Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Zene Linuxon - ki ténykedik benne itt már eredményesen?


LP-filter

Kérdés

Fenti téma adott és itt ebben jártasak tanácsait várnám, mivel mostanság kezdek a windows mellett ebben az irányban is érdeklődést mutatni. Bár nem zenész haverom (legalábbis pc-n nem az) évek óta eredménnyel és megelégedéssel lakik Mint distroján, azért utánanézve a linuxot is szelídíteni kell zenélésre főleg a kernelt illetően (latency stb.), szóval még ebben is bizonytalan vagyok, melyik rendszer lenne legalkalmasabb a dologra. (?)

Távlati célomban netán a V-machinehoz hasonló "zenedoboz - for music only" felépítése is szerepelne ha sikerül majd belerázódni, ill. itt kérdezném hogy ha valaki már tud létező, akár olcsó netbookon összerakott, működő platformról, ne tartsa magában az információt! :)

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
14 órája írta Korgó:

Kíváncsi vagyok.

En is, de a jatek kedveert, az elejen kezdjuk, aztan majd araszolunk feljebb.

Irtad, hogy AVLinux-ot hasznalsz, mert "meguntad" az ubuntu studiot. Kifejtened mit untal meg rajta?

Latom, hogy a repository az tulkepp kompatibilis a ketto kozott, ami jo hir nekem, de 1 installert fogok csak letolteni, es ha problema nincsen az ubuntu studioval sem, akkor inkabb arra kanyarodnek.

Djuice kedveert az elvesztegetett idot is fogom majd szamolni, majd beszamolni rola.

Na ird meg, jo lesz-e az ubuntu studio egy tiszta, szaraz, tudatlan felhasznalo altal is beuzemelheto zenei rendszerhez.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
15 órája írta djuice:

Ezzel egyetértek! Max csak az idő vesztegethető el vele,

A 3.0 verziók óta figyelem a windowsokat, 2000-ben hagytam abba.
Idópazarlás egy olyan rendszerre tanulópénzt fektetni, amelyiknél 3-5 év múlva gykorlatilag mindent újra kell tanulni, és ami még önmagával se kompatibilis visszafelé.
Ezzel szemben az a tudás, amit 2000 előtt tanultam UNIX felületeken, ma is használható akármelyik UNIX alapú rendszernél.
További jó startmenükeresést neked.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
5 órája írta faceeasyg:

En is, de a jatek kedveert, az elejen kezdjuk, aztan majd araszolunk feljebb.

Irtad, hogy AVLinux-ot hasznalsz, mert "meguntad" az ubuntu studiot. Kifejtened mit untal meg rajta?

Latom, hogy a repository az tulkepp kompatibilis a ketto kozott, ami jo hir nekem, de 1 installert fogok csak letolteni, es ha problema nincsen az ubuntu studioval sem, akkor inkabb arra kanyarodnek.

Djuice kedveert az elvesztegetett idot is fogom majd szamolni, majd beszamolni rola.

Na ird meg, jo lesz-e az ubuntu studio egy tiszta, szaraz, tudatlan felhasznalo altal is beuzemelheto zenei rendszerhez.

Amikor minden gépemen áttértem 32 bitről 64-re, AV került kettőre, többin maradt a Slackware.
A csomagkezelőkszámítanak nálam, és az első megmagyarázhatatlan anomália, amire két napot kell szánni, hogy rájöjjek, mi a gond. AV-nál ez az időpont jóval később érkezett, vagyis kevésbé "időbaszó" lett a szememben. És hozzáfordítottak egy marék hang- és grafikai programot, amivel nem kellett külön foglalkoznom. A DAW-ok közül én Ardour-os vagyok, bár nézegettem a többit is -- nincs kedvem hozzájuk, hamár az Ardourt a kezdekek óta követem.
A wines programok natívan futnak (nem emulátorral). Ezt még azzal is tuningolom, hogy a wine-t forráskódból telepítem.
Fenn van egy fizetős videóvágó rendszer (LightWorks) is, meg egy nyílt forráskódú(Cinelerra), aminek renderparkja egymásik gépen fut.

Amúgy könnyen előfordulhat, hogy a véletlen műve csupán az AV.
Itt írnak valamit az ubuntuk és az av különbségéről, de ez némi kívánnivalót hagy maga után, nem elég alapos:
https://discourse.ardour.org/t/av-linux-vs-ubuntu-studio-for-ardour/108045
Hiába, az is csak egy fórum, és az nem a fejlesztők manualja.

Szerintem ha már mindenképp össze kellene hasonlítani disztrókat, akkor mindnek ugyanazzal a konfigurációval, ugyanazzal a fluxbox/xfce4-gyel kellene mennie, nem egy KDE-szörnnyel, amit talán csak azért fejlesztették ki a maga giccses teljességében, hogy a giccsmániások alternatívája legyen. Amúgy minden csicsa, animáció a processzortól vesz el időt (pont,mint tőlünk itt egyhozzászóló) -- és a latencynek betesz.

Most már úgy vagyok, hogy a pipewire lesz a következő, amin elvégzem kísérleteimet. HA az megvan, forráskódból újrahúzom az Ardourt és minden hangprogramomat, ami nyílt forráskódú. Ezzel teljesen géphez simítok mindent. Utána lehet méricskélni, ha van értelme.

Szerkesztette Korgó
Link to comment
Share on other sites

  • 0
9 perccel ezelőtt írta vinnui:

Ezekkel a beszólogatásokkal hatalmas mennyiségű, új zenei felhasználó fog tömörülni itt. Ja nem...

Szerinted én kezdtem? Az egyetlen nem építő jellegű hozzászóló itt pont az, akinek ezt írtam. Vagy téged épített valamiben? Esetleg szórakoztatott? Engem inkább fárasztott.
Hozzászólásod után szinte már várom a kitiltásomat.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
46 perccel ezelőtt írta faceeasyg:

de akkor tolthetem az ubuntu studio-t? Ajanlod?

Semmit nem ajánlok, mert akkor mindennek én leszek az oka. 🙂
Szerintem nézd meg az AV leírásában is (a honlapjukon), miket pakoltak bele abba is. Szerintem többet. Néhány wines prg-t is.
AV (kanadai):
https://distrowatch.com/table.php?distribution=avlinux
honlapjuk:  http://www.bandshed.net/avlinux/

A honlapjukon van néhány cucc: http://www.bandshed.net/sounds/

Az ubuntuk egy afrikai debian-származékok, azokból alkották az ubuntustudiot.
Jelenleg a KDE nevű erőforrászabálóval szállítják, nem értem, miért.
http://distrowatch.org/table.php?distribution=ubuntustudio

Link to comment
Share on other sites

  • 0
11 órája írta Korgó:

Semmit nem ajánlok, mert akkor mindennek én leszek az oka. 🙂

Meglehetosen kulonleges hozzaallas a tied, de biztos megerdemeltem, mert kialltam melletted... :)

Najo. Csinalom a magam modjan, es mivel e kiserletben sokadlagos szempont az alapbol telepitett cucc mennyisege, ezert jo lesz az ubuntu studio.

Apropo: az ubuntu-t egy Canonical nevu angol ceg fejleszti, nemtom hogy jon ide a jo oreg Afrika.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
4 órája írta faceeasyg:

Meglehetosen kulonleges hozzaallas a tied, de biztos megerdemeltem, mert kialltam melletted... :)

Najo. Csinalom a magam modjan, es mivel e kiserletben sokadlagos szempont az alapbol telepitett cucc mennyisege, ezert jo lesz az ubuntu studio.

Apropo: az ubuntu-t egy Canonical nevu angol ceg fejleszti, nemtom hogy jon ide a jo oreg Afrika.

Az Ubuntu egy afrikai jókívánság-köszönés. Amúgy Dél-Afrikai fejlesztés, én is alig hittem el. Csak már annak is van mindenféle leágazása, ilyen leágazás az ubuntu studio.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
2 órája írta Korgó:

Az Ubuntu egy afrikai jókívánság-köszönés. Amúgy Dél-Afrikai fejlesztés, én is alig hittem el. Csak már annak is van mindenféle leágazása, ilyen leágazás az ubuntu studio.

Valoban jokivansag szeru dolog, de azt, hogy del-afrikai fejlesztes azt en sem hiszem el, mert minden elerheto irasos bizonyitek (beleertve az ubuntu hivatalos oldalat is) a Canonical Ltd.-t jeloli meg fejlesztokent, amelyik egy angol ceg.

A kiserletem nagyon hirtelen lestoppolt. Az ISO-t mar letoltottem, a pendrive-ot elokeszitettem, de a nyuves lapos nem akar USB-rol bootolni. Rakerestem miert nem, a support azt mondja, hogy allitsam at a BIOS-t UEFI-rol Legacy boot-ra, de olyan menupont sajnos egyaltalan nincsen. :) Lehet masik BIOS-t kene felhuznom, de azt most nem.

B-terv: a napokban kicsit rendet teszek a fo (oreg) gepemen, aztan felnyalom arra.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
30 perccel ezelőtt írta faceeasyg:

Valoban jokivansag szeru dolog, de azt, hogy del-afrikai fejlesztes azt en sem hiszem el, mert minden elerheto irasos bizonyitek (beleertve az ubuntu hivatalos oldalat is) a Canonical Ltd.-t jeloli meg fejlesztokent, amelyik egy angol ceg.

A kiserletem nagyon hirtelen lestoppolt. Az ISO-t mar letoltottem, a pendrive-ot elokeszitettem, de a nyuves lapos nem akar USB-rol bootolni. Rakerestem miert nem, a support azt mondja, hogy allitsam at a BIOS-t UEFI-rol Legacy boot-ra, de olyan menupont sajnos egyaltalan nincsen. :) Lehet masik BIOS-t kene felhuznom, de azt most nem.

B-terv: a napokban kicsit rendet teszek a fo (oreg) gepemen, aztan felnyalom arra.

Az Ubuntu egy dél-afrikai erkölcsi ideológia, amely az emberek összetartozását és egymás közötti kapcsolatát állítja középpontba. A szó a zulu és xhosa nyelvekből származik. A hagyományos afrikai fogalomként megjelenő Ubuntut az új Dél-Afrikai Köztársaság alapító alapelvei egyikeként tisztelik és egy afrikai újjászületés eszméjéhez kapcsolódik.

Az Ubuntu alapelv közelítő fordítása „emberség mások felé”. Egy másik fordítás lehet: „hit az összetartozás emberiséget átfogó univerzális kötelékében”

 

„Az ubuntu szellemében cselekvő ember nyitott és segítőkész, másokkal szemben pozitív, a többiek képességeit és lehetőségeit nem érzi fenyegetésnek, megfelelően magabiztos mivel tudja, hogy egy nagyobb egész része. Megalázónak érzi, ha másokat megszégyenítve, megalázva, megkínozva vagy elnyomva lát.”

 
  --Desmond Tutu érsek

Szabad szoftver alapú platformként az Ubuntu operációs rendszer az ubuntu szellemiségét viszi a szoftvervilágba.

---------------
Ühüm, akkor csak a globalista ideológia alapköve az ubuntu. Rosszul tudtam.

Az UEFI-t a microsoft szabadította a világra azért, hogy nehezebb legyen más oprendszereket rakni a win mellé. Ja, és gondolkodás nélkül lezúzza a bootmenüt is utólag, ha a wint újratelepíted. Gusztustalan üzletpolitika, míg a linuxok rendben békénhagyják a többi oprendszert.
Az UEFI szívás, kitartást kívánok.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
4 órája írta faceeasyg:

support azt mondja, hogy allitsam at a BIOS-t UEFI-rol Legacy boot-ra, de olyan menupont sajnos egyaltalan nincsen

Mikori évjarat a milyen gyártmányú notebookod?
Csak mert mi ssd-t raktunk bent melóba tavasszal egy HP asztali gépbe és az meg az AHCI módot nem tudja (ami a sösödönek köllene). A rendszergazdánk szeme is felakadt, hogy ilyen puritán biost még nem látott, alig lehetett az időn és dátumon kívül vmit konfigolni benne. Phoenix bios, ilyen szürke meg türkiz színkombinációs, fehér szöveggel. Ha hasonlód van, az nem nagy szerencse!

4 órája írta Korgó:

microsoft szabadította a világra azért, hogy nehezebb legyen más oprendszereket rakni a win mellé. Ja, és gondolkodás nélkül lezúzza a bootmenüt is utólag

Nem akartam már rád reagálni, de ha egyszer windowst telepítenél, majd nézd meg, hogy be fogja harangozni neked, mikor más telepített oprendszert erzékel és mi legyen tovább… Szóval amit bevallottan nem használsz és rühelsz, legalább hülyeséget ne beszélj róla! Mellesleg az uefi pont több előnyt ad mint az mbr szisztéma, még feltétlen pl. grub se kell multi oprendszer esetén, mert bios szinten kezelhető gyorsmenüként miről akarsz indulni. Persze win 3.0 idején még biztos más volt neked, mikor a linux se létezett…

Link to comment
Share on other sites

  • 0
4 perccel ezelőtt írta djuice:

Mikori évjarat a milyen gyártmányú notebookod?

Rendszermérnöki kérdésekben nem veled beszélgetek, főleg nem itt. Ajánlom figyelmedbe a topic címét: "Zene Linuxon".
Ha ezzel kapcsolatosan van építő észrevételed, azt szívesen olvasom én is. Gyalázást nem, arra ott az index.hu meg a többi.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
11 órája írta xinu:

...

A McDonald's a vilag legjobb etterme, igaz? Mert ugye azt latogatjak a legtobben.

14 órája írta djuice:

Mikori évjarat a milyen gyártmányú notebookod?
Csak mert mi ssd-t raktunk bent melóba tavasszal egy HP asztali gépbe és az meg az AHCI módot nem tudja (ami a sösödönek köllene). A rendszergazdánk szeme is felakadt, hogy ilyen puritán biost még nem látott, alig lehetett az időn és dátumon kívül vmit konfigolni benne. Phoenix bios, ilyen szürke meg türkiz színkombinációs, fehér szöveggel. Ha hasonlód van, az nem nagy szerencse!

2020-as HP Pavilion Ryzen7-4700-zal. Masik BIOS felhuzasa jelentene megoldast, de azt most meg nem tehetem, mert ez a fo munkaeszkozom meg egy par honapig, aztan ha valami nem sikerulne a BIOS felulirasnal, akkor az igazi ontokonloves lenne. De mindegy, felnyalom majd a regi i7-esemre, ott van Legacy boot.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
14 órája írta xinu:

Csak úgy:

Os-ek piaci részesedése desktopon:

Bsd 0,1%

linux 1,5%

mac os 5%

Win 93,5%

Ennyi.

 

Ennyi, amit tudsz?
Van sejtésed, hogy az a webportál, amit használsz, min futtatja a szervert?
És hogy min fut a legnagyobb erőforrászabáló, a facebook?
Tényleg mindenki meghibbant itt, hogy egy zeneinek mondott fórumon rendszermérnöki dolgokba köt bele?
Azt hiszem most már tényleg nem írok ide semmit, felesleges időtöltés.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
56 perccel ezelőtt írta Korgó:

Tényleg mindenki meghibbant itt, hogy egy zeneinek mondott fórumon rendszermérnöki dolgokba köt bele?

Én nem szeretnék egyik oldalba sem belekötni... szerintem az a probléma, hogy a zenészek zenélni szeretnének és nem rendszermérnöki szinten megalkotni a zenéléshez szükséges eszközt.

Magamból kiindulva 10-15 évig nem használtam számítógépet a zenéléshez, mert a windóz totál megbízhatatlan volt, a MAC elérhetetlen, semmi máshoz meg nem értettem. Ahhoz nulla esélyem lenne, hogy egy Linux-ot nekiálljak programnyelv szinten beparaméterezni, az időm és energiám 99%-át felhasználni a tanulásra, nyomozásra, disztrók kibogozására, és akkor marad 1% talán a zenélésre is.

Azóta használok újra számítógépet, amióta elég a számítógépet benyomni, rajta van a működő windóz és működik vele a Cubase amit kaptam a hangszeremhez.

Szerintem az simán rendben van, ha valakinek a Linux megfejtése a hobbija, és fekete öves lesz belőle, meg szerintem az is simán rendben van, ha egy zenész csak le akar ülni egy működő rendszer elé, és zavartalanul zenélni. Végülis ahhoz hogy a hangszeremen megnyomjam az ON gombot, én sem végzek elektoműszerész mérnöki szakot és baromira zabos lennék, ha addig nem zenélhetnék a saját hangszeremmel, amíg meg nem tanulnám az EPROM égetést :)

Szerkesztette Koródi Csaba
Link to comment
Share on other sites

  • 0
44 perccel ezelőtt írta Koródi Csaba:

Azóta használok újra számítógépet, amióta elég a számítógépet benyomni, rajta van a működő windóz és működik vele a Cubase amit kaptam a hangszeremhez.

"rajta van mukodo windows".... Ezt ma reggel muvelte a mukodo windows (lasd kep lentebb). Eloszor telepitgetett egy 10 percig, majd tovabbi 20 percig visszafele csinalta ugyanazt, mert a telepites valamiert nem sikerult. 30 percig ultem a gep elott es malmoztam. Na, en az ilyenek (meg meg durvabbak miatt) vettem 2 eve egy macit, hogy windows-on soha tobbet ne is kelljen zenelnem.

Hetvegen meg felnyalom a regi gepemre az ubuntu studio-t, es beszamolok rola reszletesen. A Linux nagyon sokat fejlodott az utobbi 15 evben, es bar backend szinten korabban is az fujta a passzatszelet, mostansag mar frontendben is veri a windows-t, de a macos-t is, ugyhogy kellemes meglepire szamitok. (Es valtozatlanul nem ertem, hogy amig a 3d render, videovagas, crossplatform fejlesztes, mindenfele szerverek tekinteteben 15-20 eve a Linux a nagybetus oprendszer, addig a zenet teljesen leszartak)

WhatsAppImage2023-10-12at09_39.52_96acfc21.jpg.e7ccae555af7cad729af7525ce8f4531.jpg

 

Szerkesztette faceeasyg
Link to comment
Share on other sites

  • 0
37 perccel ezelőtt írta faceeasyg:

"rajta van mukodo windows".... Ezt ma reggel muvelte a mukodo windows (lasd kep lentebb). Eloszor telepitgetett egy 10 percig, majd tovabbi 20 percig visszafele csinalta ugyanazt, mert a telepites valamiert nem sikerult. 30 percig ultem a gep elott es malmoztam.

Hát, ha ilyesmi történik nálam, akkor felrúgom a gépet a holdba és újabb 10-15 évig nem fogom használni :) Nekem a zenélésen van a hangsúly :)

Ja, azt azért megjegyzem, ha valaki idetolna elém egy működő Linuxos gépet, amin menne a DAW egy bekapcsoló gomb megnyomására, akkor nem zavarna ha Linux van rajta. Ilyen például a KORG Wavestate is, annak is csak megnyomom az ON gombját és nem zavar, hogy egy Raspberry Pi dobog benne, aminek amúgy a beüzemelésére esélyem sem lenne :)

Szerkesztette Koródi Csaba
Link to comment
Share on other sites

  • 0
30 perccel ezelőtt írta faceeasyg:

. (Es valtozatlanul nem ertem, hogy amig a 3d render, videovagas, crossplatform fejlesztes, mindenfele szerverek tekinteteben 15-20 eve a Linux a nagybetus oprendszer, addig a zenet teljesen leszartak

 

Nem szarták le, csak alaposabban körül kell nézni.
Persze nem magyar honlapokon, mert itthon egy kereskedő tutira nem fog olyan rendszert futtatni, ahol alig kapható kereskedelmi forgalomban lévő szoftver. Vagy ha mégis van, akkor azok ingyenes verziója, nyílt forráskóddal.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
23 perccel ezelőtt írta Korgó:

Nem szarták le, csak alaposabban körül kell nézni.

Ertelek, de pl egy videovago, vagy 3d renderfarmot siman fello egy alig hozzaerto ember, de barmilyen kiszolgalot vagy VM-et is. Na, legutobb, amikor zenet probaltam (igaz sima ubuntu alatt), akkor az sokkal korulmenmyesebbnek es nehezkesebbnek tunt, es volt is valojaban. En ezt ertem leszaras alatt, hogy gyakorlatilag minden mast viszonylag egyszeru megoldani, ezt meg kicsit sem volt az. Remelem, hogy specializalt disztroval meg 6-7 ev tovabbi fejleszteseivel ez mar a multe.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
3 perccel ezelőtt írta faceeasyg:

Ertelek, de pl egy videovago, vagy 3d renderfarmot siman fello egy alig hozzaerto ember, de barmilyen kiszolgalot vagy VM-et is. Na, legutobb, amikor zenet probaltam (igaz sima ubuntu alatt), akkor az sokkal korulmenmyesebbnek es nehezkesebbnek tunt, es volt is valojaban. En ezt ertem leszaras alatt, hogy gyakorlatilag minden mast viszonylag egyszeru megoldani, ezt meg kicsit sem volt az. Remelem, hogy specializalt disztroval meg 6-7 ev tovabbi fejleszteseivel ez mar a multe.

Érdekel, mire jutsz. Nálam a pipewire épp most kezdte el az életét.
https://en.wikipedia.org/wiki/PipeWire )
Eredetileg Redhat-ra fejlesztették, de felgyógyul Arch-ra is akár. Bármire.
https://pipewire.org/

Más.
Néhány éve néztem egy játékos oldalon egy tesztvideót, amin összehasonlították az FPS-t egy windowsos platformmal.
Az nvidiás linuxon jobban hasított minden, mint a dózeresen. Szóval nagyon remélem, hogy a két oprendszer között csak annyi különbség van, hogy az egyikhez piszkosul kell érteni (a tudással fizet az ember), a másiknál meg pénzzel kell fizetni.
Az idő meg majd dönt: mindenki megszokás és saját önös kényelme alapján dönt, míg fel nem ébred.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
14 perccel ezelőtt írta Korgó:

míg fel nem ébred

Szerintem nem is feltétlenül a Linux-al, hanem az ilyen típusú kinyilatkoztatásoddal akasztasz ki egyeseket :)
Ez a mondatod azt jelenti, hogy mindenki agyhalott, aki nem Linuxot használ, amíg fel nem ébred :) De én vállalom: ha nem tudok programozni, az azt jelenti, hogy agyhalottan alszok a mátrixban, akkor ez van, így jártam :) 

Te veszed a pulcsit, vagy kötöd? A többség veszi a plucsit, amíg fel nem ébred :)

Szerkesztette Koródi Csaba
Link to comment
Share on other sites

  • 0
2 perccel ezelőtt írta Koródi Csaba:

Szerintem nem is feltétlenül a Linux-al, hanem az ilyen típusú kinyilatkoztatásoddal akasztasz ki egyeseket :)
Ez a mondatod azt jelenti, hogy mindenki agyhalott, aki nem Linuxot használ, amíg fel nem ébred :) De én vállalom: ha nem tudok programozni, az azt jelenti, hogy agyhalottan alszok a mátrixban, akkor ez van, így jártam :) 

Te veszed a pulcsit, vagy kötöd? Mindenki veszi a plucsit, amíg fel nem ébred :)

Nézd, van egy humanista pszichológus, egy bizonyos Christian Darnel (sajnos már nincs köztünk).
Ő azt mondta, hogy nem gond, ki mit mond, az se, hogy ki a megmondóember. Az számít igazán, hogy akinek mondanak valamit, az hogyan dolgozza fel, profitál-e belőle valamit. Vagy ha nem, akkor legalább szórakoztató?  Mert ha még csak ne is röhög rajta, akkor csak időpocsékolás.

Amúgy kötöttem már pulcsit. Javítanom kellett, mert szétrágta a macska.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válaszolok a kérdésre...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...