Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Zene Linuxon - ki ténykedik benne itt már eredményesen?


LP-filter

Kérdés

Fenti téma adott és itt ebben jártasak tanácsait várnám, mivel mostanság kezdek a windows mellett ebben az irányban is érdeklődést mutatni. Bár nem zenész haverom (legalábbis pc-n nem az) évek óta eredménnyel és megelégedéssel lakik Mint distroján, azért utánanézve a linuxot is szelídíteni kell zenélésre főleg a kernelt illetően (latency stb.), szóval még ebben is bizonytalan vagyok, melyik rendszer lenne legalkalmasabb a dologra. (?)

Távlati célomban netán a V-machinehoz hasonló "zenedoboz - for music only" felépítése is szerepelne ha sikerül majd belerázódni, ill. itt kérdezném hogy ha valaki már tud létező, akár olcsó netbookon összerakott, működő platformról, ne tartsa magában az információt! :)

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Pont az a gond, és a helyzetet ez teszi "megoldhatatlanná", hogy Torvalds projectje a kernel, ő ott a maintainer, a góré, de semmi ráhatása nincs a többi projectre. Ez teljesen érthető, és pont ez adja a bazár modell előnyét, és mint látjuk a hátrányát is.

 

Párbeszédet kezdeményezhet, vagy javasolhat dolgokat, de ez maximum iránymutatás lehet a többi fejlesztőnek, nem kötelező irányvonal.

De van, pld a github klienst is ő intézte el, hogy legyen, de mondom video driver terén is intézkedett, akkor mittudomén redhatnak is odaszólhatna, hogy az alsa-t patkoljátok már meg fiúk, zenészek is vannak a földön, mondom én ezt úgy, hogy nekem működik a rendszerem.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Egyetértek. :)

 

Szerintem Linus azért képes a kernel projectet menedzselni, mert sok alrendszerkarbantartóra támaszkodik, akik segítenek neki átnézni, elfogadni a patcheket, amik végül bekerülnek. Ha ők nem lennének, akkor a kernelfejlesztés nem is működne.

 

Itt viszont elértünk a legérdekesebb részhez, ugyanis furcsa módon egy piramisfelépítéshez jutottunk, aminek a feje Linus, alatta pedig a alrendszer maintainer emberkék, alattuk pedig a többi fejlesztő. Érdekes módon ez elég hatékonyan tud működni. :)

Torvlads nézi át a dolgokat, valami nem tetszik neki akkor ugat a beosztottalak. Igen, elég precíz ember.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Nem okvetlenül a témába vág, de a burjánzó, bazár-modellben készülő "projektek" (ha azok egyáltalán azok) igazából sosem tudnak semmiféle professzionális terméket előállítani, inkább kisérletezésre jók, amolyan "avantgard" jelleggel.

 

Egy feladat megoldásához mindíg kell egy stakeholder-elemzésen alapuló céldefinició, amihez egy piramis rendszerű szervezet juthat el a megvalósítás során. Ahol végülis mindig kell lennie egy "főnöknek", aki a lehetséges alternatívák között dönt.

Nem csak bazári, hanem üzleti modell is létezik, pld redhat projekt, vagy több ilyet is lehetne mondani.

Nyílt forrású kódot adnak pénzért, ez azért is éri meg mind a két félnek, mert supportot kap.

De tudtommal ilyen rossz volt a helyzet winfos terén is, asio se ms projekt.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Bírom ezeket a varázsszavakat. Nem közgazdászok vagytok titkon? :D

 

Isten ments'…:)

 

Ezek egyébként közel sem közgazdasági tárgykörbe tartozó fogalmak, hanem projekt-menedzsment fogalmak, ahol nagyjából édesmindegy, hogy milyen jellegű is az alapvető megoldandó feladat, nagyjából ugyanúgy kell végigcsinálni. Fel kell tenni a kinek/minek/miből/mennyiért/mikorra/mennyi időre? kérdéseket, és ezekre vagy ki kell dolgozni, vagy be kell gyűjteni a válaszokat. Aztán a közben lévő "hogyan?-ok" jelentik az adott szakmát, legyen az műszaki, informatikai, orvosi, közgazdasági témakör. A lényeg az, hogy legyen valami "megoldandó" benne. Ezt jól csinálva igen-igen közel lehet jutni a "józan paraszti észhez" (hiszen valamit alapvetően valamiért, és valahogy csinálunk), de ez manapság nem túl gyakori. Szerény (bár széleskörű...) tapasztalataim alapján sok esetben pontosan a céldefinicíió (pontosat mit, és kinek?) nincs jól megfogalmazva, pedig talán ez lenne a legfontosabb. Ezért nyúlhat sok minden brutálisan sokáig, vargabetűkkel, és végül eredménytelenül.

Ha valakit érdekel, akkor ezt a módszertant nagyjából az első atombomba fejlesztése során csinálták végig, inkább ösztönösen, és azért sikeresen, mert meglehetősen egyértelmű volt minden résztvevő számára a céldefiníció ("kell egy atombomba... Most!") Aztán később a "siker" (az idézőjel filozófiai okokból van) után elkezdték elemezgetni, hogy hogy is sikerült egy ekkora tudományos ugrást csinálni két év alatt (mellékesen fel lett találva a számítógép, sok matematikai rutin, és jónéhány egyéb technológia), és végül egy tanítható, tudományos módszertant csináltak belőle.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Áttekertem a videókat. Szerintem csak sima tartalom fogyasztás (zenék/filmek hallgatása/nézése) van benne, nem pedig ezek előállítása. Ezt bármelyik mai disztrón meg lehet oldani.

Erre készített disztribúciók: Ubuntu Studio, AV Linux, Studio 1337, vagy esetleg Arch Linux...

Szerkesztette wendelmar
Link to comment
Share on other sites

  • 0
Ekkor: 2012. 07. 14. at 14:03 írta LP-filter:

Fenti téma adott és itt ebben jártasak tanácsait várnám, mivel mostanság kezdek a windows mellett ebben az irányban is érdeklődést mutatni. Bár nem zenész haverom (legalábbis pc-n nem az) évek óta eredménnyel és megelégedéssel lakik Mint distroján, azért utánanézve a linuxot is szelídíteni kell zenélésre főleg a kernelt illetően (latency stb.), szóval még ebben is bizonytalan vagyok, melyik rendszer lenne legalkalmasabb a dologra. (?)

 

Távlati célomban netán a V-machinehoz hasonló "zenedoboz - for music only" felépítése is szerepelne ha sikerül majd belerázódni, ill. itt kérdezném hogy ha valaki már tud létező, akár olcsó netbookon összerakott, működő platformról, ne tartsa magában az információt! :)

Zenei distro: Ubuntu stúdió, fedora jam

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Nem tudom, ki mennyire mélyedt el a linux-disztribúciókban, én 23 éve csak ezt használom. Utolsó rendszerem, ami a micro$ofttól volt: win98.
Mac-re áttért az Emagic annak idején, majd ottragadt. Ezt sajnáltam, egy ideig leálltam. Most, amikor visszatértem a midivilágba, döbbenten tapasztaltam, hogy linuxon (AV Linux, nem ubuntustudio) minden frappánsan működik. Cardinal forráskódból telepítve, Ardour, és még a korg nanokontrollerei is működnek. Utóbbi QT alapú linuxon, de wine alatt az eredeti korg szoftver is fut, tudja konfigurálni a kontrollert.
A VOLT 2-vel ugyan szarakodtam két napot, de mára már kiismertem, hogy a legjobb.

Véletlenül sem használnám más rendszereken ezeket.
És hopp, a Korg Wavestation SR-ben egy elemcsere után csontra elindul linuxon is a hozzá való szoftver.

Máshogy közelíteném meg a kérdést, egy grafikai programmal magyarázva.
Mindenki tudja, hogy a Photoshop egy szoftver, de túl sokra képes. Ugyanezt kiválthatja három másik egyszerre, azok meg nyílt forráskódúak. Akkor meg minek használjon az ember egy brutális monstrumot, ahol a programozók jókora energiája arra megy el, hogy hardverkulcsok és online előfizetések legyenek benne?

Szóval egyelőre nem tudom, mi az, amint a mai linuxokon (Slackware, AV-Linux) nem lehet megoldani.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
2 órája írta Korgó:

Nem tudom, ki mennyire mélyedt el a linux-disztribúciókban, én 23 éve csak ezt használom.

Érdekesnek tűnik ezt az elfelejtett, 10+ éves topikot újra felmelegíteni. Én ugyan konkrétan nem hallottam senkit ismerősök közül sem, aki pingvinnel zenélt volna, de pl. a Yamaha régóta alkalmazza hangszereiben a Montavistat idevágólag.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
3 perccel ezelőtt írta djuice:

Érdekesnek tűnik ezt az elfelejtett, 10+ éves topikot újra felmelegíteni. Én ugyan konkrétan nem hallottam senkit ismerősök közül sem, aki pingvinnel zenélt volna, de pl. a Yamaha régóta alkalmazza hangszereiben a Montavistat idevágólag.

4 perccel ezelőtt írta djuice:

Érdekesnek tűnik ezt az elfelejtett, 10+ éves topikot újra felmelegíteni. Én ugyan konkrétan nem hallottam senkit ismerősök közül sem, aki pingvinnel zenélt volna, de pl. a Yamaha régóta alkalmazza hangszereiben a Montavistat idevágólag.

Én tartom érdekesnek, hogy senki sem foglalkozik vele. Ennyire Mac-Win-őrület van? Nem hiszem el.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
2 órája írta wolf:

Nem őrület ez, hanem kényszer. Rengeteg szoftvernek/pluginnek nincs alternatívája egyéb platformra. Nem csinálják meg, mert nem érné meg, nem lenne piaca. Rém egyszerű üzleti képletről beszélgetünk.

...vagy éppen csendben mégis portolják a plugint, de a felhasználók lusták utánajárni.
Egyes szoftvergyártók viszont az apple/micro$oft nyomására nem fejleszt Linux/BSD/stb. alá. Erről már nincs véleményem.

Élvezem azon kevesek örömét, akik nem tudják, mit NEM lehet megoldani pl. egy AVLinuxon, ami -- lássuk be -- olyan jól feltuningolható, hogy régen álmodni se mertük volna. (Most épp a Cardinal-lal érdekességezek, próbálom agyonterhelni. Közben megy az Ardour és a JACK, mindhárom összedrótozva.)

Szerkesztette Korgó
Link to comment
Share on other sites

  • 0
3 órája írta djuice:

De a mozdony füstje az alagút közepén még azt körvonalazza rögtön egy listán mi nem működik vele. :) No, majd ha az UAD is pingvin jelmezt ölt, akkor kell újra megnézni ezt a topicot sztem. 😀

Mi az most, amit anélkül nem tudnál megcsinálni?

Link to comment
Share on other sites

  • 0
3 órája írta Korgó:

Mi az most, amit anélkül nem tudnál megcsinálni?

Én huszon éve időszakosan néha bepróbálkozok egy-egy disztróval szökőévente, de többnyire vmi kudarc a vége, vagy ez nem megy vagy az nem megy. Simán internetezni persze lehet ezekkel, de én még komolyabb munkát nem láttam, aki csinált volna rajta, maximum ilyen hobbisták akik ráérnek szarakodni parancssorban 5 percenként és még büszkék is rá.
Csak egy kis adalék: pár éve uniós elhatározásra elkezdtek közintézményekben, hivatalokban Suse disztrót telepíteni Ném.o-ban stb, elhagyni a windowst, officet… A vége az lett, hogy nemhogy költségmegtakarítást nem tudtak elérni vele, hanem többletköltségeik lettek az ingyen linux ellenére, mert kompatibilitási gondokkal küzdve, mindig valami extra dolgot kellett megvenni, hogy működjenek a dolgok. Hobbizni, tét nélkül játszadozni biztos jó, de nehogy már egy MacOS kevesebbet érjen tőle és kevésbé legyen produktív. ;) És azt is ingyen kapod ráadásul teljes támogatással a macid mellé, olyan szolgáltatásokkal és kényelemmel, meg megbízhatósággal, amiről egy linux soha még csak álmodni sem fog.

Szerkesztette djuice
Link to comment
Share on other sites

  • 0
2 órája írta djuice:

Én huszon éve időszakosan néha bepróbálkozok egy-egy disztróval szökőévente, de többnyire vmi kudarc a vége, vagy ez nem megy vagy az nem megy. Simán internetezni persze lehet ezekkel, de én még komolyabb munkát nem láttam, aki csinált volna rajta, maximum ilyen hobbisták akik ráérnek szarakodni parancssorban 5 percenként és még büszkék is rá.
Csak egy kis adalék: pár éve uniós elhatározásra elkezdtek közintézményekben, hivatalokban Suse disztrót telepíteni Ném.o-ban stb, elhagyni a windowst, officet… A vége az lett, hogy nemhogy költségmegtakarítást nem tudtak elérni vele, hanem többletköltségeik lettek az ingyen linux ellenére, mert kompatibilitási gondokkal küzdve, mindig valami extra dolgot kellett megvenni, hogy működjenek a dolgok. Hobbizni, tét nélkül játszadozni biztos jó, de nehogy már egy MacOS kevesebbet érjen tőle és kevésbé legyen produktív. ;) És azt is ingyen kapod ráadásul teljes támogatással a macid mellé, olyan szolgáltatásokkal és kényelemmel, meg megbízhatósággal, amiről egy linux soha még csak álmodni sem fog.

Az időszakosan bepróbálkozással az életedben nem fogod tudni használni magát az operációs rendszert. Az arra épülő programokat végképp nem. A megrögzött kereskedelmi szoftverekhez való ragaszkodásod pedig nem magyarázza meg a hozzá nem értésedet a UNIXokhoz. Aprópó, már a microsoft sem ragadja, hogy mind a MAC, mind a Windows alá vannak linuxokból átlopott darabok. Ej, még a webszerverek többsége is Arch-ra épül, vagy valami hasonlóra.
Ne haragudj, de itt kiforrottabb válaszokat vártam volna. Ez is olyan, mint az index...

Link to comment
Share on other sites

  • 0
47 perccel ezelőtt írta Korgó:

már a microsoft sem ragadja, hogy mind a MAC, mind a Windows alá vannak linuxokból átlopott darabok

Ja, persze, a ringyówz is linyux, meg minden, az élteti az univerzumot is, csak mi itt a mátrixban bezárva még nem értjük. :D 
A mac-kel meg érdekes mód ha megveszed, egy power on-ra működő rendszered van, mert kapod a gyártótól az arra optimalizált os-t, amihez nem kell érteni csak használni. Hoppá! ;) (Neked mennyi évedbe fájt linuxul megtanulni???)
Ezzel szemben pár éve mondjuk egy takony ubuntu se mp3-at nem tudott lejátszani, se egy monitor felbontást beállítani. Egerészhetted a fórumokat, melyik konfig fájlt kell átírni hozzá, hogy ne 640x480-ban kelljen bámulnod! 

Ja! 2006-ban nekünk egy suliban oktató tanár, egy baromi agilis főmufti faszi, látványosan akarta bemutatni, hogy na majd xp után mindenki csak fedorát akar utána csak használni és elfelejteni a windowst. 1 hét alatt nem bírta feltelepíteni a nagy rendszergazda tudásával, mert mindenfajta összeomlási meg kompatibilitási problémákba futott bele lépten nyomon. Már nekünk volt kínos! Ezzel szemben a Sun Solaris gépeken simán tudtunk unixozni… (Erre mondta a másik tanár, hogy “felejtsük el a linuxot, mert az nincs rendesen megírva!” - hát nagyot nem tévedett és logikus is, hogy amit több 1000-en barmolnak, tákolnak össze önkéntesek mindenféle tájakról, egységes szemlélet vagy vezérelv nélkül, az olyan is lesz amilyen. Torwalds is lopta más rendszerét, amiből összetákolta a linuxot, miről beszélünk! De ha mindezt nem hiszed el vagy nem mered elhinni, csak tedd fel magadnak a kérdést, mi a fészkes fenéért van szükség 999 féle disztróra? Hmmm? :wacko:

Persze ha neked tetszik, babusgasd meg használjad, de itt egyedül leszel vele szerintem, úgyhogy sokat ne csodálkozz, ez nem pingvinfarm. :P 

Szerkesztette djuice
Link to comment
Share on other sites

  • 0
17 órája írta djuice:

Ja, persze, a ringyówz is linyux, meg minden, az élteti az univerzumot is, csak mi itt a mátrixban bezárva még nem értjük. :D 
A mac-kel meg érdekes mód ha megveszed, egy power on-ra működő rendszered van, mert kapod a gyártótól az arra optimalizált os-t, amihez nem kell érteni csak használni. Hoppá! ;) (Neked mennyi évedbe fájt linuxul megtanulni???)
Ezzel szemben pár éve mondjuk egy takony ubuntu se mp3-at nem tudott lejátszani, se egy monitor felbontást beállítani. Egerészhetted a fórumokat, melyik konfig fájlt kell átírni hozzá, hogy ne 640x480-ban kelljen bámulnod! 

Ja! 2006-ban nekünk egy suliban oktató tanár, egy baromi agilis főmufti faszi, látványosan akarta bemutatni, hogy na majd xp után mindenki csak fedorát akar utána csak használni és elfelejteni a windowst. 1 hét alatt nem bírta feltelepíteni a nagy rendszergazda tudásával, mert mindenfajta összeomlási meg kompatibilitási problémákba futott bele lépten nyomon. Már nekünk volt kínos! Ezzel szemben a Sun Solaris gépeken simán tudtunk unixozni… (Erre mondta a másik tanár, hogy “felejtsük el a linuxot, mert az nincs rendesen megírva!” - hát nagyot nem tévedett és logikus is, hogy amit több 1000-en barmolnak, tákolnak össze önkéntesek mindenféle tájakról, egységes szemlélet vagy vezérelv nélkül, az olyan is lesz amilyen. Torwalds is lopta más rendszerét, amiből összetákolta a linuxot, miről beszélünk! De ha mindezt nem hiszed el vagy nem mered elhinni, csak tedd fel magadnak a kérdést, mi a fészkes fenéért van szükség 999 féle disztróra? Hmmm? :wacko:

Persze ha neked tetszik, babusgasd meg használjad, de itt egyedül leszel vele szerintem, úgyhogy sokat ne csodálkozz, ez nem pingvinfarm. :P 

Te most tényleg itt akarsz kioktatni rendszermérnöki dolgokról valakit? És így? Ráadásul ennyi hülyeséggel?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Nekem igazán tök mindegy mit hiszel, attól a nagy linuxod nem lesz népszerűbb senki előtt, főleg hogy majd zenei platformként pont erre a mindenki által kókányolt valamire a te szavaid alapján tömegesen áttérjenek itt emberek. :lol:Ébredj fel az álomból először sztem! (Amúgy ez az összes pingvinhívőt jellemzi mindenütt, hogy szent tehénnek akarják hinni “csoda” os-üket és más minden szar amúgy is. :)  Te se különbözöl tőlük ezek szerint…)

Rendszermérnökként meg először megtanulhatnád hogyan illik fórumozni és nem dagasztani a topikot teljes hozzászólások újraidézésével! Gratulálok!

Szerkesztette djuice
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válaszolok a kérdésre...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...