Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Zene Linuxon - ki ténykedik benne itt már eredményesen?


LP-filter

Kérdés

Fenti téma adott és itt ebben jártasak tanácsait várnám, mivel mostanság kezdek a windows mellett ebben az irányban is érdeklődést mutatni. Bár nem zenész haverom (legalábbis pc-n nem az) évek óta eredménnyel és megelégedéssel lakik Mint distroján, azért utánanézve a linuxot is szelídíteni kell zenélésre főleg a kernelt illetően (latency stb.), szóval még ebben is bizonytalan vagyok, melyik rendszer lenne legalkalmasabb a dologra. (?)

Távlati célomban netán a V-machinehoz hasonló "zenedoboz - for music only" felépítése is szerepelne ha sikerül majd belerázódni, ill. itt kérdezném hogy ha valaki már tud létező, akár olcsó netbookon összerakott, működő platformról, ne tartsa magában az információt! :)

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
13 perccel ezelőtt írta Korgó:

Nézd, van egy humanista pszichológus, egy bizonyos Christian Darnel (sajnos már nincs köztünk).
Ő azt mondta, hogy nem gond, ki mit mond, az se, hogy ki a megmondóember. Az számít igazán, hogy akinek mondanak valamit, az hogyan dolgozza fel, profitál-e belőle valamit.

Olvastam könyvét, sokat tanultam belőle :)

Nyilván van sok igazság abban amit és ahogyan írsz. Én csak azt gondolom, hogy a mondandó és a minősítés között van formai különbség. A mondandódra kíváncsi vagyok, ha tudok tanulok belőle, ha vicces, akkor nevetek rajta. A minősítés viszont csak szimplán minősítés :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0
2 perccel ezelőtt írta Koródi Csaba:

Olvastam könyvét, sokat tanultam belőle :)

Nyilván van sok igazság abban amit és ahogyan írsz. Én csak azt gondolom, hogy a mondandó és a minősítés között van formai különbség. A mondandódra kíváncsi vagyok, ha tudok tanulok belőle, ha vicces, akkor nevetek rajta. A minősítés viszont csak szimplán minősítés :)

Nem hittem volna, hogy a topicban most már szerkesztői-pszichológiai kérdések is felmerülnek. Alakul! Még kéne egy kis politika, meg egy kis szociológia, azzal már teljessé válna a kör.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
14 perccel ezelőtt írta Korgó:

Még kéne egy kis politika, meg egy kis szociológia, azzal már teljessé válna a kör.

Ha csak tanítasz, információt osztasz meg, segítesz másoknak eligazodni, azért biztosan nem állna beléd senki, hisz erre való a fórum. Ha valaki beléd áll, az valószínűleg azt jelenti, hogy nem mindenkinek tetszik ha burkoltan vagy nyíltan hülyének tartod, amiért nem tud abban az oprendszerben boldogulni, amiben Te :)

Amúgy kíváncsian olvasom a szakmai megfejtéseidet, megoldásaidat, hátha tanulok belőle, csak furcsálltam, hogy majd' minden bejegyzésnek az a vége hogy hülye vagyok ha nem értem, vagy nem olvastam még eleget utána angolszász oldalakon :)

De a nem vitát akartam tovább szítani, sőt, én csak tompítani akartam a két oldal közti választóvonalon :) De úgy látszik az a fránya Soros itt sem bír magával :)

Szerkesztette Koródi Csaba
Link to comment
Share on other sites

  • 0
2 perccel ezelőtt írta Koródi Csaba:

 

Én csak tompítani akartam a két oldal közti választóvonalon :) De úgy látszik az a fránya Soros itt sem bír magával :)

Szerintem járj utána, ki kezdett el belém kötni. Csak feljebb kell görgetni. Kicsit unalmas, megértem, de hát vannak ilyenek.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 perce írta Korgó:

Szerintem járj utána, ki kezdett el belém kötni. Csak feljebb kell görgetni. Kicsit unalmas, megértem, de hát vannak ilyenek.

Szívesebben töltenék azzal időt, hogy leírod, én pedig elolvasom, hogy milyen Linuxot kéne beszerezni, pontosan melyik disztrot (egyáltalán mik ezek?), ne kelljen tűt keresni a szénakazalban, mi kell ahhoz, hogy el tudjak indulni akár egy olyan vonalon (ami az eredeti kérdésben is szerepelt), hogy összehozzak akár egy Hammond VST-hez használható kis hardvert. Azt magamtól is tudom hogy hülye vagyok hozzá :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0
3 perccel ezelőtt írta Koródi Csaba:

Szívesebben töltenék azzal időt, hogy leírod, én pedig elolvasom, hogy milyen Linuxot kéne beszerezni, pontosan melyik disztrot (egyáltalán mik ezek?), ne kelljen tűt keresni a szénakazalban, mi kell ahhoz, hogy el tudjak indulni akár egy olyan vonalon (ami az eredeti kérdésben is szerepelt), hogy összehozzak akár egy Hammond VST-hez használható kis hardvert. Azt magamtól is tudom hogy hülye vagyok hozzá :)

Ha van egy 64 bites procival rendelkező géped, akkor keresel hozzá a 300-nál több Linux-disztribúcióból egyet.
A Kubuntu pl. alapból ha jól tudom fel van készítve a pipewire-re, nem kell telepítgetned rá.
Én AV linuxot használok, fentebb írtam a linket, de rá is kereshetsz.
lowlatency kernelt érdemes használni, maximum xfce-4 desktoppal, KDE-t és a többit hanyagold.
Elsőre ennyi, és azonnal jó lsezel VST3 pluginekkel együtt.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
5 perccel ezelőtt írta Koródi Csaba:

Köszi! Ez a mondat mit jelent pontosan :) Ezt is keresni és telepíteni kell, vagy benne van pl. a Kubuntu-ban?

Ne haragudj, de ezek alapszintű dolgok. Keress rá, mit jelentenek.
Egy disztribúció választását a https://distrowatch.com/ -on tudod legalaposabban megtenni, ott minden terjesztés (disztribúció) esetén a vele járó csomagokat is megnézheted. Amúgy Mac-re és Windowsokra írt "disztribúciók" nem léteznek, itt több száz Linux-verzió van, különböző alkalmazási területekre és platformokra. Általában az újak már itt elvéreznek, tehát ha komolyan gondolod, nézz körbe alaposan.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 órája írta Korgó:

...

A fentebbi sokmindenbol Csabival kell hogy egyetertsek. Igazabol en nyitott vagyok ra, es szerintem is a Linux a kiraly, de meg nekem sem sikerult effektive semmit sem segitened, meg annyit sem, hogy leird, hogy mit untal meg az ubuntu studio-ban, pedig konkretan kerdeztem.

De mindegy, en mar nem varok semmit, hetvegen felnyalom az ubistudiot, es megnezem, hogy van-e annyira felhasznalobarat, mint ugy egyebkent az ubuntu, meg mint barmi mas profi szoftver linux alatt, es beszamolok rola.

Korabban szova tettem en is, de tenyleg, ha segiteni, meg oktatni akarsz, akkor sokat kell meg dolgoznod azon, hogy azt hogyan is lehet. Siman aladolgozol azoknak a teljesen alaptalan sztereotipiaknak, hogy Linux-ozni csak programozok kepesek. A hozzaszolasaid engem is inkabb csak elbatortalanitanak.

Elfogadom, hogy nagyon ertesz hozza, de az onmagaban keves. Ha nem tudod hozza nem ertok szamara elfogadhatoan megosztani a tudasodat, tapasztalataidat, jotanacsaidat, akkor tobbet artasz mint hasznalsz.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 0
3 perccel ezelőtt írta faceeasyg:

A fentebbi sokmindenbol Csabival kell hogy egyetertsek. Igazabol en nyitott vagyok ra, es szerintem is a Linux a kiraly, de meg nekem sem sikerult effektive semmit sem segitened, meg annyit sem, hogy leird, hogy mit untal meg az ubuntu studio-ban, pedig konkretan kerdeztem.

De mindegy, en mar nem varok semmit, hetvegen felnyalom az ubistudiot, es megnezem, hogy van-e annyira felhasznalobarat, mint ugy egyebkent az ubuntu, meg mint barmi mas profi szoftver linux alatt, es beszamolok rola.

Korabban szova tettem en is, de tenyleg, ha segiteni, meg oktatni akarsz, akkor sokat kell meg dolgoznod azon, hogy azt hogyan is lehet. Siman aladolgozol azoknak a teljesen alaptalan sztereotipiaknak, hogy Linux-ozni csak programozok kepesek. A hozzaszolasaid engem is inkabb csak elbatortalanitanak.

Elfogadom, hogy nagyon ertesz hozza, de az onmagaban keves. Ha nem tudod hozza nem ertok szamara elfogadhatoan megosztani a tudasodat, tapasztalataidat, jotanacsaidat, akkor tobbet artasz mint hasznalsz.

Rendben, akkor többet ártok, mint használok, elfogadom.

Hol kell kilépni a fórumról? Keresem egy ideje, de nem találom.

Zárszóként itt egy összetettebb kereső, amivel disztribet találhatsz. A lehetőségek tárháza. Mentem a dolgomra, örültem a néhány napig tartó párbeszédnek, majd néhány év múlva visszanézek, hátha lehet magyarul is beszélgetni emberekkel. Legjobbakat nektek!

https://distrowatch.com/search.php

Link to comment
Share on other sites

  • 0
15 perccel ezelőtt írta Korgó:

...

Teljesen felesleges pontosan kezdoknek. Ezt viszont en tudom tapasztalatbol.

Zenelesen kivul akarmire a legnepszerubb disztrok (ubuntu, mint, fedora) teljesen tokeletesek, raadasul mind a harom pelda amit emlitettem a legkisebb hozzaertes nelkul feltelepitheto, es mukodik minden azonnal, kiveve Djuice TP-Link USB-s wifije.

Egy kezdo/hozza nem erto mi alapjan kene, hogy meghatarozza melyik disztro is valo neki? Es ezt a kerdest komolyan gondolom.

Engem elegge felbaszott, amikor a kerdesemre, miszerint az AV-t vagy az US-t ajanlanad, szinten ezzel a nezzek szet a 300 kozott valasszal jottel. Dehogy nezek szet.

Ha hasonlattal akarok elni, egy kicsit olyan ez, mintha elmesz egy gitartanarhoz, hogy zenelni akarsz tanulni, az meg azt mondja, hogy van 15000 fele hangszer a vilagon, nezd meg mindet, vajon melyik allna neked kezre. Hat nyilvan pofanrohogod az illetot es elmesz egy masik gitartanarhoz.

Ez itt egy topic a linuxon zenelesre, te allitolag azt hasznalod nagy megelegedessel, allitolag segiteni probalsz, de nagyon nem sikerult eddig.

6 perccel ezelőtt írta Korgó:

Hol kell kilépni a fórumról? Keresem egy ideje, de nem találom.

HAHHHAHHAHAHAHA.

Miert kell kilepni? Nem kell belepni, es akkor nincs baj. A distrowatch-os link az fontos, attol okosodik az ember. :D

Szerkesztette faceeasyg
Link to comment
Share on other sites

  • 0
33 perccel ezelőtt írta faceeasyg:

hetvegen felnyalom az ubistudiot, es megnezem, hogy van-e annyira felhasznalobarat, mint ugy egyebkent az ubuntu, meg mint barmi mas profi szoftver linux alatt, es beszamolok rola.

Hálás leszek ha megosztod a tapasztalataidat! 👍

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
3 órája írta Korgó:

300-nál több Linux-disztribúcióból egyet…
A Kubuntu pl. alapból ha jól tudom fel van készítve a pipewire-re,…

… maximum xfce-4 desktoppal, KDE-t és a többit hanyagold

Hát samukám, pont a KDE az egyik legtöbb erőforrást igénylő distro (kiadás), úgyhogy ne azt javasold sztem! Ugyanis a Kubuntu = Kool Desktop Environment Ubuntu version.

3 órája írta Korgó:

Ne haragudj, de ezek alapszintű dolgok. Keress rá, mit jelentenek.

👍 Mesterhez illő lenéző, lesajnáló linux-jedi stilus! Na ez megy neked. ;) 

 

Szerkesztette djuice
Link to comment
Share on other sites

  • 0
3 órája írta Koródi Csaba:

Szívesebben töltenék azzal időt, hogy leírod, én pedig elolvasom, hogy milyen Linuxot kéne beszerezni, pontosan melyik disztrot (egyáltalán mik ezek?)

Sztem nem akarnál ezzel időt tölteni, ami kevés neked zenére is ha jut, :) de egyébként ha én linuxon zenéléssel foglalkoznék, inkább minimál kiadást (100-200 MB, nem pedig 4-5 GB mint az említett Ub.Studio is) keresnék, amin előzőn még akár GUI sincs, meg a sok felesleges kacat, mint LibreOffice - irodai programok, Stellarium - csillagvizsgáló szimulátor és más okafogyott dolgok. Aztán magam épiteném fel az egészet csak audiora, (ha egyébként linux expert lennék). Tulkép. majdhogynem ezt csinálják a disztribúció, azaz különböző kiadás kreálói is, farigcsálják vele a maguk vándorbotját, csak hát minek azt az 1001-félét, azt ők se tudják.
Alapvetően a linux amúgy legstabilabban egy server/hálózat üzemeltető os, eleve onnan indult. Nem kell az nekünk!
De ha érdekel a téma, inkább Jörant nézd meg, aki normálisan elmagyaráz mindent alapjaiban, de ettől még nem lesz zenei linuxod, csak egy bevezetést kapsz elindulásnak (egy jó rögös úton).

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Najo, egy kis background a hetvegi kiserlethez.

2016 ota hasznalok Ubuntu-t, rohadt elegedett vagyok vele, az elso fel evben telepitettem nullarol vagy 4-szer ujra, mindig en okoztam a rendszerhalalt, utana a 18.03LTS-nek volt egy olyan update-je, ami elcseszte a GRUB-ot (bootloader, szoval eleg fontos), ugyhogy minimalis kontrollal, de futott a rendszer, igaz csak a RAM es a File System folott volt hatalmam. Na az ijeszto volt, de kis utanaolvasas utan (ebbol a szempontbol az ubuntu foleg, de a fedora is nagyon jo. nagyon reaktiv, nagyon hasznos, nagyon up to date online tudasbazis konnyen elerheto) egy par ora alatt visszacsinaltam mindent, es azota is csak hasznalom es van. Egyelore 20.04-en vagyok, mert nagyon szeretem. Zenen, meg kotelezoen microsoft munkan kivul mindenre ezt hasznalom, ugy ertem mindenre.

Viszont!

Ha a Linux-szal valaha is joban akarsz lenni, akkor megtanulsz nemet mondani. Ez siman engedi, hogy kinyird a rendszert, es ki is fogod parszor. De elotte mindig megkerdezi, hogy biztos, hogy ezt akarod-e... Es te fogod azt nyomni, hogy igen. ;)

Amit altalanos tanacskent javallok, hogy mindig a legegyszerubbnek tuno megoldast, vagy a keruloutat valaszd. Az elterjedtebb disztrokban siman elerhetok teljesen profi, baromijo cuccok kvazi app-store-bol (grafikus interfeszen keresztul), vagy egy egyszeru parancs-soros telepitessel. Ha tobb parancs-sor, meg ilyen ez, ilyen az, az maradjon a teszteloknek, meg akik ezzel kelnek es fekszenek. De ha a megoldas bonyolultabbnak tunik, mint amit atlatsz, akkor keress keruloutat (WINE, VM, emulator, stb).

Ezeket azert irom le, mert igen: Linux alatt mindent szabad. Viszonylag alap hozzaertessel csinalhatsz olyan szamitogepet, amin ha megnyomod a Power ON-t, akkor csak bebootol egyenesen Ardour-ba, vagy Reaper-be, semmi folosleges nem fut a hatterben. Tudod, mint a wavestate eseteben is. Es igen, apro, beagyazott rendszerek eseteben ez a szintu optimalizacio szukseges, de gondold el mit muvel ez a combos sokszaz wattot zabalo erogeped eseteben.

Es ha van 5-12 kozotti gyermeked, akkor meg a linux meg egy kis programozas tok jo kis hobbi, epithettek valami robotot raspberryPi-bol meg technics legobol meg valami kamerabol, ami mobiltelefonnal iranyithato. Vagy drone-t.

Arra ugyis van kereslet.

Na szoval igy indul a hetvegi kiserlet.

Szerkesztette faceeasyg
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 0
55 perccel ezelőtt írta djuice:

 

 

Hat... 30 perc alatt felment volna eloben a debian install, pedig az nem kicsi... A windows is. Ossze lehetne hasonlitani. A debian hulyere veri (verne :( ) a windowst.

Zarojelesen: igazabol sem a debian-t, sem a redhat-et, sem a suse-t nem ajanlanam. Foleg kezdoknek. Kezdoknek: Ubuntu, Mint, meg Fedora, talan PopOS. PopOS-t soha nem probaltam, de jo a visszhangja, a Mint az vegtere is Ubuntu, az meg jo, a Fedora meg jo. Amikor mar tudod, hogy mit csinalsz, vagy miert, akkor vegulis valassz majd disztrot, ha akarsz.

De amugy jo ez a vid, csak inkabb podcast jellegu, amit egy hosszabb autopalyazasra betesz az ember.

Szerk.: igazabol a passzatszelet most majd az arch fogja hozni, es a video logikaja is ezt diktalja, de a debian alap tenyleg jo valasztas. Hajra!

Szerkesztette faceeasyg
Link to comment
Share on other sites

  • 0
39 perccel ezelőtt írta faceeasyg:

Amikor mar tudod, hogy mit csinalsz, vagy miert, akkor vegulis valassz majd disztrot, ha akarsz.

Említed a Fedorat. Úgy tudom a Jam változata annak is pont zenei vonalú, de sztem itt egy kezdőnek eleve olyan az egész, mint ha totál kihagyná az általános iskolát és ő rögtön az egyetemen szeretne elboldogulni. Úgyhogy az a pár év előképzettség linuxból nem megkerülhető, mire muzsikálni kezdene a pingvin. Addig Koródi Csabi sztem meg csinál 5 zenei albumot a kütyüivel. :) És az inkább megéri…

Szerkesztette djuice
Link to comment
Share on other sites

  • 0
9 órája írta djuice:

Említed a Fedorat. Úgy tudom a Jam változata annak is pont zenei vonalú, de sztem itt egy kezdőnek eleve olyan az egész, mint ha totál kihagyná az általános iskolát és ő rögtön az egyetemen szeretne elboldogulni. Úgyhogy az a pár év előképzettség linuxból nem megkerülhető, mire muzsikálni kezdene a pingvin. Addig Koródi Csabi sztem meg csinál 5 zenei albumot a kütyüivel. :) És az inkább megéri…

Igen is meg nem is, amit ugy ertek, hogy aki komolyabban zenel, annak biztosan kulon, dedikalt gepe van a zenelesre, ami vagy windows vagy mac.

Es biztos hogy van masik gep, amin meg csinal minden mast. Na en azt nem ertem, hogy a minden mas gepen miert nem mindenkinek Linux megy legalabb masodik oprendszerkent. Szoval ezek a fajta kifogasok engem kicsit arra emlekeztetnek, mint amikor egy szuz arrol ertekezik, hogy szexelni marpedig szar, csak az idot pazarolja vele az ember, es semmi haszna.

Na mindegy, szinte mar hetvege van, szoval nemsokara jon a ubistudio beszamolo.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
18 órája írta djuice:

Addig Koródi Csabi sztem meg csinál 5 zenei albumot a kütyüivel. :) És az inkább megéri…

Köszi a bizalmat! :) Érdekesség képpen megemlítem, hogy az idén kiadott lemezem jó részét egy KORG SOS felvevővel készítettem és csak a hangerőarányok miatt tettem át Cubase-be :)

 

19 órája írta djuice:

Sztem nem akarnál ezzel időt tölteni, ami kevés neked zenére is ha jut, :)

Teljesen jogos. Nyilván érdekel is a dolog, de a szabadidőm is drágább annál, mint hogy 300 disztro közül elkezdjek kotorászni. Ha valaki már túl van a kezdeti nehézségeken és tudja, hogyan lehet eredményesen(ebben) indítani a dolgot, főleg ha jól működő zenei setupja van, akkor a pontosabb információk megosztásával másnak rengeteg időt spórolhat. Én ezért olvasom ezt a posztot. Azt magamtól is tudom hogy hülye vagyok hozzá, az nem segítség, ha ezt más is megmondja nekem :)  Ezért minden tiszteletem annak, aki ehhez mérten hasznos információkkal szolgál, és köszönöm! :)

Szerkesztette Koródi Csaba
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Na, hat ez is megvolt. Ubuntu Studio 22.04 LTS (stable Long Term Support)

Reggel nekiestem, es mivel a windows-on megirt boot USB nem akart mukodni, ezert letoltottem az ISO-t ujra (4.6GB, eleg nagy), es irtam uj boot USB-t. Windows alatt kb 20 perc volt, ubuntu alatt kevesebb mint 10. Es ez meg mukodott is, szal BIOS-ban USB-t tettem elore, boot, megkerdezte gyorsan, hogy mit akarok, es en az elso opciot, a "Try or Install Ubuntu Studio 22.04"-t valasztottam. 1-2 perc varakozas utan ott volt a kiprobalhato verzio egy nagy "Install Ubuntu Studio" ikonnal. Minden hardverelem mukodik, minden hozzaadott (van sok) szoftver indithato, ott a teljes rendszer teljesen mukodokepes allapotban. Dehat en azt igertem, hogy telepitem, szoval, ranyomtam a nagy ikonra, duplan is. Ehhez nem kell programozonak lenni.

Ezutan megnyilt egy ablak, ami 10-20 masodpercig varakoztat elfoglaltsaga apropojan, aztan udvozol, es nyomhatsz a Next-re, szokasos nyelv kivalasztasa, lokacio, neved, gep neve, jelszo, hova akarod telepiteni. Ha egy particiod van egy windows-zal, akkor valaszd az elso menupontot "Install alongside" legalabbis angolul ez van odairva. Ha tobb particiod van, akkor azert nezd meg mire nyomsz, es kerj segitseget (akar tolem is). Mindezek utan utoljara meg megkerdezi, hogy biztos mindent jol adtal-e meg, mert mostantol azt vegre is hajtja, es nem tudja visszacsinalni. En biztos voltam benne.

Ezutan a telepito feltelepiti. Kb 10-15 perc volt nalam, aztan jott a boot USB eltavolitasa es restart.

Ha volt mar valami mas oprendszer a gepen, akkor restart utan egy uj dologgal fogsz talalkozni, egy boot-selector-ral (GRUB), ahol kivalaszthatod melyik oprendszert kivanod inditani. 10 masodperc utan az alapertelmezetett inditja automatikusan, ha addig nem nyulsz semmihez. (linuxbol konnyen be lehet allitani, hogy melyik legyen alapertelmezett, a windows nem tudja befolyasolni.)

Na mindegy. Ennyi volt a telepites, ott van, szep, jo, es mukodik minden.

Ha nem akarsz zenelni, ugyanis a MIDI-t valtozatlanul nem tudtam ertelmes mukodesre birni Jack-ben, pedig eleg egyertelmunek tunik mit is kene csinalni (zoldet a zold-hoz, pirosat a piroshoz, lilat a lilahoz), es minden eszkoz azonnal meg is jelenik, de 2 ora alatt sem sikerult a legalapvetobb MIDI vezerlest sem megoldanom, a legnagyobb eredmenyem az az volt, hogy a virtualis keyboard-nak a bemenetere ra tudtam kotni a fizikai MIDI IN-t, es ott a billentyu mutatta is, hogy mely billentyuk milyen erosen vannak eppen lenyomva, de semmi masra nem tudtam rakotni egyaltalan, vagy latszolag ra volt kotve, de megsem mukodott. Vicces, hogy a virtualis billentyu MIDI kimenetet sem tudtam rakotni semmi bemenetre. Szoval a JACK vagy nagyon rossz, vagy valamit en csinalok nagyon rosszul, szoval ha abban tudna valaki segiteni, az jo lenne.

Egyelore fenthagyom a gepemen, elfer, lehet ranezek meg, plane ha a JACK-rol sikerul megtudnom, amit eddig nem sikerult, mert amugy csak audio-ra teljesen eletkepes a dolog. Az Ardour, ami alapbol telepitve van, nekem nagyon nem adja, Reaper-t nem tettem fel, de mindegy, audio mukodik Ardour alatt, Audacity is megy jol, Blender, Videovago (KDENLive), GIMP (kvazi Photoshop), szokasos office suite, van minden mint karacsonykor.

Ha MIDI-t meg tudom oldani, akkor szivesen tesztelgetek tovabb, plane ha kerdes van, de addig csak annyi, hogy audio siman megy tok jol, plugineket nem probaltam, de vannak, es azok mukodtek mar 6-7 evvel ezelott is, amikor sima ubuntu alatt probalgattam,

Ami audio interfeszem van a haznal, az azonnal megjelent es mukodott (ff scarlet 2i2 2nd gen, uad volt 276, zoom h5), ami MIDI eszkozt rakotottem, azonnal megjelent, fizikailag mukodott is, de munkara nem tudtam birni.

Az alapbol telepitett ablakkezelo (KDE) nagyon nem a kedvencem, de teszi a dolgat, pattan, nem keslekedik, es nem kimondottan csunya. Ugyanakkor lecserelheto. En nem vesztegettem ra idot.

Valtozatlanul nem ertem, hogy az emberek zenen kivul miert nem hasznalnak minden masra linux-ot. :)

A teljesseg kedveert, a hardver egy 2013-as Acer Aspire lapos, Intel i7-4702G-vel, 16GB RAM, a bootdrive egy Kingston HyperX SATA SSD.

Szerkesztette faceeasyg
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válaszolok a kérdésre...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...