkulcsos verzioknak mennie kell.

De, ha gondolod, akkor nagyon szivesen keresek valami tort regi Nuendo-t, es felnyalom WINE ala, hogy lassad, hogy futni fut, betoltott project-et lejatszik (meg ha jo nagy latency-vel is), csak hogy neked ne kelljen.

20 perccel ezelőtt írta djuice:

De most akkor ott mi nem megy ha minden más meg megy?

Lehet nem fogalmaztam eleg vilagosan: nem tudom elerni azt, hogy a nyilvanvaloan felismert, es hardveresen mukodo MIDI bemenojel barmit is meg tudjon szolaltatni. Na az nem megy nekem. Es nem jovok ra hogy miert.

22 perccel ezelőtt írta djuice:

 s ha vezetékes netet csihol neki az ember,

Hat, az a valamire valo net, de probalj mar ki mas wifi adaptert is azon a bizonyos TP-Linken kivul, ha mar alaplapi nincsen. Nekem meg nem volt wifi csipszet, amit ne uzemelt volna be alapbol.

Milyen gepre tervezed felnyalni?

Link to comment
Share on other sites

  • 0
14 órája írta faceeasyg:

Miert akarnal windows-os cubase-t futtatni?

Egyszerűen egyrészt kíváncsiság (mert hogy elvileg a linux erre is képes) és mert azt tudom használni, az Ardourt pl. nem. Aztán van a Cubiban egy-két jó VA szinti vst3 plugin, ami szintén jó volna ha ott futna majd. De mindenesetre nem megerőszakolni akarom vele a rendszert és emiatt lesajnálni, ha kudarcos a dolog, viszont ha így is működhetne már, az sztem nagy előrelépést mutathat a korábbi évek verzióihoz.
Majd priv. megosztom azt a portable Cabaset amim van kísérleti célra és te is azt tudod pontosan kipróbálni, ha gondolod.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 órával ezelőtt írta djuice:

Majd priv. megosztom azt a portable Cabaset amim van kísérleti célra és te is azt tudod pontosan kipróbálni, ha gondolod.

Az jopofa, mindenkeppen oszd meg. En lehet, hogy inkabb valasztanek windows alapu hordozhato rendszert, vagy vegulis van Cubasis minden telefonra/tabletre, de mivel az ilyen kreativ dolgoknak nagy rajongoja vagyok, ezert a vilagert sem akarlak eltantoritani.

1 órával ezelőtt írta djuice:

Egyszerűen egyrészt kíváncsiság (mert hogy elvileg a linux erre is képes) és mert azt tudom használni, az Ardourt pl. nem. Aztán van a Cubiban egy-két jó VA szinti vst3 plugin, ami szintén jó volna ha ott futna majd. De mindenesetre nem megerőszakolni akarom vele a rendszert és emiatt lesajnálni, ha kudarcos a dolog, viszont ha így is működhetne már, az sztem nagy előrelépést mutathat a korábbi évek verzióihoz.

Igen, valamilyen szinten kepes ra. VM-ben vegulis 100%-osan, de WINE alatt felek, hogy nem lesz felemelo es 100%-os elmeny, illetve authenticator-on valoszinuleg elakad a dolog ha tul uj verzio, de ezt mar irtam, szal sok sikert, es mindenkepp oszd meg a tapasztalataidat, es ha mar ugyis telepitesz Linux-ot, akkor probald mar ki a MIDI-t nativban, es segits, ha tudsz.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Ekkor: 2023. 10. 15. at 11:25 írta faceeasyg:

Szoval a JACK vagy nagyon rossz, vagy valamit en csinalok nagyon rosszul, szoval ha abban tudna valaki segiteni, az jo lenne.

Színkódolva van: az egyik ALSA MIDI, a másik JACK MIDI Port. Szerintem a kettőt egyszerre nem tudja kezelni a DAW.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
54 perccel ezelőtt írta AudioWorks Hangtechnika:

Színkódolva van: az egyik ALSA MIDI, a másik JACK MIDI Port. Szerintem a kettőt egyszerre nem tudja kezelni a DAW.

Mint irtam, ertem a szint a szinhez koncepciot, de azonos szinueket sem tudok egymasra huzni, csak nagyon kiveteles es hasztalan esetben: lasd, a virtualis billentyut meg tudom hajtani, nagyszeru, lathatom a kepernyon mely billentyuket nyomom le, de ez volt a leghasznosabb letrejott MIDI kapcsolat, amit sikerult connect-elnem.

Barmi ertelmeset probaltam volna osszekotni, az nem ment.

Szerk: 6 even keresztul hasznaltam nord modular G2-t, egy kis virtualis huzalozastol nem riadok vissza.

A kepek kozul az egyetlen allo orientaciojun a setup nem tartalmazott DAW-ot, csak egy standalone DX7 emulaciot, meg (mivel a DX7-t nem tudtam megszolaltatni sehogy MIDI-vel) egy virtualis billentyuzetet, ami legalabb visszajelezte, hogy igen, a billentyuzet hibatlanul mukodik. De ott vege. A DX7 emu csak akkor szolalt meg, ha annak a feluleten nyomtam meg az audition gombot.

Szerkesztette faceeasyg
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Tudom hogy nem vagyok nagy számítógép zseni, de gondoltam, egy telepítéssel megbirkózok a részletes leírásod alapján, amit ezúton is köszönök faceeasyg!

Alapvetően nem is szeretnék profin beletanulni a Linux programsoros ismeretébe :)  viszont egy Ubuntu Studiót szívesen használnék, és még csak nem is zenére, sokkal inkább megragadott a videó vágás lehetősége, mert azzal mindig hadilábon álltam Windows alatt.

Szóval odáig eljutottam, hogy letöltöttem az Ubuntu Studio 22.04.3 LTS ISO fájlt és a BOOT USB készítő segédprogramot. Elkészítettem a bootolható USB meghajtót. Bedobtam a számítógépbe, BIOS-ban átállítottam, hogy USB-ről bootoljon. A bootolás során elindította az Ubuntu Studio indítómenüjét, ahol ráküldtem a "Try or Instal Ubuntu Studio" menüpontra. Ez után pár perc feketeképernyő után az alábbi üzenetet kaptam:

Biztosan én vagyok fogalmatlan, de annyi értelmezhető üzenetet sem tartalmaz számomra ez a kiírás, hogy nem tudtam lefordítani sem :)

Ugyanezt csinálta a 23.10-es verzióval is és akkor is, ha újra megcsináltam a boot USB drive-ot.

IMG_20231019_064525.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 órája írta Koródi Csaba:

IMG_20231019_064525.jpg

Fizikai vagy logikai hiba van a pendrive-on (vagy DVD-n).

Vagy letoltes kozben kerult hiba bele, vagy a pendrive (DVD) irasakor, mert szinte kizart, hogy pont most romlott volna el a pendrive, vagy a frissen irt DVD maris gallyra ment volna. Semmi mas nem tud ilyen hibat okozni.

Mivel irtad ki az image-t? Mert a windows-os UNetbootIn altal irt boot stick nekem sem mukodott, mint irtam is.

Mivel aztan a kovetkezo peldanyt ubuntu-val irtam (egyszeru jobbgombos parancs/muvelet, hiszen ez egy oprendszer dolga) ezert ajanlani sem nagyon tudok mit. Hallottam mar embereket Balena Etcher-t ajanlani, de en meg nem hasznaltam.

Az UNetbootin-t most hetvegen lattam eloszor, es valoszinuleg utoljara. Ezen a linken van par alternativa, hatha hasznos:

https://www.tecmint.com/linux-bootable-usb-creators/

Ja, es az Ubuntu Studio nagyon nagy, tobb mint 5GB, szoval szimpla DVD-re (4.7GB) nem megy fel. Ebbol a szempontbol ajanlom a sima ubuntut, az biztos megirja jol a boot USB-t, de nem akarom elviccelni a dolgot, mert gondolom most nem vagy boldog a tortentektol.

Szerk.: persze ettol a windows-od meg el es virul, szoval csak gond van, tragedia nem tortent.

Szerkesztette faceeasyg
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Én boot készítő proginak csak a Ventoyt használom!
Elkészíti megfelelően a boot képes pendriveot, amire utána csak rá kell másolni bármiféle os. iso lemezkép fájlt, le is lehet cserélgetni őket szabadon később is, és automatikusan berakja őket az indítómenübe, akár windows, akár más telepítő. Nagyon rugalmas kis progi! ;) 

https://www.ventoy.net/en/index.html


De általában egy linux iso letöltéséhez szokott lenni MD5 checksum ellenőrzőkód is, amivel leellenőrizhető az iso kép sértetlensége (ehhez segédprogik is vannak, amibe beadható a kód).

Link to comment
Share on other sites

  • 0
4 órája írta Koródi Csaba:

Ez után pár perc feketeképernyő után az alábbi üzenetet kaptam:

Én meg nekiugrottam a Fedora Jamnek most felbuzdulva.
Nekem live rendszerként elindul, tudom próbálgatni is, de az asztali install ikonra kattintva, egy pontig eljut a folyamat, majd kb. 10 perc mélázás után ezt adja… :( 

WaDt52W.png

(Mondjuk én win10 mellé próbálom felrakni párhuzamos rendszernek.)

Szerkesztette djuice
Link to comment
Share on other sites

  • 0
3 órája írta faceeasyg:

Vagy letoltes kozben kerult hiba bele, vagy a pendrive (DVD) irasakor, mert szinte kizart, hogy pont most romlott volna el a pendrive, vagy a frissen irt DVD maris gallyra ment volna. Semmi mas nem tud ilyen hibat okozni.

Mivel irtad ki az image-t? Mert a windows-os UNetbootIn altal irt boot stick nekem sem mukodott, mint irtam is.

Többször letöltöttem és többször elkészítettem a BOOT pendrive-ot, mindig ez lett az eredmény.

Ellenben letöltöttem egy 20.4.es Ubuntu Studio-t is, arról is megcsináltam a BOOT pendrive-ot ugyanarra a pendrive-ra és ugyanazzal a UNetbootIn programmal, és ez működik. Itt megy előttem a másik gépen az Ubuntu Studio, egyelőre próbaverziója, a telepítésbe még nem vágtam bele, egyelőre ismerkedek vele :) Az kicsit fura, hogy bármit akarok benne csinálni, rákeresek a neten és a legegyszerűbb műveletekhez is command sort kell írni :( miközben ugyanolyan grafikus felületem van, mint a windowsnak.

Az gondolom nem nagy tragédia ha 22-es helyett 20-asnál maradok? Vagy érdemes még más próbát tenni a 22-esre?

Link to comment
Share on other sites

  • 0
38 perccel ezelőtt írta Koródi Csaba:

Az kicsit fura, hogy bármit akarok benne csinálni, rákeresek a neten és a legegyszerűbb műveletekhez is command sort kell írni :( miközben ugyanolyan grafikus felületem van, mint a windowsnak.

😎
“Már most elmondom, anti -terminálos, -terminál emulátoros, -parancsoros és -PowerShelles alkat vagyok. 2020 van, alagút van az óceán alatt, ember járt a Holdon, a lakásom és az autóm beszélget velem, GUI van a számítógépen. Ez alap.”
https://logout.hu/bejegyzes/tordaitibi/linux_rendszerek_hibai_egy_lelkes_amator_szemszoge.html

(Marhára érdemes elolvasni a fenti linken elérhető “kezdő” linuxos írást, egy kis tájékozódás végett!) ;) 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 0
50 perccel ezelőtt írta djuice:

Én meg nekiugrottam a Fedora Jamnek most felbuzdulva.
Nekem live rendszerként elindul, tudom próbálgatni is, de az asztali install ikonra kattintva, egy pontig eljut a folyamat, majd kb. 10 perc mélázás után ezt adja… :( 

WaDt52W.png

(Mondjuk én win10 mellé próbálom felrakni párhuzamos rendszernek.)

Az ubuntuim mellett is van egy win10, az nem gond. Meg a screenshot alapjan sincsen semmi koze hozza. Remelem bejelentetted a hibat.

Jol ertem, hogy meg csak el sem kezdett telepiteni semmit?

Link to comment
Share on other sites

  • 0
58 perccel ezelőtt írta Koródi Csaba:

...

Jol van a 20.04-es, kesobb ugyis megkerdezi, hogy akarsz-e upgrade-elni, es akkor is mondhatsz majd nemet.

Nagyon sok mindenhez nem kell parancs-sor, plane, hogy elvileg minden, ami hirtelen kellhet fent kell hogy legyen alapbol.

A parancs-soros dolgoktol ne felj, amennyiben nem bonyolultabb 1 sornal, ami ugy nez ki, hogy "sudo apt-get install <app neve>". Igazabol ugyanezt grafikusan is el lehet intezni, mert van szoftver-bazar app, ahol kikeresed, kivalasztod, nyomsz neki egy install gobot, es jonapot. Most nem lepek at a studio-ba, de a sima ubuntu-ban az a neve, hogy "ubuntu software".

De ha konkret app-ra kerdezel, megprobalok konkretabb valaszt adni.

Szerkesztette faceeasyg
Link to comment
Share on other sites

  • 0
25 perccel ezelőtt írta faceeasyg:

Jol van a 20.04-es, kesobb ugyis megkerdezi, hogy akarsz-e upgrade-elni, es akkor is mondhatsz majd nemet.

Újra gyúrtam a 22-est ezúttal a Rufus-al és megjavult :) Cirka egy órával ezelőtt még a 20-as próbát néztem, most meg már a 22-est. Szóval egyelőre megmozdult a dolog :)

Ismerkedek vele és ha tetszik, akkor ráküldöm az installt. Bízom benne, hogy akkor már nem kell zargatnom a hülye kérdéseimmel :)

Szerkesztette Koródi Csaba
Link to comment
Share on other sites

  • 0
4 perccel ezelőtt írta Koródi Csaba:

Újra gyúrtam a 22-est ezúttal a Rufus-al és megjavult :) Cirka egy órával ezelőtt még a 20-as próbát néztem, most meg már a 22-est. Szóval egyelőre megmozdult a dolog :)

Ismerkedek vele és ha tetszik, akkor ráküldöm az installt. Bízom benne, hogy akkor már nem kell zargatnom a hülye kérdéseimmel :)

Egyaltalan nem zargatas. Amikor zargatas lenne, akkor ugysem olvasom a forumot. :)

A 22.04-esrol viszont tapasztalatbol tudom, hogy rengeteg szoftverrel erkezik alapbol, szoval egy ideig telepitesre nem lesz gondod. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Mindenesetre pár napja még úgy tudtam, hogy a Linux az egy átlag ember számára felfoghatatlan valami, mára pedig itt van előttem. Szóval köszönöm azoknak, akik segítő és ismeretterjesztő szándékkal viseltettek(nek) a téma iránt érdeklődő amatőrök számára! :)

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 órája írta faceeasyg:

Jol ertem, hogy meg csak el sem kezdett telepiteni semmit?

Elkezdte, 10 percig haladt a progress bar, aztán jött az izé, linuxmumus.
De amúgy grafikus felületen live mód, ha magára hagyom a rendszert, marha ízlésesen elkezdi levenni a monitor fényerőt, s a végén eltűnik (alvó módba megy a gép). Ilyen featuret akarok windowsra is most már.

Viszont fekete levesként, még megkajáltam és 20 perc múlva visszatértem, már nem lehetett feléleszteni a Fedorat. Úgy hagytam… Majd meg nem határozott hosszabb idő után ezt nyomta a képernyőre! :blink:

mtYHnIa.png

Link to comment
Share on other sites

  • 0
16 perccel ezelőtt írta djuice:

Viszont fekete levesként, még megkajáltam és 20 perc múlva visszatértem, már nem lehetett feléleszteni a Fedorat. Úgy hagytam… Majd meg nem határozott hosszabb idő után ezt nyomta a képernyőre! :blink:

Lehet, hogy levalasztotta a drive-ot annyira beszunditott. :) Boot-ol meg az USB vagy nyitva hagyott dolgokat, amiket nem kellett volna?

Szerkesztette faceeasyg
Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 órája írta Koródi Csaba:

 ráküldöm az installt. Bízom benne, hogy akkor már nem kell zargatnom a hülye kérdéseimmel :)

Inkabb zargass, es ha nem vagy biztos benne, inkabb elotte zargass es vard meg a valaszom. :)

Djuice kapja az ivet, de legalabb a tied jojjon ossze, ahogy kell.

Ja, es ne hagyd magara a LIve verziot, ami eddig eszembe nem jutott, de lehet, hogy a fejlesztoknek sem, ugyhogy biztos, ami biztos ne hagyd magara. ;)  

Link to comment
Share on other sites

  • 0
10 órája írta faceeasyg:

Inkabb zargass, es ha nem vagy biztos benne, inkabb elotte zargass es vard meg a valaszom.

Ez mondjuk okos gondolat, köszi! :)  Természetesen elolvastam a részletes leírásodat, de azért még körbejárom, hogy biztos legyek mindenben :)

Szóval: a topik címe ellenére mégsem tervezem zenélésre használni. A Windows-os számítógépemen futó Cubase tökéletes összhangban van az eszközeimmel, plusz van a táskámban iPad Cubasis-el, az azon készült projektek importálhatóak az asztali gépbe, szóval ezt nem bolygatnám.

Viszont ahogy bemutattad ezt az Ubuntu Studio-t, azért ez a Photoshop klón, meg a Blender 3D, az InScape, meg a videóvágás, ráadásul mind gyárilag benne van, szóval gyakorlatilag semmit nem kell telepítenem sem... ez nagyon megtetszett. Tulajdonképpen ez mind az, amire a számítógépet használom a zenélés mellett és ha ezt az Ubuntu gyorsabban és stabilabban hozza, mint a Windows-os gépem, akkor ez azért elég jó díl :)

Tehát a bevezető után a kérdéses részek:
1: A laptopomban egy darab SSD van, egy darab Windows 11 partícióval. Ha erre rágyúrom az Ubuntu Studio-t, akkor az a Windows-ommal nem csinál semmit, csak a boot folyamatába beilleszt egy választási lehetőséget, hogy a Windows vagy az Ubuntu induljon ugyi? Ezzel akkor nincs tenni valóm? Elkülönít magának egy területet, ahol létrehozza a saját fájlrendszerét?

2: Jelenleg teljesen jól működik az Ubuntu Studio TRY verzióban a laptopomon. Mi van akkor, ha nem is telepítem, hanem mindig a Pendrive-ról indítom ha például hirtelen videó vágási ingerem támadna? :)

3: Ha a stabilitás, meg a gyorsaság miatt telepítem, de később el akarom távolítani, akkor az mennyire macerás? Szívni fogok vele, vagy megugorható programozási ismeret nélkül is? :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válaszolok a kérdésre...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...