Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

100 eft-ig melyik a legjobb monitor?


Adames

Kérdés

Sziasztok! 

 

Nagy dilemma előtt állok, ugyanis vidéken élek, így nincs lehetőségem meghallgatni egy stúdió monitort sem sajnos. 

Aki tud, kérem segítsen, hogy szerinte milyen monitort vegyek, és persze miért pont az a nyerő szerinte!

 

A kinézett versenyzők a következők lennének: 

 

1. M-Audio BX5 D2  (Amerikában a legfelkapottabb monitor)

2. Alesis M1 Active (A szénszálas hangszóróját nem mondják jónak)

3. Mackie MR5 (Túlzott basszusa van állítólag, azon kívül már van 1-es, 2-es, sőt 3-mas verziója is. Melyik a legjobb?)

4. PRODIPE - PRO 5 V2. (Ezt is jónak mondják, de még annyira nem ismert márka) 

 

 

Köszönöm a véleményeket! 

Link to comment
Share on other sites

  • Válaszok 246
  • Created
  • Last Reply

Recommended Posts

Üdv! Sikerült meghallgatni az LSR-t már? :) 

 

Igen, a kisebben túl vagyunk. Mindjárt felrakom a nagyobbat is, csak közben épp a SUB37-nek keresünk helyet :)))

 

A/D,

 

Mackie CR-ekről van már valami infó? Mikor lehet kapni Nálatok? Mennyiért?

 

Hi, decemberben érkezik a hajó. Az árak azok, amit külföldön is lehet látni. Ez ugye a jelenleg kapható M-Audio BX-ek ellen megy, a kisebbik pedig a Kurz KS40 és a kisebbik M-audio konkurrenciája. Még mindig nem vennék 100k alatt hangfalat alap szintű taskokra sem, komolyabbra meg depláne.

Link to comment
Share on other sites

Sziasztok, na már megint jövök itt az nagy mondásokkal. De ismerek olyan embert, aki Tesla hifin kevert, később meghallgatta egy walkmanben, egy autó hifin, az apja szobai hifijén és ha mindenhol jó volt, akkor kész volt a mű. A lényeg szerintem úgyis egyénenként változik. Kinek milyen a munkamódszere és mennyire szokja meg a hangfalait. Szerintem vigyél magaddal valami referenciát amit ismersz és ahol a legjobbnak érzed azt vedd meg. Lehet, hogy már leírták, de ez jó módszer szerintem.

 

"De ismerek olyan embert, aki Tesla hifin kevert, később meghallgatta egy walkmanben, egy autó hifin, az apja szobai hifijén és ha mindenhol jó volt, akkor kész volt a mű. "

 

Én pedig rengeteg olyan embert ismerek, aki teljesen jóra hallgatta amit kevert, és amit mindenki más rajta kívül rossznak hallott. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy a fenti példád is ez a kategória, hanem azt, hogy sántít. Most, 2014-ben eleve nem úgy keverünk mint a 70-es vagy 80-as években, a zene és az elvárások is megváltoztak. Ma nem kevernek mindenféle rendszeren zenéket, és a hangmérnök egyre kevésbé tippel (egyre kevésbé jellemző ez a walkman, autóhifi stb teszt olyan értelemben mint régen volt: ha egy autóhifin nem szól jól a zene, nem kevered át, hanem tudomásul veszed, mert ma elég jók a stúdiómonitorok ahhoz, hogy a kritikus döntéseket ott hozzák meg és nem az autóban). És a stúdióban is manapság legfeljebb 2 sztereó páron hallgatnak le. Vége a Westlake, Tannoy korszaknak, már nincsenek középkategóriának számító Genelecek, az NS10 is már csak kezdeti referenciaként szerepel. 2014. van.

Link to comment
Share on other sites

A színezetlen hangot egyféleképp lehet érteni: lineáris átvitel. Minél lineárisabb, egyenesebb, egyenletesebb (on and off axis) annál színezetlenebb. Aki másként érti az nem színezésről beszél.

 

A végerősítők teljesítménye nem befolyásolja a színezést. Magasra hangolt Q? Ezt honnan veszed? Méricskélted már a dobozokat?

 

Egyetértek, nyilván nem a drága, komoly monitorok mellé pozicionálták ez látszik az árán is. Az olcsó kategóriában viszont jó alternatívának tűnik.

 

"A színezetlen hangot egyféleképp lehet érteni: lineáris átvitel. Minél lineárisabb, egyenesebb, egyenletesebb (on and off axis) annál színezetlenebb. Aki másként érti az nem színezésről beszél."

 

Ismét felteszem a kérdést, akkor most másképp: frekvencia amplitúdó linearitásról beszélünk? Mert ha igen, az édeskevés.

 

"A végerősítők teljesítménye nem befolyásolja a színezést."

 

Ismét a kérdésem, melyiket. Ha az elektronika frekvenciaátvitele a kérdés, akkor tényleg nem. De amíg nem a villamosvezetéket hallgatjuk, addig sajnos a végeredményt kell nézni. Namármost ez egy bassreflex hangfal, és a reflexcső hangolása elég nagy mértékben kihat a hangfal többi nonlineáris paraméterére, de még a frekvenciamenetére is (pl. a Fc utáni meredekségre).  Verdikt: a kis teljesítményű erősítő olyan kompromisszumokat teremt a hangfal tervezésében, ami jelentősen növeli a nonlinearitást. Konyhanyelven fogalmazva színez, vagy torzít. Egyszer gyere el hozzánk, nagyon szívesen megmutatom neked mik ezek a torzítások, amire én gondolok. 

 

Most pedig megejtettem a meghallgatást, és az eredmény pontosan az, amiről beszéltem. A kollegáim is megtették, ugyanez.

Link to comment
Share on other sites

Sziasztok, na már megint jövök itt az nagy mondásokkal. De ismerek olyan embert, aki Tesla hifin kevert, később meghallgatta egy walkmanben, egy autó hifin, az apja szobai hifijén és ha mindenhol jó volt, akkor kész volt a mű. A lényeg szerintem úgyis egyénenként változik. Kinek milyen a munkamódszere és mennyire szokja meg a hangfalait. Szerintem vigyél magaddal valami referenciát amit ismersz és ahol a legjobbnak érzed azt vedd meg. Lehet, hogy már leírták, de ez jó módszer szerintem.

Link to comment
Share on other sites

... Ki mit ért azalatt hogy "színezetlen", érted.

A színezetlen hangot egyféleképp lehet érteni: lineáris átvitel. Minél lineárisabb, egyenesebb, egyenletesebb (on and off axis) annál színezetlenebb. Aki másként érti az nem színezésről beszél.

 

82W csúcsteljesítményű erősítővel, magasra hangolt Q-val ez elég nehezen elképzelhető. Kinek mi az elvárása egy hangfallal szemben?

A végerősítők teljesítménye nem befolyásolja a színezést. Magasra hangolt Q? Ezt honnan veszed? Méricskélted már a dobozokat?

 

Azt javaslom, hogy kezeljük a dolgot a helyén: bizonyára jó alternatívája a jelenleg kapható hangfalaknak: ebben az árkategóriában teljesen elfogadható, hogy mindegyiknek vannak gyengéi itt-ott-amott. 

 

Ugyan nem hallottam még, de azt hiszem nem boszorkányság kijelenteni, hogy ez a termék nem hangmérnököknek készült (nekik az LSR43xx-es sorozatot dedikálják). Ez az otthoni stúdiók népes piacán versenyzik.

Egyetértek, nyilván nem a drága, komoly monitorok mellé pozicionálták ez látszik az árán is. Az olcsó kategóriában viszont jó alternatívának tűnik.
Link to comment
Share on other sites

Egy kis háttérinfó az új JBL stúdió monitorokról.

Az M2 és az LSR3xx széria olyan új kutatási eredmények sorozatára épül ami mindenképp figyelemre méltó. Kb. 30 évvel ezelőtt indult a kutatás független szakemberekkel a kanadai kormány támogatásával, és csak később került a Harman csoporthoz (így a JBL-hez) ez a téma mert ők láttak ebben fantáziát és finanszírozták a további kutatásokat. Nagyon röviden összefoglalva többek között azt vizsgálták, hogy a hangsugárzók mérhető paraméterei hogyan függnek össze a szubjektív hangminőséggel. Számos kettős vaktesztet végeztek, nagyon sok mérés, kísérletezés, különböző stúdiók és lehallgató helyiségek, illetve átlagos szobák és stúdiók mérései után hosszú évek alatt kristályosodott ki, hogy mik azok a paraméterek amelyek fontosak egy hangsugárzó tervezésekor, építésekor. Szerencsére valóban hozzáértők kezelték a témát és nem holmi hifis "vájtfülűnek" mondott, fehér szakállas mindent tudók "fejlesztettek" valami új, "hájend" csodát. Az eredmények meggyőzőek lettek és ma már ismertek az összefüggések a mérési eredmények és a színezetlen, jó hangminőség között.

Egy szó mint száz, az új JBL stúdió monitorai (elvileg) meglehetősen színezetlen hangúak ami (szintén elvileg) nagyon fontos lenne a hangmérnökök számára, gondolom nem kell ecsetelni ezen a fórumon, hogy miért. A gyakorlatban majd kiderül, hogy milyen az olcsóbb LSR3xx széria építési minősége, mert gondolom a nagy M2-es monitort biztos rendesen összekalapálták.

Nekem nagyon szimpatikus ez az egész fejlesztési folyamat (én is hangsugárzókat tervezek, építek) és drukkolok, hogy jó vélemények szülessenek az új JBL monitorokkal kapcsolatban. A tisztán látás végett azért megemlíteném, hogy nem vagyok érdekelt a JBL márkában, nem kereskedem velük, nincs és nem is volt soha JBL hangfalam.

 

Az én véleményem az, hogy ha bárki így közelít a JBL-ek kérdéséhez, az csalódni fog. Ki mit ért azalatt hogy "színezetlen", érted. 82W csúcsteljesítményű erősítővel, magasra hangolt Q-val ez elég nehezen elképzelhető. Kinek mi az elvárása egy hangfallal szemben?  

 

Azt javaslom, hogy kezeljük a dolgot a helyén: bizonyára jó alternatívája a jelenleg kapható hangfalaknak: ebben az árkategóriában teljesen elfogadható, hogy mindegyiknek vannak gyengéi itt-ott-amott. 

 

Ugyan nem hallottam még, de azt hiszem nem boszorkányság kijelenteni, hogy ez a termék nem hangmérnököknek készült (nekik az LSR43xx-es sorozatot dedikálják). Ez az otthoni stúdiók népes piacán versenyzik. Hozzánk a héten érkezik, már látszik a webshopban itt.

Link to comment
Share on other sites

Egy kis háttérinfó az új JBL stúdió monitorokról.

Az M2 és az LSR3xx széria olyan új kutatási eredmények sorozatára épül ami mindenképp figyelemre méltó. Kb. 30 évvel ezelőtt indult a kutatás független szakemberekkel a kanadai kormány támogatásával, és csak később került a Harman csoporthoz (így a JBL-hez) ez a téma mert ők láttak ebben fantáziát és finanszírozták a további kutatásokat. Nagyon röviden összefoglalva többek között azt vizsgálták, hogy a hangsugárzók mérhető paraméterei hogyan függnek össze a szubjektív hangminőséggel. Számos kettős vaktesztet végeztek, nagyon sok mérés, kísérletezés, különböző stúdiók és lehallgató helyiségek, illetve átlagos szobák és stúdiók mérései után hosszú évek alatt kristályosodott ki, hogy mik azok a paraméterek amelyek fontosak egy hangsugárzó tervezésekor, építésekor. Szerencsére valóban hozzáértők kezelték a témát és nem holmi hifis "vájtfülűnek" mondott, fehér szakállas mindent tudók "fejlesztettek" valami új, "hájend" csodát. Az eredmények meggyőzőek lettek és ma már ismertek az összefüggések a mérési eredmények és a színezetlen, jó hangminőség között.

Egy szó mint száz, az új JBL stúdió monitorai (elvileg) meglehetősen színezetlen hangúak ami (szintén elvileg) nagyon fontos lenne a hangmérnökök számára, gondolom nem kell ecsetelni ezen a fórumon, hogy miért. A gyakorlatban majd kiderül, hogy milyen az olcsóbb LSR3xx széria építési minősége, mert gondolom a nagy M2-es monitort biztos rendesen összekalapálták.

Nekem nagyon szimpatikus ez az egész fejlesztési folyamat (én is hangsugárzókat tervezek, építek) és drukkolok, hogy jó vélemények szülessenek az új JBL monitorokkal kapcsolatban. A tisztán látás végett azért megemlíteném, hogy nem vagyok érdekelt a JBL márkában, nem kereskedem velük, nincs és nem is volt soha JBL hangfalam.

Link to comment
Share on other sites

Az új kis jbl-ről már annyi sok jó vélemény van a neten, hogy nem lehet elmenni mellette szó nélkül. Korábban nem érdekelt ez a hangfal, de a neten azt látom, hogy rengeteg ember megvette, és mindenki el van tőle ájulva. Pláne hogy nagyon olcsó, és elvileg sokkal de sokkal jobb mint a hasonló árú társai, mint mondjuk a rokit. Mivel magyar vagyok, és húztak már csőbe, nem dőlök be az ilyennek elsőre. Most vagy egy pár ember különböző néven szétspammeli a netet, vagy a jbl tényleg le akarja tarolni az olcsó konkurenciát, hogy ugyanazon az áron ő egy fokkal jobbat ad. Meg persze olcsó cuccot többen vesznek, több az amatőr hozzászólás is, amire nagyon nem lehet alapozni.

Azért majd kíváncsi lennék hozzáértőbb, elismertebb emberek véleményére is, akiknek van összehasonlítási alapjuk.

Link to comment
Share on other sites

Az elképzelés nem rossz, de....

Kezdem azzal, hogy már nem emlékszek rá pontosan, hogy milyen fából is van az asztalom, de nem volt anno a legolcsóbb azt tudom. Főleg ezüst színben nem. Aztán....a monitorom képernyője ha a hangfalakat befelé fordítom nem látszik rendesen minden szögből. Az asztal mögött egyből ott a fal is, így nem csak, hogy bekapcsolni körülményes a hangfalakat, de a hátsó szub nyílások miatt nem egészséges. 

Minden estre gondolkodok a dolgon.....

Link to comment
Share on other sites

Az elképzelés nem rossz, de....

Kezdem azzal, hogy már nem emlékszek rá pontosan, hogy milyen fából is van az asztalom, de nem volt anno a legolcsóbb azt tudom. Főleg ezüst színben nem. Aztán....a monitorom képernyője ha a hangfalakat befelé fordítom nem látszik rendesen minden szögből. Az asztal mögött egyből ott a fal is, így nem csak, hogy bekapcsolni körülményes a hangfalakat, de a hátsó szub nyílások miatt nem egészséges. 

Minden estre gondolkodok a dolgon.....

No....A hangfalak bekapcsolásával nekem is kínom volt, de feltaláltam magam. Én ezt úgy oldottam meg, hogy az asztalom hátlapjára, pontosan a hangfalak mögé felszereltem 1-1 falon kívüli dugaljt (ebbe mennek a Mackie tápkábeljai), ezeket összekötöttem egymással párhuzamosan, felszereltem az asztalom oldalára egy falon kívüli kapcsolót, amibe belekötöttem a dugaljakat, és a kapcsolóra egyetlen egy db 230-as dugvilla került, azt be az elosztóba, a hangfalak hátulján a kapcsoló mindig POWER ON, és az asztalom oldalán lévő kapcsolóval kapcsolom egyszerre a 2 hangfalat. Te megoldhatod ezt úgy is, hogy egyetlen kapcsolós hosszabbítóba dugod a hangfalakat és azzal kapcsolod le-fel, de nekem a többi kütyü miatt így volt célszerű megoldanom. És ránézésre az asztalod ezüst színű 18mm vastagságú bútorlap. De ha nem az , akkor is azt vegyél :D Tökéletesen meg fog felelni. Nekem is abból van az asztalom, csak öreg cseresznye színű nem ezüst :) Majd csak nem megy tönkre nálad sem :)

Link to comment
Share on other sites

Mért van az, hogy hogyha RCA-n csatlakozok a hangfalra, és bedugok egy bármilyen dugót a JACK bemenetre közben, akkor hangosabban kezd el szólni? Valamint ha közvetlen JACK bemenetre dugom és nem RCA-ra akkor is hangosabban szól? 

Próbáld ki! Lehet, hogy nincs szétválasztva a két csatlakozó, tehát ugyanarra a bemenetre megy és ha mellé dugsz valamit, változik az impedancia. Egyébként se dugjál minden lyukba valamit:-)

Link to comment
Share on other sites

Egyébként se dugjál minden lyukba valamit:-)

Nőnél se mindig illdomos :D De nagy valószínűséggel a balanced/unbalanced miatt szól hangosabban. Kérdés, hogy a jack aljzatba sztereó vagy monó dugót dugsz. Ha monót, akkor nem kéne hangosabbnak lennie, ha sztereót, akkor előfordulhat. De ettől függetlenül egy aljzatot használj,és lehetőleg szimmetrikus kötéssel.

Link to comment
Share on other sites

Nem értelek....csak azt a lapot kellene kicserélned az asztalodon, amin a monitor van meg a két hangfal és nem kellene állvány. Potom 2-3e Ft-ból lapszabászaton vágnak olyat, amilyet szeretnél. És egyébként így sincs nagy problémád. Nem hinném, hogy letáncol róla és te sem vered le.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.




×
×
  • Create New...