Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Zene Linuxon - ki ténykedik benne itt már eredményesen?


LP-filter

Kérdés

Fenti téma adott és itt ebben jártasak tanácsait várnám, mivel mostanság kezdek a windows mellett ebben az irányban is érdeklődést mutatni. Bár nem zenész haverom (legalábbis pc-n nem az) évek óta eredménnyel és megelégedéssel lakik Mint distroján, azért utánanézve a linuxot is szelídíteni kell zenélésre főleg a kernelt illetően (latency stb.), szóval még ebben is bizonytalan vagyok, melyik rendszer lenne legalkalmasabb a dologra. (?)

Távlati célomban netán a V-machinehoz hasonló "zenedoboz - for music only" felépítése is szerepelne ha sikerül majd belerázódni, ill. itt kérdezném hogy ha valaki már tud létező, akár olcsó netbookon összerakott, működő platformról, ne tartsa magában az információt! :)

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
1 órával ezelőtt írta Koródi Csaba:

1: A laptopomban egy darab SSD van, egy darab Windows 11 partícióval. Ha erre rágyúrom az Ubuntu Studio-t, akkor az a Windows-ommal nem csinál semmit, csak a boot folyamatába beilleszt egy választási lehetőséget, hogy a Windows vagy az Ubuntu induljon ugyi? Ezzel akkor nincs tenni valóm? Elkülönít magának egy területet, ahol létrehozza a saját fájlrendszerét?

Igen. Mindre igen.

1 órával ezelőtt írta Koródi Csaba:

2: Jelenleg teljesen jól működik az Ubuntu Studio TRY verzióban a laptopomon. Mi van akkor, ha nem is telepítem, hanem mindig a Pendrive-ról indítom ha például hirtelen videó vágási ingerem támadna? :)

Nem latom miert ne lehetne igy csinalni. Valamennyi korlat van, meg nyilvan nem ugy fut mint SSD-rol, de amig ezek nem akadalyoznak abban, hogy megcsinald, amit meg akarsz csinalni, addig siman. A Linux siman latja a windows particiot, szoval hasznalhatod az ottani fajlokat, kiveve, ha legutobb shutdown-olva volt a windows. Linux-ozas elott a win10 es win11 restart-olva kell hogy legyen, mert shutdown-ban nyitvahagy naplofajlokat (pedig az nagyon rossz otlet), es olyankor a Linux nem engedi hogy hozzanyulj. Persze le lehet zarni azokat a naplofajlokat linux alol is, de az mar a "programozo" szintu linux hasznalat.

1 órával ezelőtt írta Koródi Csaba:

3: Ha a stabilitás, meg a gyorsaság miatt telepítem, de később el akarom távolítani, akkor az mennyire macerás? Szívni fogok vele, vagy megugorható programozási ismeret nélkül is? :)

Igen. Ha grafikus alapon magatol a particionalastol, logikai drive-oktol es azokkal valo muveletektol nem ijedsz meg, akkor mindent vissza tudsz csinalni. Nem fogod akarni, de vissza lehet csinalni. :) Lehet, hogy kell majd  letolteni egy csak particionalot tartalmazo boot USB-s ubuntu-t, de nem tudom, mert nagyon regen kellett utoljara visszacsinalnom linux install-t, a visszacsinalhatosaga meg ugyis inkabb a windows-on mulik, vagy a particionalo boot USB-n.

2 órája írta Koródi Csaba:

ha ezt az Ubuntu gyorsabban és stabilabban hozza, mint a Windows-os gépem, akkor ez azért elég jó díl :)

Es meg ha nem is gyorsabb, a windows-od biztos az lesz, ha a zenen kivul semmi massal nincsen "megterhelve".

Na sok sikert, majd szamolj be, es ha olyan van inkabb zargass! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 0
2 órája írta Koródi Csaba:

Photoshop klón, meg a Blender 3D, az InScape, meg a videóvágás, ráadásul mind gyárilag benne van, szóval gyakorlatilag semmit nem kell telepítenem sem... ez nagyon megtetszett.

A Gimp, a Blender, az Inkscape ugyanúgy free elérhetőek windowsra is. Gimppel régebben én is szórakoztam már, az Inkscapeben boroscimkét terveztem, a Blendert meg csak terveztem belefolyni, de aztán...
Szóval ezek linuxtól függetlenül is mennek.

Még egy infó. Tegnap éjszaka még beraktam egy full üres ssd-t a laptopba, mivel a fenti képernyőn vmi eszközhiba cuccot látok (érdekes!) és megpróbáltam úgy telepíteni ezt a kínszenvedéses verziót, de ugyanúgy telepítési hibába futott. Így egy időre megint lemondtam a linuxal való szerencsétlenkedésekről.
Csinálja akinek kedve van hozzá!

  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

  • 0
2 órája írta Koródi Csaba:

Mi van akkor, ha nem is telepítem, hanem mindig a Pendrive-ról indítom ha például hirtelen videó vágási ingerem támadna?

Ez csak akkor lehet gond, ha frissítés jönne a rendszerre és így nincs mit frissíteni.

2 órája írta Koródi Csaba:

Ha a stabilitás, meg a gyorsaság miatt telepítem, de később el akarom távolítani, akkor az mennyire macerás?

Windows lemezkezelőből letörlöd az linux partíciót, ha nem kell már, formázod ntfs-re és annyi.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
2 órája írta djuice:

Blender, az Inkscape ugyanúgy free elérhetőek windowsra is

Igen, használtam is őket windows alatt. De ha ezekkel tudom tehermentesíteni a windows-os rendszeremet, az is nyereség, plusz például a videó vágás az azért elég döcögős a windows-on... ha ez a második laptop Linux-os rendszerén jobban tud menni, akkor érdemes erre a feladatra dedikálni.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Ekkor: 2023. 10. 20. at 10:01 írta faceeasyg:

Sajnalom, hogy igy esett, mert lehetett volna neked is tobb sikerelmenyed.

No hát akkor egy kis qrva egyszerű Railink wifi-bluetooth kártya probléma egy ismerősöm laptopjára (is) vonatkozóan. A gond mint látszik széleskörű linuxon, azaz nem egyedi eset. Farigcsálni kell manuálisan a kódsorokat, meg fordítgatni a drivert. Ezt pl. windowson megcsinálja a microsoft és/vagy tálcán kínálja a win update hogy letölti a megfelelő drivert a felhasználónak. Linuxon meg fogd a kőbaltádat és indulj el vadászni... :lol:És ez csak egy picuri probléma szemléltetve mennyire nincs készen az az opr. a használatra.

https://forums-linuxmint-com.translate.goog/viewtopic.php?t=172945&_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=hu&_x_tr_hl=hu&_x_tr_pto=wapp

https://bugs-launchpad-net.translate.goog/ubuntu/+source/linux/+bug/1189721?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=hu&_x_tr_hl=hu&_x_tr_pto=wapp

Link to comment
Share on other sites

  • 0
11 órája írta djuice:

És ez csak egy picuri probléma szemléltetve mennyire nincs készen az az opr. a használatra.

Nem azt szemlelteti, de ezt mar irtam privatban: attol, hogy a te repulod lezuhan, attol meg a repules a legbiztonsagosabb, es a repulok keszek a repulesre.

Ha az 1.5-2 milliard android juzert nem is szamoljuk, akkor is ott van 40 millio ubuntu user, a szuperszamitogepek (96% Linux-ot futtat), szerverek, stb. Ez nekem nem ugy tunik, hogy ne lenne keszen.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Ekkor: 2023. 11. 19. at 11:15 írta faceeasyg:

attol meg a repules a legbiztonsagosabb

Mondják neked azok, akiknek megéri hogy te repülőjegyet vegyél. De ha pont azt sikerül kifogni, ami épp zuhan, akkor nyugtatgathatod magad, hogy áááá, nem kell félni mert a repülés a legbiztonságosabb. A statisztikának meg csak az hisz aki magának hamisítja. :)  (by Churchill)

De nem erről akarok beszélni.
Elveidhez híven nem adtuk fel, ma is csesztettük a kolléga laptopját.
Egy elvileg működő megoldás a Railink driver problémára:
https://github.com/Borwe/rt3290-linux-drivers

Nos, a terminál meg ezt közölte:

Creating symlink /var/lib/dkms/rt3290sta/2.6.0.0/source -> /usr/src/rt3290sta-2.6.0.0
Kernel preparation unnecessary for this kernel. Skipping...
Building module:
cleaning build area...
make -j2 KERNELRELEASE=5.15.0-76-generic -C src/ LINUX_SRC=/lib/modules/5.15.0-76-generic/build...(bad exit status: 2)
Error! Bad return status for module build on kernel: 5.15.0-76-generic (x86_64)
Consult /var/lib/dkms/rt3290sta/2.6.0.0/build/make.log for more information. 

Szóval továbbra is csuda érdekes önkínzás linuxszal cseszni az ember szabadidejét! ;) 

Szerkesztette djuice
Link to comment
Share on other sites

  • 0
8 órája írta djuice:

...

Szep.

En valtozatlanul ugy erzem, hogy te szinte direkt szaladsz bele a pofonokba. A Ralink-re rakeresve (nekem) elso helyen az alabbi wiki oldalt dobja ki a gugli:

https://en.wikipedia.org/wiki/Ralink

Hat... ez valamiert csak annyit tud irni, hogy, ja, van ez a gyarto, ezt es ezt csinaljak, majd meg1x ugyanekkora szocikk semmi massal nem foglalkozik, csak, hogy a ceg annyira leszarta a Linux-ot, hogy a korai csipszeteik driver-eit lelkes amatorok probaltak osszerakosgatni.

Nos, az a G1 250 gep nem tunik tul ujnak, de legalabb ranezesre igazan tesco gazdasagos, szoval siman lehet benne jo regi wifi chip, viszont:

van rajta ethernet port is. szoval ha csak a wifi chip nem megy, attol meg az egesz rendszer mukodokepes es mindent meg tudsz csinalni, es hasznalat kozben szarakodhatsz a wifi-vel, ha annyira fontos. Ez igaz volt a tp-link USB-s wifi modulodra is. Eszedbe sem jutott anelkul, vagy masik USB-s dongle-lel ertekelni a rendszert. A fedora jam-et sem probalgattad (beszamolo szerint) live rendszerben, hanem rogton install, es a legelso valami python hibauzenetre jott a frocsoges. Es persze mar abban az esetben is maga az, hogy a fedora jam-et valasztottad, mikozben itt a topikban elozoleg barmi mas volt tesztelve meg meltatva, de te azert is masfele mentel... hat, megkerdojelezheto dontes.

Ami nem lenne baj, ha nem olyan mentalitassal es prekoncepcioval mennel bele a kalandba, hogy most aztan megmutatod a vilagnak mekkora szar ez az egesz.

De akkor oszinten: csak a wifi/BT nem megy? Minden mas igen?

Ha online talalsz kernel forditgatos megoldasokat, azt azert tudd minden esetben, hogy az olyan kb, mintha az orvosod telefonon diktalna le, hogy hogyan vedd ki a sajat vakbeledet. Persze, ha magad is sebesz vagy, akkor jo, hogy valaki megerosit telefonon, de ha eletedben nem volt meg szike a kezedben, akkor bizony csunya dolgok johetnek.

Es meg1x kerdezem: a wifi kivetelevel minden mas megy azon a G1 250-en?

En valtozatlanul segiteni probalnek, mint ahogy tettem oszinten privatban is, de akkor te is tedd ki az asztalra a foltozni valo rancos batyut: az a celod, hogy minel tobb olyan hardver-elemet talalj, ami nem megy alapbol es az alapjan probald telikurtolni a vilagot, hogy mekkora szar a linux; ez a celod?

Szerkesztette faceeasyg
Link to comment
Share on other sites

  • 0

faceeasyg!

Én évekig szenvedtem linuxal (És bsd-vel) de mindig örökösen beleütköztem vmi hibába! Hogy mik ezek azt hosszú lenne felsorolni mert oldalakat tudnék írni róla!

Egész egyszerűen nem desktop os és kész. Szerverre akármilyen jó lehet, de abból a szerepéből nem tud kilépni. 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 órája írta xinu:

faceeasyg!

Én évekig szenvedtem linuxal (És bsd-vel) de mindig örökösen beleütköztem vmi hibába! Hogy mik ezek azt hosszú lenne felsorolni mert oldalakat tudnék írni róla!

Egész egyszerűen nem desktop os és kész. Szerverre akármilyen jó lehet, de abból a szerepéből nem tud kilépni. 

En is.

Ezert, ha visszaolvasol, zenelesre soha nem is ajanlottam.

Szoval a desktop os, az hmm...

Mivel a topic a Zene Linux-on ezert en csak odaig mennek, hogy ha a zene az audio only, akkor vegulis arra is, de amugy sajnos nem, pedig lehet hogy de, de nekem nem sikerult eddig meg. Ha visszaolvasol, ezt igazolva lathatod.

De pont akarmi desktop felhasznalasra Ubuntu-nal jobbat nem tudok ajanlani. Mert nincs. Ha renderfarm kell, akkor RedHat AMD cuccokkal... Es zenelesen kivul minden masra...

Igazabol szivesen ajanlok egy fogadast. Dec 13-28 Magyarorszagon leszek, szoval nekem belefer, telepitek szinte akarhol akarmire Linux-ot; en azt mondom, hogy lesz net eleres, es minden elemi mukodni fog. A MIDI alapu zene kivetelevel minden mukodni fog, az valamiert nekem meg nem, pedig allitolag.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Na, majd én kifejtem neked!
Vicces azt feltételezned, hogy én csak brahiból akarok magammal kib.szni a linuxal és direkt keresném ellene a bizonyítékokat számodra,bhogy esetleg meggyőzzelek az igazamról. Szamárság, csak azokra hozok példát, ami itt pl. a wifi adapternél windowson vagy mac-en szinte mára ismeretlen fogalom, hogy egy alapszintű hardver ne menne, mert a win update is már letölti magától a megfelelő illesztőt. Ahogy Xinu is írja, linuxon meg mindig sikerül belefejelni vmi ostoba egyszerű bugba, épp ezért nem hogy zenei használatra teszi lehetetlenné önmagát a rendszer ezekkel (pontosabban sosem próbált ilyen profibb dolgokra alkalmas lenni), hanem az alapvető hétköznapi feladatokra is!

Lehet ez neked nagyon nem tetszik, de sajnos ebbe lehet belefutni vele. Másképp nem mondanánk ha nem így lenne. Pontosabban amíg egy átlag felhasználói ismeretekkel pl. windowson, mac-en szinte bárki, egy nagyapa is elboldogul manapság, addig linuxon ez vastagon nem mondható el.
Mondom a példát, a többi felvetésedre is válaszul… Pendriveot bedugunk az ismerősöm laptopjába, egyszer felismeri, egyszer nem bírja mountolni. Pendrive formázó appal leformázzuk, másolunk rá vmit, és 20 perc után kiírja a Mint, hogy nincs jogosultság a fájl másolásához. A másolás folyamatot se megszakítani, se törölni nem engedi valójában. Látszólag igen, gyakorlatilag meg a gép kikapcsolására közli, hogy a háttérben másolási feladat zajlik, nem kapcsolhatod ki a gépet.
Van mikor alapból (pendrive csesztetés nélkül) se engedi kikapcsolni a gépet a Mint, egyszerűen logoutol de visszadobja a bejelentkezési képernyőt. Sztem ez k.rva megbízhatatlan egy atom stabilnak ítélt rendszertől!
Ja! A pendrive nem hibás, windowson és smart tv-n is gond nélkül tudta használni az ismerősöm.

LAN net kapcsolatra meg nincs lehetőség a wfit kiváltani, mert messze van a modem más helységben, átkábelezni meg nem akarja a fél házat ezért. Amúgy is a laptop erénye, hogy ott használd mobilisan, ahol kényelmes. Valszeg hackelt win fogja neki váltani a linuxot, mert nem bírunk vele, viszont a legál w7 aktiváló kulcsával már múlt hónapja nem enged a mikrofos upgradelni w10-re, amivel még használhatná hivatalosan. Mindenesetre ki akarta próbálni, hát ha jó lesz az linuxal is. Én figyelmeztettem előtte, hogy ez nem sétagalopp feltétlen. Tehát NEM, nem alkalmas hétköznapi használatra sem, bárhogy bizonygatod, főleg olyannak nem aki most lát ilyet először és a terminál fogalmára is max. Ferihegyre asszociál.

Ami a Fedorát illeti, tévedsz, mert kipróbáltam telepítés előtt, de mar a magyar bill. kiosztást is magadnak kell levezényelni benne. Ilyen szempontból a Mint már elve magyarul indul live módban is és még a telepítése is egyszerűbb folyamatként (start… next… next… next) volt megoldható, akár egy windows esetében is. No, a Fedora ehhez képest kőbaltát igénylő… És amúgy miért is ne próbálhattam volna ki? Akár működhetett is volna, de sajnos nem működött és ezzel magam igazoltam, hogy nem egy gondmentesen kezelhető rendszer a linux.

Attól még te próbálkozhatsz vele, használd, ha bejön, de gyakorlatilag kb. arról vitatkozunk, hogy egy bugos Kurzweil milyen fasza, és csak Kurzweilt kell használni, különben nem is érteni az embereket miért mást, merhogy a Kurzweil az Kurzweil és az egy szimbólum, még más mondjuk bugos Yamahával még sosem találkozott. Láttam én is már faxa Kurzweilt, meg ismerem aki szervizelte őket anno, aztán jajjjjj!!! - mondá a szerelő. Szóval ilyesmiről van szó kb.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Ekkor: 2023. 11. 21. at 22:09 írta djuice:

...

Koszonom, hogy megosztottad velunk a tapasztalataidat.

En is leirtam mar a (majd' 8 eve mindennapi) tapasztalataimat, meg kivancsisagbol felnyaltam egy ujabb disztrot a gepemre, minden gond nelkul. Ugy ertem, egy kis apro bokkeno legalabb lehetett volna, es en meg akkor is boldog lettem volna, de sajnos annyi sem volt.

Felajanlottam, es valtozatlanul felajanlom, hogy dec 13-28 kozott akarkinek telepitek linuxot (ubuntu-t) a gepere, felolem lehet videozni is, hogy nem csalok gonosz kis programozo trukkokkel, de erre eddig senki sem jelentkezett.

Korabban mar sokszor leirtam, hogy hol, hanyan es milyen modon hasznalnak profi(!) dolgokra linuxot, amire egyetlen egy cafolat sem erkezett. Nyilvan azert mert nem lehet cafolni, de az mindegy is.

Ugyhogy olyankor, amikor olyanokat irsz, mint peldaul:

"épp ezért nem hogy zenei használatra teszi lehetetlenné önmagát a rendszer ezekkel (pontosabban sosem próbált ilyen profibb dolgokra alkalmas lenni), hanem az alapvető hétköznapi feladatokra is!"

akkor nem velem vitatkozol hanem a tenyekkel. Es ezen nem valtoztat az sem, HOGY MILYEN modon formalod meg a leirtakat.

Azert irtam a repulogepes hasonlatot, mert az toketeles analogiaja annak a logikai hibanak, hogy egy akarmilyen tapasztalat alapjan mindenre kiterjedo igazsagot akarsz kinyilatkoztatni. Zuhannak le repulok? Igen. Attol meg statisztikailag a legbiztonsagosabb? Igen. Mi alapjan? Az alapjan, hogy 1millio utasbol ott serul/hal meg a legkevesebb. Nyilvan ez nem vigasz annak, aki pont lezuhant, de kozuti balesetben is halnak meg emberek, megis beulsz a kocsiba.

Ekkor: 2023. 11. 21. at 22:09 írta djuice:

Attól még te próbálkozhatsz vele, használd, ha bejön, de gyakorlatilag kb. arról vitatkozunk, hogy egy bugos

Nem probalkozom vele, hanem lassan 8 eve azt hasznalom minden nap. Eddig egyetlen bugot sem sikerult talalnom, kiveve egy rosszul sikerult frissitest (18.04), ami elcseszte a boot-selectort, de azt is rendbe lehetett tenni ujra-installalas nelkul, bar az uj install lehet gyorsabban meglett volna.

8 ev alatt nem sikerult olyan periferiat ranyomnom a gepre, hogy ne ment volna azonnal. Pedig abbol volt am nem keves, kulso vinyoktol es pendrive-oktol kezdve, USB-s IDE adapteren at, mindenfele kartyaolvasok, wireless headsetek, billentyuk egerek, hangkartyak.

Es 8 ev alatt egyszer sem fordult elo, hogy ne tudtam volna azonnal 100%-osan hasznalni a rendszert, mert eppen kijott valami frissites.

Es mivel csak az ubuntu-nak 40 millio user-e van, gondolom masik 40 millio ember ugyanigy velekedik.

Nomeg ott van egy masik 40 millio Raspberry Pi user.

Es akkor a profikrol (videovagas, 3d modelling, render, es mindenfele szerverek) meg nem is beszeltunk.

De ha az mind csak tavoli ismeretlen figura, akkor is: meg tudod magyarazni, hogy nalam miert megy 8 eve hibatlanul az ubuntu? Van ra magyarazatod, hogy hogy lehet, hogy mindent, ami nem MIDI, meg tudok vele csinalni gyorsabban, tisztabban, biztonsagosabban es hatekonyabban mint barmi massal? Pedig ott van a "zsiruj" macmini is, meg a sokkal erosebb (egyelore) windows laptopom is. Es megis inkabb, amit csak lehet a 10 eves oreg laptopomon csinalok ubuntuval. Van erre barmilyen esszeru magyarazatod?

Link to comment
Share on other sites

  • 0
2 órája írta faceeasyg:

Azert irtam a repulogepes hasonlatot, mert az toketeles analogiaja annak a logikai hibanak, hogy egy akarmilyen tapasztalat alapjan mindenre kiterjedo igazsagot akarsz kinyilatkoztatni

Ja, értem, csak te tudsz igazságot kinyilatkoztatni, más csak félrebeszél. De akkor miről is beszéljünk tovább? A te igazságod a te igazságod, ezen sosem leszel hajlandó változtatni, akárki akármit mond. Részemről én zárom is ezt, mert semmi értelme amúgy sem az egésznek, senki nem fog miattad holnaptól vakon a linuxokban bízni, sőt az ellenkezője rajzolódik ki. (A milliós tényként felhozott adataidat meg ne ide hangoztasd, ez nem pro linux fórum és itt senki nem fog mérnöki szinten érteni a dolgokhoz, mint az általad említettek esetében, ahol nyilván szakemberek kezelik a dolgokat. Itt nincsenek olyanok, ez egy hobbista zenész fórum, semmi köze nincs a Nasa szintű giga linux projektekhez távolról sem.)

Link to comment
Share on other sites

  • 0
3 órája írta faceeasyg:

kozuti balesetben is halnak meg emberek, megis beulsz a kocsiba

Azért annak kicsit más a kockázati tényezője, ha 50-el ér baleset, mint 1200 km/h-val és esélyed sincs semmire. Pont ez mutatja, mennyire illogikus a példád, de vmi hülye egyszer elhintette, hogy a repülés a legbiztonságosabb, te (is) benyaltad, és azóta ez az absz. igazság. :D Pedig önmaga elveivel is cáfolható az egész, pont a statisztikával ha úgy tetszik, mert lényegesen több autó közlekedik napi szinten, mint repülő, tehát a baleseti adatok legfeljebb a nagyobb számhoz mérten lehetnének látszólag többek  arányosan, de ha vki függetlenül ezeket összehasonlítaná ténylegesen, még az is kiderülne, hogy a nagyobb számszeri kockázattal is kevesebb a közúti baleset és az életben maradási esély nagyobb! Szóval nem mindegy hogy mit és kinek hisz az ember. Jobb talán utánajárni vagy más oldalról is megközelíteni sok mindent, mint sem az elvakult piaci fiskális  szemléletből származó, “az én lovam a legszebb, legjobb, ezt vegye!” rátukmálásnak naivul bedőlni!

Szerkesztette djuice
Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 órával ezelőtt írta vinnui:

ni. A folyamat természete az lenne, hogy a hardvert választjuk a rendszerhez, és nem fordítva.

Ez bizony jogos, @faceeasyg is ezért bizonygatja a több millió androidos linux alapú cucc meglétét, napi szintű használatát világszerte felteszem, csak azokat mind gyárakban készítik fel optimálisan a hardverre szakemberek és még akkor is vannak debugok és javítási frissítések, minő érdekes! ;) 
Más tekintetben pedig, mára a win vagy mac is oda jutott fejlettségben mint os., hogy gyakorlatilag nagyobb hozzáértés nélkül működni fog a legtöbb hardveren (főleg a win), addig a linuxokról ez messze nem mondható el, viszont naivan kipróbáljuk, mert azt is már olyannak gondoljuk ugyanúgy, minimális hozzáértéssel. És mindez hol van még attól, hogy zenére is alkalmas legyen…

 

Szerkesztette djuice
Link to comment
Share on other sites

  • 0
Épp most írta djuice:

ilyennek gondoljuk minimális hozzáértéssel. És mindez hol van még attól, hogy zenére is alkalmas legyen…

Egyetértünk! Abba még bele sem mentünk, hogy hogyan kell kialakítani egy zenei, vagy bármilyen videóvágó, fotószerkesztő, CAD, stb munkaállomást. Sokan már a fogalmakat is keverik ezzel kapcsolatban, azt hiszik hogy asztali gép = munkaállomás. Mára már itt teljesen más követelmények és elvárások vannak, még ha a hardver nagyon hasonló is a két kategória között. Régebben még ez sem volt azonos, de ma mindenkinek van egy szuperszámítógép a zsebében, így itt eltűntek a különbségek. A szemlélet viszont maradt.

A munkaállomás mint gép olyan, mint a profi ács Milwaukee vagy Dewalt szerszámai. Egyedül egy feladat elvégzésére alkalmas, de arra tökéletesen, viszont nem verünk be vele szeget. Ha a zenénél maradunk, akkor első pillanattól kezdve kitaláljuk hogy mi a feladat: filmzene, sound design, felvétel és keverés, stb, és ehhez választjuk a szoftveres hátteret, az audio interface-t, és a vasat, OS-t. Telepítjük, finomhangoljuk, és utána megy vele a munka, pénzkeresés, és nincs rajta fészbúkozás, stb. Ilyen tekintetben a Linuxot be lehet fogni hasonló munkára, lásd Blender, 3D renderfarmmal, vagy pl a Bitwig is támogatja mint DAW, de nagyon meg kell gondolni, hogy érdemes-e elkezdeni vele foglalkozni.

Én nem fogok érvelni sem mellette, sem ellene, hogy mi mire alkalmas és mire nem, mert ez nagyon tág fogalom. Láttam már Linux alapú 3D modellezést, Sun Solaris alapú CAD munkaállomásokat, meg nem sorolom még miket... mindent a megfelelő feladatra, hozzáértéssel kell megterveni, és utána kezelni, és akkor normálisan fog működni.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
5 perccel ezelőtt írta djuice:

fog a legtöbb hardveren (főleg a win), addig a linuxokról ez messze nem mondható el, v

hahahaha...

HHAHAHHAHAHHAHAHAHA...

(nagy levego, konny-torolgetes)

HAHHAHHHAHAHAHAHAHAHHAHHAAHAHAHAAHAHA

Neked a valosaggal nagyon nagy problemaid vannak, es meg azt sem vitatom, hogy szemelyes elmenyek alapjan, de: Linux gyakorlatilag az osszes letezo, es a valaha letezett procin es architekturan fut, szemben a windows 10 csak x86, x64 es ARM64 (eleg fos, de vegulis van), es ez a windows 11 eseteben ugy modosul, hogy csak x64 (es abbol sem minden CPU/chipset) es ARM64.

Szemben a Linux: MC68020 es folotte, effektive az osszes ARM kezdve a legelsovel, x86 es x64, DEC Alpha, PowerPC, MIPS, HP PA-RISC, RISC-V, SPARC/UltraSPARC meg egy csomo altalam ismeretlen architektura, lehet bongeszni:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Linux-supported_computer_architectures

Link to comment
Share on other sites

  • 0
5 órája írta faceeasyg:

Van erre barmilyen esszeru magyarazatod?

Van aki néger csajt szeret kefélni mert neki az jön be. Nincs racionális magyarázat, nálad az ubi működik. Örülj neki!
Amúgy öreg laptopokra pont nem ajánlott a hardverigénye miatt. Én meg ránézésre is hányok az ubuntu desktop screen shotjait nézegetve az egész megjelenésétől. Mára a felhasználói élmény a középpont, hát azt ott sose volt nívódíjas sztem.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
2 perccel ezelőtt írta djuice:

Van aki néger csajt szeret kefélni mert neki az jön be. Nincs racionális magyarázat, nálad az ubi működik. Örülj neki!

Ezzel semmi gond nem lenne, ha nem hangoztatnad folyton, hogy neger csajjal nem lehet dugni, mert nincs p*naja.

En csak abba kotok bele.

Azt latom, hogy neked nem megy, eleinte sajnalkoztam is, meg a tort cubase-edet is kiprobaltam neked wine alatt (szivesen), csak ize. Ird le a tapasztalatodat, csak ne mondd, hogy a neger nonek nincs p*naja.

Na megyek nekiesek a repulos hozzaszolasodnak, mert ott komoly oktatasra van szukseg.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
6 perccel ezelőtt írta faceeasyg:

Ezzel semmi gond nem lenne, ha nem hangoztatnad folyton, hogy neger csajjal nem lehet dugni, mert nincs p*naja.

Ez így hülyeség, mert kb annak volna értelme ebben az olvasatban, hogy nekem nem jön be, hányok tőle és tuti nem azt kapod, mint egy fehértől. De hagyjuk az egymás győzködését, ez a vita sosem fog eldőlni linux terén sem köztünk.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válaszolok a kérdésre...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...