Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Mitől jó Macen dolgozni?


rocketrob

Kérdés

Azért indítom ezt a témát, mert érdekelne, hogy ki miért szereti a Mac-környezetet, miben segíti őt, miben nehezebb más rendszerekkel szemben, mitől jobb, rosszabb, stb. Várom minden hozzáértő és érdemben megszólaló válaszát, az ilyen sztereotíp f***ságokat egész nyugodtan NE ide írjátok. Továbbá örülnék neki, ha akár ismert, elismert zenészek, stúdiók, hangmérnökök is tennének hozzá. A topik célja NEM az, hogy a többi rendszert fikázzuk, értem?

Ui.: van egy topik Windows-osban is.

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
2 perccel ezelőtt írta Koródi Csaba:

Frankó! :) Szívesen átveszem a tabletet :)

Persze, ennyire már nekem is működött a WIN10, a történet nem csak ennyiről szól a részemről, hanem hogy mindezt 4 rádugott hardverrel is csinálja, az egyiket hangkártyának a másik hármat hangforrásnak és beviteli eszköznek használva, és ha január 8-án egyszer már működött frankón, akkor június 10-én is ugyanúgy működjön. De tényleg nem akarom újratekerni a történetet.

Örömmel elküldöm. Teljesen haszontalan példány :D

Link to comment
Share on other sites

  • 0
22 órája írta mohawk:

nehéz navigálni egy nyolc collos kijelzőn

Én tavasszal gondolkoztam egy hasonló Csabi féle "hangszerhez editornak + net" tableten amit könnyen hurcolhatnék is. 40 körül volt is egy Lenovo Miix 310. 10" a display 4g ram, 64mmc drive, 1,3-as Atom cpu...
De azon hezitáltam, w10-hez nem kicsi-e a 10". A vidin ellenben egy 8-ast látunk és akkor az is használható némileg már?

(Kérünk képet a macskusz házikuszról!) :) 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
9 órája írta djuice:

Én tavasszal gondolkoztam egy hasonló Csabi féle "hangszerhez editornak + net" tableten amit könnyen hurcolhatnék is. 40 körül volt is egy Lenovo Miix 310. 10" a display 4g ram, 64mmc drive, 1,3-as Atom cpu...
De azon hezitáltam, w10-hez nem kicsi-e a 10". A vidin ellenben egy 8-ast látunk és akkor az is használható némileg már?

(Kérünk képet a macskusz házikuszról!) :) 

Háááát.

Először is, (bár tudom, hogy a képernyő méretet kérdezed) mindenképp próbáld ki, mielőtt megveszed. A 4G ram jó pont az enyémhez képest, de az Atom procitól sok jót ne várj. Alap dolgokra elég, de azokkal sem fog hasítani.

Képernyőméretileg az van, hogy a windóznak magának van tablet módja, ami többé-kevésbé jól használható kis képernyőn ujjal böködve. Viszont szoftvereknek amiket rápakolsz, többnyire sajnos nincs (tisztelet a kivételnek), úgyhogy egy desktop kezelői felületet kapsz egy tableten, ami nem lesz mindig kényelmesen használható. Egy nagyobb képernyőn ez nem akkora baj, de egy kisebben lehet, nagyító fog kelleni és valami preciziós eszköz a böködéshez.

Azt is nézd meg, milyen windóz van rajta. Az "S" jobban teljesít gyengébb gépeken, nem kell vele sokat szöszölni, de csak a Store-ból telepíthetsz rá szoftvereket. (Mint alapból androidon és ios-en) Tehát nem tudsz mondjuk egy gyártói webszájtról letölteni valamit és telepíteni, Valamikor állítólag lesz "Lite", ami gondolom ugyanezekkel a korlátozásokkal fog menni

Ha"home" vagy "pro", az meg valszeg jobban fog nyöszögni egy kaka processzoron. De azt telepítesz rá, amit akarsz.

És akkor ezennel elindítom a miért jó macskával zenélni topikot:

 

 

jozsik1.jpg

jozsik2.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Kapom sorra a leveleket, eszembe jutott a múltkori csörténk.

Avid: "Pro Tools, Media Composer, Sibelius and Avid Link software products are not currently supported under macOS 10.15 Catalina."

Focusrite: "We would not recommend updating to macOS Catalina while it's in the public beta stage as we don't provide support for pre-release operating systems."

Korg: "We strongly advise against updating your Mac OS/iOS until further notice."

Roland: "If you are using a Roland product via a USB connection to a Mac computer, please continue to stay with macOS Mojave (macOS 10.14) until the results of verification are announced."

Steinberg: "To Steinberg customers who are planning to update their Mac computer to Catalina right away: please continue to use macOS Mojave and earlier until further notice."

Arturia: "if you want to be able to guarantee the use of your Arturia software, and integration of Arturia hardware, we advise you not to upgrade right now."

Audient: "At this moment in time, we do not currently support macOS Catalina and therefore recommend our users do not upgrade to macOS Catalina until further notice."

Waves: "However, until we confirm full compatibility, we strongly recommend you remain on your current version of macOS."

Numark: "We encourage all of our users to remain on their current OS and iOS until a full statement announcing software compatibility is made"

ééééésssatöbbi

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Nem látok a színfalak mögé, de az új MacOS-eket hónapokkal előre megkapják a fejlesztők, mindig bámulattal tölt el, hogy egyes cégek mintha csak a megjelenés után kezdenék el tesztelni a saját eszközeiket az új oprendszeren.

Biztos vagyok benne, hogy az Apple is beesik változtatásokkal a végső éles verzió előtt, de hogy ennyire nagy meglepetés lenne, azért azt kétlem.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
7 perccel ezelőtt írta rmri:

Nem látok a színfalak mögé, de az új MacOS-eket hónapokkal előre megkapják a fejlesztők, mindig bámulattal tölt el, hogy egyes cégek mintha csak a megjelenés után kezdenék el tesztelni a saját eszközeiket az új oprendszeren.

Biztos vagyok benne, hogy az Apple is beesik változtatásokkal a végső éles verzió előtt, de hogy ennyire nagy meglepetés lenne, azért azt kétlem.

 

Csak azért hoztam fel, mert nemrég volt egy heves Mac vs Win vitánk, ami onnan indult, hogy valami nem működött egy win10 update után, és mac-en ilyesmi ugyebár nem fordulhat elő.  Hiába mondtam, hogy esetleg a gyártó késik az új drájverrel (vagy ne adj isten egyenesen leszarja), mindenki szerint a win volt a hibás, hiszen az köztudottan egy rakás szar. Gondolom jelen esetben viszont egértelműen a gyártók a szemetek, hiszen a mac szent és sérthetetlen.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
5 órája írta mohawk:

Csak azért hoztam fel, mert nemrég volt egy heves Mac vs Win vitánk, ami onnan indult, hogy valami nem működött egy win10 update után, és mac-en ilyesmi ugyebár nem fordulhat elő.  Hiába mondtam, hogy esetleg a gyártó késik az új drájverrel (vagy ne adj isten egyenesen leszarja), mindenki szerint a win volt a hibás, hiszen az köztudottan egy rakás szar. Gondolom jelen esetben viszont egértelműen a gyártók a szemetek, hiszen a mac szent és sérthetetlen.

A macnek elég rövid a tartóssága! Gyk. általában 5-6 év és vagy nem mennek a régi szoftok az újabb mac os-en vagy a az új szoftok nem a régi maceken! 3-5 verzió és annyi!

Míg a win az minimum 10 évig használható úgy, hogy régi szoftok mennek új winen vagy új szoftok régi winen is!

A reaper daw pl. xp-10-ig fut. 2001-2019 közötti wineken: ez közel 20 év támogatottásga! Macen ilyesmit nem látni 😮 Sőt amikor megjelent a 2001-es osx akkor újra kellett írni mindent rá, utána jött a 64 bites és megint újra. Jövőre vagy ahogy cpu-t vált az Apple újra kell írni megint mindent. És közben 18 év alatt még mindig nincs os11.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Kérdezni szeretnék valamit, OS-től függetlenül: ha valami jól megy/működik, azt miért kell basztatni? Nem a firmware-ra gondolok itt, hanem kizárólag oprendszerre. Erre még soha nem kaptam választ, csak látom hogy mindenki sír...   :-)  Ne értsetek félre, nem török lándzsát egyik felett sem. De ha nekem pl. eddig jó volt a Win7, és most is az, akkor miért izgassam magam idegileg, hogy az eddigi projektek tuti menni fognak pl. Win10-en is?

Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 perce írta wolf:

Kérdezni szeretnék valamit, OS-től függetlenül: ha valami jól megy/működik, azt miért kell basztatni? Nem a firmware-ra gondolok itt, hanem kizárólag oprendszerre. Erre még soha nem kaptam választ, csak látom hogy mindenki sír...  🙂 Ne értsetek félre, nem török lándzsát egyik felett sem. De ha nekem pl. eddig jó volt a Win7, és most is az, akkor miért izgassam magam idegileg, hogy az eddigi projektek tuti menni fognak pl. Win10-en is?

Nyilván egy fejlesztő cégnek az a dolga, hogy fejlesszen. Az meg a fejlesztés szomorú velejárója, hogy régi dolgokat szándékosan vagy véletlenül kifelejtenek, vagy, hogy új dolgok félresikerülnek, ne adj' Isten tök jól sikerülnek, de a közönség gyűlöli. 

Még ha nem is akar a cég fejleszteni (bár akkor minek létezik?), a megjelenő új technológiákat támogatni kell, azok meg néha (gyakran) ütköznek a régivel.

Mobilba macerás bedugni a vezetékes telefon kábelét és nem is biztos, hogy működni fog. Teslára baromi nehéz ráaplikálni egy szekér kerekét, pedig milyen jó bevált a szekéren..tankolni se lehet bele...pfff :). Arról nem is beszélve, hogy se mac-kel se pc-vel nem tudsz lejátszani egy kétincses szalagot :) és a PS4 nem kompatibilis a PS3-mal :(

Csupa bosszantó dolog...de sajnos így megy ez.

A legjobb, amit tehetsz, hogy nem nyúlsz a jól működő rendszeredhez, mielőtt alaposan kipróbálnád az újat

Link to comment
Share on other sites

  • 0
20 órája írta wolf:

Kérdezni szeretnék valamit, OS-től függetlenül: ha valami jól megy/működik, azt miért kell basztatni? Nem a firmware-ra gondolok itt, hanem kizárólag oprendszerre. Erre még soha nem kaptam választ, csak látom hogy mindenki sír...  🙂 Ne értsetek félre, nem török lándzsát egyik felett sem. De ha nekem pl. eddig jó volt a Win7, és most is az, akkor miért izgassam magam idegileg, hogy az eddigi projektek tuti menni fognak pl. Win10-en is?

Szerintem ez attól is függ nagyban, hogy mit csinál az ember a géppel. Pl ha egy gépet sosem dugnak netre (hálózatra inkább), valamint nem raknak rá vírusos adathordozókat, akkor tényleg felesleges bárminemű hozzányúlás a rendszerhez. De amint nem ez áll fenn, akkor nagyon veszélyes frissítések nélkül élni. Értem én, hogy a Win7 tökéletes, működik, de annak is lejár most a supportja 2020 január 14-én. Ha ott is felfedeznek egy biztonsági rést és nem foltozza a gyártó, majd a gépen tönkremennek az adatok (és netán nincs biztonsági mentés), akkor meg csak pislog az ember. Szóval ez nagy dilemma volt mindig a frissíteni/nem frissíteni kérdés.

A többit ezzel kapcsolatban meg leírták előttem. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Ekkor: 2019. 10. 10. at 16:41 írta xinu:

A macnek elég rövid a tartóssága! Gyk. általában 5-6 év és vagy nem mennek a régi szoftok az újabb mac os-en vagy a az új szoftok nem a régi maceken! 3-5 verzió és annyi

Kikényszerítik hogy válts újíts fizess. Appleéknél 4-5 éves gépet vagy szoftvert használni már nem cool és nem trendi. Ellenben az összes adatod felett rendelkeznek, ismerik még az ujjlenyomatod is (ipad) bármikor lehallgatnak és fel vannak háborodva ha kémkedéssel vádolják őket. Szép kis cég!

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Ekkor: 2020. 01. 27. at 10:35 írta djuice:

Kikényszerítik hogy válts újíts fizess. Appleéknél 4-5 éves gépet vagy szoftvert használni már nem cool és nem trendi. Ellenben az összes adatod felett rendelkeznek, ismerik még az ujjlenyomatod is (ipad) bármikor lehallgatnak és fel vannak háborodva ha kémkedéssel vádolják őket. Szép kis cég!

Ezzel annyiban vitáznék, hogy a Windows mögött mindig volt egy olyan filozófia, hogy maradjon kompatibilis. Ennek elég sokminden áldozatul esett, mert nem lehetett meglépni "gyökeres" változtatásokat. Pedig igazából azt mondanám, hogy alapvetően az a helyes hozzáállás technológiailag, hogy egy új op.rendszer, ami gyökeresen új dolgokat "hoz be", ne legyen azzal "gúzsba kötve", hogy futnia kell rajta a 10 évvel ezelőtti szoftvernek is.

Ha valaki a 10 évvel ezelőtti szoftvert akarja használni, akkor használja a 10 évvel ezelőtti op.rendszerrel. 

A MacOS-nél felvállalták azt, hogy NINCS kegyelem, az új rendszeren nem fog futni a 10 éves szoftver. 

És pontosan így helyesnek tartom, hogy mondjuk egy gyökeresen új op.rendszernél ne legyen kényszer, hogy a 10 éves vason fusson. 

Az már persze más kérdés, hogy a szoftverfejlesztés olyan "cipőben jár", hogy a hw elterjedtség kb. 3-5 évvel van lemaradva. Magyarán: a fejlesztők - tisztelet a kivételnek - csúcshardveren / csúcshardverre fejlesztenek, emiatt az átlagosan elterjedt vason nem lesz ugyanaz a performancia, ugyanaz az élmény. Majd 5 év múlva... de addigra megint előreszalad a fejlesztés. 

Nagyon-nagyon régen volt alkalmam egy pentium gépre - amit win95-höz szereztem be - telepíteni kísérletezésképpen egy DOS 6-ost Win 3.1-gyel. Na, ott láttam először olyat, hogy a Word egy 100 oldalas dokumentumot "real time" scrollozott, lapozott. Nem volt akadás, lag... Majd feltettem a Win95-öt az aktuális Word mittudoménmivel, és már lényegesen "megfontoltabb" lett a rendszer... 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
43 perccel ezelőtt írta Bendi:

A MacOS-nél felvállalták azt, hogy NINCS kegyelem, az új rendszeren nem fog futni a 10 éves szoftver. 

Nem az a baj, csak kerülne a felébe akkor...
De itt a fórumon is ha visszaemlékszel, kínlódtam egy Mac Mini 2014 Late-tel 4-5 éve. Az egy dolog, hogy a tudom is én milyen OS frissítést hónapok alatt tudtam rá felkalapálni (mert a serverükről letöltés közben hol 10%-nál akadt meg, hol 95%-nál), de ráizzadtam végül, ment vele szépen. Aztán ki akartam próbálni rajta a Garagebandet és közölte, hogy arra az OS-re sem hajlandó már letöltődni. Szóval jogos a régi hardverre régi szoft, csak a régi szoft meg nem elérhető, az újabb meg nem megy adott szint alatt... S ebben nem is mindig szoftverbiztonsági vagy elavultsági dolgok szólnak közbe, hanem mint a ringyówznál, pl. ha dotnet framework kell az adott szoftver alá, mert olyan rutinokat hív meg (pl. az Aero áttetsző felület miatt, amit ki nem szarna le alapból stb.), de nélküle nem megy. A Mac meg ugyanúgy különösen mindig hangsúlyt helyezett a designra... na mindegy. Ha tehetném, én se sajnálnék fél millát egy Macre 4-5 évente (ha jól spórol az ember csak havonta egy 10-est kell rá félretenni), de nem tehetem. Most pl. a kocsi szervizelése viszi nem vártan a lóvét... nem ragozom.

43 perccel ezelőtt írta Bendi:

ott láttam először olyat, hogy a Word egy 100 oldalas dokumentumot "real time" scrollozott, lapozott

Én meg annak kapcsán, hogy új CPU platform van Apple-éknél, még az utolsó kanyar előtt, miután kinyírnák az Intelesek támogatását is, vettem egy kis gépet bagóért (amiben még a RAM-ot is tudom bővíteni ha kell), hogy ha kell, esetleg még tudjak kicsit hackintoshozni vele (pont a Korg Gadgetek miatt is egyébként), de ha már a sebesség szóba került, 2018-as gép és 8-9 sec a boot ideje. Ilyet meg én nem láttam még! :D 
A Mini Latere, hogy felkerült a Big Sur előtti uccsó OS (nem tudom most a nevét), olyan tetű lett, mint régen egy w95. Fél órás várakozások. Szóval Apple-ék tesznek arról is, hogy a régi hardvertől el is menjen az ember kedve. (Na jó, az még vinyós, nem M2 ssd-s mint az EliteDesk, de szerintem ezzel tovább el leszek, így is, mint a Minivel...)

Szerkesztette djuice
Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 órával ezelőtt írta djuice:

Nem az a baj, csak kerülne a felébe akkor...
De itt a fórumon is ha visszaemlékszel, kínlódtam egy Mac Mini 2014 Late-tel 4-5 éve. Az egy dolog, hogy a tudom is én milyen OS frissítést hónapok alatt tudtam rá felkalapálni (mert a serverükről letöltés közben hol 10%-nál akadt meg, hol 95%-nál), de ráizzadtam végül, ment vele szépen. Aztán ki akartam próbálni rajta a Garagebandet és közölte, hogy arra az OS-re sem hajlandó már letöltődni. Szóval jogos a régi hardverre régi szoft, csak a régi szoft meg nem elérhető, az újabb meg nem megy adott szint alatt... S ebben nem is mindig szoftverbiztonsági vagy elavultsági dolgok szólnak közbe, hanem mint a ringyówznál, pl. ha dotnet framework kell az adott szoftver alá, mert olyan rutinokat hív meg (pl. az Aero áttetsző felület miatt, amit ki nem szarna le alapból stb.), de nélküle nem megy. A Mac meg ugyanúgy különösen mindig hangsúlyt helyezett a designra... na mindegy. Ha tehetném, én se sajnálnék fél millát egy Macre 4-5 évente (ha jól spórol az ember csak havonta egy 10-est kell rá félretenni), de nem tehetem. Most pl. a kocsi szervizelése viszi nem vártan a lóvét... nem ragozom.

Én meg annak kapcsán, hogy új CPU platform van Apple-éknél, még az utolsó kanyar előtt, miután kinyírnák az Intelesek támogatását is, vettem egy kis gépet bagóért (amiben még a RAM-ot is tudom bővíteni ha kell), hogy ha kell, esetleg még tudjak kicsit hackintoshozni vele (pont a Korg Gadgetek miatt is egyébként), de ha már a sebesség szóba került, 2018-as gép és 8-9 sec a boot ideje. Ilyet meg én nem láttam még! :D 
A Mini Latere, hogy felkerült a Big Sur előtti uccsó OS (nem tudom most a nevét), olyan tetű lett, mint régen egy w95. Fél órás várakozások. Szóval Apple-ék tesznek arról is, hogy a régi hardvertől el is menjen az ember kedve. (Na jó, az még vinyós, nem M2 ssd-s mint az EliteDesk, de szerintem ezzel tovább el leszek, így is, mint a Minivel...)

A Catalina és a Big Sur nálam alapvetően rendben elfut, de pl. a boot folyamat sokkal lassabb, mint előttük volt. Nem tudom, miért van ez. Megnéztem a boot logot, és valahol ácsorog, mintha nem lenne meg valamilyen neten keresztüli "visszajelzése"... Kb. 40-50 sec, amit így "elveszteget". Remélem, hogy a Monterey ezt a dolgot (is) javítja... Biztató, hogy az M1-es MacBook Air gyorsan bootol a bétákkal... (Remélem, nem rontják el a végleges verzióban...)

Régebben a GarageBand - és az iWork meg az iLife is - fizetős szoftver volt, lehet, hogy azért nincs fenn a Store-ban, mert "feleslegesnek" érzik. Az egy dolog, hogy meg lehet-e még szerezni hivatalosan ... szerintem nem. Pont ugyanúgy, mint pl. ma sehol nem tudsz venni pl. Snow Leopard vagy Leopard vagy Tiger telepítő DVD-d. Az egy dolog, hogy a Lion, ami - ha jól emlékszem - az első ingyenes frissítés volt az OS-X esetén - letölthető, de annak a telepítéséhez - ha régebbi a géped - kell egy telepített Snow Leopard "jogalap". (Ha újabb a gép, a webes inicializáló telepítés megoldja a problémát, arra nem kell "jogalap", a lehető legfrissebb OS-X-et / MacOS-t telepíti, ha úgy kéred...)

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válaszolok a kérdésre...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...